Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1321 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 07:17

W miejscu tylko czasem na uwrociu się stanie.

Najtrudniejszy był pierwszy rok, zrobiłem większość pól na 40 cm i wtedy było wesoło, ale opłacało się. Wiosną woda duzo lepiej wsiąkała i nie było żadnych zastoisk a rok był wtedy bardzo mokry.

Jakbym miał robić koleiny to wcale na pole bym nie wjeżdżał. Taka uprawę robi się tylko jak jest na wierzchu sucho.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 03:22
  •  

#1322 Share Kobys

Kobys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 18 grudzień 2014 - 11:09

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A ja pozbieralem opinie o attili itp i doszedłem do wniosku ze to nie spełnia zadania, ale w przyszłym roku to wyprobuje.

#1323 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 18:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To ma być agregat uprawowo siewny, na jedną łapę dawa talerze wysiewające. Za łapą nawozy za talerzem nasiona

#1324 Share krzychu95

krzychu95

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:MUFC

Napisany 18 grudzień 2014 - 20:20

Co Panowie myślicie nad tym, że korzenie roślin głęboko korzeniących się zastąpią głębszą uprawę? Mam takie przemyślenia, gdyż miałem zamiar zakupić używany agregat ścierniskowy 4-belkowy na wąskich redlicach do głębszej uprawy(30cm) szczególnie pod ziemniaki, jednak w niedziele badałem szpadlem pola i tam gdzie rośnie poplon(gorczyca, facelia, gryka) szpadel wchodzi cały(ok 25cm) bez problemu, korzenie gorczycy mają nawet 30cm, nie wspominając już o bardzo licznych korytarzach po dżdżownicach. Jednak tam gdzie rośliny są słabe lub nie urosły szpadel wchodzi na głębokość 10-15cm. Więc czy zakup agregatu i 30-cm uprawa ma sens?

#1325 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 21:28

Ziemia nie uprawiana staje się pulchna, a za razem rośnie jej nośność. Tylko jak dostarczyć nawozy na te 30-cm bez uprawy? Gdy przy wysokich plonach trochę tego wywozimy.

Edytowany przez ansu, 18 grudzień 2014 - 21:32.

#1326 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 21:32

Siewem strip till co 4 lata na danym polu kukurydzy lub rzepaku?

#1327 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 21:36

Widziałem kukurydzę siew strip-tillem z nawożeniem PK na bogato później pszenica tylko N sam właściciel gospodarstwa był zdziwiony, że nie widać pasów w pszenicy po nawożeniu kukurydzy co 75cm

Edytowany przez ansu, 18 grudzień 2014 - 21:37.

#1328 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2848 postów

Napisany 18 grudzień 2014 - 22:13

Ja w tym roku też miałem coś w ten deseń.

A konkretniej to rok wcześniej kukurydza z nawożeniem: 220kg/ha polidapu w rządkach bo z podsiewacza. Potas 300kg/ha rozsiewaczem po całej powierzchni + tam jakiś N. Po ścięciu cała słoma została (czyli dużo głównie potasu) orka zimowa, wiosną siew pszenicy bez jakiego kolwiek nawożenia pod korzeń.

Oraz to samo do wiosny + 80kg/ha pod korzeń polidap + 80kg/ha sól potasowa.

Pszenica w obu wariantach wyglądała identycznie. Drugi wariant można zobaczyć u mnie w galerii.

W każdym bąź razie nie było żadnych pasów w zbożu w żadnym z wariantów.

#1329 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 25 grudzień 2014 - 16:23

Zdrowych, wesołych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy dziadek Andrzej.

#1330 Share FENDT700vario

FENDT700vario

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 29 grudzień 2014 - 21:13

Andrzej 3560 ty jesteś specem od uprawy bezorkowej czy to jest dobre rozwiązanie do siewu zbóż, kukurydzy i cebuli http://www.poettinge...om/Artikel/7432  myślałem jeszcze żeby na przedni tuz dać zbiorbik z nawozami i poprowadzić to do zębów ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1331 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 18:45

Pewnie, że można dać pod zęby nawóz, jednak przy małych obszarach nie warto kombinować, nawóz będzie praktycznie rozrzucony tak jak gdybyśmy go wysiali przed uprawą, natomiast przy dużych obszarach powinniśmy oprzeć się na analizach gleby i trudno będzie dobrać jednorodny nawóz, który będzie uzupełniał brakujące składniki. Nie wiem jak w tym agregacie działa walec dogniatający, ale moim zdaniem przed talerzową sekcją wysiewającą powinien iść krój, który przecinałby ściernie tak aby sekcja wysiewająca nie napotykała w poprzek ustawionego ściernia. Myślę że ciekawym rozwiązaniem jest uprawa i siew pasowy, ale i w tym jest mały problem, chodzi o stosowanie praktycznie corocznie środka totalnego. Była niedawno afera że nie rozkłada się on tak szybko jak podawano. Nie wiem jak gleba będzie się zachowywać po pięciu czy dziesięciu latach stosowania takiego środka. Przy wskazanym Twoim agregacie jest jeszcze kwestia czy uprawiać będziemy naraz w ściernisko wówczas na pewno musimy zastosować środek totalny, bo choć agregat zrywa i uprawia praktycznie całą glebę to gdy będą rosły jakieś chwasty i samosiewy, a po zasiewie przyszedłby deszcz to one poprzyjmowałyby się, a że są stare trudno byłoby je zwalczyć. Najlepiej gdybyśmy wcześniej przeprowadzili jakąś uprawkę pobudzającą wschody samosiewów i chwastów. Zasiać tym agregatem na pewno można zboża, poplony, myślę że rzepak też, przy odpowiednim siewniku kukurydzę, choć byłbym za tym aby pod rzepak i kukurydzę głębiej spulchnić glebę. A co do cebuli to ja uprawiam głęboszem i jest na youtube głęboszowanie obornika i chyba na stronie 60 tego wątku siew pszenicy, wtedy do głębosza zamiast doczepionego siewnika doczepiam dodatkowy walec a następnie oddzielnie sieję siewnikiem, nigdy nie siałem jeszcze cebuli bezpośrednio za głęboszem, gdyż szerokość musiałaby wynosić jeden przejazd ciągnika, albo trzy a to już bardzo szeroko, bo przy jednym przejeździe na środku i dwiema po pół po boku trudno mi, bo jestem stary, utrzymać linię, które ułatwiają kopanie na rzędy cebuli. Jeśli chodzi o nawóz trudno by było wysiać go w Twoim rozumieniu pod łapy, ponieważ przeważnie stosuję trzy nawozy siarczan potasu, fosforan amonu i saletrzak, wysiewam, mieszam głęboszem z ziemią a następnie sieję.

Edytowany przez andrzej3560, 31 grudzień 2014 - 19:05.

#1332 Share FENDT700vario

FENDT700vario

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 20:30

Dzięki za odpowiedz a co z grochem czy dało by się go siać tym zestawem i w uprawie bezorkowej ?

#1333 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 04 styczeń 2015 - 20:26

Z tego co wiem to groch sieje się wcześnie wiosną, ja bym dał płytką uprawkę na jesień, a na wiosnę wysiał nawozy i dość głęboko uprawił z siewem na głębokość około 4-5 cm. Dlatego na jesień płytka uprawa, gdyż na takie pole idzie dużo wcześniej wjechać i zasiać, każdy wie z doświadczenia, że po płytkiej podorywce, talerzówce na jesień wiosną dużo wcześniej można wjechać na pole nie robiąc specjalnie kolein, dlatego ja nie głęboszuje pola na jesień np. pod wczesne, kiełkowane ziemniaki, tylko głęboszuje i uprawiam tuż przed sadzeniem wiosną.

#1334 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 280 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 20:11

zima minęła prawie, a strigera nikt nie skopiował :)

#1335 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 28 luty 2015 - 13:23

Pszenica jara już zasiana.

#1336 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1678 postów

Napisany 28 luty 2015 - 19:55

a po co na wiosnę tak głęboko?? 

#1337 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 28 luty 2015 - 21:12

Na jesień po cebuli i ziemniakach była tylko talerzówka na wiosnę chciałem  zasiac  buraki cukrowe  ale z powodu rezygnacji z buraka zasiałem pszenicę jarą  głębokośc  wcale nie duża myślę ze 25 cm  tylko lemiesze tak podnoszą glebę i powodują złudzenie  za walcami ugniatającymi jest naprawdę  około 25 cm  dlatego tyle, ponieważ gleba na jesień była zajechana przez kombajn i przyczepy transportujące ziemniaki i cebule  Glebę na jesieni  potraktowano tylko płytko talerzówką  Takie pole wiosną  wcześniej można uprawic udało się 26 w względnych warunkach  Przy tak wczesnym siewie głębsza uprawa jest nawet wskazana  zapobiega ona zlewaniu i zaskorupianiu się gleby  gdy przyjdą duże opadu deszczu  czy śniegu  po prostu woda lepiej wsiąka.

PS Klawiatura się rozlatuje .. na imieniny przydała by się nowa c 

#1338 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 20:28

U mnie takie coś nie przejdzie wiosną ... za mokro, a później za późno. Ale po brakach  cukrowych tylko z siewnikiem talerzowym.

Ile łap na te 2,7m ....... 5? Można by jeszcze nawóz NPK dać za każdą .

#1339 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 01 marzec 2015 - 21:13

Łap 5, nawóz NPK pod łapy pewnie że można, ale to dociąży agregat i chyba potrzebny byłby większy ciągnik. Zresztą trudno dobrać skład w jednym nawozie NPK aby wyregulować prawidłowo brakujący składnik. Jeszcze trudniej gdy np. pod cebule i ziemniaki stosuje potas w formie siarczanu potasu itd.. W dzisiejszych warunkach rozsiew nawozu to nie problem, idzie to szybko i sprawnie i nie wiem czy przy małych kilkuhektarowych areałach i różnorodności upraw warto kombinować przy wysiewie NPK pod kłami, może przy sianiu kilkudziesięciu hektarów, jedną rośliną byłoby to uzasadnione, ale na prawdę trudno dobrać skład nawozu aby wyrównywał brakujące składniki w glebie.

PS. Jak zwykle się wywinąłem :D        

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1340 Share Emilio

Emilio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów