Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#541 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 13:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? gorzej jakby przod nie zdazyl poruszac sie z taka czestotliwoscia, ciekawe co by sie w kabinie dzialo :D .

jak ciegna dolne ustawic?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 09:41
  •  

#542 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1674 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 21:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? kabina kabiną, ciekawe co by pierwsze w ciągniku puściło :) ja stawiam na cięgna boczne i przeguby w układzie kierowniczym :)

#543 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 22:38

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Przeciez myslałem o talerzach prostych np podobnych do kroju przy redlicy anny. Nalezało by jeden kroj wcisnac w miare zbita glebe np na 6 cm a nastepnie przekrzywiajac w jedna strone az do momentu gdy ziemia peknie wystarczy nie wiem bez proby 2cm 3cm PRZECIEZ chcieliscie ziemie nieprzewracana WIEDZIAŁEM ze napiszecie ze bedzie trzeslo [ wiec wygrałem zakład ] a moze nie będzie trzęsło, gdy talerze beda połaczone przemiennie tył ramienia z przodem drugiego; jeden skrecał sie bedzie w prawo drugi w lewo. Uprawa będzie płytka na 3-4cm. Taką jak chcieliście. Trzeba by rozwiązać odległość między talerzami oraz nacisk potrzebny do wbicia w glebę. Myślę , że ruch węża powodował będzie tzw mini udar ( wkręcanie) i talerze powinny łatwo się zagłębiać. Jest także do rozwiązania kwestia ilości wychyleń np na 1 metrze. Podałem przykład a może to niedobre rozwiązanie. Ale wiedziałem że napiszecie, że będzie ściągać. Przecież tyle to wiem że jeden rząd talerzy ściąga, bo kiedyś były talerzówki z jedną osią talerzy i musiały mieć koła krojcze powstrzymujące. Zakład wygrałem.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#544 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 styczeń 2011 - 22:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Mój odnośnik
O coś takiego Ci chodzi?

#545 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 23:08

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie wiem jak uprawia ten agregat glebe nie ruszona . Chodzi o poruszenie problemu. Myslalem, abyscie rozwiazywali problemy sami. W moim opisie chodzilo o agregat aktywny tzn kola krojcze polaczone przegubem, tak jakby tylny drążek kierowniczy łączący np dwa koła przednie od 60. połączyć jeden z tyłu drugi z przodu osi zwrotnej, a koła potraktowalem jako kroje. Chodzi mi o takie mini poruszanie przez jakas przekladnie z malym wykolbieniem tymi pseudo talerzami. Chodzi o tok rozumowania a nie o idee.

#546 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 23:11

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ach i widzę następna maszyna do uprawy bezorkowo się tworzy? Nie wystarczy porządny gruber 3-4 belkowy z zakresem głębokości pracy do 30-35cm i jakiś siewnik talerzowy typu właśnie Horsch Pronto DC?

Ktoś produkuje takie siewniki do ciągników o mocy ok 80 KM? Albo jakaś alternatywa?

#547 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 23:26

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @davidg2 nie wystarczy, zawsze trzeba cos ulepszasc, szukac nowych rozwiazan jesli nie chce sie zostac w tyle ;) .
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#548 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 23:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ale do podstaw chyba wystarczą 2 maszyny? Wiadomo że nie u każdego się też sprawdzi uprawa tymi dwoma maszynami bo jest wiele czynników. Dla mnie to uprawa bezorkowa to już jest krok do przodu (patrząc na okolice gdzie wszyscy tylko orzą) No z wyjątkiem tych wielkich gospodarstw co tam widać gdzie niegdzie jakieś uproszczenia. Tylko czy właśnie ta uprawa to jest tylko dla większych gospodartw? bo mniejszych maszyn jak 3m to niema albo niewidzę. Myślę o takich 10-20 ha gdzie największy ciągnik to 80-90KM.

#549 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 23:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? do podstaw i nie tylko do podstaw wystarcza jak najbardziej ;) .

dla mniejszych gospodarstw to widzi mi sie takie tworzenie jak @andrzej3560 uprawia, duzo kreatywnosci, inwencji, tylko jest jeden problem trzeba dobrze wiedziec czego roslinki chca od nas.
mniejsze maszyny niz 3 m, ciezko znalezc bo pasuje, zeby wystawaly poza obrys ciagnika ;) .

#550 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 23:57

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ale nie każdy ma smykałke i czas by kombinować z maszynami. Albo mam pomysł opatentujemy pomysł @Andrzeja i ktoś zajmie się produkcją podejrzewam że jakieś zainteresowanie by było.

Tak rozkminiam bo mam wuja gospodarstwo ok 10ha i tak pracuje u mnie jak niema nic do roboty, albo chodzi do pracy a potem w pole, tylko swoje lata już ma więc hmm, przejąć też tego niema kto (dwie córki), akurat to mój chrzestny no wiadomo ziemia też tam IV klasa, fakt dobrze utrzymana. Więc tak myślałem bo w firmie mam 2 ciągniki by można kupić jakiś 80 no max 100KM, jeden z obecnych sprzedać nawet obydwa. I właśnie kupić maszynki do bezorki, i porobić w tym polu bo nie zawsze potrzebuje te ciągniki. Wuja też ma 2 ciągniki. Park maszynowy i tak by trzeba zmienić. Aha jest możliwość jeszcze kilku ha dobrać co mają teście wuja albo rolnicy z wuja wsi co tak powiem są na krawędzi. Tylko u wuja powoli niema przyszłości w gospodarstwie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#551 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 11 styczeń 2011 - 00:07

Czy talerzówką da się zastapic orkę? no niestety jak nie ma czasu, smykalki i "know how" to musi bylic dziesieciokrotnosc tego co w tych blachach jest zawarte.

opatentowac to nie wiem czy @andrzej by sie zgodzil, by ktos chcial wyplynac na jego pomyslach, natomiast wierze, ze bardzo chetnie podjalby wspolprace z firma, ktora chcialaby wykorzystac jego wlasnosc intelektualna ;) .

#552 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 11 styczeń 2011 - 00:15

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Wiadomo też że na te 10ha to raczej nowych maszyn się nie kupi. Akurat mieszkam w takiej części polski że każdy m2 ziemi jest wykorzystany. U wuja w wiosce to nawet miedzie mają zaorane, pola to tylko po bruzdach idzie podzielić. A wątpie by wielkie gospodarstwa się podzieliły bo albo wzięli je byli prezesi PGR i potworzyli spółki albo jest zagraniczny właściciel no albo jeszcze mają ziemie wielkie koncerny mięsne.

No wiadomo że za patent czy za myśl konstrukcyjną jakieś fundusze by zasiliły konto @Andrzeja, to tak w mojej ocenie jakbym ja np rozpoczął produkcję.

