Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

JoHnyD    3

Panowie na poważnie...oczywiście że najpierw idzie roundup. Pytanie czy potem wystarczy agregat i można wchodzić z qq, i czy lemken kristall sobie poradzi. myślałem też nad crossem z unii ale lemkena mam za mniejsze pieniądze i do dyspozycji mam 155km. czy ten jeden agregat wystarczy do uprawy bezorkowej przy qq na zmianę z lucerna i oczywiście czy realne jest wykluczenie w takim systemie orki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

Oczywiście, że sobie poradzi. Śmiało po 10 dniach od roundapu możesz wjechać z agregatem. Chcesz mieć sprzęt jakościowy za rozsądne pieniądze to szczerze polecam farmet. U mnie idzie piąty sezon i jestem bardzo zadowolony, nadal wygląda jak nowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Akurat tego lemkena mam po taniosci za 30 netto, myślałem nad crossem unii ale to dużo cięższy sprzęt i nie jestem pewien czy na moich górach 155km by dał radę. Poza tym cross wyszedlby z walem oponowym ok 45netto. Jutro ma przyjechać lemken, dam znać jak radzi sobie na trawie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Orientujecie się może jaki nacisk na redlice jest potrzebny żeby siać w poplon?

W tym filmie bardzo ciekawie jest pokazany siew tym sposobem,wysoki poplon ugniata się wałami,za każdym wałem są zraszacze które pryskają poplon (Pewnie herbicydami) a potem od razu sieją w to siewnikiem bez żadnego uprawiania gleby.

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=nWXCLVCJWTU#t=851

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To zależy od wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest wilgotność gleby w wilgotną glebę może wystarczyć taki nacisk jak jest w vaderstad 4m taki właśnie Ja mam

Jak jest pusty to na jedną sekcję przypada 80 kg a jak jest pełny to na 1 sekcję przypada 150kg

Jak jest sucho to zaleca się napełniać siewnik jak ubędzie połowa ze skrzyni, aby nacisk na jedna sekcję nie był mniejszy jak 120kg,

Ale nie nacisk jest najważniejszy przy takim siewie ważna jest sekcja wysiewająca jak widać na filmiku jest to całkiem inna budowa sekcji wysiewającej niż w normalnych siewnikach tyle masy organicznej nie pozwoli ci wysiać w tą masę nasion zwykłym siewnikiem nawet talerzowym

Więc nowy siewnik do siewu w poplon byłby wskazany a one są już przystosowane do siewu w poplon i maja odpowiedni nacisk na sekcje wysiewającą

 

https://www.youtube.com/watch?v=WHlU148jBCc

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Przy siewie buraków cukrowych bezpośrednio w poplon z żyta przed sekcją był krój myślę ze nacisku było koło 20 kg to wystarczało. Problemu ze siewem nie było, ryzyko mogło zaistniec z wschodami, gdy po siewie nie spadł deszcz.  Dlatego ze żyto wielkości 20 cm w połowie kwietnia przy suchej wiośnie mocno przesuszyło glebę, buraki miały wolniejszy start, nadrabiały dopiero, gdy liście kryły rzędy. Natomiast z siewem kukurydzy moim zdaniem jest łatwiej - wysiewa się głębiej -i nasiona można mocniej dodusic.  

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q0V0A7mhINY

 

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wszystko ładnie pięknie, ale u nie u mnie po przejeździe takim sprzętem wiosną rowek się zasypuje tylko na powierzchni, głębiej pozostaje pusta przestrzeń z powodu udziału dużej ilości cząstek ilastych. Dla kukurydzy super dla buraka niekoniecznie. Myślę o takiej uprawie na jesieni z nawożeniem w bruzdę na 20-30cmNa filmach fajnie to wygląda ale nie wszędzie przy każdej roślinie się sprawdza. Burak 26€/t to za 100zł opłacalności nie ma. Minister dał dopłaty do ha, ale zapier... pieniądze na buraki i wyszedł jaszcze lepiej na swoje.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wiosną też raczej się nie zasypie jeśli glina jest mokra i plastyczna. Miałem w tym roku coś w ten deseń robić ale jakoś czasu zbrakło. Oczywiście mówię pod kukurydzę. Talerz rozcinający i element roboczy. Jak na ostatnim filmiku. Ciekawe czemu aż taki duży sprzęt to ciągnie w dodatku się ślizga? Ja myślałem 6 elementów roboczych ciągnąć JD 6630 :huh:. Gleby lekkie do bardzo lekkie. Za rok będę miał kukurydzę na działce gdzie występuje około 5 ha gliny na której zboża ozime to rzadko kiedy mi w pełni powschodzą i właśnie tam obawiałem się niezasypanych rowków. Tylko że ja myślałem jechać takim sprzętem około 3 tyg przed siewem kukurydzy (aby ogrzać glebę) i od razu aplikować potas. A następnie po tych rządkach zwykły tradycyjny siew kukurydzy z podsiewem fosforu. GPS by się przydał ale może własne naturalne zdolności wystarczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Co do siewu pasowego to kukurydza, słonecznik, soja, buraki są już siane i nikt nie widzi w tym problemu oczywiście trzeba zastosować odpowiedni sprzęt a jest tego sporo

