Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 21 grudzień 2013 - 17:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ciężko z tym trafic:/ mysle ze bez glufosatu ciężka sprawa

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 21:09
  •  

#1122 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 24 grudzień 2013 - 19:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz do siego roku 2014 życzy dziadek Andrzej.

#1123 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 15:55

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam na wstępie powiem że przeczytałem już sporą część tematów na temat uprawy bez orkowej i jestem coraz bardziej za przejściem na ten system uprawy ale zacznijmy od początku.
Jestem posiadaczem gospodarstwa o powierzchni ok 30 ha z czego ok 17-18 ha to grunty orne reszta to łąki torfowe. Ziemia orna jest głównie w V i VI klasie z małą domieszką klasy IV natomiast łąki są w klasie IV. Na polach pod warstwą uprawną mam piasek żwir albo jedno i drugie jak głębiej puszczę pług to żółto robi się na polu. Jestem nastawiony głównie na produkcję roślinną i głównie dlatego bardzo zainteresował mnie temat uprawy bez orkowej. I tu mam parę pytań i problemów z tym związanych więc do rzeczy. Jak na razie stoję przed poważnymi zakupami i szukam porady w jaki sprzęt zainwestować, który będzie odpowiedni na moje potrzeby i moje ziemie.
Po pierwsze nie zbieram słomy praktycznie nic wszystko tnę a potem albo mocznik albo różnego rodzaju preparaty.
Jaki agregat/kultywator polecacie w takiej sytuacji żeby to wymieszać po kombajnie a później zrobić głębszą uprawę z tego co wyczytałem to jest parę maszyn które mogą zrobić i jedno i drugie. Najbardziej w sumie zaintersował mnie taki o to sprzęt http://otomoto.pl/hi...ko-A242349.html Co myślicie na jego temat zda egzamin może ktoś użytkuje i mógłby się podzielić wrażeniami.
Po drugie zastanawiam się nad agregatem uprawowo-siewnym tylko mam dylemat czy wybrać agregat bierny np. takihttp://otomoto.pl/ag...sc-A381699.html czy może talerzowy np. taki http://allegro.pl/ag...3795839720.html. Który będzie lepszym rozwiązaniem do uprawy bez orkowej.
Po trzecie siew a co za tym idzie siewnik obecnie mam starego poczciwego poznaniaka ale z tego co wyczytałem i z własnego doświadczenia wiem że bardzo łatwo się zapycha i zastanawiam się czy zainwestować w siewnik z redlicami talerzowymi czy poświęcić trochę czasu i przerobić poznaniaka z redlic stopkowych na talerzowe.

Wszystko to jest związane z tym iż potrzebuję zachować optymalne terminy i warunki siewu a z roku na rok jest co raz gorzej bo a to susza która w tym roku pozwoliła mi wejść w pole dopiero w połowie września albo długa zima i mokra wiosna nie pozwalają na jakiekolwiek prace w polu z resztą sami wiecie jak jest.

Bardzo proszę o pomoc i jednocześnie o wyrozumiałość bo jestem zielony jak szczypiorek w tym temacie a chciałbym się czegoś dowiedzieć i spróbować swoich sił z tym zagadnieniem.

A tak przy okazji
Wszystkiego dobrego na święta i na Nowy Rok 2014 oby nie był gorszy od obecnego.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1124 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 grudzień 2013 - 16:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę? .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 18:58.

#1125 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo , off road:)

Napisany 25 grudzień 2013 - 17:58

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ta brona talerzowa nie nada się na uprawe bez orkowa . Ale ten kultywator to już raczej da rade , tylko tak jak kolega wyżej napisał zależy jakiego masz konia pociągowego , bo to co am piszą to jedno np. 4 metry i 170 KM to się może zgodze ale do zerwania ścierni ale do uprawy np. 25cm to zapomni . Ja mam 200 KM i z Kosem 3,7 m który ma dwa rzędy łap i miejscami ma naprawdę co robić jak go po jaja włożę ....

#1126 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 12:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Co do konia pociągowego to powiem tak jeśli nic nie ulegnie zmianie to będzie w kwietniu najwcześniej prawdopodobnie same ok 150-170 km ale pożyjemy zobaczymy.

co do tej talerzówki to nie chodzi mi o to żeby nią uprawiać na głęboko tylko przed siedem bo w założeniu miałaby współpracować z siewnikiem jako zestaw bo jak już pisałem niewiem co będzie lepszy wyborem i rozwiązaniem pod kątem jakości uprawy przed samym siedem także tylko po to potrzebowałbym agregatu talerzowego bo nie wiem czy zwykły bierny nie będzie się zapychał.

#1127 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 14:57

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A jeżeli z siewnikiem ma współpracować to spoko . Jedno mnie tylko ciekawi czy przy takim areale opłaca ci się pchać w taki sprzęt ?? No i trzeba pamiętać że na początku przechodzenia na uprawe bez orkową trzeba liczyć się ze spadkiem plonu i odpowiednim zmianowaniu .Pozdrawiam

#1128 Share blondynek2004

blondynek2004

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 20:22

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Powiem tak mam słabe ziemie a z tego co wyczytałem to uprawa bez orkowa poprawia strukturę gleby wiem że to nie dzieje się od razu i liczę się że na początku będzie spadek plonu ale obecnie też szału nie ma. Co do areału to powoli go powiększam ale jest z tym problem ze względu na mentalności ludzi, którzy wychodzą z założenia że sam nic nie robi na roli ale drugiemu też nie da. Ja na początku zaczynałem od powierzchni niecałych 17 ha tego co dostałem od rodziców także i tak nie jest źle.

A i jeszcze jedno pytanie czy będę musiał głęboszować pole co roku czy nie?

#1129 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 20:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Michal225 po co pchać po te "jaja"?? 15-20cm i ok, to nie jest głębosz. Spadek plonu? Dlaczego?

Na słabszych blebach to i agregatem talerzowym od biedy da rady bo głebiej niema sensu ryć i tak szybko się "zsiądzie" na takiej glebie, także głęboszowanie nie ma sensu.

Edytowany przez Tomek90, 26 grudzień 2013 - 20:37.

#1130 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 22:51

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tomek90 po jaja tzn 25-30 cm i choć bym chciał więcej to nie wejdzie , tak jak napisałeś to nie głebosz , a ze spadkiem plonu to tak słyszałem z różnych zrodeł i praktyków ja dopiero zaczynam pomału wdranżać ten system ....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 22:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? witam uprawą uproszczoną można zastosować praktycznie w każdym gospodarstwie bez względu na wielkość a wystarczy agregat talerzowy i siewnik też talerzowy Z kolei uważam że pługi głębosze agregaty czynne itp. są dla tych co mają nadmiar paliwa i niewiedzą co zrobić z kasą Uprawiam max do 15cm

#1132 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 22:28

Czy talerzówką da się zastapic orkę? JA widzę przyszłość w pasowej uprawie, tylko niech ktoś zrobi siewniki do mniejszych ciągników.

#1133 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 11:45

Gdybyśmy mieszkali blisko siebie ,moglibyśmy kupić takie cacko.

#1134 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 12:23

Czy talerzówką da się zastapic orkę? 105KM tylko potrzeba ciekawe.

#1135 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 13:27

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A moim zdaniem 105 to i tak za duzo bo to tylko siewnik, nie mamy tutaj do czynienia z uprawą, zasada działania taka jak tutaj http://www.youtube.c...RaWfQrWUrY#t=99

Jakiej firmy jest wał na przednim tuzie w filmie wrzuconym przez @andrzej3560?

Edytowany przez przemol87, 29 grudzień 2013 - 13:35.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#1136 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 29 grudzień 2013 - 19:56

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ja uprawiam na 15cm bo glebiej nie dam rady i tam gdzie mam ciezka glebe kukurydza była nizsza. Spróbuje jeszcze w tym roku ba jednym kawalku

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#1137 Share karolr2

karolr2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1530 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 20:34

witam uprawą uproszczoną można zastosować praktycznie w każdym gospodarstwie bez względu na wielkość a wystarczy agregat talerzowy i siewnik też talerzowy Z kolei uważam że pługi głębosze agregaty czynne itp. są dla tych co mają nadmiar paliwa i niewiedzą co zrobić z kasą Uprawiam max do 15cm

Jak przykrywasz obornik wywieziony na kilka dni przed siewem

#1138 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 29 grudzień 2013 - 22:51

Czy talerzówką da się zastapic orkę? agregat talerzowy doskonale sobie radzi miksując obornik z płytką warstwą gleby. W systemie uproszczonym najważniejszy to jest siewnik na redlicach talerzowych lub stopkowych o odpowiednim kształcie i nacisku. W swoim siewniku 3m posiadam tylko 17 redlic i być może jeszcze zredukuje do 15. Pszenica zasiana w szerokich rzędach bardzo dobrze się krzewi i jest mniej podatna na choroby a wysiewam ok 100 kg na ha.

#1139 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2013 - 13:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? .

Edytowany przez e1leex, 20 luty 2014 - 18:57.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 30 grudzień 2013 - 13:19

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Stopkowe redlice jakim problemem są przy siewie bezorkowym?? Zapychanie resztkami??