Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#81 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 10 styczeń 2008 - 16:48

Tylko pełen szereg uprawek (orka, agregat, itd.) dają wymierne kożyści. Dla mnie uprawa bezorkowa to totalna bzdura. Oczywiście po burakach czy po zbożu można ztalerzowac, ale nie do przesady, że nie używac pługa w ogóle!!! Orka u mnie zdecydowanie zwycięża chociażby dlatego, że w uprawie bezorkowej (w ogóle bez pługa) to Roundap trzeba litrami kupować, tyle perzu. Uprawiać bez pługa to iść na łatwiznę bo szybciej, ale zobaczcie jakie macie poźniej skutki takiej uprawy. ;)

Popieram. Talerzówka to tylko na zastąpienie podorki a nie orki głębokiej (zimowej). Zamiast podorywania to było by nawet lepsze bo lepiej są mieszane resztki po żniwne no i praca przyjemniejsza.
,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 09:46
  •  

#82 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 10 styczeń 2008 - 20:24

Tylko pełen szereg uprawek (orka, agregat, itd.) dają wymierne kożyści. Dla mnie uprawa bezorkowa to totalna bzdura. Oczywiście po burakach czy po zbożu można ztalerzowac (bo dobrz miesza resztki), ale nie do przesady, że nie używac pługa w ogóle!!! Orka u mnie zdecydowanie zwycięża chociażby dlatego, że w uprawie bezorkowej (w ogóle bez pługa) to Roundap trzeba litrami kupować, tyle perzu. Uprawiać bez pługa to iść na łatwiznę bo szybciej, ale zobaczcie jakie macie poźniej skutki takiej uprawy. ;)

Chłopie oraj swoje pola nawet 12 razy w roku! Tylko skąd możesz wiedzieć cokolwiek o ilości zużywanego Roundapu w uprawie uproszczonej, jeżeli całe życie orzesz? Ja np. po Chińsku czytać nie umiem i jestem daleki od krytykowania chińskiej literatury. Rzepak traktuję glifosatem przed zboirem, a że sieję go w płodozmianie co 3 rok, to każde pole w moim gospodarstwie jest co 3 rok roundapowane. Nie ma to jak widać nic wspólnego z systemem uprawy. Poza tym co jest złego w niszczeniu np. samosiewów zbóż i chwastów za pomocą herbicydów? Twoje argumenty za orką są mało merytoryczne i porównywalne do poglądów ludzi sprzed kilkudziesięciu lat, którzy twierdzili, że tylko koniem dobrze się w polu zrobi i tylko kosą dobrze zboże skosi.
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#83 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 10 styczeń 2008 - 20:42

Chłopie oraj swoje pola nawet 12 razy w roku! Tylko skąd możesz wiedzieć cokolwiek o ilości zużywanego Roundapu w uprawie uproszczonej, jeżeli całe życie orzesz? Ja np. po Chińsku czytać nie umiem i jestem daleki od krytykowania chińskiej literatury. Rzepak traktuję glifosatem przed zboirem, a że sieję go w płodozmianie co 3 rok, to każde pole w moim gospodarstwie jest co 3 rok roundapowane. Nie ma to jak widać nic wspólnego z systemem uprawy. Poza tym co jest złego w niszczeniu np. samosiewów zbóż i chwastów za pomocą herbicydów? Twoje argumenty za orką są mało merytoryczne i porównywalne do poglądów ludzi sprzed kilkudziesięciu lat, którzy twierdzili, że tylko koniem dobrze się w polu zrobi i tylko kosą dobrze zboże skosi.

Ja nie twierdzę, że koniem sie lepiej orze, po prostu sądze, że tylko pełen pakiet upraw jest korzystny dla ziemii i po prostu lepszy :D I mogę troche wiedzieć o ilości zużywania Roundapu bo przecież sam we wsi i w oklicznych nie mieszkam!!! ;)
Ja na przykład nie stosuję uprawy uproszczonej i Roundap mojego pola nie wiedział z 10 lat albo dłużej, po prostu tak mam, że perz i chwasty mi nie rosną. :P

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.

#84 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 10 styczeń 2008 - 22:04

Ja nie twierdzę, że koniem sie lepiej orze, po prostu sądze, że tylko pełen pakiet upraw jest korzystny dla ziemii i po prostu lepszy :P I mogę troche wiedzieć o ilości zużywania Roundapu bo przecież sam we wsi i w oklicznych nie mieszkam!!! ;)
Ja na przykład nie stosuję uprawy uproszczonej i Roundap mojego pola nie wiedział z 10 lat albo dłużej, po prostu tak mam, że perz i chwasty mi nie rosną. B)

Twierdzisz coś, ale gdzie sa jakieś argumenty, doświadczenia, czy spostrzeżenia? Orka jest dobra bo pole ładnie po niej wygląda? Pełen pakiet upraw... tylko że uprawa bezorkowa w moim przypadku nie oznacza wcale że sieję w ściernisko. Zdziwiłbyś się jak nie do odróznienia (jeśli chodzi o ilość resztek pożniwnych na wierzchu gleby) są moje pola. Zdziwiłbyś się jak szybko rozkładają sie płytko wymieszane resztki pożniwne, po 12 miesiącach nie znajdziesz śladu po przedplonie, cała materia organiczna wraca do gleby i zawarte w niej składniki mineralne są z powrotem dostępne dla roślin. Zawstydziłbyś się jakbym Ci pokazał na Twoich polach wyorywane po kilku latach gnijące w warunkach beztlenowych na dnie bruzdy resztki słomy. Czy to miałes na mysli twierdząc o korzystnym dla ziemii pełnym pakiecie upraw?? :D
Najśmieszniejsze jest to, że im niższa wiedza o gleboznawstwie, chemii, biologii, tym zacieklejsza obrona jak najczęstszego obracania roli. A merytorycznych argumentów jak na lekarstwo...
pozdrawiam!
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#85 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 10 styczeń 2008 - 22:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Co do perzu, to notorycznie wraca u mnie co 3 - 4 lata czy robie podorywki czy nie czy sieje poplony a i tak i tak musze pryskać dokladnie co te 3 -4 lata bo już pracować normalnie się nie daje, więc wydaje mi się że po talerzówce nie powinienem chyba mieć większych problemów z za perzeniem jak po pługu zwłaszcza że zrobił bym ze 2 czy 3 razy talerzami zamiast podorywki po której wysycha ziemia na popiół a potem sieją się lebiody rzepucha i inne swiństwa łącznie z urośniętym perzem, z tym że te 3cie talerzowanie było by najgłębsze i po tym siew (ziemie 5ta 6ta klasa bardzo przepuszczalny piasek), z tymi resztkami po głębokiej orce to racja że po zimie zostają, tak samo obornik wyorujący się sprzed roku, na lepszych ziemiach robił bym płytką orke

#86 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 11 styczeń 2008 - 21:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? nie
Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

#87 Share wsk125ccm

wsk125ccm

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 1258 postów

Napisany 11 styczeń 2008 - 21:15

nie

co nie?? Jak masz tak pisać to nie pisz wogule... Masz jakieś argumenty, doświadczenia??

#88 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 11 styczeń 2008 - 21:47

Tylko pełen szereg uprawek (orka, agregat, itd.) dają wymierne kożyści. Dla mnie uprawa bezorkowa to totalna bzdura. Oczywiście po burakach czy po zbożu można ztalerzowac (bo dobrz miesza resztki), ale nie do przesady, że nie używac pługa w ogóle!!! Orka u mnie zdecydowanie zwycięża chociażby dlatego, że w uprawie bezorkowej (w ogóle bez pługa) to Roundap trzeba litrami kupować, tyle perzu. Uprawiać bez pługa to iść na łatwiznę bo szybciej, ale zobaczcie jakie macie poźniej skutki takiej uprawy. ;)

Nie zgadzam sie z Twoimi spostrzezeniami. Ja Roundapu kupilem 30 litrow przez 15 lat uprawy bezorkowej. Nalezy ja poprostu lepiej wykonywac niz orke. I to nie jest wcale latwizna . Wezmy przyklad uprawy bezorkowej i orki: siew burakow cukrowych po pszenzycie. W moim systemie bezorkowym w tym roku wyglada to nastepujaco : po zniwach wysiew wapna nawozowego 2 t/ha , wymieszanie go z ziemia i resztkami pozniwnymi gleboszem na glebokosc 17 cm nalezy to wykonac najlepiej w dzien sloneczny, gdyz pobudza to chwasty do kielkowania ,po okresie wschodow chwastow i samosiewow pszenzyta okolo miesiaca nastepna uprawa gleboszem oczywiscie tak samo jak w pierwszej uprawie w dzien sloneczny. Uprawa ta niszczy wschodzace chwasty i samosiewy i pobudza nastepne do kielkowania. Glebokosc tej uprawy nie powinna byc glebsza niz 17cm. Pod koniec pazdziernika wysiewam nawozy fosforowo - potasowe w ilosci zalecanej ( badaniem gleby), wysiane nawozy mieszam kultywatorem o szerokich sprezynach ( stary typ) bez walca. Na polu po tej uprawie powstaje tarka ~~~~~~ . Pozwala ona na zatrzymanie wiekszej ilosci sniegu oraz duzo mniejsze wyplukanie potasu gdyz znajduje sie on w stozkach usypanych przez tylny rzad kultywatora. Gleba taka oprocz zatrzymania duzej ilosci wody jest w duzej mierze takze kruszona przez mroz, gdyz wierzcholki miniaturowych redlin zamarzaja najpierw a pozniej gdy jest mroz zamarza dolna czesc minaturowycch redlin w ktorych znajduje sie snieg i wysadza zmarznieta juz ziemie. Z gleby takiej przy zamarznietej ziemi wyplukuje sie duzo mniej skladnikow , poniewaz aby przedostac sie przez tzw. "warstwe orna" musza przebyc oklo 30cm. gdyz wymieszane sa powierzchniowo na glebokosc 8cm. Przy zamarznietej glebie woda splywa dolem miniaturowych redlin a wiekszosc skladnikow znajduje sie w redlinach, dlatego sa w mniejszym stopniu wyplukiwane i zmywane z woda z pola. Poniewaz uprawe kultywatorem mieszajaca nawoz wykonalem pod koniec pazdziernika i do zamarzniecia gleby w dole tych miniaturowych bruzd skladniki wsiakly juz w glebe, dlatego przy roztopach i zamarznietej glebie woda ich praktycznie nie zabiera. Wszystkie te 3 uprawy od zniw wyczyszczaja w bardzo duzym stopniu glebe z chwastow i gleba ta pozostaje praktycznie w takim stanie do wiosny ( a orka na jesien co bys zrobil?
Wyczyszczona glebe plugiem wprowadzilbys na dno bruzdy a wyoral ziemie z uspionymi chwastami, ktore i tak jesienia by nie skielkowaly, natomiast skielkowalyby wiosna gdy zasiejesz buraki. ) Ja wiosna praktycznie po wysianiu nawozow azotowych jednym przejazdem spulchniam glebe na glebokosc 35cm bez odwracania (wierzchniej , wyczyszczonej warstwy) i bez zadnych dodatkowych uprawek( Spulchnianie najlepiej wykonac wieczorem lub w dzien pochmurny, opoznia to o kilka dni wschody chwastow) moge praktycznie zasiac buraki w rzedach 70 cm. Pole pod buraki w tym wariancie jest tak przygotowane, ze przed sianiem nie ma zadnej koleiny, gdyz gleba byla spulchniona na glebokosc 35cm przy jednoczesnym zageszczeniu wierzchniej warstwy siewnej ( 1 przejazdem) Nastepnie mozna przystapic do chemicznego niszczenia chwastow co w duzej mierze jest ulatwione( wyczyszczona wierzchnia warstwa gleby , opoznione wschody chwastow) Jezeli ktos chce stosowac zwalczanie chwastow mechanicznie jest to tazke latwiejsze , gdyz redliny sa szersze. Gleba taka po sasianiu , gdy przyjda wiosenne ulewy nie zasklepia sie ,gdyz jest spulchniona na glebokosc 35cm ,woda dobrze wsiaka . W wierzchniej warstwie tej gleby znajduje sie takze duzo drobnych resztek pozniwnych co ulatwia wschody burakow i zapobiega zaskorupianiu sie gleby. Podaj mi w ktorym miejscu jest przewaga pluga? I gdzie wykorzustuje duzo wiecej Roundapu niz Ty?
Moglbym takze opisac uprawe pod buraki z poplonami , ale narazie mi sie nie chce...moze pozniej napisze.
W wyzej opisanej uprawie istnieja jeszcze szczegoly do dopracowania. O niektorych moze pozniej napisze.

#89 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 11 styczeń 2008 - 23:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Gruber już prędzej zastąpisz orkę ale talerzówką raczej uprawa nie jest kompletna i osobiście to tylko nawet gorczycę gruberem potrktowałem i dopiero orałem choć niektórzy twierdzili że nie da rady w ponad metrowej a jednak dał ;)

#90 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 00:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Andrzej3560, jak po głeboszu mogą kiełkować chwasty jak tam są co pół metra rozstawione redlice przecież zostają nieruszone pasy ścierniska, widocznie nie masz perzolubnych pól, ale tradycyjny kultywator to taki stary zwykły co to kiedyś każdy czepiał do c360?
Pisałeś o zaskorupianiu się gleby itd, więc czy na piaskach też głębosz jest do czego kolwiek potrzebny?

Wnisokuje z tego że stosując głębosz i kultywator lub talerzówke można wyzbyć się pługa, i u nas tak niekturzy uprawiają "dopłaty" może gdyby stosowali jeszcze głębosz to by coś namłucili"? ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#91 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 14:29

Twierdzisz coś, ale gdzie sa jakieś argumenty, doświadczenia, czy spostrzeżenia? Orka jest dobra bo pole ładnie po niej wygląda? Pełen pakiet upraw... tylko że uprawa bezorkowa w moim przypadku nie oznacza wcale że sieję w ściernisko. Zdziwiłbyś się jak nie do odróznienia (jeśli chodzi o ilość resztek pożniwnych na wierzchu gleby) są moje pola. Zdziwiłbyś się jak szybko rozkładają sie płytko wymieszane resztki pożniwne, po 12 miesiącach nie znajdziesz śladu po przedplonie, cała materia organiczna wraca do gleby i zawarte w niej składniki mineralne są z powrotem dostępne dla roślin. Zawstydziłbyś się jakbym Ci pokazał na Twoich polach wyorywane po kilku latach gnijące w warunkach beztlenowych na dnie bruzdy resztki słomy. Czy to miałes na mysli twierdząc o korzystnym dla ziemii pełnym pakiecie upraw?? ;)
Najśmieszniejsze jest to, że im niższa wiedza o gleboznawstwie, chemii, biologii, tym zacieklejsza obrona jak najczęstszego obracania roli. A merytorycznych argumentów jak na lekarstwo...
pozdrawiam!

Ciekawe bo jakoś u mnie jak oram pole to po resztkch pożniwnych nie ma śladu. Pług najlepszy i basta, ja zmieniać swojego typu uprawy nie mam zamiaru. :P

#92 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 15:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? to pojdz ze szpadkem miesiac po oraniu i zobacz jak sa resztki rozlozone
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#93 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 18:00

to pojdz ze szpadkem miesiac po oraniu i zobacz jak sa resztki rozlozone

Jeszcze tak na łeb nie upadłem żeby ze szpadlem iść i sprawdzać, ja z resztą nie muszę bo jak oram to i tak żadnych resztek nie ma. Może wydać się to wam dziwne, ale tak jest i kitu mi wciskać nie będziecie. Ja już na ten temat nie wracam bo kłócić się nie mam zamiaru. :angry:

#94 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 18:17

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tylko zauważ że w 1 miesiąc to dużo Ci się nie rozłoży resztek pożniwnych. Żeby zaczął się proces rozkładu potrzeba troche czasu. W 1 miesiąc to dopiero sie zaczyna.

#95 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 18:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? W sumie to na moich lekkich glebach jak jest suchy rok i po podorywce robie orke pod żyto to pchają się te nie przegnite resztki i sucha ziemia jak zrobie głębszą podorywkę, ale po płyciutkiej jest ok, po zwykłym kultywatorku mam troche rzadko zęby i zostają lekko niezruszone pasy, czy w tych miejscach też skiełkują chwasty?
Miałem w tym roku i troche w poprzednich latach próbowałem robić głęboką orke z obornikiem wcześniej na początku sierpnia a pod siew żyta lub przenżyta dokłądnie agregatem z broną ciężką i wałkami strunowymi - przynajmniej ziemia jest już zleżona-co o tym sądzicie czy taka głęboka orka w sierpniu to dobre rozwiązanie?

ps. lepiej obornik dawać na ściernisko pod płytką podorywke, czy składować na kupach na polu i pod orke zimową dopiero roztrząsać

#96 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 19:26

W sumie to na moich lekkich glebach jak jest suchy rok i po podorywce robie orke pod żyto to pchają się te nie przegnite resztki i sucha ziemia jak zrobie głębszą podorywkę, ale po płyciutkiej jest ok, po zwykłym kultywatorku mam troche rzadko zęby i zostają lekko niezruszone pasy, czy w tych miejscach też skiełkują chwasty?
Miałem w tym roku i troche w poprzednich latach próbowałem robić głęboką orke z obornikiem wcześniej na początku sierpnia a pod siew żyta lub przenżyta dokłądnie agregatem z broną ciężką i wałkami strunowymi - przynajmniej ziemia jest już zleżona-co o tym sądzicie czy taka głęboka orka w sierpniu to dobre rozwiązanie?

ps. lepiej obornik dawać na ściernisko pod płytką podorywke, czy składować na kupach na polu i pod orke zimową dopiero roztrząsać

Na moje ziemia za mocno wyschnie. Potem będzie problem z uprawieniem tego.

#97 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 19:41

Na moje ziemia za mocno wyschnie. Potem będzie problem z uprawieniem tego.

Na mojej da się uprawić potem tylko czy taka metoda tzn normalna orka raz tylko na początku czy w połowie sierpnia nie zabija w ziemi dzydzownic grzybków robaczków i innych bakterii i flory i fałny i nie przesuszy tylko tych dolnych warstw gleby tzn czy nie jałowi gleby taki zaboeg w środku gorącego lata>?

#98 Share quercus

quercus

emerytowany moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 1622 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 19:44

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Robaki i dżdżownice dadzą sobie rade ale bakteria i grzyby wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych je załatwi.

#99 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 20:24

Robaki i dżdżownice dadzą sobie rade ale bakteria i grzyby wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych je załatwi.

Tzn lepiej orać zaraz po żniwach i uprawiać czymśtam pod siew, czy rąbać ściernie talerzami agregatem czy czymś a orać przed siewem i doprawiać orane pole, pierwsza opcja podoba mi się bardziej bo ziemia się bardziej zsiądzie, ale i więcej chwastówi perzu się rozrośnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#100 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 12 styczeń 2008 - 20:36

co nie?? Jak masz tak pisać to nie pisz wogule... Masz jakieś argumenty, doświadczenia??

talerzowka nie da sie zastapic orki. czytaj temat a nie sie burzysz..... ŻAL!!!
Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]