Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#861 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 28 maj 2012 - 21:32

ja probowalem zerowej i nie wyszlo, beton. a i tak sprobowalem na najlepszej do takich eksperymentow glebie, 2 klasy o wysokiej porowatosci naturalnej jak na mady.

tej gleby co ten gosc pokazuje, pod zadnym pozorem nie wolno orac, a i spulchniac nawet nie potrzeba, ale ile razy ci trzeba powtarzac ze takich gleb w polsce nie ma?

Po co te nerwy? Kontynent amerykański jest całkiem duży, na pewno mają tam gleby o które u nas trudno, ale na pewno mają tam też takie które uprawiasz Ty, czy moi rodzice, w koncu to nie księżyc, to TA SAMA planeta. Procesy biologiczne zachodzące w glebie też nie mogą się drastycznie różnić. A gleba która on ma jest taka a nie inna, bo NIE orze jej już tak długo. Gdyby orał wyglądałaby jak ta próbka co na teście od razu się rozpadła (wygląda jak polska gruda, z polskiego pola;) ) Na jednym z jego wykładów dał dobry przykład, tego co próbuję Ci wytłumaczyć. Wrzucił dwa zdjęcia- jedno ze stanów drugie gdzieś z poludnia afryki i zapytał, które zdjęcie jest z usa, które z afryki. Nikt nie mógł powiedzieć na 100% które jest które. To samo Twoja próba z uprawą zerową. Pierwszą przeszkodą jest właśnie zagęszczenie gleby (okres przejściowy). Ale podobno i na to są sposoby, bez pługa, grubera, czy głębosza.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 15:36
  •  

#862 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 28 maj 2012 - 22:16

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ciekawe tylko dlaczego zawsze pokazuje te gleby z wielkich rownin stepowych i wszyscy tam swoje badania przeprowadzaja?

w afryce wlasnie tez sa gleby, ktorych nie powinno sie orac.

z reszta skoro twoi rodzice prowadza gospodarstwo, to zacznij sam eksperymentowac, zobaczysz, ze to nie takie latwe.

moich wilgotnych warunkow w zaden sposob nie wyeliminujesz, wiec jakikolwiek wjazd na glebe konczy sie ugniataniem, a nie mam zamiaru na 2 ha poletkach zakladac stalych sciezek przejazdowych.

Czarnoziem czy czarna ziemia?

Może te ciężkie ukraińskie to coś takiego jak iły gniewskie. :)

czarna, prochniczna, a klocki wieksze niz u ciebie sie wyoruja. nie wyglada to ani jak mada, ani jak il gniewski tylko jak 100% czarnoziem jeno pozlepiany. jak wjechali gruberem z dobrym podwojnym walem, calosc 2 tony na metr to im sie podobalo. czarnoziemy tez sa rozne, z reszta jest przeciez pare typow + lokalne warunki i mamy odpowiedz.

Edytowany przez brzozak2, 28 maj 2012 - 22:24.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#863 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 29 maj 2012 - 08:27

teoria teorią, a praktyka plata figle

ukraina ma czarnoziem i czarną ziemię oraz bagienne o urewso ciężkiej strukturze

Na Ukrainie przeważają czarnoziemy są one cięższe od naszych północnych mad rzecznych.

to Ty nigdy na Ukrainie nie byłeś jak twierzisz, że są cięższe od mad w RP

Kontynent amerykański jest całkiem duży, na pewno mają tam gleby o które u nas trudno, ale na pewno mają tam też takie które uprawiasz Ty, czy moi rodzice, w koncu to nie księżyc, to TA SAMA planeta

