Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1561 Share tespis17

tespis17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 19:42

@andrzej3560

Kolego powiedz mi jak sobie radzisz z dzikami itp. przy takiej uprawie??? U mnie długo by się nie utrzymały takie ładne redliny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 16:04
  •  

#1562 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 09 kwiecień 2015 - 20:37

Dziki na te pole rzadko przychodzą bo jest blisko drogi i wsi a na polach położonych dalej są problemy  ale do wytrzymania Mam też swoje sposoby odstraszania nie będę ich zaradzał na forum bo przestaną działac ja wszyscy zastosują przecież gdzieś muszą sobie podjadac  Używam popiołu zrobionego hemo -=--==-=- 

#1563 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2862 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 22:24

No Panie Staszek, miałeś Pan rację. Gryzonie pustoszą także i moje pola uprawne. Wcześniej wspominałem że może niefortunna kupka śniegu, ale dzisiaj się przyjrzałem wyraźnie, zboża brak pełno dziur. Mam nadzieję że chociaż pozdychają od łubinu który był przedplonem, bo w zagrodzie gdzie składowałem ziarno łubinu pełno padłych mysz było, chyba substancje anty żywieniowe im nie służyły. 14894722.jpg?142870086614894725.jpg?142870086614894720.jpg?142870086614894724.jpg?1428700866

Edytowany przez damianzbr, 10 kwiecień 2015 - 22:25.

#1564 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 10 kwiecień 2015 - 22:37

U mnie myszy polne to od jakiś 3-4 lat duży kłopot,w zbożach aż tak bardzo nie przeszkadzają ale już w warzywach czy truskawkach mogą nieźle nawywijać.

Cała okolica używa pługów więc nie upatrywałbym przyczyny w uprawie bez orkowej,to raczej łagodne ciepłe zimy są przyczyną.

Od paru lat rozmnażają się prawie cały rok,już nie mają ,,Zimowego przestoju''.

#1565 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 19:12

Czyli problem z myszami jest faktem jak widać damianzbr gołe pole i sporo otworów mysich norek

Pytanie tylko czy to wina uprawy bez pługa czy też tak jak pisze kolega LukaszC5 słabe zimy powodują, że myszy maja się dodrze

Pomijając przyczynę skąd tyle myszy się bierze to może ktoś wie jak z nimi skutecznie walczyć czy głębosz tu coś pomoże?

#1566 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 20:14

U mnie takie nory są po oranym,niektórzy sadownicy w mojej okolicy stosowali trutki ale to nic nie dawało.

Trutka znikała,myszy zdychały ale i tak przychodziły kolejne z innych miejsc.Żeby skutecznie zwalczyć myszy trzeba by je wytępić na jakimś dużym obszarze bo inaczej i tak przyjdą skądś kolejne.

Na forum sadowniczym wyczytałem o jakiś opryskach na murawe które można stosować na polach,na pewno łatwiej i taniej byloby je zastosować niż jakieś trutki:

http://www.old.sadow...14417&

I tak dobrze że nie żyjemy w Australii :D

W tym roku opowiadali o tym w telewizji,mówili że trutki,pułapki i inne rzeczy stosowane przez człowieka były tam bezużyteczne.Dopiero jak poznikało ziarno,owoce i wszystko inne to część pozdychała z głodu,część zaczęłą zjadać się nawzajem i dopiero się to jakoś unormowało.

U nich to normalne i zdarza się co ileś tam lat.

#1567 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 20:38

Na tym forum podają takie środki Melipax lub Thiodan, ale dzisiaj ich nie wolno stosować wiec tylko ziarno zatrute

Zobaczę jak będzie po głęboszu czy to w ogóle cos pomoże chociażby tylko ograniczyło ich populacje to już będzie dobrze

Na tym filmiku to prawdziwa masakra 

#1568 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1688 postów

Napisany 11 kwiecień 2015 - 22:55

ja uprawiam płużnie i też mam problemy z myszami od kilku lat, a odkąd orzę mniej to i krety są. 

#1569 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 07:07

Najbliższe lata pokażą nam czy problem wynika z łagodnych zim o ile następne zimy będą też łagodne to problem powinien się nasilać u wszystkich u tych, co głęboko uprawiają i u tych, co tylko talerzówką

Myślę, że nasi wspaniali pseudo myśliwi maja w tym swój udział u mnie lisa czy borsuka w ogóle nie znajdziesz a kiedyś było tego sporo myszołowów i sów prawie nie widać a kiedyś zawsze krążyły nad polami a sówki nocami po stodołach i na polach robiły swoje

Mam sąsiada myśliwego, co twierdzi, że ta zwierzyna, którą wymieniłem zmniejsza populację młodych zajęcy, saren przepiórek bażantów itd.…

Wiec trzeba zmniejszyć ich populacje prawdziwy pseudo myśliwy przez takich mamy coraz mniej drapieżników a co za tym idzie coraz więcej gryzoni

#1570 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 952 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 08:42

U mnie z myszami problemu niema, dziki i lisy je załatwiają, tylko pole po takiej akcji wygląda nieciekawie. Wczoraj zasiałem buraki w mulcz ze słomy i rzodkwi -piękności. Na obszarze około hektara pole było mocno zryte najpóźniej tydzień temu, po uprawie troczę dołki zostały, ale boję się, że zwierzaki mogą wrócić. Myśliwy wygadał się że wypuścili dzika skrzyżowanego ze świnia by szybciej się rozmnażały -przez cały rok, czemu sprzyja dodatkowo ciepła zima. Wczoraj przed domem przeszły się dwa łosie niczym się nie przejmując.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1571 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 15:13

Na całe szczęście dzików u mnie za dużo niema poryte mam tylko przy lasach tam gdzie dęby rosną a kukurydzy nie sieje wiec na zbożach mi nie ryją, ale sąsiad QQ sieje to ma trochę zryte, ale tragedii niema też bez orkowo po talerzówce sieje

#1572 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 16:41

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jaką technologie uprawy byście zaproponowali przy uzytkach zielonych i lucernie zmianowanej z kukurydzą?planuję zakup agregatu i wycofanie sie z orki ale nie jestem pewien czy np czy lemken kristall poradzi sobie z niszczeniem użytków zielonych? co sądzicie i jaki sprzęt byście zaproponowali?

#1573 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1688 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 17:29

ja bym jednak proponował pług do niszczenia użytków zielonych, 

i to z przedpłużkami 

#1574 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 17:34

Moim zdaniem przy użytkach zielonych trzeba po prostu zniszczyć wszystko jakimś herbicydem i po pewnym czasie każdy sprzęt poradzi sobie z uprawieniem tego.

Przy świeżej darni każy agregat będzie się zapychał,nawet talerzówka nie uprawi tego dobrze.

Po ostatnim pokosie poczekaj aż łąka trochę odrośnie,opryskaj herbicydem i do wiosny bez problemu wszystko uschnie i się troche rozłoży tak że bez problemu da się uprawić.

Słyszałem o metodzie która polega na tym że pryska się niską trawe herbicydem i później bez żadnej uprawy sieje się w nią kukurydze,korzenie trawy rozkładają się tworząc w ziemi sieć korytarzy,dżdżownice jedzące wszystkie te szczątki też tworzą tunele i tymi wszystkimi tunelami rozrastają się korzenie kukurydzy i mimo braku spulchnienia daje sobie ona radę.

Ale to tylko teoria i nie próbowałem tego.

#1575 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 18:35

JoHnyD

Na pewno LukaszC5 ma racje bez desykacji totalnego zniszczenia użytków zielonych nawet jak by ci się udało dobrze zerwać gruberem to przy niesprzyjającej pogodzie ciągle się będzie przyjmować a jak najpierw opryskasz to będziesz miał mniej kłopotów i będziesz mógł dokonać siewu bezpośredniego, czyli pasowego, czyli z uprawą tylko w miejscach siewu kukurydzy

Po oprysku każdy sprzęt da sobie radę z uprawą takich użytków o ile będzie w miarę wilgotno na pewno nie warto się męczyć bez oprysku 

#1576 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 12 kwiecień 2015 - 20:09

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Panowie na poważnie...oczywiście że najpierw idzie roundup. Pytanie czy potem wystarczy agregat i można wchodzić z qq, i czy lemken kristall sobie poradzi. myślałem też nad crossem z unii ale lemkena mam za mniejsze pieniądze i do dyspozycji mam 155km. czy ten jeden agregat wystarczy do uprawy bezorkowej przy qq na zmianę z lucerna i oczywiście czy realne jest wykluczenie w takim systemie orki?

#1577 Share lukas1982

lukas1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 13 kwiecień 2015 - 13:00

Oczywiście, że sobie poradzi. Śmiało po 10 dniach od roundapu możesz wjechać z agregatem. Chcesz mieć sprzęt jakościowy za rozsądne pieniądze to szczerze polecam farmet. U mnie idzie piąty sezon i jestem bardzo zadowolony, nadal wygląda jak nowy.

#1578 Share JoHnyD

JoHnyD

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 13 kwiecień 2015 - 16:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Akurat tego lemkena mam po taniosci za 30 netto, myślałem nad crossem unii ale to dużo cięższy sprzęt i nie jestem pewien czy na moich górach 155km by dał radę. Poza tym cross wyszedlby z walem oponowym ok 45netto. Jutro ma przyjechać lemken, dam znać jak radzi sobie na trawie:)

#1579 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 13 kwiecień 2015 - 20:24

Orientujecie się może jaki nacisk na redlice jest potrzebny żeby siać w poplon?

W tym filmie bardzo ciekawie jest pokazany siew tym sposobem,wysoki poplon ugniata się wałami,za każdym wałem są zraszacze które pryskają poplon (Pewnie herbicydami) a potem od razu sieją w to siewnikiem bez żadnego uprawiania gleby.

https://www.youtube....XCLVCJWTU#t=851

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1580 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 kwiecień 2015 - 21:06

To zależy od wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest wilgotność gleby w wilgotną glebę może wystarczyć taki nacisk jak jest w vaderstad 4m taki właśnie Ja mam

Jak jest pusty to na jedną sekcję przypada 80 kg a jak jest pełny to na 1 sekcję przypada 150kg

Jak jest sucho to zaleca się napełniać siewnik jak ubędzie połowa ze skrzyni, aby nacisk na jedna sekcję nie był mniejszy jak 120kg,

Ale nie nacisk jest najważniejszy przy takim siewie ważna jest sekcja wysiewająca jak widać na filmiku jest to całkiem inna budowa sekcji wysiewającej niż w normalnych siewnikach tyle masy organicznej nie pozwoli ci wysiać w tą masę nasion zwykłym siewnikiem nawet talerzowym

Więc nowy siewnik do siewu w poplon byłby wskazany a one są już przystosowane do siewu w poplon i maja odpowiedni nacisk na sekcje wysiewającą

https://www.youtube....h?v=WHlU148jBCc

Edytowany przez pstaszek, 13 kwiecień 2015 - 21:09.