Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#701 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 20:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie no mam zamiar na części pola zrobić uprawę po Waszemu a na drugiej części po swojemu. Zobaczymy efekty. To żaden problem przy tym sprzęcie.

Tylko największy dylemat mam jak wprowadzić fosfor głęboko. Myślicie że w takim zestawie ciężki agregat talerzowy z większymi talerzami niż orginalnie da rade zrobić na 15cm?

Edytowany przez silva, 31 styczeń 2012 - 20:22.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 20:53
  •  

#702 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 31 styczeń 2012 - 22:55

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Pytanie jakie to standardowe?

#703 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 23:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @silva z tym fosforem w pierwszym roku to daj sobie spokoj, problem z nim wystepuje dopiero po kilkunastu latach stosowania uprawy bezorkowej.
teraz nie zauwazysz najmniejszej roznicy, sypnij przed uprawa gleboka na sciernie i juz.

zeby robic na 15 cm, talerze musza miec min 60 cm.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#704 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 luty 2012 - 07:22

No to tak. Byłem u Profesorka. I sie nie zgadza z Waszą koncepcją na temat najpierw płytko później głęboko przy siewie a już napewno podczas suszy.

Jakieś argumenty konkretne?

#705 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2012 - 08:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę? http://www.moore-uni...-versadrill.pdf

Ciekawa koncepcja. :)

Odnośnie Packomat Seedera firma się wycofała z produkcji. Sprawdzało się w sprzyjających warunkach lub na wąskim zakresie gleb.

#706 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 02 luty 2012 - 09:42

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Głównie argumenty te co wcześniej że podcięcie gleby przed siewem odetnie dostęp wody. Ale wytłumaczył dlaczego przy orce są takie wyniki.

W linku też jest uprawa jakby głęboszem który ma szeroko łapy. Pewnie podobnie jak u mnie będzie tylko tu nie ma mieszania zbytnio.

#707 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 02 luty 2012 - 16:25

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @silva ostatniej jesieni (gdzie bylo max sucho) uzyskalem lepsze wyniki tam gdzie uprawa glowna byla robiona swiezo przed siewem. roslinki mialy wystarczajaca ilosc wody do wschodow.
3 kawalki zrobilem 10 dni wczesniej (wiec wg prof ziemia zdazyla osiasc i podsiak powinien byc lepszy) tam wschody byly znacznie slabsze.

widzisz byc moze teoria prof by sie bardziej sprawdzila dla lzejszych gleb, gdzie i sily wiazania wody sa mniejsze, a wiec dostep do wody latwiejszy.
na ciezkich glebach podsiak nie zadzialal tak jak wilgoc, ktora zostala wyciagnieta z glebszych warstw gleby.

inna sprawa jest to, ze jak najpierw zakopiesz nasiona chwastow i samosiewow gleboko to nie wszystkie skielkuja wtedy gdy potrzeba, a skielkuja razem z zasiewami.

wszystko zalezy na ile wszystko masz czasu. u mnie terminy sa bardzo krotkie, wiec nie mam dylemtu :) .

@bob to sumo to fajne :) . heh kupujesz siewnik i cala reszte masz w pompie.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#708 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2012 - 16:34

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Co ważne spulchniasz i tego nie zajeżdżasz, co w głęboszowaniu po zbiorze mi się nie podoba. :)

#709 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2012 - 19:21

No to tak. Byłem u Profesorka. I sie nie zgadza z Waszą koncepcją na temat najpierw płytko później głęboko przy siewie a już napewno podczas suszy.

Głównie argumenty te co wcześniej że podcięcie gleby przed siewem odetnie dostęp wody.

