Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#641 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 11:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? W ciągu ostatnich 4 lat wszystko było zgłęboszowane praktycznie na dość głęboko bo pierwszy raz.
Swoim głęboszem na te 45cm dam rade zrobić myśle. Ziemia będzie spulchniona głęboko zależnie pod jaką uprawe a resztki po wierzchu zmieszane i ziemia na wierzchu zagęszczona. Nie będzie trzymać wody?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 12:30
  •  

#642 Share bushmaster

bushmaster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Zainteresowania:to co robie

Napisany 15 styczeń 2012 - 15:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? chodzi o to aby jak najwiecej wody zmagazynowac a pozniej aby ona podsiakala od spodu w czasie suszy, czasami ludzie kupuja glebosze podobne do lap grubera z poziomymi lapami ktore podcinaja glebe jesli to jest cos jak u agrisema ze sie rusza to ok ale jak sztywne to robisz podeszwe jak po plugu tylko ze glebiej, glebosz musi miec cienkie lapy aby stawial jak najmniejszy opor

silva plug nie zastapi glebosza i odwrotnie tak samo jak gruber nie zastapi glebosza, inna konstrukcja inne zalecenia, ale widze juz to zostalo podane wiec sie nie bende rozpisywal bo nie ma po co, my tez myslelismy ze wystarczy wymieszac talerzem na te 15 cm i bedzie dobrze, raz bylo ale drugiego roku to mulczer zamiast kombajnu wjechal

JanejJelonek widze ze ty tyz bez pluga uprawiasz
koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

#643 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 15 styczeń 2012 - 18:42

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To jest amazone w stylu Agrisem Cultiplow.
A dokładnie http://www.google.pl...:0&tx=156&ty=58

Edytowany przez silva, 15 styczeń 2012 - 18:43.

#644 Share bushmaster

bushmaster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 11:26

Czy talerzówką da się zastapic orkę? dokladnie o takie maszyny mi chodz, nie wiem jak ty nia zrobisz na 45 cm ale dobra moze mozna tak gleboko
jak zauwazysz ma on sztywne skrzydla ktore szlifuja powierzchnie pomiedzy warstwa uprawiana i nieuprawiana tak jak plug co prowadzi do powstawania podeszfy, tak mi sie wydaje, ja rolnikiem nie jestem

#645 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 18:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ta maszyna wydaje sie mała tylko łapy teraz wysunięte są z 60cm ale nie potrzebuje robić nawet myśle na te 45 bo po co. Byłem dziś u jednego myśle z najlepszych profesorów na uczelni i troche mi podoradzał i mówił że powino zdać to egzamin.

#646 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 20:03

Czy talerzówką da się zastapic orkę? profesory nie sa od pola :P

po pierwsze kazdy gada co innego...
a po drugie jakie oni maja doswiadczenie? mysla, ze raz cos zaobserwowali i bedzie to lekarstwem na wszystko, bo z takie maja podejscie. nie widzialem nigdy, zeby jakis uczony sie interesowal co robie i jak mi rosnie, a tylu ich jest, ze mozna by kazdego do wiekszego gospodarstwa przydzielic :D .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#647 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 21:25

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To jest pomysł, choć wcale mi nie zależy żeby ktoś sie interesował jak mi rośnie no może oprócz dziewczyny :P
Nie no ale ten akurat ma spore doświadczenie, zajmuje sie robieniem doświadczeń m in w uprawie bezorkowej i dużo wie. Ale myśle by część zaorać na wiosne a część bezorkowo.

#648 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 21:49

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To może napisz, co Ci doradził.

#649 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 22:51

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Po zbożu pod rzepak: Jak w kulturze to wystarczy raz całym zestawem przejechać, głębosz na 25cm
po zbożu zboże: Pierwszy raz głębiej 25cm całym zestawem drugi raz bez głębosza
po rzepaku zboże: pierwszy raz albo pryskać roundupem i tylko później całym zestawem przy siewie 15cm albo po żniwach 20cm głębosz z resztą by zmieszać a siejąc to może być sama talerzówka.
po burakach zboże: orać i normalnie uprawowo siewny.
pod buraki po zbożach: na jesień głęboko głęboszem z całym zestawem (po gnoju) siejąc poplon. Na wiosne jeśli poplon przegnije przejechać płytko zestawem głębosz płytko.

Mam nadzieje że zrozumiecie, wierzcie starałem sie by było zrozumiałe.

#650 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 16 styczeń 2012 - 23:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? wez nie sluchaj tych profesorow, bo w zime w sandalach bedzie zapierniczal, a jak ci palce odmarzna to prof powie, ze wilgotnosc powietrza byla nieoptymalna...
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 07:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No ale która część jest zła? Bo tłumaczył mi to w miare dokładnie i argumentoawł

#652 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 08:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Po zbożu pod rzepak: Jak w kulturze to wystarczy raz całym zestawem przejechać, głębosz na 25cm

trudna uprawa, ze wzgledu na wymagania rzepaku. jak zostanie za duzo slomy nie powschodzi dobrze, jak nie skielkuje wiekszosc samosiewow przed uprawa glowna nie ma co liczyc na dobre wschody. wiec nie ma szans by uprawic to za jednym przejazdem, chyba, ze posiada sie specjalistyczny sprzet, ale to tylko dla wielkich gospodarstw. w rodzinnych najlepiej zrobic 2 uprawy plytka zaraz po zbiorze przedplonu, dac do tego jakas bakterie, albo azot i gleboka tuz przed siewem. 30 cm mozna ryc pod rzepak.

dlaczego pierwszy raz glebiej? zeby nie samosiewy dluzej wschodzily? zeby zakopac wszystkie choroby glebiej? tutaj 2 razy plytko i przedsiewem gleboko. jak nie mieszkasz w rejonie gdzie szybko przebiega wegetacja w okresie letnim to raz plytko wystarczy.

bo? tyle razy oralem po burakach i nie widzialem w tym nic dobrego wrecz przeciwnie. spulchnisz plytko, potrzeba duzo czasu, ktorego nie ma w tak poznym terminie, na ciezkiej glebie wywalisz taki kit, ze nie ma czym go pozniej uprawic.
bezorkowo po buraku sie bardzo dobrze robi, bo nie ma duzo resztek pozniwnych, wystarczy przeleciec raz na glebokosc adekwatna do warunkow zbioru i mozna siac z powodzeniem. szybsza uprawa i szybsze wschody, co moze byc wazniejszego dla pszenicy w pazdzerniku/listopadzie?

#653 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 19:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? I. U mnie akurat słoma jest zbierana z pola. A czy ziemia nie powinna sie troche odleżeć po głębokiej uprawie? Głębosz który mam nie rozrywa ziemi tylko ją przerywa i lekko podrywa do góry przez co spulchnia nie niszcząc struktury jak pług. to jest odpowiedź na pierwszą i drugą odpowiedź na cytat.

II. Ale po buraczysku ta gleba i tak za bardzo siądzie, chyba że jakoś głębiej uprawisz agregatem. Strugkura gleby po burakach jest inna niż po innych roślinach i jest suszej. Gdy zrobisz agregatem za płytko to korzenie roślin następczych nie będą mogły sie ukorzeenić dostatecznie w późniejszej fazie

#654 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 21:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Profesor jak mu doświadczenie nie wyjdzie wyrzuci notatnik a rolnika wyrzuci...komornik...
Zwykle orze sie pod okopowe i rzepak.. a po burakach ziemia jest lux agregacik i siać zboże jakiekolwiek uproszczenia przy rzepaku potrafią sie ostro zemścić...

#655 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 17 styczeń 2012 - 21:51

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Buraki (znacznie bardziej niż inne rośliny) mają działanie przyśpieszające mineralizacje słomy różnego rodzaju więc i struktura się silnie zmienia. Czyż nie? To już nie jest ten puch jak przy innych roślinach. Ziemia staje się cięższa.

