Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1441 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 946 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 14:44

Zdań jest więcej niż osób biorących udział w dyskusji i często wszyscy maja rację. Grunt to wyciągnąć najlepsze dla siebie wnioski.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 12:08
  •  

#1442 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 14:55

No i oto w tym chodzi, aby się nie upierać przy jednym tylko wyciągać wnioski

Ważna jest gospodarka zrównoważona a wiec wszystko, co się z tym wiąże, ale dla wielu z nas ważna jest też o ile nie ważniejsza sprawa opłacalności  

#1443 Share Marcin124

Marcin124

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 15:44

i w końcu doszliśmy do jakiegoś kompromisu ;) Pstaszek nie wiem ile wytrzyma słupica w moim sprzęcie ale nie myśl że ja to gdzieś ze złomu brałem, stal była zamawiana gatunkowa i w takim gatunku robione jak firmy produkujące takie maszyny,no może pięknie nie wygląda ale to prototyp i ważne że spełnia swoje zadanie

Mam jeszcze striptilla którego budowę kończę i w tym roku będzie testowany

Sam przyznasz ze płacisz głównie za firmę

Każdy z nas ma inne warunki i potrzebuje innego sprzętu, jest kilka rodzajów uprawy konserwującej i każdy musi wybrać dla siebie najodpowiedniejszy 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1444 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 16:37

Marcin124

Co do zdjęć to nie chcę się czepiać, ale piszę to, co widzę dwa przejazdy są zrobione widać ślady wału i głębsze ślady ciągnika pomiędzy tymi śladami po wale widać uprawioną ziemię i z prawej strony też uprawiona, dlatego sądzę, że była orka tak to po prostu widzę koła z ciągnika też są zbyt głęboko wtopione jak na uprawę bez płużną po prostu może jestem nadmiernie dociekliwy, ale przyznasz, że tylko dwa przejazdy widać agregatem a reszta, czym była robiona? a może tylko jeden przejazd agregatem? na reszcie nie widać śladów wału

Co do nowych maszyn to niestety, ale prawdą jest, że mnie na nie niestać, mam wszystkie używane, ale pracę robią taką samą jak nowe, co do tego, że płacimy tylko za firmę to może przesada, ponieważ jest różnica, w jakości materiału, ale to też temat rzeka wiec niema, co się rozpisywać

A co do tego, że konstruujesz maszyny w własnym zakresie na wzór oryginalnych to nie mam nic przeciwko wiadomo, że jest dużo taniej

Chodziło mi tylko oto czy jeśli by było tak jak napisałem, że najpierw była orka a później ten sprzęt, który zrobiłeś to czy warto coś takiego robić czy jest sens czy też jakieś solidne uzasadnienie oczywiście gdyby było tak jak napisałem

Ale jak twierdzisz, że nie orałeś to muszę to przyjąć, jako fakt i tyle

Edytowany przez pstaszek, 04 kwiecień 2015 - 17:08.

#1445 Share Marcin124

Marcin124

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 17:08

Może faktycznie dokładnie nie widać tam był obornik w sporej ilości dany tu jeszcze jedno zdjęcie, może będzie coś więcej widać i tam naprawdę był tylko jeden przejazd, to jest wąskie pole obok widać sąsiada zaorane, poza tym ja też nie widziałbym sensu jechać tym zestawem  po oranym 44114302412119929761.jpg

tu jeszcze film

maszyny nie koniecznie na wzór bo zawsze coś można poprawić ale np biorę  jakąś oryginalną część i jadę do człowieka który ma sprzęt do sprawdzenia cóż to za materiał lub dzwonie do firmy i się próbuje  dowiedzieć co to za materiał i wtedy się zamawia tak że staram się lipy nie robić ;p

Edytowany przez Marcin124, 04 kwiecień 2015 - 17:17.

#1446 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1674 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 17:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Marcin124 jak się sprawuje ten wał packera?? nie zakleja się bardzo w mokrej ziemi?? 

mam czas do wtorku na wybór wału i sam nie wiem co wziąć 

#1447 Share Marcin124

Marcin124

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 17:32

Zakleja się i to każdy ci powie, bez skrobaków ani rusz jak jest wilgotna ziemia. Ja będę zmieniał na podwójny rurowy

#1448 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 17:42

Marcin124

Teraz rozwiałeś moje wątpliwości na 100% sorki za podejrzenia, ale zdjęcia poprzednie nie oddawały tego, co pisałeś teraz widać jak na dłoni dzięki za rozwianie wątpliwości

malkolm

Każdy wał ma jakiś minus y i plusy, jeśli masz lekkie gleby to na pewno nie będzie ci potrzebny wał kruszący, czyli typu crosskill dobry na bryły gumowy podobno dobry, ale bardzo drogi i widziałem jak się obkleja ma skrobaki inaczej cały by się zakleił moim zdaniem oponowy jest lepszy, ale też drogi i mało firm go stosuje

Packera wszyscy wiedza, że się obkleja bardziej niż gumowy, ale nie są takie drogie sprężynowy albo daszkowy, ale jak jest mokro to zaklejają się miedzy pierścieniami oczywiście musi być bardzo mokro i ziemia cięższa osobiście mam daszkowy i uważam, że za bardzo ugniata ziemię może lepszy byłby sprężynowy

No i najprostszy wał, czyli rurowy najtańszy a też robi swoją robotę dwa na pewno by robiły lepszą robotę

Po prostu idealnego wału niema, ale moim zdaniem oponowy byłby najlepszy można regulować ciśnienie w oponach a to duża zaleta można więcej dopompować, aby lepiej ugniatał albo upuścić to nie będzie tak dogniatał i nie będzie się wtedy obklejał

