Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1421 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 20:16

podobny produkt http://www.agrisem.pl/produkty1.htm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 03:05
  •  

#1422 Share Rafal122

Rafal122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 129 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 20:55

A co sądzicie o uprawie bez orkowej która by wyglądała tak:

-Zbiór zboża,rzepaku czy strączkowych komajnem,słoma posiekana przez sieczkarnie zostaje na polu

-Pole leży sobie nie używane aż w końcu uprawia się je ciężką talerzówką najgłębiej jak się da i zaraz po tym siew siewnikiem typu Junkkari Maestro albo Horsch Pronto.

Oczywiście na jakiś czas przed talerzowaniem można by zniszczyć wszystkie chwasty i samosiewy herbicydami.

#1423 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1668 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 21:00

tak nasiona wrzucają też talerzowe famarole 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1424 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 22:01

A co sądzicie o uprawie bez orkowej która by wyglądała tak:

-Zbiór zboża,rzepaku czy strączkowych komajnem,słoma posiekana przez sieczkarnie zostaje na polu

-Pole leży sobie nie używane aż w końcu uprawia się je ciężką talerzówką najgłębiej jak się da i zaraz po tym siew siewnikiem typu Junkkari Maestro albo Horsch Pronto.

Oczywiście na jakiś czas przed talerzowaniem można by zniszczyć wszystkie chwasty i samosiewy herbicydami.

Te nasiona (które mają być samosiewami) wrzucisz hen hen głeboko i odbija się czkawką w nastepnych latach. Przykład samosiewy żyta kilka lat. 

Najpierw podstawy prawidlowej agrotechniki, a potem kombinacja z bez orką. 

#1425 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 22:53

Jeżeli macie zamiar uprawiać głęboka to róbcie to tak, aby nie mieszać głęboko ziemi mieszanie głębokie ziemi ma taki sam skutek jak orka wiec lepiej dalej orać niż przechodzić na bez orkową i dalej mieszać ziemie czy to za pomocą talerzówki czy nieodpowiedniego głębosza lub grubera na więcej niż 10cm to się mija z celem i zasadami bez orkowej uprawy dzisiaj zwanej konserwującej-zachowawczej

Pasowa uprawa ma na celu głębokie spulchnienie warstwy gleby w miejscu siewu pozostałą część ziemi zostawia się nienaruszoną to jest zasada uprawy pasowej a to, co tu powyżej jest prezentowane to raczej można nazwać głęboszowanie + uprawa mulczowa a nie uprawa pasowa

Rozwiązania, które tu zaprezentowali ansu i Xyloniros czy też Marcin124 są bardzo ciekawe i proste, ale to nie uprawa pasowa a raczej siewniki rzutowy do siewu w mulcz + głębosz

Na zdjęciach Marcina124 widać zaoraną kukurydzę a później jego zestaw pytanie czy to w ogóle ma sens orać i uprawa mulczowa po orce z głęboszem + siew, na czym tu niby oszczędzasz? To po pierwsze a po drugie i tak ziemie wywróciłeś do góry nogami, więc to nie spełnia zasad uprawy konserwującej-zachowawczej czy mógłbyś przytoczyć sens takiego działania?

Zasada uproszczeń uprawy bez orki ma na celu zmniejszyć koszty a nie zwiększyć wiec nie kombinujcie za bardzo, bo to się nie opłaca pamiętajcie o zasadzie „Uprawiać tyle ile to konieczne i najmniej jak to możliwe”    

#1426 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 03 kwiecień 2015 - 23:16

pstaszek Są takie rośliny pod które trzeba głębiej uprawić i dobrze wymieszać np. ziemniaki i inne warzywa 

Głębiej spulchnić bez odwracania to nie problem, ale jak bardzo dobrze wymieszać bez przewalania ziemi ?

Chyba najlepiej dobrze pociąć resztki pożniwne mulczerem i dopiero  wykonać podorywkę.

#1427 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 07:03

Dlatego w poprzednim poście stwierdziłem, że jeśli musicie głęboko wymieszać ziemię to może nie warto przechodzić na bez orkową, bo to i tak nic nie da a jedynie wpędzi was w koszty

Po co robić coś tylko, dlatego żeby muc powiedzieć, że nie orzecie lub orzecie i dodatkowo jeszcze głęboszujecie i mulczujecie po prostu czasami nie warto zaprzestawać orki na rzecz uprawy bez orkowej.

Choć efekt będzie podobny to poniesione koszty na zmianę sprzętu i tak się wam nie zwrócą po prostu podaje to pod wasze przemyślenie czy warto przechodzić na bez orkową skoro macie zamiar uprawiać warzywa pamiętajcie że wedle nowych odkryć unii ziemniak też warzywo.

Po kukurydzy też jest problem siewu bezpośredniego w mulcz bez głębokiej uprawy nie można posiać niczego z powodu dużej ilości resztek, dlatego najprostszym rozwiązaniem jest orka i siew zwykłym siewnikiem albo inwestycja w drogi sprzęt do siewu w mulcz oczywiście wybór zawsze należy do was

Często pada pytanie o tanie przejście z orkowej na bez orkową, ale jeśli macie zamiar uprawiać warzywa to może nie warto, chociaż można udowodnić, że bez orki też można siać i uprawiać warzywa to pytanie brzmi, po co skoro i tak niszczymy strukturę a więc nic nie robimy dobrego dla gleby przechodząc w takim wypadku na bez orkowa uprawę moim zdaniem niema to żadnego sensu w małych gospodarstwach

Już pisałem, że na uprawie warzyw to się nie znam, ale też pisałem, że w mojej okolicy jest gospodarstwo, które się tym zajmuje prowadzą uprawę bez orkowa zbóż, jeśli chodzi o warzywa to dalej pod nie orzą i po warzywach też orzą po zbiorze warzyw pole wygląda najczęściej jak na poligonie wiec uprawa bez orki niemiałaby sensu była by kosztowniejsza od tradycyjnej orkowej tam gdzie zbierają warzywa jak jest sucho i pole jest w miarę bez kolein sieją bez orkowo mają dwa siewniki jeden to Köckerling Ultima 600

https://www.youtube....h?v=_58KqUyXoD0

Drugi to vaderstad rapid 600

https://www.youtube....h?v=dq1qlpgQ1sE

Mają 3000 ha wiec opłaca im się mieć sprzęt do bez orkowej uprawy w małych gospodarstwach taki luksus jest niezbyt rozsądny, aby mieć sprzęt do uprawy orkowej i bez orkowej tak bynajmniej uważam 

#1428 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 08:20

pstaszek Do bez orkowej uprawy nie zalicza się tylko płytka uprawa konserwująca 

#1429 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 08:37

http://www.agrisem.pl/nowosci.htm do spulchnienia a nie mieszanie ten agregat jest bardzo dobry, miałem go na testach i byłem pełen podziwu. On nie miesza tylko podnosi całą ziemie, i robi efekt fali, testowałem go na głębokości 35 cm i ponad, ciągnik 150 km pracował z 4 łapami , 3 m z prędkością  jakieś 9km, a z  agregatem Cross T Driwe z  4 redlicami, https://www.google.p...ive%2F;1024;768 na tyle, bo resztę pościągałem jechał 6-7 km na głębokość do 35 max.

Köckerlinga ma kolega, pisałem o nim w temacie Trip Stiil, to u niego było teraz szkolenie, tylko go używa do siewu od ładnych paru lat, ma jakieś 300 ha.

#1430 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 10:55

Xyloniros

Gdzie tak napisałem, że tylko płytka uprawa jest uprawą bez orkową?

Napisałem, że jeśli ktoś spulchnia głęboko ziemię bez pługa i miesza ją tak jak by było po orce to niema sensu przechodzić na bez orkową czytaj ze zrozumieniem kolego

Uprawa zachowawcza – konserwująca „Europejskie Stowarzyszenie Rolnictwa Konserwującego (ang. European Conservation Agriculture Federation – www.ecaf.org). Określa ona ten system uprawy jako sposób gospodarowania glebą minimalizujący zaburzenia w jej strukturze i w bioróżnorodności, a także ograniczający erozję, degradację gleby i straty wody.”

Pisałem już wcześniej, że GOGLE nie gryzie a żeby na ten temat dyskutować to trzeba posiadać trochę wiedzy

Ta zasada jest podstawą  „Uprawiać tyle ile to konieczne i najmniej jak to możliwe”     

Jeśli to zrozumiesz, co tu jest napisane to zrozumiesz, o czym piszę

Napisałem wyraźnie, że uprawa za pomocą narzędzi do bez orkowej w taki sposób, że będzie to tak spulchnione jakby była wykonana orka mija się z zasadą, o której tu i wcześniej wspominałem wiec pytam cię ponownie, jaka jest zasadność przechodzenia na uprawę bez orkową skoro będziesz szkodził glebie tak samo jakbyś orał a koszty też się nie zmniejszą

Czy będziesz to robił tylko, dlatego żeby się pochwalić, że też prowadzisz uprawę bez orkową?

Poniżej cały tekst na temat uprawy konserwującej-zachowawczej

Załączone pliki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1431 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 11:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ty robisz talerzowka to jest bardziej wymieszane raczej niz gruberem bez podcinaczy, a nie odwrotnie jak wspomniales wczesniej. Podcinać bez piór głevoko 15-20cm potem z podcinaczami plyciutko tak na poczatek czy odwrotnie?
Mam taka gline ze wschody nawet 40% tylko (zalezy od ilosci wilgoci) to myslalem dac raz gruberem plytko, potem zamiast orki 2 raz plytko i zasiac pszenice. Przedplon raps.

#1432 Share Marcin124

Marcin124

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 11:58

Pstaszek gdzie widziałeś ze tam coś było orane? Pole pierwszy raz jest robione tym zestawem, po oborniku na rżysko po qq, głębosz głęboko ponieważ chciałem zerwać podeszwę płużną i nie jeździć kilka razy następne uprawy nie będą już tak głęboko.

Pole z żytem w ogóle nie widziało głębosza. więc zanim kogoś zjedziesz że robi coś bez sensu to się dowiedz czegoś więcej. Sprzęt robiony samemu więc też się nie wpędzam w nie wiadomo jakie koszty.

Co do siewnika na agregacie to miało być do poplonu ale będzie zdjęty,

Edytowany przez Marcin124, 04 kwiecień 2015 - 12:05.

#1433 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 12:13

Tomek90

Wciąż czegoś nie rozumiecie, więc jeszcze raz mieszanie gleby jest szkodliwe dla gleby a mieszanie roli nie jest szkodliwe dla gleby tu kłaniają się znów dwa pojęcia, co to jest GLEBA i co to jest ROLA w dodanym zdjęciu pisze, o co chodzi z tą glebą i rolą warto znów zajrzeć do GOGLE

Jak masz zamiar spulchniać głęboko to tak, aby jak najmniej mieszać glebę wtedy będzie to miało sens a jak mieszać to tylko rolę tak, aby na powierzchni zostało, co najmniej 30% resztek pożniwnych wtedy będzie dobrze z godnie z zasadą uprawy konserwującej twój gruber bez podcinaczy jak spuścisz na 20 cm to zrobi niezłe zamieszanie w glebie chyba ze pojedziesz bardzo pomału tak żeby jak najmniej mieszał glebę, ale wtedy pytanie czy to ma sens lepiej kupić odpowiedni głębosz, ale to tylko taka moja rada

Poniżej opis, co to jest GLEBA - ROLA

Marcin124

Widzę, że była tam wcześniej kukurydza o ile niebyła to kukurydza na kiszonkę (tylko na ziarno) to jest niemożliwe, aby tym agregatem przykryć słomę kukurydzianą jest jej za mało nawet jak by to była kukurydza na kiszonkę to za mało resztek na powierzchni po prostu logiczne myślenie się kłania kolego, ale że nie wiem czy na ziarno czy na kiszonkę to nie będę się spierał

Sam uprawiam bez orkowo i wiem jak po bez orkowej powinno wygląda pole po kukurydzy, ale tak jak pisałem to tylko moje zdanie niech każdy sam oceni jak to wygląda

Załączone miniaturki

• Cel uprawy roli.jpg

Edytowany przez pstaszek, 04 kwiecień 2015 - 12:29.

#1434 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 12:39

pstaszek  koszty się zmienią, nie wciskaj kitu!

Na sam siew pójdzie mniej paliwa - po orce muszę wolno uprawiać wirnikiem.... 

Za bardzo wyolbrzymiasz, jest różnica jak wymieszasz 15-20 cm (bez orkowo) a orka 30 cm, przy czym w bez orce można głębiej spulchnić zamiast dodatkowo  głęboszować w uprawie orkowej.

Wiadomo po kilku latach głębokiego spulchniania co roku można schodzić płycej.

Uczepiłeś się tej uprawy konserwującej jak nie powiem co...  ^^

Co powiesz jak ktoś uprawia 3 lub 4 belkowym agregatem na głębokość 25-30 cm? 

#1435 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 13:07

Xyloniros

Niczego się nie uczepiłem po prostu nie chcesz się pogodzić z tym, że z godnie z zasadą uprawy konserwującej-zachowawczej źle robisz

Ale wcale nie nalegam abyś to zmieniał po prostu mam własne zdanie i jeśli ty uważasz, że to, co piszę szkodzi glebie to masz takie prawo, ale ja nie mam zamiaru więcej na ten temat pisać

Skoro nie rozumiesz zasad, o których piszę to nic na to nie poradzę

Nie przechodzi się na uprawę bez orkowa tylko po to żeby przejść

Już pisałem, co sądzę o głębokiej uprawie gleby czyżbyś czegoś nie zrozumiał?

To jego sprawa że chce 3 lub 4 belkowym agregatem na głębokość 25-30 cm uprawiać ja tylko wyrażam swoje zdanie na ten temat a jak ktoś chce to może sobie orać nawet tak:

http://www.wykop.pl/...-plug-rolniczy/

#1436 Share szarywilk

szarywilk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów
  • Zainteresowania:Mocne i szybkie maszyny, duze i ciezkie tez :)

Napisany 04 kwiecień 2015 - 13:11

ptaszek - da się uprawiać przed i po warzywach bez-orkowo - w ubiegłym roku tam gdzie nie było kolein siałem od razu - tam gdzie były szedł agregat przed siewnikiem, ale tylko żeby wyrównać koleiny. od rapida do siewu zbóż  odeszliśmy - mimo że ma najlepszy stosunek kosztów do efektu  - siejemy nim tylko poplony poniżej masz link do filmiku z siewu pszenicy w ściernisko z rzepaku w ubiegłym roku.

https://youtu.be/tLrQ-bmh1AU

#1437 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 13:40

szarywilk

Tak jak pisałem na warzywach się nie znam tylko z obserwacji oceniam a co do tego jak pole jest równe czy koleiny są małe to na pewno można siać bez orkowo tu masz racje wspominałem w poście o gospodarstwie, które uprawia warzywa i pisałem tam że jak warzywa były zbierane jak było sucho to też siali bez orkowo, ale jak koleiny były głębokie, bo było mokro to tylko pługiem to uprawiali a później siew zazwyczaj na wiosnę na jesień zbyt mokro było

Ta uprawa po rzepaku to właśnie to, do czego powinniśmy dążyć super sprawa tylko nie każdego stać na taki sprzęt i w tym cały problem

#1438 Share Marcin124

Marcin124

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 13:43

Pstaszek jak byś uważnie patrzył to byś zobaczył ze tam jest napisane ze to po qq na kiszonkę. Druga sprawa robiłem sąsiadowi tak na próbę po qq na ziarno ( ponieważ ja nie mam qq na ziarno) tym zestawem i wcale tak zle nie było spodziewałem sie ze będzie gożej ale jak sąsiad orał to zaorał całe pole więc nie wstawie zdjęć z tej próby i nie jestem na tym forum po to żeby pokazać ze nie orze tylko po to zeby pokazać wam że żeby przejść na uprawę bez orkową nie trzeba wcale niewiadomo jakich kosztów ponosić na zakup nowych maszyn przeznaczonych do tego celu za niewiadomo jakie pieniądze,gdzie jak sie popatrzy na konstrukcje to sie człowiek dziwi za co tyle pieniędzy.

Zachwalacie agrisema cultiplow, mi terz się jego robota bardzo podoba, budowa smiesznie prosta ale kto z mniejszych rolników da blisko 5 tyś za wymianę "stóp"

#1439 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 13:55

Kiedyś napisałem i ciągle zastanawiam się jak to jest? Kiedyś pożyczałem talerzówkę 3,15m to była porażka nie mieszała, ale przykrywała, była bez wału i miejscami wchodziła zbyt głęboko tak że ciągnik 160kM się zatrzymywał. W tym roku wypróbuje agregat talerzowy Tytan

Nie posiadam talerzówki i chyba nie kupię więc nie powinienem pisać w tym temacie

dr inż . Grzegorz Wilczok pisze

Wielu rolników, przestawiając gospodarstwa na bezorkową uprawę roli, zaczyna od zastosowania tradycyjnych bron talerzowych. Jest to błąd, ponieważ konwencjonalna talerzówka nie miesza resztek pożniwnych z glebą lub miesza je w niedostatecznym stopniu. ...............................................................

.............................................Nie warto zaczynać od talerzówki O ile zwykła brona talerzowa jest świetną alternatywą dla pługa w czasie uprawy pożniwnej, czyli podorywki, to w uprawie bezorkowej jej użyteczność się kończy

Kiedyś spytałem od czego zacząć by uprawiać bezorkowo Dostałem odpowiedź - pole powinno byc na tyle równe by można było jechać samochodem  80km/h w każdym kierunku

Edytowany przez ansu, 04 kwiecień 2015 - 14:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1440 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 04 kwiecień 2015 - 14:17

Marcin124

Faktycznie jest napisane, że po qq na kiszonkę pomiędzy zdjęciami nie zauważyłem sorki

Ale staltech kupiłeś

Na pewno twoje łapy w głęboszu nie wytrzymają tak długo jak te oryginalne, więc nie wiadomo jak z kosztami będzie?

ansu

Co do mieszania ziemi to też bym się z tym zgodził, że grubery lepiej mieszają resztki niż talerzówki, ale za to ciężej idą

Jak pisałem miałem 2 BDT, więc wiem jak takie talerzówki pracują nie maja wału wiec nie można głębokości ustawić, więc raz orzą a raz pracują płytko w zależności od zwięzłości i wilgotności gleby, ale co do tego, że talerzówka w uprawie bez orkowej niema zastosowania to się nie zgodzę

Zresztą jest wiele różnych opinii na ten temat, więc tak naprawdę nie warto się nad tym tematem rozpisywać