Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

tomek73    579

Kup sobie jakiegoś grubera 4 belkowego Niemieckiego za 4-5 tyś. Zamiast serc załóż redlicę wąskie. Ja takiego w tamtym roku sprzedałem 2,5m 13 łap.

MTZ 82 nawet dawał raby, ale do 15 robiłem nim.

Ładnie robił uprawę bez orkową. Super mieszał, ale nie zbyt równo po nim zostawało.Powinna być z tyłu talerzówka, to ładnie by wychodziło. A za talerzówką wał to już super by było.

Ja miałem wał z płaskowników, ale talerzy brakowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Kolega nie wie czy pozostać przy tradycyjnej orkowej jest mało zdecydowany ja też za niego decyzji nie podejmę. Według mnie budowanie agregatu poniżej 220 cm - 250 cm nie ma sensu gdyż węższe ledwo przykryją koła. Przecież możesz zlecić usługę np. na 1 ha i powtórzyć na tym hektarze uprawę przez kolejne lata. Myślę że kilku latach sam zadecydujesz co ci lepiej wychodzi. Koszt usługi nie będzie wysoki gdyż nie będziesz miał praktycznie swoich kosztów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tak tez myślałem, że raczej tak wąski agregat nie będzie opłacalny. Problem w tym, że u mnie nie ma gdzie wynająć kogoś do takiej usługi. Myślałem też, aby chociaż zaprzestać orki pod owies, bo w zmianowaniu mam rzepak, pszenica, owies, pszenżyto (bądź żyto) i tak w kółko. Po zbiorze pszenicy wykonałbym uprawki pożniwne, broną talerzową, kolejny raz broną talerzową zamiast orki, wiosną uprawki broną talerzową i siew agregat uprawowy oraz siewnik. Resztę zostawiłbym tak jak jest, czyli orka, od czegoś trzeba zacząć. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

e1leex kupisz taki agregat na allegro:) są takie:) 85km wystarczy zeby ciągać taki 2,2-2,5m::) ja miałem coś takiego zanim kupiłe m mandama:) kupiłem go za 2000zl dorobiłem wał i troche poprzerabiałem . całkiem fajnie sie sprawowało:) zbierasz słomę?

 

jeszcze z innej beczki pytanie, jakie cherbicydy stosujecie w przypadku uprawy bezorkowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie nie zbieram słomy, domyślam się że to jest problem przy siewie z redlicami stopkowymi. Jak myślisz czy taki przerywnik bezorkowy, tylko pod owies ma sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Ja uprawiam głęboszem na równo lub na redlinach ponieważ sieje warzywa takie jak marchew, pietruszka, cebula oraz buraki cukrowe oczywiście co 70 cm.

 

jakie osiągasz plony warzyw i buraków na redlinie? robisz redlinę z resztek czy najpierw mieszasz je z glebą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

e1leex takiego grubera kup, dołóż potem wał i będzie super.Zamiast serc załóż redlice, podobne do redlic z kultywatora polskiego starego.Są takie do kupienia.Albo serca boki poodcinać. Żeby wąskie były bo na sercach to dużo mocy potrzeba. Ja podobny miałem. 4 belki ładnie miesza. http://otomoto.pl/ko...-m-A239470.html

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To trzeba zacząć myśleć o jakimś większym koniu pociągowym, albo odpuścić temat. ;) Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Drogi kolego o plonach buraków pisałem na stronie 49 i na innych . Warzywa plony np cebula średnio 40- 50 ton zależy od rok bez nawadniania gleba klasy 4 wody gruntowe na 10 -12 metrach pietruszka w uprawie bezorkowej piękna według mnie wykopałem część reszta w polu w tym roku przykrył śnieg może będzie dobrze jak śnieg dotrzyma do wiosny .Redliny robię różnie nieraz stosuje obornik i też robię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Witam, zamierzam zrezygnować z orki. Gleby na których chce zrezygnować z tego zabiegu to 3-4 klasa, gliniaste, tereny górzyste. Sieje tam w zmianowaniu pszenicę z rzepakiem ozimym. Powiedzcie czy corocznie będę musiał robic głęboką uprawę agregatem (ok 25cm), czy można z tego zrezygnować zastępując go płytką uprawę broną talerzową a następnie siew ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Moim zdaniem będziesz musiał robić co roku na około 25cm, jeśli gleba jest gliniasta. Mam takie pole na którym gleba jest gliniasta, była tam posiana pszenica ozima (po orce), niestety wymarzła, na wiosnę 2012r zrobiłem tylko płytką uprawę na około 10 cm i siew. Wschody ładne, (myślałem że zaoszczędziłem, inni orali), no ale popadało , zrobiła się taka "skorupa", plon mizerny. Teraz wiem że na takich glebach trzeba głębiej spulchnić. Na innym polu zrobiłem tak samo (płytka uprawa), gleba nie gliniasta, wszystko ok, plon dobry.

Edytowano przez wiesio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Redliny robię różnie nieraz stosuje obornik i też robię

 

czyli stosujesz orkę? jakie przewagi ma uprawa warzyw na redlinach + uproszczenia w uprawie? z moich obserwacji wynika, iż na redlinach tracimy więcej wody z gleby, czyli tracimy główną zaletę wszelkich uproszczeń, zyskujemy ułatwiony zbiór i szybsze ogrzanie gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Snake    0

Jeśli chodzi o pasowe nawożeni pod qq to ja daje tylko fosfor na lepszy sys. korzeniowy wg mnie. Potas rozsiewam tradycyjnie. Azot jest w formie RSM i rozlewam go rurami po wschodach i drugą dawkę daję w czerwcu. Uważam że dając potas w większej dawce pod korzeń możemy poparzyć korzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek114    6

@dyczkowski My stosujemy uprawę uproszczoną i nie jest to tak do końca idealne, pod pszenice dwa razy talerzówka raz agregat i siew ładnie to wygląda jeśli wcześniej był rzepak i nie ma tyle resztek pożniwnych. Jeśli chodzi o rzepak to po ścierni pszenicy już tak ładnie nie wygląda...Na pewno zaoszczędzisz na on ale musisz pamiętać że talerzówka zaperza pole a pług to pług :P Wg mnie to pod pszenice zdaje to egzamin jeśli ma się porządną która zrobi na te min 20 centymetrów. Najlepiej jest pod rzepak orać a pod pszenice talerzówka i co 5-6 lat też też orkę zastosować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Nie orze nawet obornika ponad 20 lat a na redlinach uprawiam np marchew a pietruszkę uprawiam na głęboszu na płasko gdyż lepiej zimuje w polu Natomiast pod cebule po burakach cukrowych dałem obornik na niego oprysk talerzówkę i głębosz na wiosnę nawozy uprawka i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Snake    0

Andrzej 3560 jakim siewnikiem siejesz warzywa?

Jak zasiałbyś zboże po kukurydzy na ziarno jesienią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz62m    0

uprawiam glebe max na 12cm robie to od szeregu lat plony mam na poziomie jak w systemie konwencjonalnym z tendęcją wzrostową zatem uważam że głębosz jest zupełnie nie potrzebny gleba wchłania bdobrze wode brak zastoisk wodnych ta wierzchnia warstwa obrabia się niemal że idealnie szczególnie na polach na wiosne po zbożach gdzie niebyło dotykane ściernisko po latach gleba ciemnieje i ma bdobrą nościność to są informacje z własnego gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rava1155    1

Co do robienia bruzdy przez talerzówkę mam talerzówkę agregat uprawo siewny z prawej strony jest jeden talerz mniejszy wystarczy go zmienic na normalny i bedzie dobrze.

 

Ty chodziłeś w ogóle do szkoły? +1 punkt za błędy ortograficzne.

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Co do głęboszowania to jest trochę inaczej ja uprawiam głęboszem praktycznie od 5 do 50 cm co kilka lat mały kawałek pola na 60 cm dla prób Dla większość roślin wystarczy głębokość 15 -25 cm na polach mam połowę zboża drugą część stanowią buraki cukrowe ziemniaki warzywa drugi rok cebule będę siał po burakach ale w wym roku na oborniku Do warzyw zwykły siewnik zbożowy Po kukurydzy na ziarno sąsiad siał 3-4 lata kukurydze oczywiście na redlinach potem 2 razy talerzówka i głębosz po nim brona wirnikowa i siewnik talerzowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

@dyczkowski My stosujemy uprawę uproszczoną i nie jest to tak do końca idealne, pod pszenice dwa razy talerzówka raz agregat i siew ładnie to wygląda jeśli wcześniej był rzepak i nie ma tyle resztek pożniwnych. Jeśli chodzi o rzepak to po ścierni pszenicy już tak ładnie nie wygląda...Na pewno zaoszczędzisz na on ale musisz pamiętać że talerzówka zaperza pole a pług to pług :P Wg mnie to pod pszenice zdaje to egzamin jeśli ma się porządną która zrobi na te min 20 centymetrów. Najlepiej jest pod rzepak orać a pod pszenice talerzówka i co 5-6 lat też też orkę zastosować ;)

 

Ok, talerzówka zaperza, ale siejąc w zmianowaniu pszenica-rzepak to chyba nie ma szans żeby perz sie utrzymał, podstawowym zabiegiem w rzepaku, tym bardziej w uproszczonej uprawie jest zastosowanie herbicydu na jednoliścienne w górnej dawce....tak mi się wydaje, a co do wyglądu to chyba tak ma by ze szału nie bedzie. Ja obawiam się tylko tego iż mając glinke bedę miał problemy z korzenieniem się roslin, ponieważ po zabiegu talerzówką zrusze tylko wierzchnią warstwę gleby a żeby robić co rok uprawę kultywatorem na te 25cm to nie wiem czy nie taniej zaorac będzie. Ze tak powiem, jestem w kropce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek114    6

@dyczkowski U nas gleby to 3a 3b i nie ma glin więc nie powiem Ci czy będziesz miał problemy z korzenieniem się roślin. Tak jak napisałeś kultywator na 25 cm plus opryski to pewnie taniej wyjdzie orka i masz spokojną głowę :P pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Z korzenieniem znikną problemy po kilku latach uprawy bezorkowej dlatego zalecam na okres przejściowy głębiej wzruszać glebę . Do warzyw dużo lepszy jest siewnik punktowy i to ja wiem ale sieje tradycyjnym gdyż zostało mi coś z ekologi po prostu po siewie i po wschodach stosuje różne uprawki niszczące chwasty .Kolega kupił już drugi nowy siewnik punktowy i z zasianiem problemów żadnych .Niszczyłem np chwasty w poprzek jadąc w podłóż a także termicznie są to doświadczenia które zajmują bardzo dużo czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel1990    31

nie zgodzę sie że orka wyjdzie taniej. W tradycyjnym systemie też stosuje się przecież glifosat. Przy uprawie na 25cm ciągnik wypija mi 9-10 l ON/ha więc uwarzam że przyzwoicie. kolejny atut to czas - 2xszybciej. Rzepak rośnie bardzo ładnie po pszenicy czy jęczmieniu, powiem nawet że lepiej niż po orce jeśli wypadnie susza na jesieni,

Ja sieję siewnikiem amazone na redlicach talerzowych. rzepak co 20 cm tylko tylnymi redlicami. przed zagarniaczkami a za redlicami mam kółeczka dociskowe które dociskają nasiona jak w siewniku do buraków(własnej konstrukcji) i wschody są super. na samosiewy pszenicy i inne jednoliścienne 0,3l leoparda w fazie 1 liścia i sprawa załatwiona:)

Edytowano przez Pawel1990

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj