Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#521 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 06 styczeń 2011 - 22:26

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tak jak pisałem wcześniej, cały czas szperam po necie i szukam informacji na temat systemu bezorkowego. Niestety są bardzo ciekawe strony (np.http://cornandsoybeandigest.com/always-say-never-never-till-can-bolster-profits-all-harshest-growing-regions), ale cóż z tego, bo potrzebna jest dobra znajomość angielskiego. Wydaje mi się że zagadnienie jest bardziej złożone niż myślałem. Jednak co do jednego jestem pewien, orka nie ma przyszłości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 13:10
  •  

#522 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 07 styczeń 2011 - 22:34

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zagadnienie jest dosc złozone ale myslę ze dacie sobie rade NAJWAZNIEJSZE aby nie zajezdzic gleby np uprawa mocno wilgotnej gleby albo ciezkimi maszynami [ kombajn buraczany przy bardzo wilgotnej pogodzie ] w takim przypadku nalezy wzruszyc glebe głebiej nie odwracajac jej, zapewni to dobry plon juz w nastepnym roku . Nastepne uprawy w kolejnych latach płyciej, ale starac sie naprawde w optymalnych warunkach Uregulowane stosunki powietrzne gleby zapewnia dobry rozkład materii organicznej i zyzna glebe. Pisałem już dużo wcześniej o uwrociach, gdzie nakłada się zazwyczaj nawożenie mineralne i organiczne oraz częstsze uprawki, a mimo to z powodu zajezdzenia gleby plon jest gorszy i niższy. W moim przypadku praktycznie tego nie widać, gdyż na końcu, przed sadzeniem i sianiem, wzruszam uwrocie głębiej. Chodzi o to abyście nie mieli pola tak zajezdzonego jak na uwrociach. Cała technologia na pewno weźmie w łeb jeżeli nie poradzicie sobie ze stosunkami powietrznymi w glebie i dlatego, gdy mamy już optymalne warunki glebowe, należy je szanować i starać się uprawiać naprawdę w optymalnych warunkach. Przestrzegając tego możemy uprawiać płyciej nawet przez szereg lat. Bo żyzna gleba sama się obroni. Oczywiście tak żyznej gleby chyba nie potraktujecie pługiem po kilku latach, bo to nie ma sensu. Każdym innym narzędziem, który spulchnia a nie odwraca gleby. Według mnie, choć nie mam porównania - gdyż 20 lat nie orze, jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne koszty uprawy są niższe o ok. 100-150 zł na ha i nawożenie o ok 100-150zł zł na ha
( gdybyśmy nawet przyjeli ochrone chemiczna o tych samych kosztach to zostaje 200/300 zł) Przy malym gospodarstwie nie bedzie tego widac, ale przy 100-200ha to już jakaś kwota. Nie wiem a może jest 400/500zł zysku...nie wiem. Nigdy tego nie liczyłem , mam zbyt mały areał, abym znaczaco odczul to finansowo. Czasowo na pewno ( krótszy czas uprawy).

Edytowany przez andrzej3560, 07 styczeń 2011 - 22:41.

#523 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 08 styczeń 2011 - 00:48

Czy talerzówką da się zastapic orkę? po doswiadczeniach z rzepakiem, przed siewiem pszenicy, po uprawie glownej wszystkie uwrocia potraktowalem gleboszem - efektem sa najrowniejsze wschody jakie widzialem od 10 lat ;)

szybszy rozklad resztek pozniwnych zapewnia takze ph w okolicach 5,5 i wiecej, nie mowiac juz o efektywnym zuzyciu pokarmu dla roslin. dla mnie filarem zyznej gleby jest po pierwsze odczyn, odczyn i jeszcze raz odczyn, warstwa prochnicy i prawidlowa struktura gleby.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#524 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 08 styczeń 2011 - 21:41