#553 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 01:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Opatentowane były, ale poszczególne elementy głębosza np słupice oraz radlice z klinem, żeby patenty były aktualne należy uiszczać opłaty patentowe co badajże 5 lat. A w tamtych latach (20 lat temu) nie było zapotrzebowania na takie narzędzia, więc z śp. sąsiadem, który już ponad 10 lat nie żyje, podjelismy produkcje, ale ze wzgledu na nikle zapotrzebowanie produkcja nie miala sensu. Zreszta rolnicy praktycznie posiadali bardzo malo ciagnikow z napedem na przednie kola, aby mogly one wspolpracowac z tymi gleboszami.Mysle, ze aktualnie ciezko byloby cos takiego opatentowac gdyz jest na rynku bardzo duzo podobnych narzedzi, a aby patent byl przyjety maszyna , narzedzie musi sie konkretnie czyms odrozniac i musi byc do tego sporzadzony dokladny opis tej roznicy oraz dzialania. Z tego co mi wiadomo, jesli ktos np wystawi maszyne na jakis targach czy pokazach to praktycznie inna osoba nie ma szans na opatentowanie tego. Nasz glebosz byl juz w tamtych latach na kilku wystawach.
Jesli chodzi o produkty ekologiczne to prowadzilismy doswiadczenia juz 20 lat temu, np buraki cukrowe praktycznie bez nawozenia dawaly plon 45-50t/1ha, ale kto za to zaplaci. W tamtych latach nikt nie przywiazywal wagi do warzyw i produktow ekologicznych.Nie bylo tez zadnych doplat ze swojej kieszeni trzeba bylo badac glebe i oplacac skladki w ekolandzie - wiec dolozylem do tych badan i tych upraw gore pieniedzy i czasu. Zostalo z tego troche wiedzy i doswiadczenia. Mysle , ze teraz z perspektywy czasu poradzilbym sobie z uprawa ekologiczna, ale mnie to nie ciagnie, dlatego gdyz nie jest to dla mnie wyzwaniem. Chociaz produkuje warzywa do sklepu zony, ktore w badaniach labolatoryjnych maja 8-10krotnie nizsza zawartosc azotanow i azotynow oraz metali ciezkich od normy.
Mimo to myslicie ze ludzie za tym szaleja? Jak przedstawie im uczciwy wynik badania ze stacji ochrony roslin to mowia "ile za to dales". Na rynku jednak mysle, ze jest duzo marzyn do uprawy bezorkowej , nalezy je dobrac do rodzaju gleby , wielkosci gospodarstwa i roslin jakie uprawiamy. Wcale nie musi byc to glebosz dziadkowy. Z innej beczki; a moze by tak zbudowac agregat w ksztalcie duzego walca z klami o srednicy 100-120 cm i szerokosci 300cm , a w srodek wmontowac siewnik, albo walec z poteznej sprezyny o tych samych wymiarach co wyzej z siewnikiem w srodku. Wymyslam co? ale juz koncze i ide spac;)

#554 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 styczeń 2011 - 08:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tu jest ciekawa koncepcja agregatu to płytkiej uprawy:

#555 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 10:27

Czy talerzówką da się zastapic orkę? na tej ziemi dobra galaz bys zaczepil i tez efekt bylby podobny ;) .

#556 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 20:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Andrzej3560 ulepszyłeś coś jeszcze w maszynie od dodania przez Ciebie fotek? Bo jak tak widziałem i bodajże pisałeś to masz te łapy od głębosza, 2 rzędy łapek od kultywatora i 2 wały. I piszesz że tym się da uprawiać na każdej głębokości z dobrymi wynikami. hmm tylko nikt nie ma takiej maszyny w ofercie. Może to by jakoś zaadoptował http://www.agrisem.pl/produkty3.htm i dalej dodać jakiś kultywator i wały

#557 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 21:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie skonstruowałem jeszcze kolejnego, ulepszonego głębosza, ale głębosz firmy Combimulch - myślę, że jest ładnie zrobiony, nie wiem jak będzie się zachowywał przy płytkich uprawach, czy wąskie lemiesze spulchnią całą glebę między słupicami. Na bocznym, dolnym zdjęciu , po mojemu, brak włuki wyrównującej przed wałem strunowym, gdyż gdy gleba jest niewyrównana , walec nierówno ugniatają, na garbach bardziej dodusza, a w zagłębieniach praktycznie nie ugniata. Tylne talerze można by zastąpić innym wlacem, ale nie koniecznie. Można by także wykorzystać je , aby zaraz zasiać. Po mojemu jest to bardzo ładna maszyna, która potrafi spulchnić , uprawić i zagęścić , a może i nawet obsiać glebę. Pozostaje tylko kwestia rozstawu słupic i szerokości dolnego lemiesza .Przy zbyt gęstym, jednorzędowym umieszczeniu słupic np. 40 cm może dochodzić do zapychania się np. słomy i łęcin. Lepszym rozwiązaniem było by w dwóch rzędach praktycznie co 80 , ale znacznie to zwiększy ciężar narzędza i wydłuży ciężar do tyłu. MOżna by także przy jednym rzędzie słupic zastosować kroje talerzowe z przodu słupic w przost słupice, które cięły by ziemię z rzesztkami słomy , łęcin, poplonów i zapobiegało by to zapychaniu. Nie wiem jakiej mocy potrzeba do uciągu tego agregatu. Trzeba by robić próby, ale myślę, że gdy będziecie mieli żyzną i urodzajną glebę w dobrej strukturze, to będziecie się mogli wycofywać z glębokiej uprawy do średniej a poźniej do płytkiej i opory uciągu nie będą miały praktycznie dużego znaczenia. Należy przy takich uprawach , gdy jednocześnie siejemy rośliny , należy pamiętać , aby nie było rosnących chwastów i samosiewów, gdyż jak przyjdzie deszcz zaraz po zasiewie, to sie poprzyjmują. Należy zastosować uprawkę doprawiającą i niszczącą chwasty i samosiewy kilka dni przed uprawą decydującą - główną z siewem, lub zwalczać chemicznie, której metody nie jetsem zwolennikiem. Jak pisaliście , że świat dąży do upraw płytkich - myślę, że to dobry kierunek, ale należy zachować , no właśnie co .. ?

#558 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 22:11

Czy talerzówką da się zastapic orkę? http://www.agrisem.c...am=273&sfam=276 na ich stronie coś takiego znalazłem, nawet mają wersje na przód.

#559 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 22:53

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Naprawę ładne narzędzia , po porstu wyprzedzili mnie , nie wime dokładnie , ale chyba pisałem już, że 15 lat temu można było głęboszem z krojami przed słupicą uparwiać łąki i pastwiska, a teraz widze ,że już mamy takie narzędzia. Ich działanie jest podobne do moich, a nazywają je nowościami. Co do uprawy płytki, myślę, że ma przyszłość jak i uprawa pasowa. Nie wiem z rzesztą jak to nazwać. np. zasianie kukurydzy na ziarno, w rzędach odległych od siebie co 90 cm , spulchniając tylko małym kłem na głębokość nie wiem , 20-30 cm tylko wąski pas 10 cm pod pas siewny. Zaoszczędzilibyśmy wtedy na kosztach uprawy i energii , nie wiadmo jak zachowała by się nie wzruszona ziemia między rzędami kukurydzy. Moim zdanie szerszy rozstaw nie obniżył by plonu, gdybyśmy zachowali optymalne zagęszczenie w rzędach. Ale znowu nalezało by zmianić rozstaw wszystkich podbieraczy do omłotu. Myślę, że próby 90cm wypadła by korzystnie. Nie wiem czy międzyrzedzia niszczone były by chemicznie czy mechanicznie za pomocą płytkich pielników aktywnych .Plon wg mnie byłby dobry , a nasłonecznienie plantacji bardzo dobre. A uprawa objeła by tylko wąski pas siewny to jest około 20%. Potrzebne są próby, próby i próby. w burakach zwiększyłem rozstaw rzędów z 45 na 70 i plony nie spadły, polaryzacja także w tym roku wynosiła 18,05 %. A zanieczyszczenie 6%. Myślę, że uprawa pasowa , tylko pod pas siewny będzie miła przyszłość. Nie wiadomo jak będą przemieszczać się składniki międzyrzędź nieruszonych. Ale myślę, że system korzeniowy da sobie radę w żyznej glebie. Ogólnie wszyscy mnie wyprzedzili, ale ja się tym nie przejmuje. Praktycznie byłem pierwszy na rynku. I kto wie czy na wystawach 15 lat temu własnie oni nie podglądali odemnie. Przecież ja nie miałem od kogo ściągnąć , chyba 30 lat temu nie było takich maszyn. Ciekawostka :pracuję nad zasianiem dwóch roślin , tak , aby jedna zeszła w jednym roku, a druga bez uprawy w następnym. Ciekawe czy się uda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#560 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 12 styczeń 2011 - 23:14

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tylko kukurydzę sieje się na wiosnę, więc by trzeba zniszczyć poplon albo coś innego co by rosło na tym polu i zimowało. Pobobno sianie zboża w rzędy co 12,5cm daje też dobre wyniki. Właśnie trzeba prób , prób i jeszcze raz prób, tylko jeden problem jest mała wydajność tych prób. Chyba że podzielić pola na kilka mniejszych i próbować