https://www.youtube.com/watch?t=141&v=jHWue16CrtA

https://www.youtube.com/watch?v=LBb68DbBscQ

https://www.youtube.com/watch?v=o54u0Kbk1Qw

https://www.youtube.com/watch?v=Ad1Pz-2dz-w

Strip Till STRIP HAWK po Polsku

https://www.youtube.com/watch?v=4_ccyQA6Caw

Gorzej z siewem zbóż, ale tutaj też coraz więcej sprzętu do siewu pasowego

Jak rozumie wielu ma zamiar samemu cos skonstruować ważne, aby w takim przedsięwzięciu wykorzystać doświadczenie innych firm wtedy będzie łatwiej i będzie to działać niema, co na siłę udowadniać ze się wymyśli cos lepszego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Dlaczego nie wymyślic coś nowego  Panowie będę musiał wyciągnąc stary przebudowany siewnik do buraków i kukurydzy i pokazac ze można zasiac np w poplon żyta buraki cukrowe tak ze trudno będzie znaleśc pas siewny po prostu krój przecina poplon za krojem płóz robi wąski rowek 2cm w który wpada nasiono boczne kółko dogniata ziemię a tylne dodusza nasiono i praktycznie powstaje 2 cm pas siewny ,którego trudno zauważyc. Na filmikach przerażają mnie tak szerokie spulchnianie pasa siewnego, gdy mamy do dyspozycji w agregatach kroje talerzowe. Jeśli chodzi o szczeliny za kłami , to należało by zastosowac cieńsze kły , a za kłami najlepiej 2 koła pod kątem  na wahaczach , które by zamykały wierzchnią warstwę szczeliny. Najlepiej jak za kłem była by zaraz sekcja wysiewająca , zamocowana musiała by byc do kła , bo w razie kamienia podnosiła by się razem z kłem. W końcu do kukurydzy wystarczy rama z przesuwnymi 4 z przodu krojami , podobnymi jak przy pługu , regulowanymi w bok , a także góra dół, można wykorzystac do tego np. korpusy od kółek podporowych pługu.  Mają one regulacje kolbą, do tego jakaś tam sprężyna i przód mamy z głowy. Z tyłu 4 kły , także przesuwne , a za kłami kółka pod małym kątem zamykające szczelinę i siewnik z płozem , który będzie przesuwał się w miejscu zaduszonego rowka po kle . Głębokośc płozu ze ślizgami wyznaczała będzie głebokośc siewu . Płuz w moim siewniku ma około 25 cm długości i zarazem zagęszcza dolny pas siewny. Za płozem mały krój pod kątem , który zasypuje rowek po siewie. A z tył w moim przypadku koło metalowe , okute luźną gumą  , aby dodusic nasiona , a zarazem, aby się nie obklejało. W takim wypadku na polu mamy tylko dwu 3 centymetrowe kreski po siewie z ruszoną glebą, których praktycznie nie widac, gdyż tylne koło dociskowe zamyka wszystko poplonem. 

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Szczelina (ząb/kieł) musi być odpowiednio szeroka by podać nawóz na to 20cm lub głębiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pstaszek tyle to ja wiem ;) Ale nie stać mnie na maszynkę za 60 tys która porobi mi rowki w glebie, po za tym jeszcze sam nie sprawdziłem czy to w ogóle bedzie mi rosło. Myślałem aby właśnie na wzór jak podałeś i jak pisałem zrobić w tym roku chociaż jedną sekcję, talerz (właśnie jak Andrzej powiedział) krój od pługa na sprężynie i ząb (z allegro co sprzedają aby samemu sobie grubera uspawać). Myślę że to na moich glebach w zupełności wystarczy. A resztę dogniatanie gleby i ziarna robi siewnik do kukurydzy który zawszę wynajmuję.

 

Jeśli rosło by nie gorzej niż tam gdzie spulchnione gruberem zrobił bym na przyszły sezon sześć takich sekcji i do tego widzi mi się od razu za siewnikiem sześciorzędowym, belka z 6 dyszami od opryskiwacza. Trzeba by to przeliczyć ale znacząco obniżył bym koszt oprysku, bo nie cały hektar tylko ileś tam rzędów na danym polu było by pryskanych. Po za tym przy takiej uprawie i tak stosował bym oprysk totalny (myślę 2l/ha + siarczan amonu) przed samym siewem kukurydzy gdy jeszcze pole mocno nie zjeżdżone - bo spulchnianie rzędów byłoby minimum 1 miesiąc przed.

 

Ale niestety jak  powiedziałem, w tym sezonie na 95% nie dam rady wykonać takiej sekcji i tak spulchnić. Chyba że któraś z firm daje takie coś na testy i wy o tym wiecie i mi powiecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

damianzbr

Nie wiem gdzie ty widzisz na filmikach, które wstawiłem jakieś rowki to, co wstawił andrzej3560

To raczej głębosz niż zestaw do uprawy pasowej nikt rozsądny nie będzie po czymś takim siał wstawiłem filmiki różnych firm i jak widać wszystkie firmy idą w tym samym kierunku i ich sekcje uprawowo siejące są podobne

Dlatego sugerowałem wam żeby nie kombinować i nie wymyślać ( odkrywać ponownie Ameryki, bo ona jest już odkryta) czegoś nowego tylko róbcie sami maszyny na wzór tych, które widać na filmiku w mojej wstawce a nie będziecie mieli problemu z rowkami te firmy wydają miliony na doświadczenia i dalej będą wydawać, bo to nie jest ich ostatnie słowo

Ale jeśli ktoś tak jak andrzej3560 ma zamiar konstruować własne maszyny to jak widzicie 30 lat to za mało żeby cos wymyśleć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

tu się nie zgodzę - firmy kopiują swoje rozwiązania na wzajem - od 30 lat nie ma lepszego siewnika do uprawy zerowej jak stary dobry JD 750 który tak trzyma cenę że 10 letni kosztuje tyle co nowy - nacisk na redlice talerzową dużo większy jak w vaddym(rapidzie) - podobnie inne firmy - coś rozcinającego i sekcja wysiewająca. Tak naprawdę innowacyjne są małe firmy oparte na pomyśle. claydon ,mzuri czy durofrance. A nie giganci - jak horsh, vadderstad czy lemken  więc dobry pomysł spawarka i trochę złomu może dać lepszy efekt jak miliony euro na badania, a w czasach gdy praktycznie każdy element maszyny którego sam nie zrobisz możesz dokupić (nowy albo użwyany) to jest najlepsze rozwiązanie - zastanawiałem się czy samemu nie robic siewnika ale mi akurat budżet pozwolił na zakup gotowca. Fakt że też od małej firemki - i tak naprawdę można by zrobić coś takiego samemu. jak skończe sadzić ziemniaki dodam zdjęcia upraw zasianych strip tillowo - na razie zapowiada się nieźle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No to ja też się z tobą nie zgodzę, ponieważ te maszyny, które wymieniłeś nie dałyby rady posiać w poplonie Mzuri już przy resztkach z kukurydzy ma problemy a w poplonie w ogóle go nie widzę, bo by się zatykał (przydałyby mu się talerze odgarniające wtedy byłby dobry do wszystkiego) owszem te siewniki, które tu wymieniłeś sam tu wstawiałem i są dobre, ale tylko po ściernisku i bez nadmiaru resztek po kukurydzy na ziarno nie dają rady w ogóle trzeba mieć trochę wyobraźni a co do JD 750 

 

http://targ.rolniczy24.pl/ogloszenie-8631-Siewnik-John-Deere-750-A-Bezorkowy-scierniskowy-6m-.html

 

Sam taki chciałem kupić i wcale nie są takie drogie maja podobne ceny jak Vaderstad i tak samo jak vaderstad przy dużej ilości resztek czy po poplonach nie daje rady, choć faktycznie ma większy nacisk na jedna redlicę, ale to przy dużej ilości resztek niema znaczenia jedynie jak jest sucho

Wiec jeszcze raz powtórzę te sekcje, które pokazałem w filmikach to najnowsza technologia, chociaż nie ostateczna, ale na dzień dzisiejszy tym należy się sugerować trzymając spawarkę w ręku

 

Jak widać znane firmy też idą w tym kierunku

 

Kultywator do uprawy pasowej KUHN Striger

 

https://www.youtube.com/watch?v=7dWqFWl9vLU

 

Kverneland presents new strip-till machine Kultistrip

 

https://www.youtube.com/watch?v=oWphv439zpw

 

https://www.youtube.com/watch?v=RqQBOE3Or-8

 

Strip Till with Väderstad Tempo www.keller-technik.ch

 

https://www.youtube.com/watch?v=LoZN4toBBSg

 

Jak nie trudno zauważyć wszystkie te maszyny maja wspólną cechę maja zamontowane talerze czy tez gwiazdy usuwające nadmiar resztek czy poplonów tak, że nie kombinujcie tylko naśladujcie

 

 

 

 

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

damianzbr

Nie wiem gdzie ty widzisz na filmikach, które wstawiłem jakieś rowki to, co wstawił andrzej3560

To raczej głębosz niż zestaw do uprawy pasowej nikt rozsądny nie będzie po czymś takim siał wstawiłem filmiki różnych firm i jak widać wszystkie firmy idą w tym samym kierunku i ich sekcje uprawowo siejące są podobne

Dlatego sugerowałem wam żeby nie kombinować i nie wymyślać ( odkrywać ponownie Ameryki, bo ona jest już odkryta) czegoś nowego tylko róbcie sami maszyny na wzór tych, które widać na filmiku w mojej wstawce a nie będziecie mieli problemu z rowkami te firmy wydają miliony na doświadczenia i dalej będą wydawać, bo to nie jest ich ostatnie słowo

Ale jeśli ktoś tak jak andrzej3560 ma zamiar konstruować własne maszyny to jak widzicie 30 lat to za mało żeby cos wymyśleć

Mówiąc o rowkach miałem na myśli około 5-8 ha mojej gleby gliniastej, w której pozostaną rowki po maszynie uspawanej w mojej stodole jak i tej fabrycznej za 60 tys nie wiem zł czy euro. Żadne gwiazdy rozgarniające resztki, nie pomogą, znam swoją glebę i jej obecne właściwości, może na filmiku jest gleba inna niż moja dlatego rowków nie ma. To jest jedna kwestia, druga to taka że reszta moich gleb obecnie ma strukturę że maszyną za 60 tys jakiejś waluty jak i sztachetą uprawi się tak samo.

 

Myślę że na moich glebach tych lekkich (na glinę obecnie nie widzę rozwiązania w żadnym z zamieszczonych filmików) maszyna taka powinna być jak najmniej skomplikowana aby jej obsługa była uproszczona. Chyba każdy wie co to są piasty, łożyskowane połączenia talerzy i innych kół z osią, pracujących w glebie i z czym się to je.

 

Co do kroju rozcinającego, zęba spulchniającego oraz resztek pożniwnych czy poplonów, wydaje mi się że nie są potrzebne żadne gwiazdy rozgarniające itp.

Tu możemy zobaczyć jak właśnie taką maszyną doskonale sobie radzi z poplonami nasz kolega po fachu z zachodu:

https://lh3.googleusercontent.com/-yQyArjcq8yw/Tb__YLvLZ6I/AAAAAAAAKcw/HItDz9qUNbo/s640/DSC02917.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-U0XbUXJ7pdc/TAyuvGZjJnI/AAAAAAAAKYw/tuQHC71mgZA/s640/DSC08701.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-aKbotQDJOqY/SW9cxbGZ0hI/AAAAAAAAKDA/HIQQFvnLuS0/s640/Direktsaat%25202008%2520Sonnenbl%2520%25284%2529.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-EZc5AveR03o/STUFtAdXw4I/AAAAAAAAKDI/MxCUzYgxTvc/s640/100_6255.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Powiedzcie mi dlaczego nie zasiac np kukurydzy za kłami  głębosza z krojami , a co spulchnienie pod pasem siewnym na 35  -50 cm zaszkodzi kukurydzy ,a jak zaszkodzi  po powiedzcie dlaczego ? Kukurydza ma szerokie rzędy więc można zasiac dla próby nawet osobno , a  jaki będzie efekt wystarczy kilka miesięcy i będzie widac.   Ja wiem Głębosz ma albo walec podporowy albo koła  przecież może miec np 8 kół podporowych po 2 przy każdym kle oczywiście na wahaczu z sprężyną to zapobiegnie uszkodzeniu na nierównościach lub gdy kieł wyrzuci kamień lub kawałek gliny   Koła pracowac będą niezależnie a ich  wytrzymałośc na sprezynie wynosic moze  np 200 kg x 8 kół daje 1600 kg. Całkiem spory walec . 200 kg wytrzymuje dobre kółko od taczki. Nie wspone juz o tym, ze powinno byc przesuwne  pracowac blisko albo nieco dalej kła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

damianzbr

No cóż skoro masz takie niezwykłe gleby, że nikt takich niema to widocznie maszyny za nie wiadomo, jaka walutę ci nie pomogą jak by ci się chciało to byś znalazł w Internecie filmik, bo są takie gdzie widać, że najcięższe gleby są tak uprawiane i żadnych rowków nie ma, ale to taki szczegół

 A co do kolegi z zachodu to doskonale na ostatnim zdjęciu widać kupy żyta, które się ciągną za tym wynalazkiem, który sobie według ciebie radzi owszem tak też można, ale nie chciałbym widzieć wschodów po takim czymś talerze są wstanie przeciąć miękkie resztki roślin tak jak na pierwszych zdjęciach widać jakieś motylkowe, co jeszcze ujdzie dla takiej maszyny, ale w życie jest już gorzej, choć nie jest suche to są już problemy a przy suchych resztkach talerz będzie je wciskał do ziemi kolego, więc nasiona będą leżeć w słomie i większość z nich nie skiełkuje zaobserwowałem to w swoim talerzowym Vaderstadzie i tak jest z każdym talerzem no chyba ze będzie się oszczyć w czasie pracy to może by ciął tą suchą słomę, więc niemów, że żadne talerze odgarniające tu nie pomogą no chyba, że chodzi ci oto ze ty tego nie wymyśliłeś, więc jest to do niczego, ale trzeba się pogodzić z tym ze są mądrzejsi od nas i robią prawdziwe doświadczenia i szukają rozwiązań, które będą się sprawdzać w każdych warunkach

Co do twojej śmiesznej wymówki o łożyskach i piastach to każda talerzówka i ten twój krój maja łożyska wiec to żaden argument poszukaj lepszego większość maszyn ma piasty i łożyska

andrzej3560

Te sekcje wysiewające, które pokazałem właśnie udowadniają, że można, ponieważ po nich nie zostaje żaden rowek, więc niema obawy, że nasiona wpadną do rowka, po co wymyślasz swoja wersję nie rozumiem was, dlaczego musicie mieć cos, co wy wymyślicie a nie skorzystać z tego, co już jest wymyślone i działa skutecznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

co fakt to fakt na takim poplonie z zyta - najpierw mulczarka potem siew - Pstaszek pokazujesz zestawy do siewu bardzo szerokiego - kukurydzy burakow albo ew rzepaku - nie posiejesz pszenicy co 70 cm. zobacz dwa zdjęcia które wczoraj dodałem z telefonu z siewu jesiennego pszenicy w grykę. już dodałem zdjęcie z przed tygodnia , 

Edytowano przez szarywilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zobaczcie galerię w całości: https://picasaweb.google.com/franzbrunner63

bo być może łatwiej będzie wam zrozumieć że nie potrzeba żadnego mulczera. Przed ciągnikiem na TUZ jest zamontowany wał który ugniata poplon (w tym wypadku z żyta).

 

Wtłumacz mi w jaki sposób gwiazdy ,,rozgarniające'' podczas uprawy i spulchniania pod kukurydzę, ,,zasypią'' rowki w mojej niezwykłej glebie? Talerz siewny czy uprawiający w twoim vanderstacie wykonuje inne zadnie więc go nie porównuj. No chyba że pracujesz nim na 10 cm głębokości z dociskiem ile tam mówiłeś 120 kg?

 

Ja mam zupełnie odwrotne wrażenie, jakby to tobie chodziło o to, że nic nie wymyśliłeś, dlatego negujesz innych pomysły, a ślepo ufasz firmą przeprowadzającym rzekome testy, stosującym masę elementów roboczych dla nabicia ceny maszyny, oraz uczynienia jej bardziej awaryjnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

damianzbr

Przypatrz się budowie sekcji wysiewającej to zrozumiesz, o co chodzi, bo zaczynasz kręcić jakobym napisał, że to gwiazdy zasypują rowki, więc specjalnie dla ciebie wytłumaczę zasadę działania gwiazdy lub talerze usuwają nadmiar masy organicznej następnie idzie pazur najczęściej z aplikatorem nawozu nie zapycha się, bo ma czyste przedpole dzięki gwiazdą lub talerzom zanim idą talerze fałdowane, które częściowo zasypują twoja bruzdę a na końcu wałek jak widać na filmikach różnego typu mogą być te wałki, które dodatkowo zagęszczają, rozbijają ewentualne bryły i wyrównują powierzchnie po takim przejeździe powierzchnia jest idealnie przygotowana do siewu

Jak byś miał więcej pytań to chętnie ci wytłumaczę tylko nie kombinuj

 

szarywilk

No ładnie, czym to siałeś

Gryka raczej nie powinna stanowić większego problemu tym bardziej ze nie widać dużo tej gryki Mzuri dałby radę

Co do szerokich rzędów to jasna sprawa, że to tylko do kukurydzy, słonecznika buraka czy soi

Ale o siewnikach do siewu zbóż już pisałem i je pokazywałem jedynym problemem tych siewników jest fakt, że nie dają rady, gdy jest dużo resztek pożniwnych pisałem ze gdyby Mzuri miał gwiazdy lub talerze usuwające nadmiar resztek poplonu czy słomy to byłby na dzień dzisiejszy prawie idealny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

siałem sumo dts-em .... dawałem wcześniej link do filmu z siewu w rzepaczysko - tej gryki mało nie było :) tam gdzie zrandupowalismy - to zebraliśmy około 1,5 tony z ha - a resztą odrazu siew  - sumo ma talerz rozcinający przed łapą głęboszującą - więc teortetycznie się nie zapycha - ale po ubiegłorocznej pszenicy (10 ton z ha i wyległa) też nie dał rady z siewem rzepaku , zresztą rapid też więc musieliśmy w trybie nagłym kupić mulczarke - bo zdrowa wylegnięta słoma - gdzie skoszone tylko kłosy to nie ma naprawdę sprzętu żeby się nie zapchał. zastanawiam się nad broną strikerem do rozciągania słomy jak miałby się rok powtórzyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Nie wiem czy ta brona ci pomoże przy wyległym zbożu jak słoma jest niepocięta to będzie się ciągnąć lepiej było by ją najpierw pociąć

Mam bronę mulczową, ale jak słoma jest długa to się ciągnie efekt rozciągania jest kiepski raczej kupy robi niż rozciąga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Koledzy może ktoś kto sieje kukurydze zrobi próbę i głęboszem  z rozstawą  75 przerwie na chwilę siew i przejedzie jeden raz   np na środku pola głęboszem tak aby boczna słupica pracowała około 75 cm od zasianego już pasa siewnego  a następnie zasieje ten jeden przejazd głęboszem  i dalsze pole Myśl ze nie musi byc to nawet cały siewnik Głębosz może miec  tylko 3 słupice Przejazd bocznym kłem   może byc różny w szerokości od ostatniego pasa siewnego siewnik   to jest od 65-do 80 cm  Zasiewając następnie ten krzywy przejazd głęboszem prosto siewnikiem będziemy mieli pas siewny na kle w innym miejscu 2 cm z boku a w innym 5 --7- 10  cm obok kła Tak na jednym przejeździe  możecie  porównac wschody itp a może zasianie 10 cm obok kła poprawi wschody  Czy to takie trudne do zrobienia  

  

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

damianzbr

Przypatrz się budowie sekcji wysiewającej to zrozumiesz, o co chodzi, bo zaczynasz kręcić jakobym napisał, że to gwiazdy zasypują rowki, więc specjalnie dla ciebie wytłumaczę zasadę działania gwiazdy lub talerze usuwają nadmiar masy organicznej następnie idzie pazur najczęściej z aplikatorem nawozu nie zapycha się, bo ma czyste przedpole dzięki gwiazdą lub talerzom zanim idą talerze fałdowane, które częściowo zasypują twoja bruzdę a na końcu wałek jak widać na filmikach różnego typu mogą być te wałki, które dodatkowo zagęszczają, rozbijają ewentualne bryły i wyrównują powierzchnie po takim przejeździe powierzchnia jest idealnie przygotowana do siewu

Jak byś miał więcej pytań to chętnie ci wytłumaczę tylko nie kombinuj

Do tej pory jedynym kręcącym jestes ty. Skoro złożyłeś propozycję tłumaczenia, to proszę wytłumacz mi co pozostałe ,,częściowo'' zasypuje moją bruzdę? Bo pierwsze ,,częściowo'' już wiem - talerze fałdowane.

Jak będziesz tłumaczył, nie kombinuj, najzwyklej w świecie wyjaśnij.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj