Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1141 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 14:27

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Też z tego względu, choć niektórzy zwracają uwagę na łatwiejsze umieszczenie nasion w roli, zależy od gleby, mam gleby lekkie, i u mnie dałyby rade stopkowe, chociaż mam talerzowe, jednak mimo kółek za redlicami i zerowego docisku na redlice, potrafię za głęboko posiać. Zastanawiam się czy agregatem uprawowym nie robię za głęboko?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 17:20
  •  

#1142 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 14:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? siewniki z redlicami stopkowymi to np. sola tm2612 ceres , trisem. gasardo primavera. sulky kronos. gil airsem

#1143 Share szopen

szopen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 18:17

Też z tego względu, choć niektórzy zwracają uwagę na łatwiejsze umieszczenie nasion w roli, zależy od gleby, mam gleby lekkie, i u mnie dałyby rade stopkowe, chociaż mam talerzowe, jednak mimo kółek za redlicami i zerowego docisku na redlice, potrafię za głęboko posiać. Zastanawiam się czy agregatem uprawowym nie robię za głęboko?

Na słabych glebach trzeba bardziej opuszczać kółka za redlicami bo i one wchodzą w piasek. Ja nacisk zmniejszam do połowy a kółka opuszczam tak że na betonie redlice są równo z kółkami.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1144 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 21:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Myślę o pasowym zasiewie, za głęboszem chciałem zasiać tylko 3 redlice zboża za każdą słupicą. Następnie przerwa 25 cm i powtórnie 3 redlice zboża, wszystko to siane byłoby w nierówną glebę gdyż sam głębosz pozostawia taką, ponieważ słupice rozpychają wierzchnią warstwę gleby tworząc mini redliny. Tak więc przy moim głęboszu musiałbym wymontować lub podnieść sekcje wyrównującą glebę przed walcem w moim przepadku mam 5 kłów na 3 redlice daje to 15 redlic przy 270 cm szerokości. Może być 3 metrowy. Jakie korzyści? Według mnie siane byłoby zawsze w bardziej wilgotną glebę gdyż słupica od głębosza rozsuwa suchą, wierzchnią warstwę miedzy słupice tworząc tzw mini redlinę. Nasiona te osłonięte byłyby na zimę garbem szerokości 20 cm i wysokości około 8 cm. Myślę że zboża ozime lepiej by przezimowały gdyż zawsze w koleinie i w małych zaniżeniach zboża lepiej zimowały. Wiosną nawozy siane także spadałyby w większych ilościach w dolny pas siewny. Według mnie zastosowany może być kieł nie koniecznie od głębosza, może być bardziej delikatny. Przez 25 lat pracowałem nad tym aby po głęboszu pole było równe jak stół aby szło zasiać pietruszkę, cebulę itp. a teraz chcę spróbować zasiać w pole nierówne, na pewno za kłem przed redlicami od siewnika potrzebne będą jakieś walce doprawiające ten wąski pas siewny. Naszkicuję jak to będzie wyglądać. 15 redlin siewnych myślę że tyle wystarczy, z resztą kolega potwierdza to. Zasiałem kiedyś tylko tylnymi redlicami siewnika, wypadło co druga, dla próby i plon praktycznie nie był mniejszy.
111.JPG

#1145 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 09 styczeń 2014 - 19:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? tabela buraki.JPG

W pierwszym samochodzie wyszło 17% polaryzacji, nie wiem dlaczego. Część buraków na tym samochodzie było od sąsiada gdyż mu została reszta. Dowiem się więc jaką miał polaryzację, natomiast część moich buraków pojechało na drugiego sąsiada w piątym samochodzie. Z tego co wiem miał wysoką polaryzacje, ale to szczegóły. Plon z około 1,6 ha. Według mnie polaryzacja trochę spadła gdyż buraki leżały na pryzmie od 10 listopada do 7 stycznia.

Edytowany przez andrzej3560, 09 styczeń 2014 - 19:13.

#1146 Share lukas1982

lukas1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 09:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To są moje wyniki przy uprawie bezorkowej
areał 1,68 ha
nawożenie 80m3 świńskiej gnojowicy i nic więcej.
siane bezpośrednio po uprawie spulchniaczem duolent farmet

Suma Netto2: 116.75,Śr. polaryzacja: 17.52,Śr. zanieczyszczenie: 9.54

Azot 18,08
Potas 48,9
Sód 4,43

Edytowany przez lukas1982, 13 styczeń 2014 - 09:50.

#1147 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 22:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? na jakiej glebie?

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#1148 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Gleba 4 klasy uprawa bez obornika wiosną pole po zasiewie zalane 3 razy potężne burze Połowa pola dużo gorsza ponieważ uprawiana była dwa razy przed siewem a gleba zbyt mokra
Koledze gratuluje plonu i uprawy

Edytowany przez andrzej3560, 14 styczeń 2014 - 21:14.

#1149 Share LukaszC5

LukaszC5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 275 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 18:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Według was głębosz miałby duży kłopot z uprawą zmarźniętego poplonu?
Głównie chodzi mi o głębosze tego typu:

http://www.bednar-ma...x.php?idx=12210

http://www.gaspardo....e/pinocchio.php

#1150 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 22:44

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Poplon zależy jaki i pod jaką roślinę np. pod warzywa czy buraki należało by najpierw wykonać uprawę mieszczącą drobne chwasty jeśli łan poplonu nie wydusił tych chwastów na kilka dni przed głęboszem, inaczej po przejechaniu głęboszem przyjmą się z powrotem a walka z nimi w tych uprawach będzie trudna. Drugi wariant to zniszczenie tych chwastów mechanicznie po głęboszowaniu poplonu,to zależy od wybranej rośliny, terminu siewu i dokładności uprawy pasa siewnego - inny będzie do cebuli i pietruszki a inny do kukurydzy. Można zastosować także środki chemiczne totalne, ale trzeba dobrać odpowiedni moment. W ziemniakach natomiast zniszczymy je bez problemu uprawami międzyrzędzi. Co do głębosza to ten drugi (http://www.gaspardo....e/pinocchio.php), według mnie będzie stawiał większy opór i potrzeba będzie większej siły uciągu, widzę to po kształcie i kącie nachylenia słupicy.

Edytowany przez andrzej3560, 17 styczeń 2014 - 23:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1151 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 25 styczeń 2014 - 01:19

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Próbował ktoś uprawiać "na głęboko", tj, ze 20-25cm, gruberem na sercówkach (np: Lemken Achat i inne tego typu maszyny) ? Jak wygląda efekt uprawy taką maszyną? Jak z zapotrzebowaniem na moc? I jak (albo raczej - czy :) ) tego typu konstrukcja wytrzymuje takie obciążenia?

#1152 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 01 luty 2014 - 21:57

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj byłem na targach Polagra Premiery 2014, sprzętu bardzo dużo do uprawy bezorkowej, nawet 50% jest do zaakceptowania. Widać że w przyszłości "talerzówki itp." zastąpią orkę.

#1153 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 02 luty 2014 - 09:54

Próbował ktoś uprawiać "na głęboko", tj, ze 20-25cm, gruberem na sercówkach (np: Lemken Achat i inne tego typu maszyny) ? Jak wygląda efekt uprawy taką maszyną? Jak z zapotrzebowaniem na moc? I jak (albo raczej - czy :) ) tego typu konstrukcja wytrzymuje takie obciążenia?

Ja rok tak robiłem, to był stary gruber 2,5m z 13 redlicami. Ciągnik Case 150 km, z prędkością do 10km, i miał co robić.
Można spokojnie nim robić ale zamiast serc zakładać redlice wąskie, w tamtym roku sąsiadowi takie kupowałem, chyba z Kuhna po 20 zł. Ja potem ścinałem te serca, po bokach, tak że redlica miała z 7 cm szerokości. I wtedy całkiem inna robota.
Ja już też jestem za uprawą bez użycia pługa, ale to trza robić z głową. Ta uprawa błędów nie zbyt wybacza.
Sąsiad od 3 lat tak robi i teraz posprzedawał wszystkie pługi.

#1154 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 05 luty 2014 - 01:35

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Chyba te maszyny nie stwarzają jakiś mega oporów pracy, skoro 150km wystarcza na 2,5m, szerokości i 20-25cm głębokości pracy przy podziałce 20cm. Szczególnie, że idzie takim zestawem do 10km/h osiągnąć. Dobrze myślę?

Chodzi mi pogłowie najmniejszy agregat tego typu (9 łap, niecałe 2m szerokości ). Miało by to współpracować (Chłopaki, nie śmiejcie się, ja na poważnie :P) z poczciwym Ursusem 1201. Niby 9/13*150km= 104km, więc Ursusowskiej 12'tce powinno mocy wystarczyć, ale mam (zapewne słuszne ) obawy co do uciągu... Tj, czy w przyzwoitych warunkach polowych, 5t masy z napędem na jedną oś wystarczy?

#1155 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 05 luty 2014 - 08:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Da rady, spokojnie,ale na wąskich redlicach. Sąsiad Fortschrittem bez napędu z 1 1 łapami powoli daje rady. Ja mam ciągnik Case, to do Ursus 1614 ma do niego z 130km

#1156 Share Przems

Przems

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 05 luty 2014 - 22:55

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ja robie starym gruberem rabe werk 15 redlic dwu sercowych 3m szerokości casem 110 KM , na jakieś 20 cm rozpędza się do 8km/h szybciej nie daje rady, ziemie lekkie. Gruber jest 4 belkowy i robi fajną robote.

#1157 Share Stefano1

Stefano1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 06 luty 2014 - 00:35

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Heh, czułem, że te małe 4 belkowe grubery na sercówkach, miały na zachodzie inne zastosowanie niż u nas. Bo szczerze mówiąc, jeszcze nie widziałem, żeby ktoś u nas używał tego w innej roli, niż jako tani ścierniskowiec, który moim zdaniem w ściernisku szału nie robi :)

Myślałem o kupnie takiego grubera i uzbrojeniu go w 2 komplety elementów roboczych. Dłuta do uprawy na głęboko i sercówki z podcinaczami do upraw pożniwnych (efekt podorywki takim wynalazkiem, przy 4 belkach, podcinaczach, podziałce 20cm i prędkości co najmniej 10km/h powinien być całkiem przyzwoity ), do tego, do strugać coś, co wyrówna bruzdy i podwójny wał (rurowy + strunowy) i mógłby powstać "profesjonalny", uniwersalny 3 lub 4 belkowiec dla ubogich, z kusym ciągnikiem :P

#1158 Share jahooo

jahooo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1752 postów

Napisany 08 luty 2014 - 15:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Mój sąsiad robił agregat podorywkowy, 7 łap wysokich z podcinaczem plus wał z tyłu. Do podorywki sie niestety nie nadało, bo zastosował zwykłe gesiostopki i w ściernisko nie chce się zagłębiać. Ale do uprawy wiosennej, po doczepieniu z tyłu lekkich bron jest ekstra, ciagany MTZ-80 bez napędu. Po jednokrotnym przejściu można siać.

#1159 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 12 luty 2014 - 21:34

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Myślę że dzisiaj dużo łatwiej jest uprawiać bez orki, bo na prawdę jest już dużo narzędzi do uprawy jak i do siewu, czy to będzie trwała tendencja trudno powiedzieć, ale według mnie to będzie w przyszłości zmiana mentalności i za kilkanaście lat będzie współzawodnictwo między uprawą tradycyjną a bez orki. Czy będzie to trwała zmiana przesądzą plony.

Edytowany przez andrzej3560, 13 luty 2014 - 19:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1160 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 12 luty 2014 - 22:23

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Wiesz co Andrzej, pomału mnie wkur...ją Twoje wypowiedzi, niby jesteś mistrzem świata w uprawie bezorkowej, ale jak człowiek chce zasiegnąć porady to jesteś nieosiągalny, wiec po ch..j tu posty zamieszczasz? No chyba by ludzi wku..wić!

Edytowany przez wiesio, 12 luty 2014 - 22:25.