Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1361 Share kkkkrystian

kkkkrystian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 07:20

pstaszek sam napisałeś że plony wrócą na ten sam poziom co po orce czyli mikroorganizmy i dżdżownice jakby nic nie dawały:) ??? Używam probio emów, oglądałem filmiki po których gospodarze wypowiadali się że znacząco próchnica wzrasta. nie wiem jaką miałem próchnicę przed ani teraz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 15:39
  •  

#1362 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 07:47

andrzej3560

Widzę, że ciągle filozofujesz najpierw piszesz brednie a później się tłumaczysz, że chciałeś nakreślić problem niema problemu, bo nikt nie orze tak głęboko.

Przyorywanie obornika na dno bruzdy? Pierwsze słyszę a niby, w jaki sposób on by się miał tam rozłożyć i być dostępny dla roślin trochę wiedzy by ci się przydało piszesz niesamowite rzeczy.

Więcej realizmu w tym, co piszesz a nie będziesz się musiał tłumaczyć.

Nie czepiam się tego, co widać na zdjęciach w pszenicy, bo to tylko zdjęcia i możliwe, że jest tak jak piszesz dodam tylko, że najbardziej zubażają ziemię z próchnicy wszystkie okopowe, dlatego zaleca się stosowanie obornika właśnie pod okopowe, aby zminimalizować jej straty minimalna dawka obornika to 20t 1ha (żeby po okopowych zwiększyć próchnicę trzeba zastosować o wiele wyższe dawki obornika) następną rośliną, która też zubaża ziemię jest kukurydza na kiszonkę warto sobie poczytać na ten temat ( warto też zastosować obornik pod kukurydzę na kiszonkę, aby zminimalizować straty próchnicy).

Niema szybkiego przyrostu próchnicy ani w pierwszych latach ani nigdy później ani wcześniej gdyby ten proces tak szybko przebiegał to nie było by problemu.

Tylko przez długoletnie wykonywanie, trzymanie się pewnych zasad może wam przynieść sukces

Najlepszymi roślinami, które dają bardzo dobre efekty są strączkowe i trawy w długoletniej uprawie

Oczywiście mało, kto ma dziś stałe użytki zielone i to w dodatku z motylkowymi, dlatego ważne jest, aby mieć w swoim gospodarstwie rośliny strączkowe (bobopwate) czy to w poplonach czy lepiej w czystym (w plonie głównym) siewie jak najmniej uprawiać okopowych bez obornika no i kukurydzy na kiszonkę (teoretycznie można powiedzieć, że kukurydza zostawia dużo resztek pożniwnych to, dlaczego a no, dlatego że najpierw wykorzystuje ziemię a później jak słoma się rozłoży to wzbogaci ziemie, ale bezpośrednio po kukurydzy (nie dotyczy kukurydzy na kiszonkę tam tylko obornik może pomuc) pole jest uboższe w próchnicę)

I nie musisz używać suwmiarki tylko pisz o realiach a nie fantazjuj plony po przejściu z orki spadają i to też nie podlega dyskusji sam piszesz ze trzeba zwiększyć nawożenie wiec, po co skoro plony nie spadają większe nawożenie może zminimalizować spadek plonu, ale zwiększa koszty przejścia z uprawy orkowej na bez orkową ja jak przeszedłem na uprawę bez orkowa to też przeszedłem na uprawę ekstensywną (minimalne nawożenie i minimalna ochrona) po dwóch latach zacząłem siać strączkowe a konkretnie łubin dzisiaj po 7 latach sieje nadal strączkowe (soja) i nadal prowadzę uprawę o minimalnej ochronie (praktycznie bez ochrony grzybowej tylko ochrona Przed chwastami I antywylegacz) a średni plon z ostatnich 3 lat wacha się miedzy 5-6t z1ha a wszystko moim zdaniem dzięki strączkowym

Nie liczcie na to ze po przejściu na uprawę bez orki automatycznie zwiększą się wam zasoby próchnicy na pewno w ten sposób ograniczycie jej straty a to już bardzo dużo i warto przejść na bez orkową chociażby z tego powodu

kkkkrystian

Źle zrozumiałeś napisałem, że dopiero jak życie biologiczne gleby wróci do normy to plony się ustabilizują i wrócą do normy wyraźnie napisałem, że spadki plonu po przejściu z orkowej na bez orkowa są a co do wynalazków typu EM to właśnie w nich mają być organizmy glebowe, które ponoć bardzo szybko się rozmnażają a jednocześnie bardzo szybko umierają pytanie nasuwa się samo, co to za organizmy, że nie potrafią żyć w glebie i ciągle trzeba je dostarczać a jednocześnie producenci twierdzą, że bardzo szybko podnoszą zawartość próchnicy i poprawiają żyzność gleby powiem krótko ja ich nie stosuję, ale to tylko Moje Zdanie każdy niech sam sobie testuje ja nie mam zamiaru

Poniżej zdjęcia pszenicy ozimej sianej po soi pod koniec października w uprawie bez orki po talerzówce

Załączone miniaturki

• pszenica ozima po soi siana pod koniec października 2014 001.JPG
  • pszenica ozima po soi siana pod koniec października 2014 003.JPG
  • pszenica ozima po soi siana pod koniec października 2014 004.JPG

Edytowany przez pstaszek, 29 marzec 2015 - 10:57.

#1363 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 12:18

Chodziło mi o to, że w drugim roku po zastosowaniu obornika pług wyoruje składniki które pozostały z obornika i dlatego wierzchnia gleby jest bardziej żyzna i nie widac zachwiania plonu a co do próchnicy to wiem dośc dużo, gdyż zajmowałem się tym ponad 30 lat i ze szkoły pamiętam dobrze które rośliny gromadzą próchnice a które zubożają. Pisałem na ten temat nawet prac, zresztą nie muszę się tłumaczyc bo jestem w takim wieku że to nawet nie wypada. 

#1364 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 12:39

Twoje teorie są wyssane z palca nie mam zamiaru cię pouczać, ale proszę żebyś nie wypisywał takich bzdur i nie wciskał ciemnoty innym a tu krótko na temat głębokiego przyorywania obornika nie wiem skąd ty czerpiesz swoje informacje?

Głębokie przyoranie obornika jest błędem - zwiększa koszty orki i prowadzi do

Rozkładu obornika w warunkach braku tlenu. Na glebach ciężkich nawet po latach wyoruje

Się z gleby storfiały obornik, z którego nie skorzystała ani gleba ani roślina. Wyjątkiem jest

Ziemniak, gdzie przyoranie obornika na 20cm jest zasadne, z uwagi na wielokrotne

Bronowanie i redlenie zwiększające jego mineralizację; w przypadku zbóż jest to poważnym

Błędem. Pod zboża należy stosować dobrze rozłożony obornik i to możliwie płytko – na 5 -

10cm (zboża wcześnie kształtują liczbę kłosów i jeśli wówczas brakuje azotu słabo się

Krzewią).

Moim zdaniem wiesz niewiele i wprowadzasz w błąd pozostałych forumowiczów 

I coś ciekawego kalkulator obliczania bilansu próchnicy na pewno się wam przyda i pamiętajcie że w gogle znajdziecie dużo ciekawsze rzeczy

KALKULATOR:

http://www.liz-onlin...usbilanz_pl.htm

Edytowany przez pstaszek, 29 marzec 2015 - 13:14.

#1365 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 952 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 13:31

em czy inne ugmaxy nie maja wpływu na plon co zostało wielokrotnie zbadane. Wprowadzenie do ryzosfery malej ilości jakichś bakterii które sporo kosztują i za chwile zdechną pomaga jedynie ich producentom i sprzedawcom.

Kiedyś podawałem, jak systemy uprawy gleby wpływają na jej właściwości chemiczne, fizyczne, biologiczne, erozyjne oraz plony i zdrowotność roślin.

Ekspertyza. Uprawa roli – aktualne kierunki badań i najnowsze tendencje. Dr inż. Janusz Smagacz. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach 

http://www.agengpol....EHDg=&tabid=144

#1366 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 14:27

A czy ja kiedyś na forum byłem za głębokim oraniem obornika? Przecież ja w ogóle nie orzę, już od 25 lat. Chodziło mi o to, że jeśli ktoś przechodzi na uprawę zerową a rok wcześniej zaorał obornik na głęboko "40cm" to w roku następnym będzie miał wierzchnią warstwę zubożałą a obornik zostanie głębiej, dlatego często jest spadek plonu przy radykalnej zmianie uprawy. Gdybyśmy wykonali jeszcze raz orkę to składniki z obornika pług wydostałby na powierzchnie i wtedy łatwiej byłoby przejśc na uprawę zerową. Po prostu wierzchnia warstwa byłaby mniej jałowa i mniej więcej o to mi chodziło. Informacje czerpię z doświadczenia i badań, wydałem na badania bezorkowe i próchnicy przez te lata sumę około 80 tys. zł. na dzisiejsze czasy i wykonałem 123 analizy gleby. 

Edytowany przez andrzej3560, 29 marzec 2015 - 14:52.

#1367 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 14:49

ansu

Zgadza się z tobą EM to wielka ściema dla naiwnych, więc nawet szkoda na to dyskusji

andrzej3560

Dobra niema sensu dalej prowadzić tej dyskusji i mam nadzieję, że wydajesz własne pieniądze na te badania a nie pieniądze publiczne na przyszłość nie pisz o czymś, czego nie robisz wtedy nie będzie zamieszania.

Obornik przyorany głęboko jest bezużyteczny nawet jak go wyorzesz za rok s powrotem to tylko tak na marginesie próchnica powstaje tylko w wierzchniej warstwie to taki następny szczegół i tak dalej i tak dalej

#1368 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 15:59

Przecież o tych sprawach szkodliwosci orania mówiłem od początku forum,  a  nawet 15 lat wcześniej , a ze po groch łubinie  pięknie rośnie i potrzeba mniejszego nawożenia i ochrony to każdy  myśle ze wie.  Po prostu dobry przedplon, który wzbogaca glebę w azot próchnicę i poprawia strukturę gleby i nie przenosi chorób. Do tego gleba 3 klasy  i mamy piękną pszenicę  na temat em nie będę się wypowiadał  ponieważ  mam wyrywkowe doświadczenia.  Moim zdaniem efekty zauważyłem  przy uprawie warzyw  oraz zwalczania chorób grzybowych w tunelach foliowych  

Powiecie: jak wiesz to dlaczego nie stosowałeś?  Ponieważ trudno na 20 ha wyżyc na łubinie i pszenicy, gdy gleba 4 i 5 klasy dlatego były siane rośliny takie jak ziemniaki podkiełkowane , cebula, buraki cukrowe,  marchew,  pietruszka  mimo że te rośliny zubożały  glebę w próchnicę.  Przecież wiem ze mając kilkadziesiąt hektarów  dobrej ziemi  i wprowadzając 3 przepraszam 4 rośliny,  w tym motylkowe.  Ekonomicznie dobrze z tego można życ  i mówic ze próchnica na polach jest wysoka . Pisałem 4 rośliny bo znowu ktoś mi wypomni, że strączkowe  powinno się siac co 4 lata.  Ciekawy jestem której klasy gleba jest pod tą pszenicą ozimą i na jakiej głębokości są wody gruntowe.  Ps:  pieniądze własne i tylko własne a czas bezcenny 

Kolego Pstaszek : Czy czytałeś całe forum od początku? Z tego wynika, że cały czas od początku ja walczyłem z pługiem, a teraz Ty walczysz ze mną. To absurd. 

Edytowany przez andrzej3560, 29 marzec 2015 - 16:25.

#1369 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 16:48

Nie chodzi mi oto, dlaczego nie uprawiasz strączkowych, ale oto, co pisałeś o orce i oborniku, ale jak już pisałem szkoda na to dyskusji po prostu z tym się nie zgadzam.

I nie twierdze, że ty propagujesz uprawę płużną tylko tak jak napisałem napisałeś w ostatnich postach trochę bzdetów i z tym się nie zgadzam zaglądam na te forum, ale jako tako się nie wypowiadam chyba jakiś czas temu też cos napisałem.

Ale to, co pisałeś ostatnio to było dla mnie nie do przyjęcia tak po prostu i to wszystko. Chodzi mi o orkę i obornik to, co wypisywałeś było beznadziejne nawet, jako przykłady.

Co do mojej pszenicy to jest posiana na 3kl, ale mam też na 4kl, ale zdjęcie robiłem dzisiaj rano wiec zrobiłem na najbliższym polu akurat 3kl

Co do poziomu wód gruntowych to nie będę się wypowiadał, bo nie robiłem takich badań powiem tylko, że od kilku lat poziom w studni jest o wiele niższy niż był kiedyś w rowach po zimie wody prawie wcale niema a w tym roku w ogóle jej niema

A co do twojej gleby to raczej bym nie powiedział widząc te zdjęcie, że to 4-5kl w najgorszym wypadku stawiam na 4kl na piachu nie tworzą się takie bryły jak u ciebie widać. Oczywiście to moje zdanie też mam lekkie gleby, ale takich brył to nigdy nie miałem na piachu po wymyciu przez deszcz widać u ciebie niewielkie ilości ziarenek piasku, co też by świadczyło o tym, że to nie jest najgorsza ziemia, ale to też tylko moje zdanie

#1370 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 18:24

pstaszek za bardzo się spinasz ...

tyle lat orka przedzimowa wykonywana jest na 30-35cm ... 

tyle lat orka siewna 26 cm...

a jednak plon pszenicy waha się pomiędzy 8-11 t 

przy tak slabym zmianowaniu (pszenica, warzywa, pszenica, warzywa,    warzywa- ziemniaki, buraki, cebula)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1371 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 18:29

Mam 21 ha ornej natomiast 13 przeliczeniowych   ani kawałka 3 klasy  na stronie 59 jest pszenica ozima nie po motylkowych tylko 2 razy po okopowych  gleba klasa 4   

#1372 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 19:10

pstaszek za bardzo się spinasz ...

tyle lat orka przedzimowa wykonywana jest na 30-35cm ... 

tyle lat orka siewna 26 cm...

a jednak plon pszenicy waha się pomiędzy 8-11 t 

przy tak slabym zmianowaniu (pszenica, warzywa, pszenica, warzywa,    warzywa- ziemniaki, buraki, cebula)

Xyloniros

Nie spinam się a jedynie nie zgadzam się, ale możesz mieć własne zdanie i myśleć, że się spinam

Nie wiem, o kim piszesz czy o twojej uprawie czy ogólnie ze tak się robi, ale zakładam ze o sobie piszesz

Rozumiem ze jesteś zwolennikiem orki no i dobrze twoja sprawa nie twierdzę ze z orka nie można mieć wysokich plonów powiem nawet ze jak orałem to plony miałem wyrze niż teraz, choć stosowałem płodozmian na przemian pszenica i rzepak, ale tez prowadziłem intensywna uprawę i ochronę noszę się z zamiarem sprawdzenia, jaki plon byłby przy intensywnej uprawie i ochronie w uprawie bez orki, czyli takiej jak teraz prowadzę może kiedyś sprawdzę

Ale nie oto chodzi czy orać czy nie jak pisałem zmiana uprawy nie podniesie nam próchnicy a jedynie ograniczy jej zubażanie a żeby podnieść zasobność próchnicy musimy dostarczyć materie organiczną i od tego ta dyskusja się zaczęła później były moim zdaniem śmieszne wypowiedzi kolegi andrzej3560

Na temat orki i obornika to je skomentowałem no i zaczęły się tłumaczenia, ale to mniejsza z tym

Co do tego, co napisałeś to ok tylko przy takiej uprawie spadek próchnicy jest u ciebie drastyczny, czyli następne pokolenie odczuje twój styl uprawy ja to już zrozumiałem a ty musisz to dopiero zrozumieć i to tyle w tym temacie na temat „spinania”

Nie czepiam się jego doświadczeń, bo jeśli prowadzi jakieś doświadczenia to w końcu będzie mógł wyciągnąć jakieś wnioski, choć jak pisze, że już 25-30 lat to robi to mam wątpliwości czy kiedyś się to skończy, ale tak jak mówię to on ma koncepcja na prowadzenie doświadczeń wiec chyba wie, co robi skoro wydał tyle kasy to musi wiedzieć, co robi

A ja wcale nie muszę się z tym zgadzać, choć wcale się tych doświadczeń nie czepiam

#1373 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 20:36

pstaszek

dalej wyśmiewasz   ...

zamiast krytykować innych lepiej udzielaj ciekawych informacji na temat....

w tym roku bedzie wiecej "jakosciowych" poplonow ze wzgledu na zazielenie , napewno poprawi to troche strukture....  

sloma zawsze jest rozdrabniana a straczkowe/motylkowe jako plon glowny odpadaja ...

nie rozumiem pod jakim wzgledem oceniasz mnie jako zwolennika orki?  

orka przedzimowa jest dobra, ale siewna to katorga, bez brony wirnikowej lepiej nie podchodzic  :D

sam zastanawiam sie nad uproszczeniami, lecz ciezko o jakas maszyne. ktora intensywne miesza i wystarczy do niej 120km  <_<

#1374 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 20:56

Nie śmieszne wypowiedzi lecz przykłady , tak orze obornik może przesadziłem trochę większośc  rolników przecież widzę . 

Doświadczenia nigdy się nie skończą . Zawsze  będzie coś do poprawienia . Prowadzę to 30 lat gdybym przerwał  to np. po 15 latach,  to przez ostatnie 15 lat stałbym w miejscu,  a raczej  się cofał. Moim zdaniem w przyszłości uprawa pługiem i tak przegra.  

#1375 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 21:08

przegra jest to kwestia zakupu wiekszysz ciagnikow przez rolnikow 

powyzej 150km mocy ciagnika jest naprawde spory wybor maszyn do uprawy bezorkowej 

ciekawi mnie zestaw użytkownika pstaszek do uprawy bezorkowej 

#1376 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 21:34

Xyloniros

Po tym, co wcześniej napisałeś nie rozwinąłeś swojej myśli wiec tak cię oceniłem, jako zwolennik orki oczywiście nie mam nic, przeciwko że ktoś chce orać, ale jak sam piszesz to już nie tylko sprawa czy ktoś chce tak uprawiać czy nie tylko nawet UNIA tego zaczyna wymagać.

Dzisiaj coraz częściej używa się określenia uprawa konserwująca, zachowawcza niż bez orkowa nadaje się takiej uprawie znacząca rangę, aby podkreślić jej znaczenie w podczytywaniu żyzności i zwiększaniu próchnicy w glebie jeszcze 10 lat temu nikt tak nie nazywał uprawy bez orkowej raczej więcej krytyki można było na jej temat znaleźć niż pozytywnych opinii oczywiście mam na myśli nasz kraj na świecie wygląda to lepiej najlepiej w USA

Co do rad to niestety, ale sprzęt do takiej uprawy jest drogi i co gorsza wymaga dużej mocy z tego, co piszesz wnioskuje, że masz dobre gleby i ciężkie, bo tylko takie ciężko się uprawia, ale to też dobry powód żeby zrezygnować z orki na rzecz uprawy konserwującej moim zdaniem najlepsza w tym przypadku była by uprawa pasowa, ale jeśli nie masz zamiaru zmieniać ciągnika na większy to to ciężko będzie znaleźć maszynę do twojego ciągnika może to ci się spodoba Claydon Hybrid Drill

https://www.youtube....h?v=MiaaqbyF55Q

https://www.youtube....h?v=oZvnY_GMe9I

Może taki

http://www.agriaffai...eedaerator.html

Albo coś takiego Semoir en ligne KUHN - SD Liner

https://www.youtube....h?v=kElcMTmYtBM

Są różne szerokości wiec może sobie cos dopasujesz zresztą coraz więcej firm zaczyna produkować taki sprzęt wiec na pewno cos sobie znajdziesz ja osobiście chciałbym mieć mzuri

http://otomoto.pl/mz...at-A477907.html

https://www.youtube....h?v=gk50Soo5mzg

Tylko ceny tych maszyn są zawrotne

Dodam tylko do twojej informacji, bo jesteś ciekaw mojego zestawu to jest to najprostsze rozwiązanie z możliwych po prostu talerzówka kompaktowa 6m i brona mulczowa 6m do tego siewnik Vaderstad Rapid 4m

Najtańszy zestaw, jaki udało mi się zakupić w przyszłym roku zamierzam dokupić głębosz 8mio łapowy staltech

http://otomoto.pl/gl...4m-A193681.html

Co do podśmiechiwania to znów tylko twoje zdanie i masz do niego prawo, ale ja się z nim nie zgadzam

Edytowany przez pstaszek, 29 marzec 2015 - 21:48.

#1377 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 21:50

mialem na mysli maszyne tylko do uprawy

prawie wszystkie linki ktore podales kiedys ogladalem...

uprawa pasowa po warzywach mija sie z celem, najbardziej odpowiadałby mi jakis gruber 3 belkowy ze wzgledu na funkcjonalność 

jesli chodzi o uprawe pasowa to vaderstad ma ciekawa koncepcje.

Pytanie tylko czy 120km wystarczy do grubera 2,5m ?

Gruber 3 belkowy czy maschio pinocchio co lepsze ? 

podobno maschio duze opory ma czy to prawda?   :)

#1378 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 22:00

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Xyloniros

Wyjaśnij mi, dlaczego uważasz, że uprawa pasowa po warzywach niema sensu chyba nie wiesz, na czym polega ta uprawa skoro tak mówisz musisz wiedzieć ze każde nadmierne zbędne ruszanie ziemi ma dla niej negatywny wpływ, dlatego zasadą uprawy zachowawczej-konserwującej jest jak najmniej ingerować w środowisko gleby na dzień dzisiejszy najdoskonalszym rozwiązaniem pod tym względem jest uprawa pasowa i w tym kierunku należy się kierować

#1379 Share Xyloniros

Xyloniros

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 22:09

taka maszyna nie uprawie gleby pod warzywa ...

a po drugie cena stanowczo odstrasza ...

plusem jest wykonanie wszystkich zabiegow za jednym przejazdem (uprawa, nawoz pod korzen, siew)

brone mulczowa uzywasz po zerwanyni scierniska ?

jesli tak to ile razy i w jakim terminie  ^^

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1380 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 29 marzec 2015 - 22:30

Na początku stosowałem przed talerzowaniem, ale stwierdziłem, że efekt jest słaby wiec robię to teraz tylko po talerzówce lepiej się wtedy słoma rozprowadza i brona aktywniej niszczy chwasty niż przed talerzowaniem.

Co do ilości przejazdów to zależy czy uprawa jest pod pszenice ozima czy pod wiosenne zasiewy jak pod pszenice to raz talerzówka i na krzyż brona mulczowa, czyli dwa przejazdy wtedy słoma jest równomiernie rozprowadzona po całym polu.

A jak pod wiosenne zasiewy to najczęściej od 2-4 razy talerzówka na około 5-7cm w celu niszczenia chwastów i zaskorupienia gleby jednocześnie napowietrzanie ziemi przyspiesza rozkład słomy i tak jak poprzednio brona mulczowa na krzyż

Talerzuję nie głębiej jak 10 cm zazwyczaj tak jak pisałem około 5-7cm niema potrzeby ryć głęboko ziemi jak się nie uprawia okopowych czy warzyw głęboko korzeniących się zresztą w uprawie warzyw jestem zielony to się nie wypowiadam nigdy z tym nie miałem do czynienia jedynie widzę jak uprawia to u nas duże gospodarstwo maja 3tyś ha i co roku uprawiają masę różnych warzyw, ale pole po takich warzywach wygląda tragicznie najczęściej jak je zbierają to jest mokro a pole wygląda jak poligon