#1449 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 18:01

Dałbym łapy co 75 cm w dwóch rzędach więc wychodziło co 37\5 cm  trzy z przodu a cztery z tyłu. Drugi rząd oddalony od pierwszego też 75 cm co zapobiega zapychaniu, potem jakieś talerze za tylnymi 4 słupicami, aby wyrównały glebę przed walcem, walec dałbym rurowy. Skrajna odległośc tylnych kłów to 225 cm, do tego trzeba dodac że każdy lemiesz spulchnia glebę w bok około 30-35 cm i taki głębosz uprawia na 3 metry. Walec rurowy bo gdy zamontujemy na głęboszu jakiś wysięgnik możemy podczepic siewnik, brony-które niszczą i wyciągają samosiewy, lub dodatkowy walec, jeśli chcemy uprawic pole np. pod warzywa. Ja sieję już 25 lat warzywa bez orki, jest nawet filmik "Głęboszowanie obornika" w którym jest pokazane głęboszowanie obornika po talerzówce. Obornik ten zastosowany był po burakach cukrowych i talerzówka płytko mieszała ten obornik, gdyż neptun buraczany mocno ubił glebę. Podjąłem decyzję aby dla lepszej mineralizacji obornika bardziej napowietrzyc glebę głęboszem, gdyż nie mam innego narzędzia. Wcale to nie było głęboko, myślę że około 20 cm. Niektórzy powiedzą że pod cebulę buraki cukrowe to zły przedplon i nie należ stosowac bezpośrednio pod cebulę obornik, ale tak wyszło i cebula urosła. Jeśli chcecie widziec jakimi maszynami uprawiac najlepiej wypożyczyc kilka i dostosowac się do najlepszego wariantu. Mój głębosz kosztował mnie około 5 tysięcy, następnie 2 tysiące dałem za używany wysięgnik w bardzo dobrym stanie dodatkowo jeszcze około 6 tysięcy za siewnik talerzowy i za 13 tysięcy mamy zestaw do uprawy bezorkowej, do niszczenia samosiewów "płytko głębosz", a na wysięgnik zawieszamy bronę.

PS. Zagarniacze tylko za tylnymi słupicami, które wyrównają glebę, gdyż tylne słupice wyrównują przednie i dlatego na przodzie nie potrzeba zagarniaczy. 

Każdy ma i upiera się przy swoich racjach a może są dwie racje a może nie ma żadnej a jest trzecia o której nie wiemy. Przypomina mi się spotkanie w Poznaniu na którym byłem przypadkowo 15 lat temu, które dotyczyło uprawy uproszczonej, siedziałem tam i wysłuchiwałem opowieści, miałem do tego dystans, gdyż miałem już 10 letnie doświadczenie w takiej uprawie. Naukowcy wypowiadali takie tezy, że teraz sami by się z tego śmiali.

#1450 Share Marcin124

Marcin124

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 18:03

jest taki człowiek który też sam maszyny robił ma kilka wałów wedle potrzeby tu artykuł o nim http://agro-technika...ncerne-maszyny/

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1451 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 18:26

Ciekawy gościu ma pomysły i chęci

#1452 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 18:30

Nie wiem czy dobrze pamiętam był taki filmik  [Głębosz w pracy] jechał w poplonie wszystko szło dobrze   a wały przecież można doczepic według potrzeb 

#1453 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1674 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 18:53

w agregacie ścierniskowym mam podwójny wał kolczasty, piękna sprawa niestety staltech takich nie robi

do wyboru Rurowy / Packera / Gumowy / Crosskill / Pierścieniowy

to że gumowy drogi to żaden problem, gorzej że jest ciężki 

zimie mam od 3 klasy glin do 5. 

ciekawe jak ten crosskil by się spisywał? no i czy jest żeliwny czy gumowy jak w agromaszu 

#1454 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 19:01

malkolm http://alegratka.pl/...6-25299291.html

staltech zaczyna robić 3 belkowe agregaty i brony talerzowe z zabezpieczeniem sprężynowym takie jak ma lemken  ;)

Edytowany przez Xyloniros, 04 kwiecień 2015 - 19:02.

#1455 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 19:04

markolm czy ta brona ma hydropak  jak ma to ja bym wziął najtańszy  rurowy a na hydropaku zawsze można powiesic drugi . Mój sąsiad miał packera  z zmienił na rurowy 

Edytowany przez andrzej3560, 04 kwiecień 2015 - 19:29.

#1456 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 19:12

Te brony to dopiero nowość ... 

zobaczymy jak oferta produktów dalej się rozwinie  B)

http://otomoto.pl/br...-m-A492180.html

#1457 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1674 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 20:32

Xyloniros  ja mam właśnie podobny wał jak te co podałeś w pierwszym linku, ciekawe czy taki do talerzówki założą?? 

poza tym u mnie jest regulacja, wały przesuwa się od i do siebie aby się same czyściły 

#1458 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 21:12

malkolm tolmet produkuje talerzówki z takim wałem, lecz też bez regulacji https://www.youtube....h?v=ZHYWiJoNjCc

Opisz pokrótce ten wał, ciekawi mnie jego efekt pracy  :rolleyes:

#1459 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 21:18

U mnie gościu 2 lata jedzie talerzowka na 25-28 cm i w to sieje, co trzeci rok orze przed rzepakiem i nie zauwaza spadkow plonu, a oszczednosci paliwa i czasu kolosalne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1460 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 21:26

przy takiej głębokości spali bardzo dużo paliwa...

kolega ciąga na 15-20 cm to johny pali jak w orce ...   :lol:

Na pewno zaoszczędzi dużo czasu, jaka szeroka talerzówka i jaki ciągnik ?