Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1721 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 10:42

Jezeli to 5ka to zwracam honor, u mnie 3ka przewaznie. I co dziwne to ozime wczesne jeszcze miejscami zielone, a jare i pozne ozime za tydzien do koszenia... pośladu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 19:54
  •  

#1722 Share Emilio

Emilio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 19:41

kolejny ciekawy film o uprawie ziemi  tym razem za wschodniej granicy

Edytowany przez Emilio, 07 lipiec 2015 - 19:42.

#1723 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 07 lipiec 2015 - 21:02

IMAG0879_BURST002_COVER.jpg IMAG0877_BURST002_COVER.jpg IMAG0876_BURST002_COVER.jpg IMAG0875_BURST002_COVER.jpg IMAG0873.jpg IMAG0860_BURST002_COVER.jpg IMAG0862.jpg

1., 2. i 3. zdjęcie to pszenica jara po ziemniakach, cebuli oraz wąski pasek po pszenicy ozimej po której stosowano obornik na cebulę, ale wąski pasek (ok. 6 metrów) obsiany został pszenicą jarą i na drugim oraz trzecim zdjęciu wyraźnie widać że raz lewa a na 3. zdjęciu prawa strona jest dużo gorsza mimo zastosowania obornika. Cebula jeszcze wytrzymuje suszę a na jednym zdjęciu widać resztki obornika, który stosowałem po pszenicy ozimej pod cebulę w ilości 40 ton.  

Edytowany przez andrzej3560, 07 lipiec 2015 - 21:17.

#1724 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 09 lipiec 2015 - 20:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Mocny wiatr z deszczem trochę zwalcował pszenicę, obszarowo około 1%.
IMAG0886_BURST001.jpg IMAG0885_BURST005.jpg IMAG0884_BURST002_COVER.jpg

#1725 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 11:58

Przeczytałem temat i mam jeden problem. Chciałbym zacząć stosować uprawę uproszczoną. Kupiłem kompaktową bronę talerzową a wg różnych artykułów i części forumowiczów taka brona nie nadaje się do uprawy uproszczonej lepszy jest gruber. Mam możliwość jeszcze jej wymiany. Pytanie czy kombinować i zamienić to na głębosza czy jednak zostawić i uprawiać talerzówką.

Zamienię pług 3 x 30,35,40 na 3 x 50. Kontakt na PW

#1726 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 12:09

Do płytkiej uprawy dużo lepsza jest talerzówka a do głębokiego rycia jakiś głębosz albo specialny gruber.

#1727 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 21:09

Bronę talerzową kupiłeś czy agregat talerzowy? Lepszy jest agregat talerzowy, najlepiej z walcem i hydropakiem. Zwykłą talerzówkę bym wymienił.

#1728 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 21:45

zalezy co masz na mysli uprawa uproszczona nie da sie tylko talerzowka robic rok w rok musi isc co ktorys rok jakis poglebiacz

#1729 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 22:06

Dlaczego? Przecież ..........

#1730 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 07:06

kupiłem Tolmet Astat 300 http://tolmet.pl/pod...-astat-300.html

No właśnie w tym wątku są dwie szkoły. Jedna że tylko uprawa płytka 5-8cm a resztę z czasem zrobią dżdżownice i same rośliny i druga że co jakiś czas trzeba spulchnić na dwadzieścia kilka cm. Jeśli trzeba będzie, kupię głębosz.

Mam kilka niejasności po przeczytaniu wątku. Które tutaj już padły ale chyba nie do końca zostały rozstrzygnięte.

Pierwszy to wapnowanie. Mam gleby kwaśne około 5. Do tej pory uczono mnie że wapno trzeba wrzucić na dno skiby żeby wymieszać bo trudno przemieszcza się w profilu.

Kolejna to nawożenie. Do tej pory PK dawałem przed pługiem, w obecnej chwili będę zmuszony z braku maszyn do wprowadzenia nawozu głęboko stosować na wierzch gleby. Jak wiadomo składniki te powinny być podane głęboko żeby roślina wytworzyła lepszy, głębszy system korzeniowy. W moim przypadku będzie zupełnie odwrotnie.

Kolejna rzecz to zachwaszczenie. Nie chcę stosować glifosatu co rok. (naoglądałem się filmów gdzie w USA po kilkudziesięciu latach stosowania zostało udowodnione że ludzie częściej chorują, chociażby na raka) Pewnie po trochu ten problem rozwiązują poplony ale nie w uprawach ozimych bo tam czasami nie ma czasu jak w zeszłym roku z wyrobieniem się w terminie z siewem głównym a gdzie tu mowa o urośnięciu poplonu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1731 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 07:29

z wapnem to sam nie wiem do konca jak to jest wiec nie bede sie wymadrzal ale z tym nawozem to jest tak ze jesli sie chce dac gleboko w ziemie tzn na 20-30 cm to do tego jest potrzebna maszyna tzw strip-til i ona docelowo podaje nawoz na glebokosc jaka chcemy jest jeden problem te maszyny sa bardzo drogie i malych gospodarstw na to nie stac

#1732 Share piotrek12413

piotrek12413

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 08:40

Ja to widzę w ten sposób : ściernisko talerzujesz, później rozsiewasz pk i gruber z 3 belkami na 20-25 cm, później wapno i agregat uprawowo-siewny. Sam w tym roku będę w ten sposób robił . Jeżeli masz kwaśne ziemie to wapno najlepiej przed agregatem tak jak napisałem ponieważ wymieszasz je z glebą oraz z deszczem będzie przenikać w głąb przez cały profil gleby, na jednym szkoleniu mądra głowa to tłumaczyła. 

#1733 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 08:46

majes najpierw musisz wyprodukować te dżdżownice... 

#1734 Share KRISS75

KRISS75

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 970 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja

Napisany 17 lipiec 2015 - 09:26

Mam kilka niejasności po przeczytaniu wątku. Które tutaj już padły ale chyba nie do końca zostały rozstrzygnięte.

Pierwszy to wapnowanie. Mam gleby kwaśne około 5. Do tej pory uczono mnie że wapno trzeba wrzucić na dno skiby żeby wymieszać bo trudno przemieszcza się w profilu.

Mnie uczono trochę inaczej.:

Wapno najlepiej na ściernisko następnie płytka uprawa(talerzówka,zrywacz) w celu wymieszania i dopiero orka.Wapno przemieszcza się wraz z deszczem i uprawami w głąb profilu glebowego.

#1735 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 09:53

majes najpierw musisz wyprodukować te dżdżownice... 

Ale żeby je wyprodukować to wg tego co przeczytałem, nie można uprawiać głęboko i dużo biomasy zostawiać na polu.

#1736 Share MasseyXXXX

MasseyXXXX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 14:48

My to robimy inaczej, najpierw wapno na rżysko, potem talerzówka, a na koncu pług, ale jak nie chcesz w taki sposob robic to nie wiem co Ci doradzic, moim zdaniem lepiej jest przeorac te pole i tyle.

PS. ile masz ha?

#1737 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 17:38

majes jeszcze trochę musisz poczytać, trzeba spulchniać na taką głębokość jak orka i co roku schodzić z głębokości.

#1738 Share majes

majes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 17 lipiec 2015 - 21:22

spróbuje chyba zamienić jednak ta talerzowke na gruber

#1739 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Niezawodne maszyny rolnicze. Hodowla bydła mlecznego. Nowoczesna uprawa.

Napisany 25 lipiec 2015 - 14:05

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zostaw talerzówkę, na pewno się przyda. Zrobisz podorywkę i zniszczysz poplon. Gruberem wszystkiego nie zrobisz, chyba, że w kombinacji będzie. No i talerzowka nie potrzebuje tyle KM.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1740 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 25 lipiec 2015 - 18:16

Najlepiej to mieć jedno i drugie, ale to droga zabawa przy zakupie. Osobiście jestem zwolennikiem gruberów, ale i one nie zawsze sobie radzą (zależy też jaki gruber). Prosty przykład - likwidacja ścierniska po rzepaku - wystarczy trochę wilgoci, gdzie słoma przestaje się dobrze kruszyć i Horsch Terrano zapycha się jak na zawołanie. A jak już złapie trochę zdeptanego rzepaku lub rumianku który wyskoczył na podtopionych kawałkach to nie ma przejazdu żeby nie wyrywać kęp resztek spomiędzy łap i talerzy. Talerzówką jechałbym szybciej, szerzej (mniejsze zapotrzebowanie mocy) i bez względu na pogodę i pore dnia lub nocy. Horsch zaczyna dobrze współpracować przy mocnym słońcu od godziny 10-11 do wieczornej rosy.