Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#941 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 28 październik 2012 - 16:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jeszcze parę lat, albo kilkanaście i większość się przekona że pług jest narzędziem bardzo drogim w utrzymaniu i zbędnym. Uważam że spulchnianie na głębokość większa niż na 10-15cm jest zbędne.

Edytowany przez milanreal1, 28 październik 2012 - 17:20.
caps lock

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 09:32
  •  

#942 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 28 październik 2012 - 18:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Do mnie przemawia argument że ziemia nie orana w skrócie żyje lepiej. Tylko dlaczego nikt tego nie potwierdza: ani "uczeni" ani duzi praktycy (przynajmniej Ci co ich znam).
U mnie orka co 3,4 lata bo:
- duża presja chorób grzybowych
- nornice
- po kukurydzy pod kukurydzę bo omacnica.
Wszyscy straszą że na moich glebach ziemia nie orana strasznie się "zasklepi"... A nie mam konia 300km i większego głębosza, żeby spulchnić... Poza tym u mnie dużo drenów jest płytko (~50cm).
Ja po prostu nie mogę sobie pozwolić na drastyczny spadek plonów.
Rolnictwo weekendowe na 100ha? Hmmm, użytki zielone?

#943 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 28 październik 2012 - 19:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? "Uczeni" w Polsce jakoś się nie spieszą do przyznania, że bez odwracania gleby można cokolwiek wyprodukować na polach. Co do tego jak zachowuje się gleba uprawiania zerowo (nie mówie, o robieniu gruberem na 20cm- mówie o siewie bezpośrednim) to bardzo duży wpływ ma płodozmian. Jeżeli ktoś chce uprawiac kukurydzę prze 3 lata z rzędu potem jakieś zboże i znowu kukurydzę, to nawet jak orze i tak nie ustrzeże się nasilenia chorób. Niestety współczesne rolnictwo zagalopowało się w bardzo wąskie specjalizacje i cokolwiek byś na polu nie zrobił jak masz zboże po zbożu i tak od x lat to jak byś nie uprawiał i tak masz nasilone występowanie określonych chwastów i chorób. W uprawie a w zasadzie nie uprawie, tylko zarządzaniu glebą należy pamiętać o tym, że w naturze coś takiego jak monokultura nie występuje. (np. naturalne lasy, lub dzikie, nauralne łąki). Wiem, że w ten sposób nie da się uprawić np. pszenicy. Ale są już dawno zresztą opatentowane metody na "oszukanie" biorużnorodności na polu. Głównie chodzi o uprawę poplonów (ale nie jednogatunkowych i nie z tego co było uprawiane jako plon główny). Tam gdzie bezorokowo uprawia się już o bardzo dawna (często wspominane przeze mnie USA) dochodzi się do wniosku- w sumie słusznego i logicznego, że im więcej gatunków w poplonie, tym lepiej. Odpowiedni poplon, nie tylko osłania glebę przed erozją. Oprócz działania fitosanitarnego (przerwanie cykli chorobowych, etc, niektóre rośliny potrafią "walczyć" z trapiącymi nasze uprawy chorobami. Poza tym poplony mogą dosyć skutecznie zastąpić głęboszowanie (np rzodkiew biała, czy rzepa, podobno bardzo dobry jest też słonecznik). Nie jestem specem, ale z tego co widziałem,/oglądałem/ czytałem uprawa bez pługa to całkiem inna filozofia i jeżeli ktoś próbuje ją wykonywac z nastawieniem jak w konwencjonalnej uprawie, to bankowo poniesie klęskę a potem będzie o tym mówił inny, bo "robił tak raz i mu nie wyszło- tzn cały pomysł do d*py" chociaż są miejsca na świecie gdzie działa jak należy w praktycznie identycznych warunkach klimatycznych, glebowych etc.

Edytowany przez ppp, 28 październik 2012 - 19:54.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#944 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 28 październik 2012 - 19:51

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A kto ci karze niszczyć dreny na 50 cm przecież koledzy piszą że 10-20 cm wystarczy, a ja mówię że nieraz 30 cm gdy zajeździmy glebę. Do tych głębokości nie potrzeba 300 konnego ciągnika, a co do zasklepienia gleby myślę że przy uprawie bezorkowej na pewno będzie dużo mniejsza z upływem czasu ale jak Ty orzesz co 3-4 lata to nigdy tego nie zaobserwujesz.

#945 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 28 październik 2012 - 20:07

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Bardziej zasklepi się ziemie orką niż nie oraniem.Przecież podeszwa płużna jest wynikiem orki.

#946 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 28 październik 2012 - 20:16

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ale ja nie napisałem, że trzeba robić na 50 cm. W którymś poście ktoś pisał, żeby robić na 60 cm i tam wpuszczać jakieś bakterie. Uwierz mi, na niektórych moich ziemiach żeby zrobić 20cm 4m trójbelkowcem byłoby wskazane 300km.

#947 Share Fartrac675dt

Fartrac675dt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 560 postów
  • Zainteresowania:;) dziewczyny , rolnictwo , ciągniki

Napisany 28 październik 2012 - 20:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Taaaaaaaa tylko orka to jedna z tradycyjnych pewnych metod uprawy gleby i rozumiem spulchnić glebe można żeby lżej szło orać u mnie zawsze przed orka jest kultywatorowane ciężkim kultywatorem albo talerzówka i wtedy orka wtedy darń nie stawia oporu grzegorz62m to wes tak se podrap po te 10cm i zasiej cos na tym zobaczymy jakie plony będziesz osiągać wyczerpiesz warstwę gleby ze składników i substancji odżywczych glebe a po orce jest gleba odwracana i nadaje jej się drugą zasobnśc w składniki itp

#948 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 październik 2012 - 20:55

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

wyczerpiesz warstwę gleby ze składników i substancji odżywczych glebe a po orce jest gleba odwracana i nadaje jej się drugą zasobnśc w składniki itp

Spora nieścisłość się Tobie wkradła.System korzeniowy czerpie potrzebne składniki ze sporej warstwy ( nietylko z przykładowych 10 cm)gleby a mowa o drugiej zasobności jest przynajmniej dziwnym sformuowaniem.

#949 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 28 październik 2012 - 21:03

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Czy to ma sens najpierw spulchniać potem orać, nie szkoda paliwa? Jak piszesz powyżej orka udostępnia Ci składniki które znajdują się w głębi gleby a skąd one się tam wzięły? Zaorane były rok wcześniej i tylko część ich odzyskasz ponieważ podejrzewam że ponad 50% opuściło już warstwę orną (Wypłukały się gdyż rok wcześniej wrzuciłeś np. obornik na dno bruzdy i co? Składniki przez cały rok wypłukiwały się w górę.) a bakterie i tak wprowadzę na 60 cm gdyż u mnie nie ma drenów, dla próby na obszarze 1 ha, lubię takie wyzwania i doświadczenia, nawet krecika za słupicą zastosuję aby zachować warunki powietrzne. Piszecie w innych postach że duzi producenci oraz naukowcy mało wypowiadają się na temat (myślę że pracują nad tym tematem) o uprawie bezorkowej, gdyby nie było internetu dowiedzielibyście się o tym z publikacji prasowych za kilkanaście lat, a teraz jesteście praktycznie szybsi od nich gdyż macie informacje z pierwszej ręki od swoich kolegów z forum.

#950 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 28 październik 2012 - 21:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Fartrac675dt widzę że nie bardzo wiesz co piszesz, i nie znasz tematu.
Przy odkrywkach na polach w rzepaku wyciągaliśmy korzenie o długości do 1,5 metra. I to było wczesną wiosną.
Oczywiście na polach nie oranych, wtedy 5-6 rok. Na polach oranych nie było takiej możliwości bo korzenie nie mogły przebić się przez podeszwę płużną.
Co dawały takie długie korzenie, przede wszystkim WODĘ i różne składniki pokarmowe.
I co jeszcze, byli u niego i liczyli dżownicę, Nie pamiętam ile dokładnie doliczyli się, ale było chyba 1300 sztuk ma metrze. Przy orce masz może 500, a przeważnie 300-400.
Parę lat temu śmiałem się z tego jak przyjechał mi na pole, bo mamy obok siebie, i kazał mi liczyć dżownicę. Teraz przyznaję mu rację.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#951 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 29 październik 2012 - 08:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? w roku 2012 zasiałem buraki cukrowe w nieuprawione ściernisko podobnie jak rok wcześniej na powierzchni 30 ha.buraki były zbierane ok10 pażdziernika plon 54 t gleba w przewadze 4klasa plon w zasadzie na tym samym poziomie jak w systemie mulczowym nieuprawiane były nawet ścieżki przejazdowe opisał bym więcej na ten temat ale z wielkim trudem mi to idzie powiem jedno jak najdalej od pługa i głębokiego spulchniania

#952 Share Kamilmkm

Kamilmkm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 29 październik 2012 - 10:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Czytam chwilami ten temat i może rzeczywiście uprawa bezorkowa ma sens ale niewątpliwie nie jest ona dla każdego, na pewno trzeba mieć do tego odpowiedni sprzęt, chyba że ktoś zaprezentuje jakiś mały gruber do np. mojego zetorka 5211 (w dodatku na ciężkie ilaste ziemie) to nawet chętnie bym spróbował takiej uprawy. :)
Mam też pewne wątpliwości jak się ona sprawdzi przy monokulturze zbożowej, szczególnie siejąc pszenicę ozimą po pszenicy ze ściętą słomą. Pługiem to ładnie odwrócisz ziemię, przejedziesz glebogryzarką czy innym aktywnym i nie ma problemu z siewem.
W okolicy jeszcze nie widziałem żeby ktoś przynajmniej próbował takiej uprawy, nawet spółdzielnia co ma kilkaset hektarów jeździ z pługami.

#953 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 29 październik 2012 - 10:26

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ja teraz pod buraka zrobiłem na 30-35 cm Crosem z Uni. Myślę jeszcze przeorać bo mam trochę zielska i ścierni na wierzchu. Pod buraka to lubię mieć idealnie uprawione.
Ja od roku powoli przechodzę na uprawę bez orania. I niestety w ty roku popełniłem parę błędów i musiałem zaorać.
Niestety sprzęt trza mieć jakiś, nie koniecznie super.
Podstawa to jest gruber, słomą nie za bardzo jest się czym przejmować. Ja w tamtym roku po pszenicy zrobiłem podorywkę gruberem, i przed sianiem też na 20-25cm. Ale jeszcze poleciałem kompaktorem bo gruber zostawiał mi dość duże nie równości.
Posiałem agregatem talerzowym i byłem bardzo zadowolony.

#954 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 29 październik 2012 - 13:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? uważam żeby przejść na system zerowy czyli no-till trzeba przez kilka sezonów stosować system mulczowy uproszczony system można zastosować praktycznie w każdym gospodarstwie wystarczy odrobine odwagi i troche wiedzy maszyny do takiego systemu można zobaczyć na stronie TRACTORHOUSE.com np.drills

#955 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 październik 2012 - 20:16

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dla tych, co uprawiają buraki:

Tabela 3. Plon pszenicy jarej na liściach buraczanych (wg Wacławowi- cza)
Uprawa:
orka głęboka 25 cm
orka płytka 15 cm
Talerzowanie 12-14 cm
bez uprawy -

Plon (t/ha) odpowiednio po powyższej listy:
4,89
5,34
5,37
5,29

#956 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 29 październik 2012 - 21:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Suma Netto2: 125.08,Śr. polaryzacja: 18.55,Śr. zanieczyszczenie: 7.51
Wyniki moich buraków cukrowych z uprawy bezorkowej w 2012 roku, rozstawa rzędów 70 cm, plon jak widać 62,5 tony z ha, buraki były wcześniej filmowane w moim filmie. Według plon mógłby być większy ale zastosowane było zbyt małe nawożenie azotem, według mnie brakowało 30 kg czystego składnika gdyż były miejsca gdzie buraki były bardzo dobre, właśnie tam nie brakowało azotu. Mimo okresowej suszy plon mógł być wyższy od 5-10 ton z ha.

#957 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 październik 2012 - 23:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? I jeszcze takie coś znalazłem:

Tabela 1. Zależność plonowania pszenicy ozimej w zależności od uprawy
roli (wg Kordasa):

Uprawa pożniwna Uprawa przedsiewna Plon ziarna w t/ha

Tradycyjna Tradycyjna 5,77
Kultywator Kultywator 5,30
Talerzówka Talerzówka 5,49
Brak Talerzówka 5,57
Brak Kultywator 5,27
Brak Siew bezpośredni 5,33

Różnica w przychodzie około 200 zł / ha!

Oczywiście to tylko plonowanie. Są jeszcze inne aspekty ale oszczędności na paliwie i pracy też trzeba obecnie brać pod uwagę........ Hmmmmm.

Ja eksperymentuję na swoim, wtedy wyniki dla moich upraw będą miarodajne :-)
Ktoś tu pisał, że nie ma czasu na experymenty. No właśnie, dlatego pewnie orze ... i będzie.

Ja na razie wszystko robię w 1/3 czasu co moi sąsiedzi, którzy zadłużają się żeby dokupić kolejną maszynę.
"A może obrotowe, a może 4 skiby a może 5 da radę, agregat, kultywator, brona,... ups większy traktor by się przydał..." I tak kręci się biznes producentów maszyn. Mnie już głowa boli od oferty tych wszystkich wynalazków.
Wszystkie kupić i wszystkimi robić. Zupełny bezsens. No i oczywiście po takich inwestycjach o okresie zwrotu kilkunastu, a moze nawet ponad 20 lat zmuszeni są oszczędzać na nawozach, opryskach i wszystko jeszcze robią nie w porę. Bo nie zdążyli. Ech, szkoda tej pary w gwizdek...

#958 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 566 postów

Napisany 30 październik 2012 - 06:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Kolego @Pawel73, jeśli "pijesz" do mnie, to z całym szacunkiem ja nie ironizuje Twoich argumentów. Wyraźnie napisałem, że nie stać mnie na drastyczną obniżkę plonów. Temat jest dla mnie otwarty. Zapraszam Cię na moje gleby: iły/gliny. Zobaczysz co ro znaczy jak 200KM nie daje rady przeciągnąć 4m grubera na 15cm. Co to znaczy, jak wykonuję orkę na 20cm i korpusy w KV przy maks. ilości dołożonych piór po prostu odginają się do tyłu. Nie wiem jakie masz gleby i opady. Bo to jest też niezwykle ważne. Napisz proszę ile i jakich masz przejazdów po swoich uprawach. Łącznie z opryskami i nawożeniem. Od zejścia przedplonu do zejścia z pola plonu.

#959 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 październik 2012 - 08:22

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Orać także ciężko i orzesz?... Ot taka gleba. Nie piję do nikogo. Jak pisałem ja eksperymentuję na swojej (lekka, IV i trochę V klasy). Może masz źle dobrane maszyny to tak ciężkiej gleby? Może talerzówką i głęboszem ( nie gruberem) szło by lżej i szybciej?....

A propos plonów, to nie jest drastyczny spadek w warunkach eksperymentalnych, a wręcz odwrotnie np. Po burakach. Zależy także od rodzaju upraw i płodozmianów.

Pytałeś o ilość przejazdów. Opryski i siew nawozów - tyle samo co w normalnej agrotechnice.
Reszta zależy od rodzaju "eksperymenu", od jednego do trzech przejazdów. Najczęściej na razie robię trzy: uprawa pożniwna czasem z jednoczesnym siewem poplonu, głębosz i siew właściwy. Na jare, jak będzie trzeba, to może zrobię dodatkowy przejazd, a może tylko na połowie?
Na razie mam jeszcze sporo czasu (jeszcze nie mam 100 ha :-) więc czasem robię dodatkowy przejazd uprawy pożniwnej po 3-4 tygodniach od pierwszego żeby dobrze zniszczyć wschodzące chwasty i ograniczyć chemię. 3-4 ha / h. Spalanie 7 l / ha.

@Tomek 73 jak ci idzie uprawa tym crossem na 35 cm? Duże obciążenie dla ciągnika? Ile spalisz na ha?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#960 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7793 postów

Napisany 30 październik 2012 - 09:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Duże obciążeni dla ciągnika. Ale nie spieszyło mi się więc spokojnie robiłem.
Wydajność trochę ponad 1 hektar na godzinę.
Ciągnik to Case MX 150.
Prędkość 5-7km.
Część pola to glina, bywało że stawał i tylko kola się kręciły.
Spalanie wyszło poniżej 20 l/ha. Niestety nie zmierzyłem dokładnie.
Co do gliny, to nie widać że jest teraz ta glina na polu. Przy pługu to miałem zawsze z nią problem a z uprawą to inna sprawa. Przeważnie po deszczu musiałem uprawiać.
Zawsze denerwowało mnie jak głębiej zaorałem to wyciągałem martwicę i żółtą glinę. Miałem tam ładną podeszwę płużną i dlatego pojechałem na 35.
Głębosza nie mam i u nas to raczej nikt nie ma.