Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#61 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 03 styczeń 2008 - 21:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Na pewno nie ma sensu orac piachu. Lepiej jest go nie odwracac. Pod zboza ozime lepiej plyciej spulchnic okolo 20 cm, aby gleba osiadla. Moje narzedzia spulchniaja i jednoczesnie zageszczaja wierzchnia warstwe gleby w zaleznosci od potrzeb, wiec moge spulchniac nawet glebiej. Jak masz piachy i kamienie to moze lepiej robic bloczki betonowe. Ja bym je wszystkie kupil (moze byc duzo) a ty za te pieniadze kupilbys dobrej ziemi. Pytanie nie dotyczy orac czy nie orac? Lecz jak przez kilka lat zwiekszyc zyznosc gleby. Nie da sie tego zrobic orajac. Jak dlugo juz orzesz? I co gleba stala sie bardziej zyzna?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 22:08
  •  

#62 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 04 styczeń 2008 - 23:05

Moje narzedzia spulchniaja i jednoczesnie zageszczaja wierzchnia warstwe gleby w zaleznosci od potrzeb, wiec moge spulchniac nawet glebiej.

W imieniu swoim i zapewne wielu zaciekawionych osób proszę o zdjęcia owych maszyn! Sam jestem zwolennikiem pozwolenia pługowi dostojnie zarastać w otoczeneniu dorodnych pokrzyw i chętnie zobaczę jak wyglądają niestandardowe, a zdające egzamin narzędzia do uproszczonej uprawy roli.
P.S.
Korzystając z internetu przyjęło się powszechnie, że mówimy sobie per Ty, nawet pomimo braku osobistej znajomości. Ta zasada oczywiście nie przekłada się na kontakty w realnym świecie, ale na różnych forach, czatach, itp., forma "pan, pani" jest żadko używana (co nie znaczy że zabroniona, czy zupełnie niewłaściwa!). Pozdrawiam!
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#63 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 04 styczeń 2008 - 23:34

Na pewno nie ma sensu orac piachu. Lepiej jest go nie odwracac. Pod zboza ozime lepiej plyciej spulchnic okolo 20 cm, aby gleba osiadla. Moje narzedzia spulchniaja i jednoczesnie zageszczaja wierzchnia warstwe gleby w zaleznosci od potrzeb, wiec moge spulchniac nawet glebiej. Jak masz piachy i kamienie to moze lepiej robic bloczki betonowe. Ja bym je wszystkie kupil (moze byc duzo) a ty za te pieniadze kupilbys dobrej ziemi. Pytanie nie dotyczy orac czy nie orac? Lecz jak przez kilka lat zwiekszyc zyznosc gleby. Nie da sie tego zrobic orajac. Jak dlugo juz orzesz? I co gleba stala sie bardziej zyzna?

Te wszystkei nowinki i nowe technologie jak ojciec opowiadał szybko pojawiały się i jeszcze szybciej przemijały, kumpel ma ekologiczny pakiet i dużo ma na szkoleniach o zwiększaniu żyzności tam głównie polecają poplony i talerzowanie, ale żyzność moim zdaniem i z mojego doświadczenia to podnosi tylko dobre nawożenie organiczne a uprawa to już mniejsze znaczenie, ale niepoda mi się że bardzo przesuszają ziemie zabiegi typu podorywka wczesna orka itd

#64 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 20:24

Te wszystkei nowinki i nowe technologie jak ojciec opowiadał szybko pojawiały się i jeszcze szybciej przemijały, kumpel ma ekologiczny pakiet i dużo ma na szkoleniach o zwiększaniu żyzności tam głównie polecają poplony i talerzowanie, ale żyzność moim zdaniem i z mojego doświadczenia to podnosi tylko dobre nawożenie organiczne a uprawa to już mniejsze znaczenie, ale niepoda mi się że bardzo przesuszają ziemie zabiegi typu podorywka wczesna orka itd

To nie sa zadne nowinki uprawiam tak juz glebe 17 lat. A zyznosc gleby rozumiem inaczej, bo gleba powinna byc zyzna i zdrowa. Jak juz wczesniej pisalem jak mowia madrzejsi ode mnie na 1 ha zyznej gleby znajduje sie 20 tys kg zywych organizmow. I wy je stawiacie co roku raz glowa do gory drugi raz glowa w dol. Tak robi orka.

#65 Share soltys

soltys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 119 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 20:32

Czy talerzówką da się zastapic orkę? 20 ton żywych organizmów :rolleyes: :rolleyes: . Ale w jakiej warstwie 30 cm czy głębiej????? :(

#66 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 20:46

W imieniu swoim i zapewne wielu zaciekawionych osób proszę o zdjęcia owych maszyn! Sam jestem zwolennikiem pozwolenia pługowi dostojnie zarastać w otoczeneniu dorodnych pokrzyw i chętnie zobaczę jak wyglądają niestandardowe, a zdające egzamin narzędzia do uproszczonej uprawy roli.
P.S.
Korzystając z internetu przyjęło się powszechnie, że mówimy sobie per Ty, nawet pomimo braku osobistej znajomości. Ta zasada oczywiście nie przekłada się na kontakty w realnym świecie, ale na różnych forach, czatach, itp., forma "pan, pani" jest żadko używana (co nie znaczy że zabroniona, czy zupełnie niewłaściwa!). Pozdrawiam!

Wysle zawodowcom zdjecia wiosna, bo zima sa wam niepotrzebne. A co do bezorkowej uprawy nalezy ja robic bardzo dobrze,b o mozna sie osmieszyc i przeciwnikom takiej uprawy dodac wiatru w zagle. Podam krotki przyklad: zaczyna ktos uprawe bezorkowa np. po burakach cukrowych, po ktorych sieje jeczmien, ale zajezdzona glebe przez ciezkie maszyny przy zbiorze burakow spulchnil plytko talerzowka i zasial jeczmien. (Plony slabe) Po jeczmieniu takze spulchnil plytko pole i zasial rzepak. (Plon slaby) Po rzepaku znow spulchnil plytko i zasial pszenice. (Plon dobry, poniewaz korzenie rzepaku czesciowo glebiej spulchnily ziemie) Jest to 4. polowka wg mnie niezbyt poprawna ale sluzy jako przyklad,. A teraz jak powinno byc. Po wykopaniu burakow zajezdzona glebe nalezy spulchnic nieodwracajac na ok 30 cm co pozwoli przez zime nagromadzic wody, a przez to dobrze przemarznac glebie. Wiosna lepiej 2 dni pozniej niz za wczesnie siejemy jeczmien. (Plon bardzo dobry) Gleba pod jeczmien byla spulchniona wiec zniwa bizon chyba jej nie ugniecie. Mozemy uprawic glebe pod rzepak.
Rzepak lubi takze spulchnienia gleby 30 cm. Rzepak dobrze zimuje , poniewaz pozostalosci po jeczmieniu w wierzchniej warstwie nie zasklepiaja gleby i woda w zanizeniach dobrze wsiaka. Po zbiorze rzepaku wykonujemy plytkie uprawy i przygotowujemy glebe pod pszenice. Eliminujac orke w uprawie rzepaku nie ma wtornego zachwaszczenia zamosiewami rzepaku w nastepnych uprawach, poniewaz pola nie oralismy i nie ladowalismy wykruszonego ziarna rzepaku na spod bruzdy, gdzie przesypial do nastepnego orania. Po rzepaku glebe pod pszenice mozemy spulchnic plyciej gdyz spulchnily ja juz korzenie rzepaku. (Unikniemy wtornego zachwaszczenia rzepakiem) Nastepnie siejemy pszenice(Plon bardzo dobry) Po pszenicy przygotowujemy pole pod buraki cukrowe. Mozemy zastosowac obornik mieszajac go z wierzchnia warstwa gleby i zasiac poplony. Jesienia lub wiosna niszczymy poplony spulchniamy glebe nieodwracajac jej i siejemy buraki w rzedach 70 cm. (Plon bardzo dobry) Buraki dobrze wschodza , ponmiewaz w wierzchniej warstwie jest duzo substancji organicznej,po oborniku i poplonach, gleba sie nie zasklepia, walka z chwwastami jest latwa, szerokie rzedy oraz chwasty niszczone w wierzchniej warstwie praktycznie przez 4 lata. Brak samosiewow rzepaku. Podalem ogolnikowy przyklad uprawy tych 4 roslin. Nalezy to zrobic tak lub w podobny sposob, nie nalezy robic tak jak napisalem na poczatku, poniewaz zrazimy sie do tej uprawy moze na cale zycie. Nie jest to nowalijka lecz uprawa przeze mnie dosc dobrze sprawdzona. Porownam to do wyczynow sportowych , kiedys skoczek narciarski, ktory skakal z nartami rozwartymi w ksztalcie litery "V" byl karany punktacja bo mowili ze zle skacze, a teraz ? Albo 15 lat temu kazdy mowil ze nie ma nic lepszego niz okna plastikowe, poniewaz technologia okien drewnianych nie dorownywala oknom plastikowym. Dzis dobre okno drewniane zrobione z dobrego drewna przez dobrego stolarza nie ustepuje nic PCV. Tak samo bylo z stylami w skoku wzwyz. 30 lat temu byly calkiem inne style i mowili ze nic sie juz nie da wymyslec no i co?

#67 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 20:50

To nie sa zadne nowinki uprawiam tak juz glebe 17 lat. A zyznosc gleby rozumiem inaczej, bo gleba powinna byc zyzna i zdrowa. Jak juz wczesniej pisalem jak mowia madrzejsi ode mnie na 1 ha zyznej gleby znajduje sie 20 tys kg zywych organizmow. I wy je stawiacie co roku raz glowa do gory drugi raz glowa w dol. Tak robi orka.

Ok, ale jak ja robie podorywke na 7 -10cm z obornikiem to chyba talerzówka dobrze dociążona czy agregat ścierniskowy płycej nie pracuje, a orke zimową to też nie mam czym właściwie bo mf 255 i 3x30 to max na te 20 cm zrobie więc chyba tak nie ingeruje w te żyjątka, a nikt tu nie wspominał o preparatach użyźniających glebe w tamtym roku stosowałem EM (farming sam rozmnażałem) i w tym roku również zamierzam.

Tak na chłopski rozum, to z tego co pisąłeś na glebach 5tej - 6tej klasy czy lepiej wyjde na tym jak będe robił agregatem ścierniskowym z gęsiostupkami podorywke, a potem głębiej zrobie zamiast orki tym agregatem (wszak nieobraca gleby ale bełta i organika jest płytko) i po tym ścierniskowym posieje z agregatem uprawowym ozime>?

ps. te nowinki to ojciec z technikum zapamiętał na górze pomidory na dole kartofle, lub ugniatanie gnoju bo traci składniki, teraz polecają aeratory, itd

jeśli tak szkodzi orka, to może najlepszym rozwiązaniem będzie wogóle nieruszanie lekkich gleb tylko oprysk roudupem i orka na zime?

#68 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 22:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? jeśli tak szkodzi orka, to może najlepszym rozwiązaniem będzie wogóle nieruszanie lekkich gleb tylko oprysk roudupem i orka na zime?

Mozesz spróbowa nie ruszac lekkich gleb tylko oprysk randupem potem nie orac tylko spulchnic na glebokosc 30 cm. Ja jestem w stanie spulchnic na ta glebokosc 35-50 cm Ursusem 914 przy szerokosci roboczej 2,7 m. (ciekawe )
Spulchniam okolo 0,8 ha na godzine. Najlepiej wybierz sobie 1ha pola i trenuj na nim. Skonstruluj sobie maszyne do spulchniania, potem porownamy je i stworzymy lepsza. Malym ciagnikiem szerkosc robocza przy spulchnianiu muislaby wynosic okolo 150 cm .

#69 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 styczeń 2008 - 22:15

jeśli tak szkodzi orka, to może najlepszym rozwiązaniem będzie wogóle nieruszanie lekkich gleb tylko oprysk roudupem i orka na zime?

Mozesz spróbowa nie ruszac lekkich gleb tylko oprysk randupem potem nie orac tylko spulchnic na glebokosc 30 cm. Ja jestem w stanie spulchnic na ta glebokosc 35-50 cm Ursusem 914 przy szerokosci roboczej 2,7 m. (ciekawe )
Spulchniam okolo 0,8 ha na godzine. Najlepiej wybierz sobie 1ha pola i trenuj na nim. Skonstruluj sobie maszyne do spulchniania, potem porownamy je i stworzymy lepsza. Malym ciagnikiem szerkosc robocza przy spulchnianiu muislaby wynosic okolo 150 cm .

Andzej nie mam czasu na eksperymenty chce kupić ciągnik 80km na kredyt a pewnie jakąś maszyne trzeba będzie dobrać i zastanawiam się co będzie miao więcej zastosowań porządne pługi, talerzówka czy agregat ścierniskowy :rolleyes:

ps różnie cudowaliśmy,ale uprawione musi być i oprysk też się przydaje taki innowator jesteś a a EM nie stoswałeś?

#70 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 11:43

Andzej nie mam czasu na eksperymenty chce kupić ciągnik 80km na kredyt a pewnie jakąś maszyne trzeba będzie dobrać i zastanawiam się co będzie miao więcej zastosowań porządne pługi, talerzówka czy agregat ścierniskowy :rolleyes:

ps różnie cudowaliśmy,ale uprawione musi być i oprysk też się przydaje taki innowator jesteś a a EM nie stoswałeś?

A skad wiesz ze nie stasowalem? A stosowales np. krzemionke? Albo preparat 505? Albo zwalczales chwasty w warzywach metoda termiczna? A szkodniki hemeopatycznie? Skonstruuj sobie narzedzie ktore zastapi Ci plug , talerzowke i agregat scierniskowy. Bedziesz mial 3 w jednym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 12:55

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @andrzej3560
,,Wysle zawodowcom zdjecia wiosna, bo zima sa wam niepotrzebne. ''

A może jak byś mógł to lepiej jeszcze teraz, by móc sie z twoja pomocą przygotować do wiosny. Twoje racje są przekonywujące, ale co zdjęcie to zdjęcie bo o swoich maszynach to mówisz dość oględnie.
Z góry dzięki.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#72 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 13:18

A skad wiesz ze nie stasowalem? A stosowales np. krzemionke? Albo preparat 505? Albo zwalczales chwasty w warzywach metoda termiczna? A szkodniki hemeopatycznie? Skonstruuj sobie narzedzie ktore zastapi Ci plug , talerzowke i agregat scierniskowy. Bedziesz mial 3 w jednym.

http://www.allegro.p...alerzowkom.html talerzówka i gruber w jednym :rolleyes:

#73 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 15:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @andrzej3560
Czy twój głębosz nie był przypadkiem opisywany w topagrar rocznik '97 ?

#74 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 18:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? 20 ton żywych organizmów . Ale w jakiej warstwie 30 cm czy głębiej?????

Madrzejsi ode mnie mowili, ze aby gleba byla zywa powinno w warstwie ornej znajdowac sie 20 ton zywych organizmow (ja tego nie wazylem).

Czy twój głębosz nie był przypadkiem opisywany w topagrar rocznik '97 ?

nie

talerzówka do podorywki -tak, ale na polach bez perzu.
A orka to orka...żadna talerzówka tegonie zastąpi.

Jak tak lubisz orac to moze zrob wszytsko odwrotnie, to jest po zniwach zaraz orka , po miesiacu, gdy zejda chwasty i ten twoj perz opryskaj randupem , a po 2 tygodniach praktycznie w czysta ziemie zastosuj agregat i zasiej zboze. Co o tym sadzisz? Ja prowadze uprawe bezorkowa i praktycznie nie musze pryskac na perz. Doradzilem Ci tak, choc nigdy tego nie stosowalem, ale mysle , ze wczesna razowka bedzie duzo lepsza od poznej, poniewaz wszystkie chwasty zejda i gleba sie ulegnie, gdyz orka byla wykonana wczesniej. Nie znam sie na tym , ale co o tym myslisz? Z doswiadczenia wiem, ze gleba zaraz po zbiorze zboza dobrze sie uprawia.

#75 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 18:41

talerzówka do podorywki -tak, ale na polach bez perzu.

Jak tak lubisz orac to moze zrob wszytsko odwrotnie, to jest po zniwach zaraz orka , po miesiacu, gdy zejda chwasty i ten twoj perz opryskaj randupem , a po 2 tygodniach praktycznie w czysta ziemie zastosuj agregat i zasiej zboze. Co o tym sadzisz? Ja prowadze uprawe bezorkowa i praktycznie nie musze pryskac na perz. Doradzilem Ci tak, choc nigdy tego nie stosowalem, ale mysle , ze wczesna razowka bedzie duzo lepsza od poznej, poniewaz wszystkie chwasty zejda i gleba sie ulegnie, gdyz orka byla wykonana wczesniej. Nie znam sie na tym , ale co o tym myslisz? Z doswiadczenia wiem, ze gleba zaraz po zbiorze zboza dobrze sie uprawia.

Oj zj***ą Cie za post pod postem,a od kilku lat robie właśnie tak jak napisałeś, tzn razówa a oprysk po orce czy podorywce ma 4 razy większą skuteczność wtedy właściwie 1l/ha wystarczy, ale nie wiem jak po talerzówce ale po pługu perz rośnie jak cholera no ale co roku to mam tyle gnoju że na niektóre pola to musze dawać i pod podorywke i pod orke :rolleyes:

#76 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 18:43

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A może jak byś mógł to lepiej jeszcze teraz, by móc sie z twoja pomocą przygotować do wiosny. Twoje racje są przekonywujące, ale co zdjęcie to zdjęcie bo o swoich maszynach to mówisz dość oględnie.
Z góry dzięki.

Wysle , wysle . Ale musicie troche poglowkowac ! macie coraz wiecej informacji , ale mysle ,ze diabel tkwi w sczegolach.

Najlepiej żeby jedna maszyna była do wszystkiego ale rozsiewaczem pszenicy nie będziesz siał

mozesz sprobowac rozsiac pszenice roziewaczem , aby bylo smieszniej proponuje w burakach cukrowych dzien przed kopaniem kombajnem 6-rzedowym . Kombajn wymiesza to z ziemia, przykryje rozdrobnionymi lisciami , ciekawe czy urosnie. Nie zrobisz tego nawet na 1 ha. scykasz?

#77 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 06 styczeń 2008 - 19:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? talerzówka do podorywki -tak, ale na polach bez perzu.

Talerzowka moze nie zastapi Ci pluca chyba ze skonstrulujesz talerzowke, kotrych talerze beda mialy srednice 800mm , wtedy moze spulchnij glebe na glebokosc 35cm. Mysle, ze jest to do wykonania, ale narzedzie te byloby bardzo drogie w budowie i w uzytkowaniu. U mnie, chociaz prowadze uprawe bezorkowa talerzowke stosuje rzadko np. do niszczenia poplonow. Aby zastapic plug oprocz talerzowki nalezy uzyc narzedzia , ktore na taka sama glebokosc jak plug spulchni glebe nie obracajac jej. Przeciez zdazaja sie sytuacje jak pisalem , np. po burakach , gdy byly kopane w mokrych warukach , ze gleba jest zajezdzona . Dla tekiej gleby nie wystarczy talerzowka , chyba ze 800mm. Nalezy uzyc innego narzedzia spulchniajacego . Przeciez orka jest nowym wymyslem. Praktycznie orze sie od 100 lat . Wczesniej przez kilka stuleci wykonywano "podorywke" bo niby czym mieli wykonac orke. A przez cale tysiaclecia nie znano pluga. Glebe spulchniano wylacznie socha, ktora nie odwracala gleby i ludzie tez zyli z ziemi. Wiem co mi odpowiesz. Odpisze Ci pozniej.

PS:Znalem kilkuhektaore pole 4 klasy, ktore bylo orane 3-4 razy w ciagu roku, bez zasiewu przez ponad 20 lat. PO 20 latach zasiano na tym polu zyto. Zwracam uwage, ze to 4 klasa. wcale nie tak zla na zyto i to co widzialem to nic nie widzialem , nic nie uroslo i co o tym sadzisz?Gdyby ktos przez 20 lat nie oral a potem zasial zyto to by uroslo , czy nie?

#78 Share JaJacek

JaJacek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 09 styczeń 2008 - 23:49

Aby zastapic plug oprocz talerzowki nalezy uzyc narzedzia , ktore na taka sama glebokosc jak plug spulchni glebe nie obracajac jej.

Widzę, że jesteś prawdziwym wyjadaczem w temacie uprawy bezorkowej (ja dopiero 2-3 rok, czyli nowicjusz), chylę czoło. Z Twoich opisów wynika, że chodzi Ci o jakiegos rodzaju GŁĘBOSZ, pewnie połączony z gruberem i na koniec jakimś wałem. Proszę o dokładniejszy opis konstrukcji, a najlepiej zdjęcia i schemat budowy. Nie każdy z nas jest rolnikiem-konstruktorem i bylibysmy wdzięczni za podzielenie się swoim doświadczeniem z budowy Twoich, jak podkreślasz, sprawdzonych i skutecznych maszyn. Dzisiaj na rynku jest kilka, kilkanaście firm, oferujących wiele różnych koncepcji bezpłużnej uprawy gleby. Jedni namawiają do agregatów talerzowych, inni zalecają kultywatory, jeszcze inni różnego rodzaju głębosze. Brakuje rzetelnych badań porównujących dane systemy uprawy na przestrzeni kilku lat, na różnych glebach.
Czy stosowałeś Urzyźniacz Glebowy UG Max?
Pozdrawiam i czekam na rzetelny opis twoich maszyn uprawowych!
Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

#79 Share maciek

maciek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 483 postów

Napisany 10 styczeń 2008 - 10:09

Czy talerzówką da się zastapic orkę? mi się wydaje że najlepszym rozwiązaniem jest gruber z pogłębiaczem tak jak się stosuje w pługach to tego wał ,gruber chyba lepszy na samych dłutach ,za to gęsto rozstawionych tak jak w starszych konstrukcjach gruberów.chodzi o gęstość rowków spulchniająch. ja nie stosuje uprawy uproszczonej i nie jestem jej zwolennikiem na dobrych glebach, ale kusi mnie spróbować np pszenice po rzepaku tak posiać , miałem doświadczenie w tym roku na pasku pola który i tak musiałem później zaorać , a zrobiłem tak : na ściernisko rzepakowe glifosat ok 2 tygodnie po zbiorze , potem ok 2 tygodnie po tym zabiegu jeżeli perz lepiej 3 ,gruber i przed orką mieszałem wapno gruberm,jeżeli rzepak zbierany był 20 lipca do 5 sierpnia to ok 15 sierpnia glifosat na samosiewy i perz ,potem przełom sierpień wrzesień gruber i przed sianiem pszenicy jeszcze raz przejechałem gruberem ,po tym ostatnim ziemia była uprawiona lepiej jak po agregacie po orce było czyściutko leżały tylko sporadycznie łodygi ale to w niczym nie przeszkadzało.naprawdę byłem pod wrażeniem dodam że było to pole gliniaste które trzeba jak jest słoneczna pogoda do kilku godzin po oraniu uprawić agregatem bo sie porobią takie baryły że trzeba by ich młotem tłuc.Można by zrobić inaczej :Po żniwach przejechać gruberem , jak urośnie za 3 tygodnie jeszcze raz gruber i przed siewem gruber .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share krolikNH

krolikNH

Retired Moderator

• V.I.P.
  • rank
  • 4622 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, speedway, dobra fotografia

Napisany 10 styczeń 2008 - 16:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tylko pełen szereg uprawek (orka, agregat, itd.) dają wymierne kożyści. Dla mnie uprawa bezorkowa to totalna bzdura. Oczywiście po burakach czy po zbożu można ztalerzowac (bo dobrz miesza resztki), ale nie do przesady, że nie używac pługa w ogóle!!! Orka u mnie zdecydowanie zwycięża chociażby dlatego, że w uprawie bezorkowej (w ogóle bez pługa) to Roundap trzeba litrami kupować, tyle perzu. Uprawiać bez pługa to iść na łatwiznę bo szybciej, ale zobaczcie jakie macie poźniej skutki takiej uprawy. ;)

Moje fotografie chronione prawem autorskim!!!
"Fotografia to sztuka, a nie naciskanie palcem na przycisk"

© 2016 krolikNH All rights reserved.