Wcześniejsza uprawa na płytko odetnie dostęp powietrza (częściowo) i zmniejszy się parowanie wody, więc pozostanie ona w glebie, w przypadku opadu gleba bez problemu będzie ją magazynować, w przypadku uprawy na głęboko przed siewem masz wyciągniętą wilgoć w górne warstwy gleby, ak zauważysz nie uprawiasz całej szerokości tylko łapa idzie co kilkadziesiąt cm, także nie jest zaburzone podsiąkanie w całości. Nasionko ma wilgoć i kiełkuje. Gdy początkowo uprawisz głęboko to osuszasz glebę na całej głębokości uprawy (w poprzednim wypadku tylko kilka cm na powierzchni gleby). Ty nie masz grubera tylko para głębosz, robisz "rów: co 75cm i podcinasz glebę to może i to przejdzie, jednak nie wiem czy w pierwszym roku wytworzy się wystarczająco dużo kapilar aby transportowały wodę w przypadku suszy lub nadmiernych opadów.

a rob jak chcesz i co chcesz, pogadamy za 2 lata.

jak będzie zła technologia to i po roku będzie widać, wiem po sobie ^^

Tylko największy dylemat mam jak wprowadzić fosfor głęboko.

Olej to, po 6 latach brak oznak niedoboru fosforu, 7 sezon także nie przejawia takowego zjawiska. Daję fosfor na max 10cm i niema problemu. Roślina najczęściej fosfor pobiera w początkowej fazie więc nie trzeba go najczęściej głęboko dostarczać. Korzeń pnie się w dół w jego składzie jest fosfor, po zbiorze korzeń zostaje pozostawiając owy składnik. Dzięki temu zubażania tej warstwy gleby następuje wolniej. W/g Jeana Marie Harveya przy uprawie uproszczonej bilans fosforu na głębokości 0,5m wynosi -15% przy uprawie qq pszenica, jęczmień i rzepak, także raz na jakiś czas głębosz z siewnikiem poplonów i aplikacja na te 40cm.

Myślicie że w takim zestawie ciężki agregat talerzowy z większymi talerzami niż orginalnie da rade zrobić na 15cm

talerz to 600 mm, ale zawsze można jakiś gruber bo ciężko o wąskie talerzówki z talerzem 660 mm.

#710 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2012 - 19:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? DżejDżej Ty uprawiasz buraki, więc to co one ciągną z głębi. Zostawisz liście wymieszasz i znów masz cześć fosforu na górze. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 luty 2012 - 19:41

Czy talerzówką da się zastapic orkę? część mam a co z resztą? Ja w cuda nie wierzę tylko w składniki odżywcze.

#712 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 02 luty 2012 - 20:25

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Powiem jeszcze raz. Ten głębosz nie miesza gleby. On ją lekko podrywa (rozluźnia) więc Panie @Brzozak2:
- nie wyciągam wody do wierzchu oprócz tego co robi agregat talerzowy
- nasiona chwastów zakopie agregatem talerzowym płytko a nie głęboszem czyli tak jak robi bardzo wielu
- zyskuje czas i pieniądze bo w pole wjeżdżam tylko dwa razy z uprawą. Pierwsza uprawa troche dłużej niż standardowo zaś przy drugiej będzie szybka akcja bez orania i głębokiego mieszania.

Panie @Bobku_Farmerze po głęboszu jade tylko raz czyli tak jak standardowo po orce albo po głębokiej uprawie agregatem nie licząc Strip-Tila i zestawów które dają głęboką uprawę i mają nabudowany siewnik. A to jest jeszcze żadkość. Więc w tym przypadku uprawa nie będzie wcale gorsza od Twojej tylko gleba sie chwile musi odleżeć.

Panie @Janku owszem osusze glebe po żniwach na całą glębokość ale będe jechał z wałem więc będzie podobna sytuacja że gleba będzie trzymała wode i do siewu jeszcze zdąży podsiąknąć a przy głęboszowaniu przy siewie. Co do kapilar hmmm tego nie powiem, zobaczymy. Jeśli spadek plonów będzie niewielki w pierwszym roku to płakał nie będe i dalej będe drążył.

Co do fosforu to jak będzie potrzebowała roślina tego skladnika podczas suszy a fosfor będzie w górnej warstwie gleby to niedobory dadzą pewnie o sobie znać, może nie od razu ze względu na zasobność ale z czasem będzie pewnie gorzej. Postaram się to w jakiś sposób usprawnić. Myśle o wiekszych talerzach by gębej narazie mieszać tylko nie moge znaleźć agregatu z hydropakiem który by mógł mieć większe talerze niż 560 ;/

#713 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 02 luty 2012 - 22:48

Powiem jeszcze raz. Ten głębosz nie miesza gleby. On ją lekko podrywa (rozluźnia) więc Panie @Brzozak2:

jesli rzeczywiscie uda ci sie zrobic taki zestaw, ktory nie wymiesza zebami tylko spulchni, to rzeczywiscie moze sie to udac.

#714 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 02 luty 2012 - 23:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? nie jest to może ta maszyna ale tak ma wyglądać uprawa

#715 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 02 luty 2012 - 23:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? no wlasnie tu jest taki szkopul, ze sie da jesli lapy sa rzadko rozmieszczone, ale wtedy zeby to dobrze wychodzilo musisz pracowac na min 40 cm :/
inaczej zostana pasy ziemi na ktore w ogole glebosz nie oddzialywal.

#716 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 02 luty 2012 - 23:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? U mnie oprócz wąskich przesmyków są podcinacze więc ziemia musi być poderwana

#717 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 luty 2012 - 10:35

część mam a co z resztą? Ja w cuda nie wierzę tylko w składniki odżywcze.

Mój błąd... chodziło o niedobry w dole, a buraki przemieszczają fosfor do góry.

#718 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 luty 2012 - 13:00

Panie @Janku owszem osusze glebe po żniwach na całą glębokość ale będe jechał z wałem więc będzie podobna sytuacja że gleba będzie trzymała wode i do siewu jeszcze zdąży podsiąknąć a przy głęboszowaniu przy siewie. Co do kapilar hmmm tego nie powiem, zobaczymy. Jeśli spadek plonów będzie niewielki w pierwszym roku to płakał nie będe i dalej będe drążył.

Na temat "Pana" to już cie w tej sprawie o coś prosiłem. Sylwek ty podcinasz niemal całą pow uprawowa, więc musi się podsiąkanie zregenerować, przy gruberze masz łapę 6-8cm i te 20 cm przerwy, tam podsiąkanie jest cały czas i nie jest zakłócone. Dlatego można uprawić na spokojnie przed siewem. Wał zagęści po głęboszu kilkanaście cm, a reszta jest pulchna, robisz przerwę, taką poduszkę powietrzną, zanim ona osiądzie to trzeba czasu, przy gruberze jest on nie potrzebny.
Jak w pierwszym roku tej technologii nastąpi spadek plonu >15% to zmieniaj technologię, wiem po sobie.

no wlasnie tu jest taki szkopul, ze sie da jesli lapy sa rzadko rozmieszczone, ale wtedy zeby to dobrze wychodzilo musisz pracowac na min 40 cm :/
inaczej zostana pasy ziemi na ktore w ogole glebosz nie oddzialywal.

Grunt to aby łapy głębosza szły za kołem wtedy po tych 5 latach ziemia się przyzwyczai na spokojnie. dodatkowo ważne jest aby łapy nie były wysunięte max na zewnątrz bo w tedy zamiast 4 łap masz 3, bo za każdym razem jedna praktycznie się nakłada <_<

#719 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 03 luty 2012 - 14:17

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dlatego właśnie Janku nasze technologie uprawy sie sporo różnią mimo wszystko. U mnie łapy dokładnie za kołem nie wychodzą ale podcinacze są.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 03 luty 2012 - 18:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @JJ i @silva, porównaliście swoje profile glebowe? Właściwości gleb? Bo z tego co czytam nie zostało tu to uwzględnione, a jeśli przegapiłem to sorry.
Moim zdaniem geneza tych gleb ma znaczenie w tej dyskusji.
DEZERTER