Ale klimat inny, inna szerokość geograficzna i inna struktura gleb bo inaczej szły lodowce
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#864 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 29 maj 2012 - 15:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Lukasz1987- Szerokość geograficzna? tu możemy mówić o pasie pomiędzy poszczególnymi równoleznikami (część USA i Kanady znajduje się dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Polska) Z klimatem nie mam już siły tłumaczyć- cytat z wikipedii:

klimat:
Ze względu na duży obszar i szeroki zakres szerokości geograficznej Stanów Zjednoczonych, występują tu strefy niemal każdego klimatu na świecie. Na zdecydowanym obszarze dominuje klimat umiarkowany, subtropikalny w regionie tzw. Głębokiego Południa, tropikalny na Hawajach i w południowej części stanu Floryda, klimat polarny na Alasce, półpustynny na obszarze Wielkich Równin na zachód od 100 południka długości zachodniej, śródziemnomorski na wybrzeżu Kalifornii i suchy w regionie Wielkiej Kotliny.
Największy wpływ na kształtowanie się pogody nad obszarem Stanów Zjednoczonych ma prąd strumieniowy, który powoduje powstawanie niżu barycznego na znacznych obszarach nad północnym rejonem Oceanu Spokojnego. Ponadto na znacznym obszarze Stanów Zjednoczonych klimat kształtowany jest przez przebieg pas górskich (Kordyliery na zachodnim wybrzeżu i Appalachy na wschodnim), które blokują napływ oceanicznych mas powietrza nad kontynentalną część USA oraz prądy morskie opływające wybrzeże Stanów Zjednoczonych; ciepły Prąd Zatokowy i zimny Prąd Labradorski na Oceanie Atlantyckim oraz zimny Prąd Kalifornijski i ciepły Prąd Alaski na Oceanie Spokojnym. Południkowy przebieg łańcuchów górskich umożliwia przepływ mas powietrza z północy na południe i na odwrót. W okresie zimy nad obszarem Stanów Zjednoczonych dominują arktyczne masy powietrza napływające z północy, natomiast w lecie zwrotnikowe masy powietrza napływające z południa kontynentu Amerykańskiego.

To że lodowce "szły" inaczej ma zdaje się niewielkie znaczenie (ewentualnie inaczej ukształtowany teren) sama obecność lodowców miała wpływ na glebę,ale u nas też były zlodowacenia.

Co do rodzajów gleb- http://www.sciaga.pl..._kuli_ziemskiej

zwróć uwagę, że niektóre typy gleb występują zarówno w europie środkowej jak i w ameryce pólnocnej.

@brzozak2- przecież pisałem, że próbawoliśmy siewu bezorkowego (koniczyna) i nawet wyszło. Ty napiszesz, że przecież to nie rzepak, czy kukurydza- zgadza się, kukurydza czy rzepak potrzebują lepszych maszyn, żeby je tak siać, a takowych jeszcze nie mamy. Ciągłe odnoszenie się do USA nie ma sensu, ale przecież w Eurpie (w Polsce też, jak już ktoś pisał) sieje się bez uprawy z dobrymi efektami. A to, że jako przykład służą gleby z równin, czy stepów ma na celu pokazanie jak w niekożystnych warunkach klimatycznych (czyli np susza- która może też pojawić się w naszym kraju- oczywiście nie życzę nikomu) i konwencjonalna uprawa szybko mogą zniszczyć glebę. Z tym, że zawsze biorą takie gleby to nie prawda. Jest dużo badań z całego terytorium USA, Kanady, i prawie całej Ameryki południowej. I nie wszędzie są to wielkie równiny. A to, że taka uprawa nie jest prosta to wiem.

A tak na marginesie, to w Polsce też są gleby których nie powinno się orać, tak jak w afryce czy stanach zjednoczonych.

Edytowany przez ppp, 29 maj 2012 - 16:07.

#865 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 maj 2012 - 15:58

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @lukasz Czytaj ze zrozumieniem !

#866 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 29 maj 2012 - 17:22

@Lukasz1987- Szerokość geograficzna?

tak jest taki jeden "nic nie wiedzący człowiek" Michael Horsch (ma taką "małą" firemkę produkującą maszyny rolnicze) twierdzi, że chodzi o szerokość i Ja mu wierzę ;) bo jakoś nie wydaje mi się abyś miał większą wiedzę od niego. \terra Horsch 3/2012

Jak JJ wróci z USA to się niech wypowie o tych ich czarnoziemach
guzik mój bład twój nauczyciel nie był w UA
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#867 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 29 maj 2012 - 18:01

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Chodzi o pojęcie skali, możemy mówić o szerokości geograficznej na jakiej znajduje się np Warszawa, możemy mówić o Polsce, że leży na takiej a takiej szerokości geograficznej (ale to już zaokrąglenie) ale mówić o szerokości geograficznej w odniesieniu do całego kontynentu, to moim zdaniem gruba przesada:). Do pana od "małej " firmy nie mam zastrzeżeń, robi maszyny, na geografii nie musi się znać ;) jak każdy może się mylić :P

