Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1741 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 25 lipiec 2015 - 18:51

Czy talerzówką da się zastapic orkę? lukasz222 a ty masz terrano że tak piszesz? po za tym każdy gruber zapcha sie w takich warunkach o jakich piszesz.po za tym ja rezygnuję z orki kiedykolwiek to jest możliwe i plony mam takie same jak po orce a w niektórych przypadkach nawet wyższe

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 05:39
  •  

#1742 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 25 lipiec 2015 - 20:12

Na własność nie, mam "jedynie" przepracowane z terrano 4FX kilkaset ha. Nie mam zamiaru tu ujmować Horschowi ani gruberom, a tym bardziej uprawie bezorkowej, wiec nie musisz mnie do niczego przekonywać. Jedynie staram sie pokazać, że czasem warto, zamiast wybierać miedzy jednym a drugim, stosować obie maszyny w gospodarstwie. Co do tego że każdy sie zapcha w jednakowych warunkach to nie do końca bym się zgodził. W zeszłym roku gdzie Horsch nie chciał przejść po ściernisku, tam gruber z Żukowa szedł jak przeciąg. Żukowskim też bezorkowo likwidowałem poplon łubinu, był dość gęsty i wysoki ale nie miałem problemów. Z tym, ze należy zaznaczyć, że Żukowo na 3m szerokości ma 7 łap i tylko w dwóch rzędach, Terrano ma 3 rzędy i 13 łap na 4m szerokości. Ale jeśli już chodzi o efekt końcowy to Terrano bije inne na głowę konkurencję

#1743 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 05 sierpień 2015 - 12:26

Kolejny suchy dzień z temperaturą 30C. Na działce z zaoranym poplonem na całej powierzchni buraki cukrowe przywiędnięte miejscami usychają widać ziemie pomiędzy rządkami. Zasiane bez orki w mulcz ze słomy i poplonu mają się o wiele lepiej miejscami tylko przywiędnięte na noc odzyskują wigor.

#1744 Share lukas1982

lukas1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 14 sierpień 2015 - 07:35

Panowie dobry gruber i zapomnisz o potrzebie talerzówki w gospodarstwie.

Gruber musi mieć ciężki wał, na glebach cięższych idealnie sprawdza się ten typ (mam właśnie taki u siebie)

http://www.farmet.pl...tace-ring-valec

Ponadto powinien być odpowiedni kąt słupicy, tu z mini odkładniami

http://www.farmet.pl...ture=duolent-04

No i powinien pracować do przynajmniej 25 cm tak aby mieć jedną maszynę do wszystkiego.

Osobiście mam duolenta, sprzęt nieporównywalny do polskiego, dużo lżej idzie i wytrzymuje duże prędkości. Myślę że w tym gruberze jakość>cena.

#1745 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 15 sierpień 2015 - 13:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? 5 dni temu żniwa i siew poplonu gorczycy po pszenicy pod pszenicę.

#1746 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 15 sierpień 2015 - 18:27

Nie zbieram słomy w tym roku jest jej bardzo dużo pomimo wysokiego koszenia, prawie nie było widać ziemi. I tak się zastanawiałem czy jest sens gruberować przed sianiem wapna i po? Może rozrzucona słoma wystarczająco chroni przed wysychaniem gleby? Nadziei na deszcz brak. Mam do wysiania kilkanaście samochodów wapna RCW3 kilka dni mi zejdzie kursować po kilka kilometrów do pola.

Edytowany przez ansu, 15 sierpień 2015 - 18:36.

#1747 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1690 postów

Napisany 17 sierpień 2015 - 06:32

ja bym zastosował agregat raz , albo i dwa ale dopiero po rozsianiu wapna 

#1748 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 18 sierpień 2015 - 20:19

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Wschody gorczycy.IMAG1060_BURST002_COVER.jpg IMAG1058_BURST002_COVER.jpg IMAG1059_BURST002_COVER.jpg

#1749 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 24 sierpień 2015 - 23:00

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Sąsiedzka pomoc w rozrzucaniu obornika bezpośrednio na sciernisko po pszenicy jarej a następnie siew bezpośredni bez żadnej uprawy gorczycy i żyta ozimego.
IMAG1090_BURST002_COVER.jpg IMAG1089_BURST002_COVER.jpg

#1750 Share Shaun

Shaun

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 25 sierpień 2015 - 08:08

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Panowie możecie podrzucić mi jakieś nazwy maszyn typowo do uprawy bezorkowej. Tylko raczej nie za jakieś horrendalne pieniądze i szerokość max 3 metry. O ile są takie. Chodzi mi o nowy sprzet. Dzięki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1751 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 14:22

Wczoraj orałem kawałek pola. Część mocno przerośnięta pozostałościami owasa po gradobiciu (po zebraniu słomy zaraz poszła talerzówka), część po ścięciu owsa opryskana glifosatem (nie było żadnej uprawy). Na tej części potalerzowanej ziemia sucha jak popiuł dosłownie, samosiewy owsa wyciągnęły wszystko do cna. Z kolei po glifosacie ziemia wilgotna.

I teraz pytanie. Przy technologii bezorkowej zaleca sie siać jak najwięcej poplonów i utrzymywać odsłoniętą gołą glebę jak najkrócej. Czy wtedy nie macie problemów z wodą? Skoro poplon wyciągnie całą wodę to roślina główna nie ma szans nawet na wschody.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1752 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 17:56

Pod oziminy poplonów nie zaleca się siać bo właśnie wyciągają wodę, a i termin miedzy zbiorem a siewem nie jest na tyle odległy, żeby uzyskać poplon który nagromadzi nam odpowiednią ilość składników odżywczych. Pod jare nie ma tego problemu, bo (przynajmniej teoretycznie) gleba powinna zgromadzić odpowiednie ilości wody z zimowych i wczesnowiosennych odpadów.

#1753 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 04 wrzesień 2015 - 22:32

Czyli przy uprawie bezorkowej (nie tylko) nie siejecie poplonow pod ozime. Nie dopuszczacie zeby samosiewy i chwasty urosły duże, jak osiagna kilka lisci to najlepiej je zniszczyć mechanicznie? Ale czy wtedy nie za często mieszamy wierzchnia warstwę?

#1754 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów

Napisany 05 wrzesień 2015 - 06:14

Nie wiem jak inni, a ja dopiero raczkuje w bezorkowej. Ale czy bezorka czy orkowo samosiewy i chwasty i tak wschodzą. U mnie sprawa jest prosta - odpowiednio wcześniej staram sie uprawić na głęboko lub zaorać pod siew. Co skiełkuje przed siewem ozimin, to dostanie "po głowie" agregatem uprawowo siewnym, resztę załatwią pestycydy w odpowiednich terminach agrotechnicznych. Jeśli jeszcze idzie o samosiewy w oziminach, to takowe zawsze sieję po zbożach jarych, więc zimowe mrozy nie dadzą samosiewom długo pożyć. Samosiewy ozimin staram się likwidować gęstym poplonem

#1755 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 07 wrzesień 2015 - 19:01

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Gorczyca, ktora byla siana, ta mniejsza po 10 dniach, po ktorej bedzie siana pszenica jara. Ta pierwsza ma juz okolo 30 cm, bede sial po niej pszenice ozimą. Część pola chce potalerzować a w czesci pola zasiac bezposrednio w gorczyce.IMAG1169.jpg IMAG1168_BURST002_COVER.jpg IMAG1166_BURST002_COVER.jpg

#1756 Share turtojs

turtojs

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 08 wrzesień 2015 - 22:57

panowie a jakbym przejechał dwa razy gruberem i w to agregat uprawowo-siewny za dwa tygodnie po drugim gruberowaniu. Pierwszy raz gruberowałem 14 sierpnia, teraz chciałbym koło 20 wrzesnia i potem 1-5 październik pszenice w to zasiac, będą jakies efekty tego, tzn. bez orki siewnej ?

#1757 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 09 wrzesień 2015 - 06:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? wszystko zależy jak wymieszasz ziemię ze słomą .

#1758 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 09 wrzesień 2015 - 21:03

Zdjęcie środkowe powyżej pokazuje większą i mniejszą gorczyce, większa jest na zdjęciu w czasie wschodów 18 sierpnia ta większa i ta mniejsza późniejsza zasiana  w beznadziejnie wymieszane ściernisko i rośnie. Ciekawe co stanie się ze mało wymieszanym ścierniskiem w tej większej gorczycy?  

#1759 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 22 wrzesień 2015 - 09:10

Praktykowaliście siew międzyplonu w rosnąca rośline główną?

Idealnie wydaje mi sie było by trafić tak z siewem żeby poplon w czasie zbioru rośliny głównej miały do 10cm. Wysokość rżyska. Wtedy nie będzie przeszkadzał w zbiorze zboża.
Pierwszy problem to sam siew. Trzeba by było wysiać rozsiewaczem np. przy okazji 3 dawki azotu na kłos.

A drugi to po ścięciu zboża odpada nam uprawa ścierniska. Pytanie czy lepiej darować sobie ten poplon a zerwać ściernisko czy jednak wysiać poplon.

Pewnie ma to sens tylko w przypadku międzyplonu ścierniskowego gdzie jest krótki czas miedzy zbiorem a siewem rosliny następczej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1760 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 953 postów

Napisany 22 wrzesień 2015 - 12:50

Są siewniki montowane do kombajnów lub jak zboża żółkną rozsiewaczem - o tym myślałem. Przy okazji 3 dawki azotu na kłos czyli gdy mamy w pełni liść flagowy do widocznych pierwszych ości, może być za wcześnie, a jak wylegnie. Jakie rośny na takie wsiewki by się nadawały?