Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Damiano30    2

wlasnie minus jest taki że jezeli słoma pozostaje ścieta na polu to zabiera nam wilgoc co przekłada sie na siłe kiełkowania nasion  ale plus jest taki że powoduje nam pruchnice  sam prubuje rozwiazac problem ze sloma i w tym roku zrobilem tak  że po omlocie przejechalem poglebiaczem attilla na mała sage oczywiscie pogoda nie pozwolila dalej kosic zboża wiec moglem czas wykorzystac na ten zbieg agrotechniczny i minelo ok 3  tygodni i siałem uprawowo-siewny a przed tym brona ale nie zdala do konca moich oczekiwan  efekt jest taki ze wschody rzepaku byly bardzo nie ruwnomierne aczkolwiek teraz jest ok w przyszlym roku po siewie weze odrazu walami przejade bedzie nastepne doswiadczenie po mojej obserwacji moge stwierdzic że attilla bardzo spulchni glebe i nasiono nie lezy na twardej strukturze tylko tak jakby wisialo  tej glebie mzna by chyba porownac do tego jak lezy rozwalony balot slomy i rzucic na niego ziarno tez bedzie swowodnie lezało  wracajac do slomy juz teraz dokladnie nie pamietam ale posiada w sobie cos ze w momecie rozkładu zachodzi proces ktory jest szkodliwy do kielkowania nasion nie pamietam jak sie to nazywalo mimo tego ja w swoim gospodarstwie tne cala słome i sieje pszenice rzepak buraki kukurydza czesc zasiewow jest siana striptilem glównie kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    38

Zapchać da się wszystko, robiąc pod skosem ten problem praktycznie znika. Rama delikatniejsza zgadza sie, bałem się że Attili nie pociagnę ciagnikiem 160km (Agro Tom ma straszne zapotrzebowanie na moc w swoim 3m).

Chodzi ogolnie o efekt dwubelkowcem.

 

Podorywki będziesz robił tymi 160 końmi? :)  https://www.youtube.com/watch?v=9RKc5bsQj2A

Uczestniczyłem w pokazie(suchy wrzesień) konkurencyjnej maszyny marki Bednar i w uprawie stalerzowanego ścierniska po rzepaku pomiędzy zębami zostawały nieuprawione pasy gleby. Dodatkowo przy opuszczaniu maszyny 2-krotnie w ciągu 30 min zapchał się ten śmieszny wał z kolcami. Powodzenia. 

Edytowano przez ziomal_one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

w mojej galerii jest rzepak posiany horsch pronto a ziemia przygotowana horsch terrano w jednym przejeździe z podcinaczami .w tym roku głębokość uprawy ok.20cm. na tyle dzioby ryły. po gruberze wały i po siewie też ze względu na suszę. i tak do południa gruber po południu siew. wchody ładne jak na suszę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Podorywki będziesz robił tymi 160 końmi? :)  https://www.youtube.com/watch?v=9RKc5bsQj2A

Uczestniczyłem w pokazie(suchy wrzesień) konkurencyjnej maszyny marki Bednar i w uprawie stalerzowanego ścierniska po rzepaku pomiędzy zębami zostawały nieuprawione pasy gleby. Dodatkowo przy opuszczaniu maszyny 2-krotnie w ciągu 30 min zapchał się ten śmieszny wał z kolcami. Powodzenia. 

 

Od czterech lat moim podstawowym narzędziem uprawowym (pożniwnym i zamiast pługa) jest Pinoccio. Po żniwach uprawa pod jare na 30 cm w to wysiewam poplon i dopiero wiosną agregat talerzowy z ciężkim wałem, a pod ozime uprawa po skoszeniu i agregat talerzowy kilka dni po Pinocciu. Żadnych pasów nieuprawionych bo ma szerokie podcinacze i śmieszny wał świetnie miesza. Zapchać się może jedynie na piachu jak ściągnie wałem całą warstwę ziemi, resztki nie zapchają wałów. Nie widziałem w pracy konkurencji, więc nie będę oceniał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

@szopen czym ciągasz Pinocia? 

 

@Damiano30 to że nasiono rzepaku wisi luźno nie wiem czy jest dobre, w sumie jak wtedy ma się sprawa z podsiąkaniem?

 

Podorywki będziesz robił tymi 160 końmi? :)  https://www.youtube.com/watch?v=9RKc5bsQj2A

Uczestniczyłem w pokazie(suchy wrzesień) konkurencyjnej maszyny marki Bednar i w uprawie stalerzowanego ścierniska po rzepaku pomiędzy zębami zostawały nieuprawione pasy gleby. Dodatkowo przy opuszczaniu maszyny 2-krotnie w ciągu 30 min zapchał się ten śmieszny wał z kolcami. Powodzenia. 

 

Co ten film ma wnieść? Widziałem na ŻYWO jak głęboszują na 2 stalińce także te 2 fendty to wiesz. Gleba glebie nie jest równa jak mówiłem. Na podorywkę ciągam 9 łap z podcinaczami, a gleby mam dość ciężkie miejscami. 

 

http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=191&image_id=33935   za Case maxxum 140 Feniks od Bednara chyba o to ci chodzi (koleś z żuław).

Byłem 2x na pokazach tego producenta, maszyna naprawdę w porządku. 

 

btw. Nawet 2x rurowy w Kristalu od lemkena potrafi się zapchać. 

Robione bez podcinaczy że były nie uprawione pasy gleby?? 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    38

bednar terraland; ciężko te skrzydełka nazwać podcinaczem, na tyle co zagrzebałem butem (mam na myśli głębokość) zęby ryły tunele, a pomiędzy nimi zostawał pas nieporuszonej, twardej ziemi. Opinie podeksytowanej widowni: "no jeszcze tylko w poprzek zrobić i można siać". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Pomyliło mi się Feniks jest 3 belkowy hmm pewnie z tym alla Attila od Agro Toma. 

A jakie widziałbyś tam podcinacze niby?? Skoro po odgrzebaniu butem oceniłeś jak została wzruszona gleba to ukłony za to. Ogólnie na całej szerokości to chyba pług wzruszy glebę hmm bo ten głębosz Staltechu to efekt fali, ale czy o to chodzi? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiano30    2

własnie o tym mowie zbyt luzno to ziarno jest umiejscowione i przez to jest gorszy problem z podsiakaniem

ale pochodzile dzis po jednym polu gdzie nie bylo pluga od 4 lat ale byl  rok temu glebosz   i sa pierwsze efekty dzudzownic jest ic duzo wiecej  oczywiscie cała słoma pozostaje na polu plus jakies poplony  wiem ze tym nie ma sie co chwycic bo musze to sprawdzic  bardziej dokladnie czyli wziasc szpadel i pokopac w pwru miejscach i sprawdzic  caly profil gleby tak chociaz do 35 cm jak ona ma struktore  zobaczymy jak to wyjdzie jak tego dokonam to napewno napisze tu moje uwagi

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Czasem samosiewy równiej wschodzą po jednorazowym przejechaniu agregatem. Jaki to był siewnik? Być może talerzowy by się sprawdzał lepiej. Mi też siew w mulcz moim siewnikiem nie wychodził, ale siew poplonu siewnikiem rzutowym na agregacie ścierniskowym wychodzi już perfekcyjnie.

 

Siew był siewnikiem punktowym (talerzowy)


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Bezorkowo uprawiamy już ok 9-10 sezonów. Nie zauważyliśmy spadku plonu wręcz przeciwnie, plony się wyrównały. Siejemy groch, rzepak, pszenicę, jęczmień jary/ozimy i miedzyplony. Przy zbożach i grochu zero problemów. W rzepaku trzeba pilnować jednoliściennych, zwłaszcza gdy stanowisko jest po jęczmieniu. Pod zboża pełna uprawa wraz z siewem pochłania ok 30l ON/ha. Maszyny mamy od Vadetstada, Carrier, Cultus i Rapid. Ilość Dżdżownic w glebie jest imponująca, wschody prawie 100% a ziemie mamy gliniaste i pagórkowate. Technologia bezorkowa naprawdę się udaje tylko trzeba się jej nauczyć.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

To bardzo mądre stwierdzenie:

"Technologia bezorkowa naprawdę się udaje tylko trzeba się jej nauczyć"

 

W jaki sposób likwidujesz samosiewy jęczmienia w rzepaku? Jak jest such rok i nie powschodzą w uprawie pożniwnej to chemia czy masz inne sposoby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Raczej zawsze powschodzą. Jak by nie robił to i tak trzeba używać środków na jednoliścienne, nie raz w dwóch dzielonych dawkach.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matti    0

Dziękuję za odpowiedzi do moich pytań! Powyższy głębosz (nie koniecznie tej firmy) raczej kupie i zobaczymy co z mojej koncepcji uprawy bezorkowej wyjdzie :) Dodatkowo podzielę się moimi obserwacjami z tegorocznego doświadczenia w kukurydzy po życie na kiszonkę. Żyto zostało zebrane 10 maja, wywieziony obornik, , całość pola zgłęboszowana, część pola zaorana i zbronowana, a część tylko uprawiona agregatem ścierniskowym Unia Kos z wałem rurowym. 14 maja zasiałem kukurydze siewnikiem talerzowym z podsiewem nawozu. Mimo rozwijającej się już suszy (panującej w moim rejonie [powiat Koło], aż do zbioru) wschody po orce były w miarę wyrównane, zaś po gruberze: na IV klasie ziemi były porównywalne z tymi po orce; na V i VI znacznie gorsze. Przyczyny upatruje w tym że po pierwsze pług wydobywa wilgotną ziemię na powierzchnię, przez co nasiona mają odpowiednią wilgoć do skiełkowania, po drugie siewnik ustawiony do siewu po orce za płytko wysiał w mulcz (zaobserwowałem, że ziarno skiełkowało ale potem kiełek zasechł). Na szczęście po 3 tygodniach trochę popadało i cała uprawa odżyła. W trakcie wegetacji zauważyłem pewną prawidłowość: podczas silnych upałów kukurydza w mulczu zwijała się później niż ta po orce. Przy zbiorze prezentowało się to następująco: na IV klasie ziemi kukurydza bezorkowa była wyższa i grubsza od orkowej co powodowało ogólnie wyższy plon zielonej masy, zaś na V i VI klasie rośliny były porównywalnie wysokie, choć te z bezorkowej były grubsze, plon zielonej masy przeważał jednak na korzyść uprawy płużnej ze względy na większą obsadę. Ostateczna ocena jak widać jest niejednoznaczna :/

Edytowano przez Matti

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

@majes-po trzech latach talerzowania pola bez głębszej uprawy rozwinęły się ślimaki i to one zjadły Ci rzepak . Rzepak należy siać strip tilem bezpośrednio w nieruszane ściernisko ,wtedy jest wilgoć w glebie a na ślimaki trzeba stosować granulat i to się opłaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Nie, nie było żadnych ślimaków. Rzepak po prostu nie powschodzil


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Rzepak siany po pszenicy, siew na stronie 94. tego tematu, odmiana Bazyl wysiano między 2.5 a 3 kg na hektar, około 50-55 nasion na metr kwadratowy. Przed siewem wapno węglowe 4 tony na hektar, polifoska 6 to okolo 180 kg na hektar i saletrzak 100 kg na ha. Siew, oprysk na chwasty dwu i jednoliścienne i jeden oprysk na pchęłkę. Wygląda dobrze, według mnie nawet za duży. Myślę że przymrozki go zatrzymają. Załapałem się na setną stronę a na dwusetną będzie bardzo bardzo bardzo trudno.post-5049-0-10021100-1479145650_thumb.jpgpost-5049-0-36318300-1479145463_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Coś dziadek Andrzej nie wkleja żadnych fotek... albomu sie znudziła gospodarka, albo konstruuje nowy agregat i chce czajkowskiego wyprzedzic technicznie :), a tak wogóle co dziadku myslisz o jego agregacie? bo ja mysle za duzy, niezwrotny i na ukraińskie kawałki, a jak zrobic agregat zeby robił to co jego na moich grzędach sokalskich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walek    0

moderator 1 - ja znam rolnika co taki siewnik użytkuje 

maskin - no dziadek andrzej przycichł i temat zamarł - a to gdzie ty gospodarzysz, że grzędy uprawiacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Panowie mam dylemat bo nie wiem co zrobić a mianowicie mam pole i gdzieś w połowie maja przypada mi siew roślin, w marcu było dawane wapno i wtedy zmieszałem ziemie i niestety przez ostatnie deszcze wyrosły miejscami na tym chwasty i nie wiem czy przejechać to kultywatorem przed siewem  czy zrobić orkę siewną (wiosenną) gdzieś na 10-15cm. Jak myślicie co zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Wszędzie tak pisze zeby nie orać  a dla przykładu  w tamtym roku orałem 2 razy łąkę pod fasolę i urosła super , tylko może dlatego że u mnie na brak deszczu nie można narzekać.  

Pod tą orkę gdzieś na 10-15cm dałbym obornik przerobiony od razu mimo nawożenia npk, ale jak radzicie żeby nie orać to chyba zostaje tylko agregat.

U mnie jest deszczu pod dostatkiem więc wodą się nie martwie tylko miejscami wyszedł chwast/perz i chciałbym go zlikwidować a agregat chyba nie załatwi sprawy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2149

  W zeszłym roku płytko zaorałem pola po kukurydzy,w tym roku rozbronowałem i usiłuję powozić obornik,a że mokro jak  .......,termin siewu następnej   odwleka się a deszcz pada i znów kilka dni w plecy,a reszta obornika do wywozu czeka.  Czy ten obornik lepiej będzie potalerzować porządnie,czy raz talerzówka i orka. A że mokro ta druga metoda  czaso i paliwożerna,poza tym ziemia pulchna i masłowata i wilgotna i trzeba by jeszcze po orce wałować, [ nie za dużo tych i ]a jak będzie za mokro lub w to deszczu napompuje :blink: plus następne dni zwłoki, :wacko: ,zbaraniałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

a glifosat  będzie miał jakiś wpływ na roślinkę które zasieje za 2-3 tygodnie? Bo jak tak to chyba przejade kultywatorem i pościągam bronami ten perz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj