Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1701 Share Snake

Snake

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 13 czerwiec 2015 - 10:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Niestety 2,5l glyfosu 7 dni po siewie. Na lepszej ziemi jest ładniejsza tylko dlaczego sa niedobory fosforu skoro poszedł mikrogranulat i fosfor pod kieł. Opryskałem ją pasowo npk 10-40-8 z cynkiem i 3% mocznikiem. Zastanawiam się czy dać jej RSMS czy poczekać, aż zakryje międzyrzędzia tak jak to robie zwykle.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 20:29
  •  

#1702 Share lukas1982

lukas1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 06:49

Przy suszy roślina nie pobierze choć ma opór w glebie.

#1703 Share Snake

Snake

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 16 czerwiec 2015 - 21:56

Trochę popadało u nas.

#1704 Share sxAnia

sxAnia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 19:41

Próbowaliśmy siewu bezorkowego i nie przekonałam się do tego. Może to i jakaś oszczędność ale ja nie mam zamiaru rezygnować z orki.

#1705 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 20:31

ja wierze w uprawe bez orkowa tylko musi byc wiele wspolczynnikow wziete pod uwage od 2 lat stosuje siewy bez pluga i plony jakos sie nie zmiejszyly ale to ze nie ma pluga na polu to trzeba go zastapic poglebiaczem szczegolnie tam gdzie robia sie podeszwy  i co jest wazne dobry plodozmian poplony aby jak najwiecej bylo masy resztek pozniwnych na polu dzudzownice sie zywia tym co jest na powierzchni a jak nic nie bedzie na powierzchi to nie ma dzudzownic uprawa bezorkowa dzieli sie na na uprawe pasaowa , uprawe uproszczona i tradycyjna i uprawa pasowa rozni sie tym ze uprawiany jest pas co 45 cm lub co 75 i wowczas jest spolchniony pas na glebokosc od 20 do 30 cm i wysiane w to nasiona tzw metoda strip-til osobiscie taka maszyne w swoim warsztacie konstruuje zaleta tej maszyny jest to ze gleba jest pasowo spolchniona i za jednym przejazdem jest uprawione wysiny nawoz tylko tam gdzie bedzie jest roslina bardzo dobrze sie to sprawdza w buraku cukrowym gdyz korzen ciagnie w dol dlaczego dlatego ze tam w glebokosci ok 30cm jest podany nawoz i prowokuje tego buraka zeby tam ciagnal po pokarm wowczas burak ma swoj odpowiedni ksztalt uprawa stip -til ma jeszcze jedna zalete ze nie powstaje podeszwa plóżna i nie potrzeba czestego stosowania poglebiacza  natomiast uprawa uproszczona to jest tylko po talerzowkach i tu moga sie pojawic duze problemy nie mozna tylko przejechac talerzowka i siac i tak co roku powtarzac wtedy faktycznie to bedzie milo skutek ujemny na produkcje roslinna i caly mikro klimat trzeba miec troche wiedzy na temat utu ale jezeli robi sie to wszystko z glowa po paru latach jest widac efekty struktury gleby

#1706 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 22 czerwiec 2015 - 22:59

Damiano30 Tu cie zaskoczę po kilku głębokich orkach 26-33 cm dalej dżdżownice żyją (zaobserwowałem na lżejszej glebie podczas sadzenia)  :D

Sam byłem w szoku jak je zobaczyłem na polu, teraz wiem,że wystarczy spłycić głębokość orki i dać im więcej papu (m.in poplony)  ^^

Dodatkowo będę stosował w przyszłości uproszczenia idealnie wpasowujące się w zmianowanie (co 2 lata orka)

#1707 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 11:03

ok ja nie mówie ze wogole ich nie ma ale nie uzywajac wogole pluga nie psuje sie im tzw podziemnych korytarzy jak jest duzo dzudzownic to  na polu mozna zaobserwowac male kopczyki to jest znak ze dzudzownica wychodzi na powierzchnie i to oznacza ze ona nam robi spulchnienie na polu czyli to co ma za zadanie plug ale kazdy ma inne tereny inny klimat maszyny i swoje zdanie

#1708 Share Snake

Snake

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 14:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Damiano30 jak zwabić dzdzownice na V czy VI klase. Jakie łapy do spulchniania stosujesz? W swoim agregacie nie mam talerzy za słupicą i podejrzewam, że dlatego na lekkiej ziemi robi mi się ģłębiej nie zasypany rowek. Czy w związku z tym mogą urywać się korzenie kukurydzy jak ziemia osiada?

#1709 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1662 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 23 czerwiec 2015 - 14:55

W całym tym interesie nie chodzi jedynie o dżdżownice, ale i o wyrobioną strukturę, której nie warto przewracać do góry nogami i zmuszać do powstawania od nowa (błędne koło). Mikroorganizmy o zróżnicowanych potrzebach środowiskowych również nie są wdzięczne za wywalenie ich z głębszych warstw na wierzch i odwrotnie ;) Niektórzy mylą pojęcia i w przypadku uprawy bez orki myślą jedynie o korzyściach w rachunku ekonomicznym (mniej spalonego paliwa i przejazdów). Jeszcze innych nie przekona nic, jeśli przed siewem nie mają na polu jedynie czarnej ziemi. A to żaden wyznacznik dobrej uprawy, jedynie błędne przekonania utrwalane od lat

#1710 Share Snake

Snake

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 15:14

Czy talerzówką da się zastapic orkę? U mnie co niektórzy zanim posieją kukurydzę to ziemię robią na pył prawie, a pole po obrotówce jest jak stół i czasem na wiosnę mam zasypane zboże od miedzy jak jest silny wiatr. Według mnie trzeba mieć dobry siewnik i ziemia przed siewem nie musi byc jedynie czarna.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1711 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 23 czerwiec 2015 - 21:47

snake ciezko mi odpowiedziec na twoje pytanie bo ja posiadam grunty na 3 klasie 5 mam tylko 30 arow i nie uprawiam kukurydzy ale w wiekszosici agregatach nie ma talerzy za slupicami ktore by nasypaly lekko ten rowek (mowie o agregatach typu strip-til ) ja co sam skonstruowalem to zrobilem za slupica talerze wlasnie po to zeby nasypaly  ten rowek ktory pozostaje jeszcze co prawda nie do konca jest wszystko ustawione bo caly czas trwaja prace korygujace ale coraz blizej jestem sukcesu i mysle ze te talerze duzo pomoga malo tego na zwiezlejszych ziemiach troszczke bardziej doprawia ten pasek ziemi wiecej na ten temat bede mogl powiedziec za jakis czas gdy beda pelne testy maszyny a czy moze urywac korzenie mysle ze nie jest to ta przyczyna a jezeli tak to sprobój wiecej masy pozostawiac na polu zeby nie bylo golej ziemi moze wtedy cos wiecej bedziesz mogl stwierdzic zobaczyc czy to jaest ta przyczyna my rolnicy uczymy sie cale zycie dlatego ze cala ta ekonomia koncowa nas do tego naklania

#1712 Share Damiano30

Damiano30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 20:51

panowie dzis bylem na szkoleniu w uproszczonej technologi uprawy prowadzil ja francuz co ma gospodarstwo we francji jak i w polsce i glównie w tym wszystkim chodzi o to zeby jak naj mniej mieszac ta ziemie a poprawic jej zyznosc   i nosnosc i wedlug jego teori i praktyki to wlasnie jest  uprawa bardzo plytka typu 5-8 cm i co 2-3 rok siew pasowy strip-til i bardzo duzo miedzy plony siac i to taka kompilacja z 4 roslin np slonecznik  facelia rzodkiew biala lubin dlaczego otoz dlatego ze ziemia to tak jak i czlowiek nie moze jesc tylko chleba i masla tak samo ziemia nie tylko nawozy obornik i bardzo duzy nacisk kaldl na te dzudzownice ze to one robia glowna role w uprawie i po to sieje te miedzy plony tak bogate aby dostarczyc dzudzownicom pokarm oczywiscie cala masa pozostaje na wierzchu no prawie cala bo dzudzownica jak wspomnialem wczesniej wychodzi na zewnatrz aby sie najesc z bogatego dobrze wyrosnietego miedzyplonu mozna uzyskac nawet 6 ton suchej masy ale w naszych warunkach jest to raczej nie mozliwe bo susza i jeszcze raz susza

#1713 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 21:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Po deszczu pszenica wypuściła dodatkowe kłosy i teraz wygląda jakby zasiane były pomieszane dwie odmiany, jedna wyższa druga niższa.
IMAG0664_BURST002_COVER.jpg
IMAG0661_BURST002_COVER.jpg
IMAG0660.jpg
IMAG0659.jpg

#1714 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 25 czerwiec 2015 - 23:38

andrzej3560 cebula kiedy była siana? 

#1715 Share Snake

Snake

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 06:15

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Damiano30 ładny profil glebowy mają w tych burakach i korzenie 1,5m. Według mnie w poplonie najlepiej uprawiać te rośliny, których nie mamy w plonie głównym.

#1716 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 26 czerwiec 2015 - 19:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Cebula siana była w połowie marca.

#1717 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 czerwiec 2015 - 17:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Pszenica ozima siew na stronie 60. po ziemniakach na glebie klasy V.IMAG0723.jpg
IMAG0721_BURST002_COVER.jpg
IMAG0719_BURST002_COVER.jpg
IMAG0715_BURST002_COVER.jpg

#1718 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 03 lipiec 2015 - 21:23

Panie Andrzeju ładnie jest , ale u mnie pszenica po pszenicy ma 11 pieterek a nie 9 pomimo suszy. siew bezorkowy, dodam ze u mnie susza na całego :)

#1719 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 05 lipiec 2015 - 19:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ciekawe jaka klasa gleby. Bo u mnie na V klasie poszło trochę potasu , azotu na wiosnę w dwóch dawkach 100 kg czystego składnika, 1 oprysk na chwasty i 2 na grzyba. Żadnych odżywek, bo na V klasie należy zabiegi ograniczać do minimum.

Edytowany przez andrzej3560, 05 lipiec 2015 - 19:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1720 Share Rafal122

Rafal122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 06 lipiec 2015 - 08:06

Mam pytanie do prowadzących uprawe bez orkowa,duża różnica jest między roślinami uprawianymi bez orkowo a tymi uprawianymi z orką podczas obecnej suszy?