Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1241 Share RoH

RoH

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 18:49

ostatnio przeglądałem ofertę mandamu w zobaczyłem ten sprzęt  http://www.mandam.co...&page=205&sub=1. Jak wam sie podoba ? Cena pewnie odstrasza ale można by samemu w ten deseń coś zrobić, bo sądzę ze ciekawa konstrukcja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 06:50
  •  

#1242 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 21:42

Odnośnie postu powyżej a co pisał i doradzał dziadek Andrzej spulchniać nie odwracać najpierw głębiej aż gleba się odrodzi  tak aby uniknąć spadku plonu  następnie wycofywać się z głębokości. Spulchniać natomiast na koleinach drogach transportowych uwrociach po pryzmach buraczanych aby przywrócić glebę do życia nie czekając kilka lat aż

samoczynnie się odnowi.  Unikać uprawy zbyt wilgotnej gleby w pazie zbicia wzruszyć. Orać raz na 3 albo 4 lata to rzecz  bezsensowna. Natomiast  ta "beznadziejna" uprawa z resztkami na wierzchu ma swoje plusy  Jeszcze jedno słowo zaczynałem swoją uprawę 25 lat temu gdy rolnicy przesiadali się z 30  na 60 więksi na zetory i ursusy 912 itp   do tego kupowali większe pługi z szerszymi korpusami  którymi szło już porządnie poorać pole.  Rozmowy np. w kolejce z burakami przed cukrownią wyglądały tak: a wiesz ten mój pług to kryje super  a sąsiada gorzej i do tego ciężko idzie.  Oni co dopiero zaczynali w ich rozumieniu porządnie  orać a ja miałem ich przekonać do uprawy bezorkowej,  naprawdę trudne co miałem im powiedzieć ze zaoszczędzą 20 l  oleju napędowego który  był kilkakrotnie tańszy jak teraz o porównaniu do produktów rolnych  albo  50 kg soli potasowej na 1 ha

w tamtych czasach to sprawy groszowe.  Do tego starsi o jedno pokolenie  rolnicy nie wiem co mówili, ale można sobie wyobrazić. Facet który naprawdę dobrze orze np. już w tamtych  czasach za pługiem ciągnione były takie walce tak  doprawiające glebę  ze siew rzepaku odbywał  wyłącznie siewnikiem bez  uprzedniej uprawy. Mówili  spawa nocami skręca próba odcina  i od nowa.  A wy mówicie  że mało dzielę się swoimi wiadomościami  po prostu nabrałem dystansu.  Zresztą  słowo drukowane przez naukowców bardziej przekonuje od wieśniaka Andrzeja.

#1243 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 04 listopad 2014 - 22:40

A teraz jest inaczej?U mnie w gminnie nie znam nikogo  kto by próbował uprawiać bezorkowo,najwyżej jakieś doświadczenie i to przeważnie zakończone niepowodzeniem, jednakże pewne zainteresowanie tematem jest, natomiast rolników po 50, granatem od pługa nie oderwać,z młodymi różnie jest,ale na ogół skoro ojciec orał i było dobrze to po co pakować się w takie coś,trochę dziwi mnie to że młode chłopaki po studiach rolniczych nie wykazują zainteresowania taką uprawą,czego ich tam uczą?oczywiście wszyscy obserwują moje poczynania i każde potknięcie (np. gorsze wschody rzepaku) winią uprawę bezorkową.

#1244 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 05 listopad 2014 - 08:34

Na stronie 29 jest wykres który wyjaśnia dlaczego ludzie rezygnują z uprawy bezorkowej. Bo dopiero w trzecim roku można osiągnąć porównywalny zysk, niektórzy twierdzą, że dopiero po sześciu latach, a inni twierdzą, że  już w pierwszym roku ponieważ plon pozostał taki sam, a zmniejszyły się nakłady energii i czasu pracy.

Najlepiej przechodzić stopniowo co pozwala na obserwacje i wyczucie  dobranie własnej technologii do swojej ziemi. Pierwszym krokiem możne byś siew poplonu po orce pod koniec sierpnia i siew na wiosnę rośliny jarej w mulcz, później zastąpienie pługa głęboszem gruberem i spłycanie, upraszczanie nawet do uprawy zerowej ewentualnie uprawa pasowa. Jest wiele innych sposobów uprawy niż orka więc warto spróbować przynajmniej na części pola najlepiej tej trudnej o nieregularny kształcie, pagórkowatym. Tylko trzeba być konsekwentnym i dokładnym bez pługa to nie znaczy byle jak.

Oikos wydaje czasopismo Bez pługa w tym roku organizowało spotkania z rolnikami naukowcami i producentami maszyn. W jednym z nich brałem udział w IUNG w Puławach, był ktoś jeszcze???

Edytowany przez ansu, 05 listopad 2014 - 08:41.

#1245 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 06 listopad 2014 - 21:44

Sąsiad wczoraj kopał 10 ha buraków cukrowych, dzisiaj siał pszenice agregatem aktywnym wcześniej głęboszował. Użył głębosza po latach przerwy. 

#1246 Share Ziel

Ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 994 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 20:00

Może będzie miał troszkę niższy plon ale uprawę wykonał tańszym kosztem no i szybciej. Jeśli chodzi o zysk to będzie podobny w obu technikach uprawy lecz więcej czasu zaoszczędzimy uprawiając bezorkowo. Na lekkich glebach organicznych zaleca sie system bez orkowy ze względu na bardzo mocne obsychanie tych gleb. Przejeżdżasz raz i siejesz.

#1247 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 07 listopad 2014 - 22:15

Znalazłem bardzo podobne urządzenie o którym rozmawialiśmy w temacie ostatnio. Czyli talerz na początku, za nim element spulchniający następnie wał i zawieszony na hydropaku siewnik kukurydzy.

Jak myślicie, siew odbywa się idealnie w linii pracy zęba spulchniającego? Czy może jest to np. 3 cm obok. Tak się zastanawiam gdyż na cięższej glebie ząb spulchniający czasem nie zostawi po sobie rowu w który ziarno może wpaść za głęboko, lub też będzie wsiane na glebę nie zagęszczoną pod nim? Myślicie że jak powinno się rozwiązać tą kwestię? Bo tak się napaliłem na zrobienie takiego spulchniacza jak emeryt na 18-latkę. I chyba na wiosnę już coś trzeba będzie uspawać.

#1248 Share lukas1982

lukas1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 07:44

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Buraki siane bezpośrednio po tym moim spulchniaczu gdzie jedynym nawozem było 80m3 swinskiej gnojowicy na IIIa przy bardzo sprzyjających opadach - 91t netto i 18.15% cukru.
Mokra qq ponad 14 ton. Najsłabiej pszenica 7ton ale do tej pory miałem trochę problem aby ja dobrze zasiać po qq. W tym roku widzę że wschody są równomierne a o to walczyłem. Bez pluga czwarty sezon i napewno u mnie zniżki plonu nie było. Także odwagi

#1249 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 09:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tak się porobiło, że będę miał w płodozmianie 1/3 buraków cukrowych powierzchni do obsiania.
Będzie burak pszenica orka lub poplon pszenica poplon

#1250 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1761 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 12:06

To, czy po buraku będzie pszenica, zależy od terminu odbioru buraków. Chyba, że posiejesz przewódkową, to termin nie ma znaczenia.

Ja też powoli wprowadzam w swoim gospodarstwie zmiany. Ojciec się z boku przygląda. Tylko ja mam spory dystans technologiczny do przeskoczenia.

Uprawa bezorkowa - biorę pod uwagę, ale realnie patrząc z moim ciągnikiem raczej małe szanse. Dlatego wolę udoskonalac uprawę tradycyjną i powoli modernizować sprzęt, niż rzucać się jak DonKichot na wiatraki. Jak pisze Andrzej - ponad dwadziescia lat doświadczenia. Ja od 7 lat uprawiam soję i jeszcze się uczę, bo niewiele o niej wiem. Ojciec uprawiał tytoń prawie 40 lat i dopiero teraz może wie o nim wszystko. Wiedza, jaką przekazują w szkołach rolniczych pochodzi sprzed 20-30 lat. Szkoły rolnicze nie mają zaplecza ani własnych gospodarstw. Z braku pieniędzy Akademia Rolnicza w Lublinie sprzedała wszystkie grunty. Na Felinie kiedyś rósł piękny rzepak na polach doświadczalnych, teraz stoja bloki. Skąd więc mają czerpac wiedzę o uprawie i jej skutkach ? Od prywatnych firm - nasiennych, chemicznych itp. Czyli de facto propagują to, co jest na rękę firmom typu Bayer, Monsanto itp. Od tego tylko krok do likwidacji tradycyjnego rolnictwa.

Od 3 lat obserwuję podorywki, jakie robi mój sąsiad agregatem talerzowym firmy Grano (marka nieistotna). Bardzo mi się ta uprawa podoba i chyba skuszę się na taki agregat. Całkowicie bezorkowej uprawy na razie nie stosuje. W jednym przejeździe 2,5m szerokości a nie 160 pługiem. Poza tym większa szybkość pracy i lepsza jakość niz tradycyjne podorywki, zwłaszcza, gdy jest sucho.

3 lata to ciut za mało, aby wyciągac wnioski z jakiegoś typu uprawy, potrzeba na to 10-15 lat.

Stare jak świat powiedzenie - zrób coś nowego, a wszyscy będą ci patrzeć na ręce. Ale jak ci się uda, zaraz zrobią tak samo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1251 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 listopad 2014 - 19:36

Witam. Uprawę bezorkową rozpoczęliśmy z tatą w naszym gospodarstwie w tamtym roku. Na próbę zasialiśmy 1.5 hektara pszenżyta na glebach 4-5-6 klasy. Po żniwach zostało potalerzowane tak jak zwykle, a zamiast orki poszedł gruber na głębokość 30-35cm. Gruber bez podcinaczy, 2 belkowy, 7 łap, rozstaw 30cm. Ciężko było pole doprowadzić do ładu, bo nie miałem jeszcze większego ciągnika ale po kilkukrotnym bronowaniu zwykłymi bronami 15'stkami i c360 udało się je zasiać. Pole po wschodach zbyt dobrze nie wyglądało ale się nie zraziliśmy. Zostało opryskane od chwastów środkiem Dicoherb na jesieni, z obawy że na wiosne nie będzie można wjechać. Wiosną, gdy pole się zazieleniło od pszenżyta, w miarę dobrze wszystko zaczęło wyglądać podsypaliśmy saletrzaku, ok 250-300kg/ha. Była to jedyna dawka N na pszenżyto i koniec wiosennej ochrony. Ze swoich spostrzeżeń, dodam tyle, że jeżeli nie prowadzona była wcześniej uprawa intensywna to na polu nie ma dużej presji chorób grzybowych. Choroby podstawy źdźbła nie wystąpiły na całym polu tylko w placach na poprzeczniakach i tam gdzie nałożyły się przejazdy z rozsiewaczem nawozów (lejek, nie precyzyjny rozsiew) Chorób liści i kłosów nie zauważyłem. Wreszcie nadszedł czas żniw. I Zonk. Z 1.5 hektara pszenżyta na 4-5-6 klasie, (4 klasy 40%, 5 tyle samo i pozostała część piasek, 6 klasa) nakosiliśmy  7.5 tony (ważone) co jak na moje rejony jest bardzo dobrym wynikiem gdzie przy uprawie orkowej plon wyniósł 3.5 tony z hektara (tam gdzie siane orkowo ziemia była zakwaszona i do tego nieprzepuszczalna gdyż tam nie był stosowany gruber-głębosz) Zaskoczeniem był również plon słomy, z 0.5 hektara sprasowaliśmy 13 rolek 150x120 po prasie pasówce, ładnie zbite, a pszenżyto niskopienne. Chwastów również nie było zbyt dużo. Ściernisko było czyściutkie, a oprysk nie poradził sobie tylko z miotłą. W niektórych miejscach przewyższała ona zboże, ale nie przeszkodziła w zbiorze kombajnem. W tym roku natomiast pod uprawę bezorkową przeznaczyłem 3 hektary. 1.5 hektara zasiane po łubinie i 1.5 hektara część po jęczmieniu a część po malinach, więc część areału nie widziała pola od 6-7 lat. Uprawki rozpocząłem od potalerzowania ścierniska po łubinie (nie miałem kiedy kredy przywieźć bo leżała na pryzmie na drugim gospodarstwie oddalonym o 10km) Ładnie się zatalerzowało więc posialiśmy to wapno i zostało uprawione gruberem. Jeżeli chodzi o pole po malinach to trzeba było wywieźć "patyki" pozostałe po skoszeniu malin. Następnie 2x zostało uprawione gruberem i potalerzowane. Następnym krokiem była uprawa agregatem uprawowym Vaderstad, z przodu włóka wyrównująca, z tyłu 4 rzędy zębów sprężynowych, a z tyłu zęby równające, Coś tego typu.

rVNWkWMw4GAhDsUc7vZv.png

Kilka dni temu pszenżyto zostało opryskane od chwastów środkiem Dicurex.

#1252 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 21:00

Czy talerzówką da się zastapic orkę? jahooo, nie ma co się zastanawiać nad agregatem  talerzowym,kupuj, tylko dobrze przemyśl jaki to ma być, u mnie w okolicy chyba już nikt nie robi podorywki pługiem, no chyba że rolnicy dla których czas zatrzymał się w latach osiemdzieśiątych .

#1253 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 08 listopad 2014 - 21:55

Kolega kolejny raz na przełomie kilku lat pracował usługowo spychaczem u Niemca, co kupił w Polsce ziemię od spółdzielni i ma teraz duże, super gospodarstwo na wysokim poziomie, chyba hoduje krowy mleczne. Dzisiaj powiedział mi, że Niemiec sprzedał wszystkie pługi. Niemiec powiedział mu, że oranie to strata czasu i pieniędzy, więc musimy się spieszyć z sprzedażą pługów bo tylko stanieją. Poplon seradeli po pszenicy i "beznadziejnej" uprawie. Zdjęcie zrobione 2 tygodnie temu.

Załączone miniaturki

• 20141024_114201.jpg
  • 20141024_114214.jpg

Edytowany przez andrzej3560, 08 listopad 2014 - 22:19.

#1254 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 listopad 2014 - 21:46

Co polecacie zmienić w tym agregacie aby lepiej przystosować go do uprawy bezorkowej? Ma pracować z ciągnikiem 90km

zdjcie-0002duayo.jpg

#1255 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 11 listopad 2014 - 19:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Płytkie mieszanie, głębokie spulchnienie. Założyć gęsio stopki i płytko lub wąskie redlice i głęboko.

#1256 Share krzychu95

krzychu95

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów
  • Zainteresowania:MUFC

Napisany 17 listopad 2014 - 14:13

Witam, dawno do tematu nie zaglądałem. Super, że coraz to więcej osób pisze swoje spostrzeżenia, z czego możemy coś dla siebie wyciągnąć.

@ansu - byłem na konferencji w IUNG w Puławach, dla mnie wspaniałe przeżycie, wiedza, przykłady gospodarstw, no i poczęstunek na poziomie :D

W czerwcu był ktoś może na UR w Krakowie?- też była konferencja, ale pod patronatem Horsch'a, dużym plusem było to, że omawiane maszyny można było zobaczyć w pracy na poletku doświadczalnym.

Pod koniec maja byłem także na doradztwie agrotechnicznym w siedzibie Horsch'a w Niemczech- na poletkach doświadczalnych(ok 20ha) stosują 3 metody uprawy:

1.uprawa tradycyjna, czyli płuźna

2.uprawa bezorkowa- spulchnienie na ok 30cm Terrano(4-belkowy agregat z podcinaczami)

3.siew bezpośredni Focusem TD

Jeżeli chodzi o rzepak to w trzech wariantach uprawy, jeżeli przyjmiemy, ze uprawa tradycyjna to 100% plonu, to uprawa bezorkowa 104% a siew bezpośredni 86%. Są to średnie z ostatnich lat. W siewie bezpośrednim przyczyną był ewidentnie krótki korzeń, który nie mógł przebić się głębiej przez zagęszczoną glebę. Ale ogólnie to ciężko przenieść ich doświadczenia na moje pola przede wszystkim ze względu na dawki nawozów-liczbę zabiegów ochrony roślin( miałem wrażenie, że pryskają na wszystko co możliwe), pomimo tego łan miał oznaki chorób. Z tym, że Niemcy w latach 80 ostro lecieli z bezorką czy nawet siewem bezpośrednim, więc przez tyle lat wypracowali wiele praktyce.

#1257 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 950 postów

Napisany 21 listopad 2014 - 21:24

Co myślicie o siewniku typu unia amber lub vaderstad rapid  Właśnie na coś takiego mam ochotę. Podobne do talerzówki, tylko talerze odwrotnie pracują, wypukła stroną i nie odwracając ziemi.

#1258 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 16:13

Witam wszystkich tez prowadzę uprawę bez orki umie jest to siew po bronie talerzowej siewnikiem Vaderstad – Rapid, 400 ale interesuje mnie siewnik firmy MZURI https://www.youtube....h?v=8cujjGcNz2o ciekawe rozwiązanie wszystko w jednym przejeździe a jednocześnie można tu mówić o uprawie konserwującej, czyli nieingerującej w życie naturalne gleby z tego, co zauważyłem coraz więcej tego typu maszyn można znaleźć w Internecie na przykład https://www.youtube....h?v=4_ccyQA6Caw można uprawiać osobno i siać osobno lub łączyć w agregat uprawowo siewny jak widać ta uprawa dopiero w Europie zaczyna się rozwijać, ale na pewno to będzie przyszłość konstrukcje maszyn będą się zmieniać i będzie ich coraz więcej na pewno przeszkodą dla wielu jest cena tych maszyn na przykład 4metrowy MZURI kosztuje ponad 400 tyś zł niewielu sobie może na to pozwolić a jak dodamy do tego, że ciągnik potrzebny do współpracy z takim siewnikiem musi mieć, co najmniej 290KM to już bardzo niewielu może sobie na to pozwolić i to moim zdaniem największa przeszkoda w stosowaniu tej Technologii Dla wielu rolników nie do przeskoczenia

Edytowany przez pstaszek, 28 listopad 2014 - 21:57.

#1259 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 16:54

u mnie siał rzepak 3m mzuri Arionem 640 i spokojnie dawał radę a w latach nastepnych jest tylko lepiej struktura gleby jest coraz pulchniejsza :) samo mzuri juz drugi rok  sieje i jest widoczna poprawa :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1260 Share pawel885

pawel885

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2726 postów

Napisany 26 listopad 2014 - 17:29