#656 Share bushmaster

bushmaster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 13:00

Czy talerzówką da się zastapic orkę? u nas jak profesor doradzal to nie bylo co zbierac
"
Po zbożu pod rzepak: Jak w kulturze to wystarczy raz całym zestawem przejechać, głębosz na 25cm
po rzepaku zboże: pierwszy raz albo pryskać roundupem i tylko później całym zestawem przy siewie 15cm albo po żniwach 20cm głębosz z resztą by zmieszać a siejąc to może być sama talerzówka.
pod buraki po zbożach: na jesień głęboko głęboszem z całym zestawem (po gnoju) siejąc poplon. Na wiosne jeśli poplon przegnije przejechać płytko zestawem głębosz płytko.
"
1 raz to za malo xle wymieszasz i rzepak nie poschodzi, dodatkowo ciezka zrobic na raz przy glebokosci 25cm
2 pierwszy raz to najlepiej brona taka jak jest przed carrierem poxniej talerz na te 10 cm i dopiero przed siewem gleboko
3 talerz i na gleboko, albo dwa razy lemkenem jak u nas
4 burakow brak obecnie ale wczesniej bylo na 25 cm i siew

#657 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 14:27

Czy talerzówką da się zastapic orkę? 1. dlaczego ciężko tego typu głęboszem. Ale raz chodzi mi w charakterystycznych warunkach.
2. A czy ziemia nie powinna sie odleżeć? Co będzie jak będzie susza? Podetniesz ziemie i nie będzie przesiąkania jeśli dostatecznie nie osiądzie
3. Jeśli chodzi Ci o siew w buraczysku to najczęściej trzeba praktycznie na drugi dzień siać i nie dość że ziemia jest bardzo ciężka i sucha po buraczysku (więc talerzowym głęboko nie koniecznie da rade sie wbić) to zbyt słabe wymieszanie jest złe bo liście buraków wytwarzają związki allelopatyczne które ograniczają kiełkowanie.
4. I jeszcze pomyłka moja, na wiosne pod buraki glęboko głęboszem tzn te 30cm.a na jesień aby przykryć obornik

#658 Share bushmaster

bushmaster

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 112 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 19:14

Czy talerzówką da się zastapic orkę? dopiero zauwzylem ze rozmawiamy o innych narzedziach, Ja o agregacie scierniskowym, Ty gleboszu ;-]

1. gleboszem pojdzie ale gleby nie uprawisz dobrze, poderwiesz ja ku gorze i nie zagescisz
2. jak ja zagescisz to po co? to trzeba czym predzej siac. Do tego jest wal za agregatem
3. agronom u nas mowi ze lisc musi sie zaschnac dopiero wolno uprawiac, talerz + lemken jak sucho to 2 razy lemken
4 to nawet Je nie rolnik wiem, ze przed samym siewem buraka nie wolno gleboszowac, min rok przed

#659 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 18 styczeń 2012 - 20:28

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ciekawie temat się rozwija. Mam pytanie co, z waszymi składnikami z obornika zaoranymi na głębokość 35cm pługiem przy takim zimnie "jak głęboko są już wypłukane". Troche się wkurzyłem i wiosną zgłęboszuję tuż przed siewem buraków, głębosz i zaraz po kilku godzinach, gdy ziemia obeschnie, siewnik, chyba to sfilmuję i wyślę. Siałem przecież tak nawet pietruszkę i wschody były dobre. Cała kwestia to odpowiednie warunki wilgotnościowe w czasie uprawy, odpowiednie zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby robię to za jednym przejazdem, a potem gdy gleba na wierzchu lekko podeschnie sieje buraki i pietruszkę.

Edytowany przez andrzej3560, 18 styczeń 2012 - 20:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 13:08

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie no dobrze rozumujesz dobrze.

1. W pierwszym mówisz o zagęszczaniu dlatego chciałbym po żniwach dawać najpierw głębiej a płycej przed siewem aby gleba osiadła. Ale ja chce ją powierzchownie uprawić. na te 10sm zmieszam myśle a głębiej będzie spulchniona. Nie mam słomy więc powinno dać rade zmieszać.
2. wał zagęszcza powierzchownie
3. z tym sie jak najbardziej zgodze jeśli odleżą liście i zgniją to starczy talerzówką pod warunkiem że głęboko będzie nią zrobione. Ja opisuje sytuację kiedy siejemy szybko po zbiorze buraków to wtedy przydałoby się jakoś głębiej uprawić. Nie lubie orki ale nie mam agregatu typu horsha tigera którym wpakuje na 20cm i zmieszam resztki z glebą.
4. 30cm czy to dużo? To nie jest typowy głębosz. Można i troche płycej. Ale orząc i tak robi się głęboką uprawę jeśli ma sie poplon na wiosne.