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Odczyn ta mysle ze prawie wszyscy wiedza ze wapno oraz magnez sa potrzebne. Zalezy jakie rosliny uprawiamy taki powinien byc odczyn Zreszta trzeba posrodkowac zaleznie od wymagan roslin gdyz odczyn zmienia sie bardzo wolno .Stosuje małe dawki wapna aby uchronic mikroorganizmy w glebie Podobno jednorazowe duze dawki szkodza glebie i jej zyciu.[co ja pisze przeciez wszyscy to wiedza]

#525 Share dominik93

dominik93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 08 styczeń 2011 - 22:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? http://picasaweb.goo.../franzbrunner63 Ten rolnik prowadzi uprawe bezorkową, ekologiczną (bez chemi i nawozów sztucznych), dba o życie gleby, nie uprawia gleby wilgotnej, a głębokość uprawy wynosi 4-5 cm (tyle ile głębokość siewu). Przeglądając jego galerie znalazłem jak można zwalczyć oset bez użycia chemii i wiele innych ciekawych rzeczy. Miłego oglądania ;)

#526 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 10:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Bardzo ciekawa galeria.
Jednak mi cały czas jedna rzecz nie daje spokoju. Wyczytałem na stronach obcojęzycznych że, brony talerzowe nie są polecane w uprawie bezorkowej (zerowej). Brona talerzowa działa jak pług tylko że płycej. A ja zamierzam zakupić agregat uprawowo siewny talerzowy,(już o tym wspominałem). Zastanawiam się teraz nad kupnem np. takiego agregatu http://allegro.pl/no...1388590323.html .Tylko teraz, jeśli będę miał dużo resztek pożniwnych lub innych, to taki agregat pewnie będzie się zapychał? Co o tym myślicie?

#527 Share malkolm

malkolm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1674 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 11:49

Czy talerzówką da się zastapic orkę? na pewno będzie się zapychał, wystarczy troszkę słomy i będzie się wszystko ciągnęło

#528 Share Lukaszjarm

Lukaszjarm

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1438 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 11:56

Czy talerzówką da się zastapic orkę? mam taki agregat i faktycznie jak slomy jest bardzo duzo to sie potrafi zapchac ale jak sie ora z przedpluzkami to nie ma problemow

#529 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 12:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Wszystko się zgadza, tylko ja nie zamierzam ORAĆ.

#530 Share R2maros9641

R2maros9641

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 09 styczeń 2011 - 12:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To może weź ten agregat, ale na 3 belkach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 15:22

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Co rozumiesz pod pojęciem na trzech belkach?

#532 Share R2maros9641

R2maros9641

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 09 styczeń 2011 - 17:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ta sama ilość graczek rozłożona na trzy rzędy (belki). Tak jak np. tu: link .

#533 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 19:55

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Piszecie ze brona talerzowa działa podobnie jak pług tylko płyciej może i tak ale są dwa rzędy talerzy drugi rząd odwraca z powrotem to tak jak by zaorac pole 2 x raz za razem .Prawidłowo rozumuje ja stosuje rzadko talerzowke wole spulchniać płytko głęboszem . Natomiast myślałem o talerzówce z prostymi talerzami, które skręcały by się ciągle na zasadzie brony wachadłowej z wałka przekaźnika mocy . Talerze toczyły by sie a zarazem poruszały by sie ruchem węża .Jeden rząd talerzy powinien wystarczyć .Talerze kroiły by glebę a przy każdym skręcie wspulchniały by glebę nie odwracajać jej, dobrze rozumuje? Maszyna byłaby bardziej skomplikowana ale dużo krótsza jeden rząd talerzy a może wykorzystać talerze i podczepić siewnik i zaraz zasiać Próby,próby ,próby.

#534 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 21:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Właśnie p. Andrzeju, próby,próby i jeszcze raz próby . Już pisałem że uprawiam ziemię między drzewkami, no i oczywiście do tego wykorzystuje "talerzówkę". Muszę zaznaczyć że glebę bardzo "ulepszyłem". Na jesieni zawsze sieje tam poplon (gorczycę), przed siewem stosuje talerzówkę. No i co zauważyłem, w bruzdach które talerzówka zostawiła (około 10-15 cm, ziemia bardzo pulchna, talerzówka prawie po oś się zagłębia), gorczyca była gorsza niż gdzie nie było bruzdy. Dodam że gorczyca była, ogólnie bardzo ładna ( nie widziałem takiej w okolicy).O czym to świadczy?

#535 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 21:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zastosuj w uprawie między drzewkami, przed siewem i podczas nieszczenia Em Farming - myślę, że będziesz bardzo zadowolony.
A teraz z innej beczki. PO mojemu duże obszarowo gospodarstwa na uprawie bezorkowej zyskają napweno ekologicznie i czasowo. A małe czasowo, tak aby mogli się zająć inna działalnością gospodarczą. Natomiast małe mają jeszcze jedną alternatywę - uprawy ekologiczne, do których jest podobno dość duża dopłata. A teraz mam inną propozycję: może by założyć grupę/zespół/zrzeszenie tzw. nieoraczy,i się spotkać gdzieś tam , np. w gospodarstwie agroturystycznym i omówić różne tematy. Najlepiej w takim miejscowości, aby więkoszość miała zbliżoną drogę. Grupa może się nazywać np. "a jednak można " lub inaczej- oczekuję waszych propozycji. Obok tematów bezorkowych możemy zająć się np. (ja potrzebuję około 200 m3 drewna do kominków, warzywa, jabłka i przetwory owocowe do warzywniaka, który prowadzi żona, itp. Mam na zbyciu np. amarantus 2 tony , łubin słodki 2 tony )Myślę , że każdy z was ma coś do zaoferowania, jak i do kupienia. Mogli byśmy się spotykać np. raz w roku w okresie przedwiosennnym i podyskutować jeden, dwa dni w jakimś atrakcyjnym miejscu. Możemy wybrać "prezesa" ja nim na pewno nie będę (100%). - są od tego młodzi . Można ustalić symboliczną składkę, np. 20 zł rocznie i zacząć się rozwijać. Myślę, z wśród Was jest naprawdę dobry organizator. Same podjęcie tematu czyni Was ludźmi odważnymi i poszukującymi nowości. Jeżeli nie podołamy takiemu przedsięwzięciu , to co my możemy ... A może (a jednak można). Pozdrawia dziadek Andrzej ;)

#536 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 22:14

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Stosuje od trzech lat. Co do pomysłu jestem za.

#537 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 09 styczeń 2011 - 22:38

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jestem za a nawet przeciw jak tp jeden nasz polityk mawiał.
Andrzej mam pytanie jak Twój ursusik 80 kilka koni ciąga na głębokość 30 kilku cm głębosza o szerokości około 3m? masz 3 zęby w nim czy jak? :unsure: liczna lap z tekstu jak user Lukasz1987 zauważył to 5-9 to są łapy od zwykłego agregatu ścierniskowego?

#538 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 09 styczeń 2011 - 22:42

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Choć chyba to reklama, jednak warto obejrzeć

#539 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 13:05

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

... Natomiast myślałem o talerzówce z prostymi talerzami, które skręcały by się ciągle na zasadzie brony wachadłowej z wałka przekaźnika mocy . Talerze toczyły by sie a zarazem poruszały by sie ruchem węża .Jeden rząd talerzy powinien wystarczyć ....

Przód Ciągnika przeciwstawiał by się ruchom agregatu, i także poruszałby się ruchem węża, lecz w przeciwną stronę ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share deutzfahr461

deutzfahr461

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 13:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? W takim rozwiązaniu trzeba by wziąć pod uwagę grubość elementów roboczych które musiały by wytrzymać opór ziemi. Dlatego mi się jakoś nie widzi taka maszyna.