Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1161 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 27 marzec 2014 - 11:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam.
W tym roku będę chciał spróbować przygotować pole pod qq na przyszły sezon w technologii bezorkowej. Chciałbym sie doradzić trochę.
Otóż po zbiorzę aktualnie pszenica planuje talerzówką przelecieć całość i później na zimę planuję jeszcze raz przejechać plus do tego gorczyce dać. A pytanie mam o oprysk roundapem samosiewów oraz chwastów aby później nie wschodziło tego za wiele w qq, kiedy pryskać? Po pierwszym przejeździe i odczekaniu na wschody i przed drugim przejazdem? Czy na wiosnę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 22:55
  •  

#1162 Share kiepur78

kiepur78

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 21:07

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam.
Uprawiam qq w systemie bezorkowym już drugi rok z rzędu. Pole jesienią jest talerzowane raz lub dwa razy w zależności od tego jak rosną chwasty. Zamiast pługa używam spulchniacza firmy maschio-gaspardo atilla. Wiosną pierwsze co to włóka żeby przerwać parowanie. W tym tygodniu rozsiałem nawozy i uprawiłem agregatem uprawowym. Teraz czekam na pogodę i po 20.04 mam zamiar siać. Do tego czasu chwasty już wzejdą i wtedy jakieś 3 dni po siewie jadę roundapem. Rok temu wyszło mi to idealnie.

#1163 Share maskin

maskin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 278 postów

Napisany 07 lipiec 2014 - 22:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? w uprawie bez orki potrzebny jest właściwy płodozmian, w przeciwnym razie uprawa staje się bezsensowna ze względu na plagę chorób, bądź zastapienie zmianowania mieszankami poplonów, ot co o tym myślę

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1164 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 19 lipiec 2014 - 21:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Były buraki, potem cebula a teraz jest pszenica, którą dziś kosiliśmy. Koniec żniw.
10488863_705905069476504_1017792554_n.jpg 10524469_705905089476502_30789767_n.jpg
10525457_705905059476505_245273149_n.jpg 10544965_705904999476511_83144241_n.jpg 10544981_705904656143212_1895778584_n.jpg 10551967_705905036143174_66808844_n.jpg
10564758_705904826143195_757572248_n.jpg 10566490_705905019476509_1821609356_n.jpg

#1165 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 19 lipiec 2014 - 22:34

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Pod rzepaki na pewno nie. Pod pszenice tak - piszę z własnego doświadczenia. W tamtym roku, ściernisko talerzówką i potem drugi raz pod siew prosto również talerzówką i plon 7ton z ha.. Tak dziś 1 ha poszedł pod kose na próbę, ale za szybko 12,3 % wilgotność.. Reszta pola również talerzówką, również ta sama odmiana 7ton po dwu krotnym przejechaniu talerzówką i siew to wg. mnie nie ma tragedii, ale.. to rozwiązanie raz na 1-2 lata, potem trzeba już pług i przeorać tą ziemie..

Edytowany przez Famer21, 19 lipiec 2014 - 22:34.

#1166 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 20 lipiec 2014 - 08:43

Czy talerzówką da się zastapic orkę? "to rozwiązanie raz na 1-2 lata, potem trzeba już pług i przeorać tą ziemie.. "
Nie wiem, czy to konieczne. Te pole pod pszenicą, zresztą jak całe gospodarstwo nie widziało pługa 25 lat.

#1167 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 20:53

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jak widzicie uprawy pożniwne też można wykonać głęboszem.

Zaraz po głęboszowaniu został zasiany poplon a w nocy spadł deszcz.

#1168 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 25 lipiec 2014 - 22:01

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Beznadziejna robota, bardzo dużo zostaje ścierniska nie ruszonego.
Ja teraz od razu po skoszeniu pszenicy wjechałem agregatem Focus T drive z pościaganymi redlicami, bardzo ładnie zrobił, nic nie zostało, wszystko wymieszane.

#1169 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 26 lipiec 2014 - 22:22

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Na sto procent wiedziałem ze będą takie komentarze.Jeśli chodzi o ściernisko to zostało one całkowicie ruszone tylko nie zostało wymieszane z ziemią. I o to właśnie w tym wszystkim chodzi. Mieszając ściernisko z ziemią tworzymy tzw. poduszkę powietrzną i poplony przy małej wilgotności gleby słabo wschodzą. W moim przypadku wszystkie ściernie jest ruszone, co widać jak lemiesze podnoszą je, a z ziemią mają styczność tylko korzenie ścierniska. Poplony lepiej wschodzą bo jest mniej substancji rozluźniających glebę, a do tego "przeflancowane" ściernie chroni glebę przed erozją wietrzną oraz słońcem. Najlepiej było by wg mnie gdyby glebę szło wzruszyć, a ściernie pozostało. Zresztą w przyszłości, gdy urośnie poplon i przykryje ściernisko, po nim nie będzie śladu.

#1170 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 27 lipiec 2014 - 08:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No są różne szkoły. W tamtym roku pod rzepak z 1,5 tygodnia przed siewem ruszyłem gruberem Crosem z podcinaczami, i rzepaku nie dało się posiać, słoma nie skruszała nie szło wsiać. Po dwóch dniach męki zaorałem z 70 % areału, tam gdzie zrobiłem z 3 tygodnie przed siewem spokojnie wsiałem.
Teraz jak mogę to nawet za kombajnem jadę talerzówką,
Preferuję dobre wymieszanie ścierniska, ale płytko.
Jak byś chciał tak ruszyć ziemie a ścierniska nie to jest rozwiązania, głębosz Agrisem Cultiplow on robi fale z ziemi, ja miałem na próbę 4 zemby, zarwał koło 3 metrów i lekko szedł.Do tego drenaż robi, miałem za nim talerzówkę, to ładnie wszystko mieszał.
Ale według mnie to bez sensu, bo w podorywce chodzi o przerwanie parowania, wymieszanie resztek pożniwnych, wschodów to co kombajn zgubi, jakiś poślad zbóż które powschodzą.
Teraz tak zrobić po ściernisku w rzepaku, poplon rzepaku taki powschodzi że wszystką wodę wyciągnie z ziemi i będzie odwrotny efekt o który ci chodzi. W zrobienie na głęboko nie będzie szans zrobić.
A na głęboko to przed siewem.

Edytowany przez tomek73, 27 lipiec 2014 - 09:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1171 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 27 lipiec 2014 - 12:51

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To był poplon seradeli pod ziemniaki na przyszły rok i dopiero w Listopadzie będzie talerzówka.

Edytowany przez andrzej3560, 27 lipiec 2014 - 20:33.

#1172 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów

Napisany 27 lipiec 2014 - 21:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Andrzej,jak radzisz sobie z zachwaszczeniem w uprawie bez orkowej?
Dużo rolników ma z tym spory problem.

#1173 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 27 lipiec 2014 - 21:39

Czy talerzówką da się zastapic orkę? przecież w zdjęciach w pszenicy chyba widać ten "perz", można uprawiać tak albo tak. Jeśli chodzi o chwasty to normalny oprysk jesienią na miotłę i dwuliścienne w normalnej dawce.

Ciekawe który rzepak lepiej przezimuje? Według mnie ten w siewie bezpośrednim lepiej przezimuje gdy będzie śnieg, bo śnieg zawiesi się na ściernisku i będzie mniej zbity a jak będzie brak śniegu to także lepiej przezimuje bo nierówność pola oraz ściernisko ochroni go przed mroźnymi wiatrami. Nie wnikam tu już w ekonomikę uprawy. Może ktoś ma inne zdanie? Jak widzicie ściernisko na wierzchu wcale nie musi przeszkadzać.

Edytowany przez andrzej3560, 27 lipiec 2014 - 21:41.

#1174 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 06 sierpień 2014 - 19:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Z mojego doświadczenia bezorkowego wynika że, zachwaszczenie jest inne i jak właściwie do tego podejść walka z nim jest łatwiejsza. Jeśli ktoś wraca do orki odpowiadam -Błędy rolnika przykrywa orka np. wadliwy płodozmian

#1175 Share Famer21

Famer21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Informatyka, Kino, Muzyka

Napisany 10 sierpień 2014 - 22:11

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ale samym głęboszem to nie, za duże odstępy zęby mają miedzy sobą, głębosz plus talerzówka to tak, ale samym to robota bez efektu..Talerze blisko siebie (nie wiem jaka odległość..) ale ziemia poruszona, obrócona i przecięta plus wał uprawowy bryłki większe rozbija i jest ok. Ja to robię fendtem 714 biegi I polne, prędkość do 12kmh zadowolony jestem. Ściernisko rzepakowe przejeżdżam dwa razy, 2 dni po skoszeniu i tydzień drugi raz i potem uprawa bez orki i siew pod pszenice.

#1176 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 14 sierpień 2014 - 21:42

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No panowie, kolejny rok bez pługa, ogólnie jest dobrze, stwierdzaam tylko , czy sie orze czy nie, to pogoda ma decydujący wpływ na plony!

#1177 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 14:14

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Andrzej,jak radzisz sobie z zachwaszczeniem w uprawie bez orkowej?
Dużo rolników ma z tym spory problem.

Na moim terenie w szeroko pojętym znaczeniu tego stwierdzenia nie spotkałem się z uprawą bezorkową...
Jestem tym jedynym który skrupulatnie od 3 lat, czasami nie poradnie bądź z znakomitym efektem wprowadza ten system do uprawy. I nie mówię o zastępowaniu talerzówką pługa tylko odnoszę się do kilku ostatnich stron wpisów, mianowicie do uprawy bezorkowej, polegającej na spulchnianiu gleby, gruberem na głębokość +/- 20 cm, następnie siew agregatem siewnym wyposażonym w bronę talerzową oraz siewnik w redlice talerzowe.

Zacytowałem kolego twój post gdyż w tym roku miałem działkę 5 ha, z której połowę spulchniłem agregatem uni kos z odkręconymi ścinaczami bocznymi ale dodaną włóką, natomiast drugą połowę następnego dnia zaorałem. Po kilku dniach wysiałem nawóz następnie zasiałem pszenżyto wcześniej wspomnianym agregatem siewnym. Całość opryskałem przedwschodowo. Co ujrzałem w czerwcu? Na części oranej nie było widać łanu pszenżyta a miotłę, natomiast na drugiej połowie (bezorkowej) ani źdźbła miotły. Mało tego w marcu nie mogłem wysiać nawozu gdyż po oranej części ciągnik się topił, druga połowa nie sprawiała najmniejszych problemów. Gleby luźne, przepuszczalne, jeżeli pada to wszystko pływa (nie drynowane), za kilka dni po deszczu już panuje tam susza.

Trafiłem do tego tematu gdyż rozważam zakup nowego agregatu uprawowo siewnego który sprawdziłby się w moim systemie uprawy. Aktualnie dysponuję sprzętem z UNI - agregat ares na talerzach + poznaniak na talerzach + gruber unia KOS po lekkich moich modyfikacjach. Co prawda kupiłem taki zestaw siewny nie świadomie, bez myśli o bezorkowej :lol: A teraz przydało się jak znalazł.

Siałem już wszystkie oziminy po spulchnieniu kosem.
Siałem kukurydzę po spulchnieniu na wiosnę kposem
Siałem łubin bez spulchniania kosem, tylko prosto w mulcz. (wystąpił problem z samosiewami zbóż ale akurat w łubinie jednoliścienne nie problem)
Siałem łubin po spulchnieniu kosem.

Gleby lekkie z przewagą kl. IV., jedynie 10 ha IIIa/b - gliny na której po pługu zawsze miałem problemy ze wschodami. Płodozmian to: 1.kukurydza na ziarno 2.zboże (raczej formy jare lub przewódkowe) 3.łubin 4.zboże (ozime)

Pierwsza kwestia z którą muszę się uporać to zestaw z broną bierną czy aktywną?

#1178 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7788 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 21:41

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Po 3 latach stosowania uprawy bez użycia pługa, pozbyłem się zastoisk wodnych na polu, i pola mam teraz suche, ziemia się rozsypuję i jest łatwa do uprawy.
Teraz mam z Uni Crosa L Drive, taki sobie agregat, ale jednak dość polecam, będę teraz montował do niego jeszcze a tyłu dwa wałki strunowe, żeby bez problemu można było po nim siać
I Focusa T Drive i to polecam, ładnie robi.

#1179 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2821 postów

Napisany 26 sierpień 2014 - 23:34

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Uni Crosa L Drive dla mnie tak, szybsze zużycie elementów roboczych ale za to cena konkurencyjna.

Focusa T Drive raczej nie. Za dużo połączeń łożyskowanych które w aresie nie dają rady. Wolę dołożyć tylko do czego? Może jakieś propozycje.

Jak do tej pory myślałem o 3 m
http://www.sulky.pl/...-nowo-2013.html
lub
http://www.kuhn.com....nt&p=21.3.3.5.1

Co wiecie o tych maszynach? Ceny jakie wam oferowano też podawajcie.
I ile kosztuje ten focus z uni.

Tak na marginesie Tomek73 wiata obok BINów wymagała pozwolenia (domyślam się że tak) jak to dokładniej wyglądało, można stawiać inną budowlę przylegającą do silosów?

Edytowany przez damianzbr, 26 sierpień 2014 - 23:53.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1180 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 27 sierpień 2014 - 06:15

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Znajomy za focusa dal prawie 70tys rok temu ale nie pamietam jaka ma wielkosc talerzy. Ja ze wzgledu na ciagnik 110 KM zakupilem siewnik poznaniak talerzowy oraz sporo tanszy zamiennik aresa drive firmy Grano-system a mianowicie sharka z walem oponowym na talerzach560(fotka w galerii). Cena zestawu ponizej 60 brutto

Edytowany przez przemol87, 27 sierpień 2014 - 06:18.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