Żeby nie było, że offtop- piszesz, że USA leżą na innej szerokości geograficznej niż Polska, a to nieprawda, bo pas w którym leży Polska przebiega głównie przez kanadę, zahaczając o USA, pan od produkcji maszyn rolniczych tego nie zmieni:)

Fakt, że jest tam zimniej niż u nas, ze względu na to, że ziemię uprawia się tam głównie w centarlnej części kontynentu. Rejon ten cechuje się bardzo mroźnymi zimami i gorącymi latami. Trudno to porównać z Polską, bo u nas wpływ mas kontynentalnych jest mniejszy niż u nich. Mało deszczu, mało lasów, poglacjalne tereny z któych gdyby nie no till, czy strip till wiekszość gleby spłynęłaby do rzek lub odleciała z wiatrem. Do tego w porównaniu z nami mniejsza ilość opadów. W sumie porównywanie tego pasa do Polski nie jest trafne, bo tam jest klimat kontynentalny. Nie wiem w której części stanów jest JJ, ale po 1 zazdroszczę, po 2, tam każdy stan to jak inne państwo (prawie pod każdym względem), więc jak trafi na gleby, których nie uświadczysz u nas, to nie znaczy, że w innej części tego gigantycznego kraju nie znajdziesz gleb takich jak u nas.

Edytowany przez ppp, 29 maj 2012 - 18:33.

#868 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 29 maj 2012 - 20:39

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ile procent Polski leży powyżej 50 stopnii? a ile usa leży powyżej? w Kalifornii 3 razy do roku zbierają qq na kiszonkę, we Włoszech też? przecież to ta sama szerokość. W Kanadzie na szerokości Wilna jeżdżą po rzekach u nas w Europie też? Jest choć taka możliwość? w terraHorsch masz wszystko ładnie opisane odnośnie klimatu i doświadczeń z siewu bezpośredniego, uproszczonego strip-tillu i są tam też podane dane z testów w usa zobaczysz jaka jest różnica.

#869 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 29 maj 2012 - 20:48

Czy talerzówką da się zastapic orkę? to samo specjalisci z kockerlinga mowili, moje niewielkie, ale jednak doswiadczenia tez sa zbiezne z tymi tezami. @ppp najpierw sam zacznij siac bezposrednio, zobacz co ci z tego wychodzi, a dopiero pozniej pisz, zeby ludzie zaczeli inaczej uprawiac. bo znalezc w internecie dana technologie jest bardzo latwo i nawet dziesiatki badan na jej poparcie, gorzej zastosowac samemu.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#870 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 29 maj 2012 - 21:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Widzisz ppp nie masz ni krzty racji bo tak twierdzą chłopaki a jak oni tak twierdza to musi tak być.
A że chłopaki znają się na wszystkim ( ale to tak absolutnie włączając literaturoznawstwo i fizykę jadrową )to ty racji w niczym mieć nie możesz - najwyżej Cię zakrzyczą żeś teoretyk i już.;-)

Michael Horsch jak słusznie ktoś tu zauważył ma firemkę która robi maszyny rolnicze ( całkiem niezłe zresztą) i gość to wizjoner jak ktoś go choć raz w życiu spotkał to na pewno zachował go w pamięci.
Jednak nie nalezy mu wierzyć bezgranicznie bo jest tylko człowiekiem który ( mimo że go bardzo bardzo szanuję) zawsze będzie mówił to co mu pasuje marketingowo.

Ten sam gośc sprzedaje swoją technologię na calym świecie i jakoś nie ma innych maszyn (poza szerokością roboczą) na USA, Polskę czy Kazachstan. Owszem na rózne miejsca i różne sposoby uprawy są różne maszyny ale generalnie takie same dla wszystkich.

O ile mnie pamięć nie myli no Strip-till Horscha jest najmocniej testowany w Czechach na bardzo ciężkiej glebie, a druga sprawa że stwierdzono że kukurydza nie zwiększa plonowania tylko plonuje tak samo jak uprawiana konwencjonalnie - a nie o to chodziło.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#871 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 30 maj 2012 - 00:01

Czy talerzówką da się zastapic orkę? znajdz prosze jakikolwiek temat w hodowli, uprawie kukurydzy czy ziemniaka, w ktorym zabieralbym glos - prosze. a gdzie tu do fizyki jadrowej kolego.

pisze tylko tam gdzie mam jakies doswiadczenia.

zacznijcie uprawiac zerowo i pokazcie swoje efekty to wtedy pogadamy.

ja nie mam wiecej zamiaru sie spierac, chcecie to przekonujcie innych na temat swoich teorii.

#872 Share walek

walek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów

Napisany 30 maj 2012 - 14:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie wiem czy zauważyłeś ;-)

kolega ppp nie przedstawia swojej teorii

#873 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 30 maj 2012 - 16:22

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Lukasz1987 masz trochę racji, klimat nie zależy tylko od szerokości geograficznej. Ale, wierz lub nie, gadałem z dziewczyną ze stanów z Dakoty Południowej (mniej więcej na wysokości włoch) i mówiła mi, że tam zima z temp poniżej -30 to norma. Pierwsze mrozy pod koniec września, gorące lato i rzadko padający deszcz (jak już to ulewny) Do tego teren pofałdowany jak u nas na mazurach, czy pomorzu. I oni uprawiają bez orki (używają też strip till- do kukurydzy, soja, pszenica i lucerna- siew bezpośredni) bo inaczej nie zebrali by za dużo. Trzykrotnie zbierana kukurydza na kiszonkę w kaliforni (w dobrych latach) to też nic innego jak intensywne nawożenie, irygacja i odpowiednie odmiany o bardzo krótkim FAO. Tu mi się przypomina, że kiedyś kukurydza też nie rosła w Polsce, a teraz... . Bez podlewania nie zebrali by i tam za wiele, bo jest za sucho. Czytałem, że nad morzem śrudziemnym już prowadzi się doświadczenia polowe z double cropping... O tym co pisze pan od od produkcji maszyn w swojej gazecie nie będę dyskutował, bo np. nie produkuje on siewników do no till...A to że przy strip till plony są ŚREDNIO wyższe niż w uprawie zerowej to wiem. Samo przejście na strip till jest według wykładowcy z filmów któe wrzuciłem dobrym kierunkiem w stronę uprawy bezorkowej.

Nie będę się już wymądrzał, bo co ja wiem...w sumie niewiele, chodziło mi tylko o głos w dyskusji, koleś z filmu(żeby nie było, też ma i to całkiem dużą farmę) mówił, że farmerzy z północy usa i południa kanady też się bronili przed no till. Ale coraz większa rzesza przestawia się na ten system i u nich to działa (klimat, jak już napisałem często bardziej ostry niż u nas). Traktujecie ogromny kontyneny jakby był wielkości polskie gminy pisząc, że tam klimat jest inny, że inne gleby. A tymczasem i to i to w niektórych rejonach jest IDENTYCZNE jak w Polsce(często warunki są trudniejsze jak u nas). Jak to powiedział ten koleś, no till wymaga większego wysisiłku umysłowego i naśladowania działania natury, która nie zaprzęga wiosną skowronków w pługi i rodzi się jej nie gorzej jak nam:)
@brzozak2- nie namawiam ludzi do zmiany sposobu uprawy, każdy robi jak mu wygodnie. Przypomne tylko, że duża, jeśli nie znaczna większość nowinek technologicznych (w tym rolniczych) pochodzi z zachodu- często zza oceanu więc prędzej czy później no till też dofrunie:) Co do kockerlinga, to jak z tym horschem, tak jakby producent pługów pisał, że nie można orać- wiadomo, że tak nie zrobi. :)
Nikomu nie wciskam swoich teorii, bo to co napisałem nie jest mojego autorstwa. Nie sprzedam nikomu siewnika, piszę tylko co widziałem, czy przeczytałem (a że było po ang, to się chciałem podzielić, bo nie każdy musi znać języki- a jak wiadomo, wiedza to podstawa)

Dla zainteresowanych:http://pubs.cas.psu..../pdfs/uc192.pdf
Pozdrawiam i już nie zaśmiecam.

Edytowany przez ppp, 30 maj 2012 - 16:52.

#874 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 02 czerwiec 2012 - 17:41

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Byli panowie na polu i zrobili filmik, podłubali w ziemi, nie wyszło za bardzo, może odkopie wam w przyszłości profil glebowy przy buraku. A co wyszło zobaczcie sami. Głęboszowane było jesienią na 60cm- głęboszem bez walca, wiosną uprawa na 25cm- głębosz z walcami i siew. Ale grzebał tą łapą aż pod łokieć :) , a wiało cho cho ^^

#875 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 02 czerwiec 2012 - 18:05

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @andrzej link do filmu nie działa!!!
antyfan AF

#876 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 02 czerwiec 2012 - 19:25

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @andzrzej zmień w opcjach film z prywatnego na niepubliczny

#877 Share kartofelz

kartofelz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 03 czerwiec 2012 - 01:26

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A cóż to za odmiana ziemniaczana, że pod krzakiem tyle kartoflów?

#878 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 03 czerwiec 2012 - 10:41

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Warto to tak? Czlowieku ja żebym miał na 60cm zgłęboszować to bym ze 40l spalił ropy a taka głębokość to wg mni przesad. Plus wiosenna ze 20l z siewem. Koszt Ogromny
To jaka ziemia jest to nie jest takie ważne bo może być różna ciężkość. Są ziemie na których podeszfy nie zrobić wcale. Ważne jaki plon na tym uzyskasz w porównaniu z konwencjonalną uprawą licząc przy tym koszty.
Oprocz tego czemu te buraki tak rzadko siane? U mnie międzyrzędzia 45 standardowo i chyba 18 między burakami.

#879 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 03 czerwiec 2012 - 19:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ja spaliłem 15 litrów bo rozstawa miedzy kłami wynosiła 90 cm tak do doświadczenia . Na wiosnę 1o litrów ciągnik praktycznie fruwał po polu .Natomiast co do gęstości siewu to siałem gęściej w rzędzie ale do doświadczenia dorobiłem nawet tarcze aby zasiać co 24 cm .Ciekawe kiedy plon zacznie spadać poniżej 65 ton przy polaryzacji powyżej 18 Ogólnie teraz nie głęboszuje tak głęboko ale sprawdzam czy na kle będą lepsze buraki . Mam zamiar dla doświadczenia buraki w rozstawie rzędów co 75 a w rzędzie co 21 wtedy głęboszował bym tylko pod pasem siewnym. Jesienią należało by wysiać nawozy, zaczepić głębosz czterema kłami co 75 za nim doczepić obsypnik najlepiej talerzowy tak aby na kle sypał niską redlinę. Na wiosnę stosujemy tylko na wąskim ogumieniu bronę i już mamy pole gotowe do siewu np. buraka cukrowego, kukurydzy, ziemniaka, tam gdzie rośnie roślina był właśnie kieł od głębosza. Robiłem doświadczenie z kukurydzą kukurydza na ziarno była wyższa o 20cm, dużo lepiej znosiła suszę i lepiej plonowała. A co do tych buraków to podejrzewam że i tak plon będzie powyżej 60ton przy polaryzacji ponad 18%, nasłonecznienie robi cukier. Z resztą obsada ponad 50 tysięcy na hektarze ale równo rozmieszczona przy wadze średnio jednego buraka powyżej 1,4kg daje przyzwoity plon, ja już to sprawdzałem masę lat. Decyduje obsada równomierna(duży burak może więcej).

Edytowany przez andrzej3560, 03 czerwiec 2012 - 19:38.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#880 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 05 czerwiec 2012 - 09:14

ja probowalem zerowej i nie wyszlo, beton. a i tak sprobowalem na najlepszej do takich eksperymentow glebie, 2 klasy o wysokiej porowatosci naturalnej jak na mady.

tej gleby co ten gosc pokazuje, pod zadnym pozorem nie wolno orac, a i spulchniac nawet nie potrzeba, ale ile razy ci trzeba powtarzac ze takich gleb w polsce nie ma?

@brzoak2 a przez ile sezonów na jednym kawałku próbowałeś tej zerowej ??
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA