Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#441 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2010 - 11:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Cenowo Tume biję na głowe Horscha...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 19:45
  •  

#442 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2010 - 12:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Do Twojego JD to nie lepszy byłby siewnik 3 metry? Dodany obrazek

#443 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2010 - 12:16

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Bobek plan jest taki aby pojawił się większy koń na wiosnę, dlatego przyszłościowo myślę o 4m. Jeśli Mój będzie za mały to najwyżej sąsiad będzie mi siał Swoim ciagnikiem a Moim siewnikiem. :huh:

Hubert jednak w Tume jest kilka rozwiazań, które mi się bardzo nie podobają :blink: Dlatego pomimo ceny rozważam oba

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2010 - 12:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Będziesz świadczył usługi większym siewnikiem?

#445 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2010 - 12:43

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Napewno będę siał sąsiadowi do dobrze żyjemy i Sobie nawzajem pomagamy, co do typowych usług to raczej nie bo pracuję.

Edit: literówka

#446 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 24 listopad 2010 - 16:18

kolego samą talerzówką i spulchniaczem niewiele zdziałasz, potrzebny jest jakiś kultywator ścierniskowy który wymiesza dokładnie glebę na głębokości do 20cm. Spulchniacz ma odstępy między łapami 30-40cm i nie miesza gleby tylko ją napowietrza.

A jak sobie radzi lemken kiedy mało co wchodzi w glebę (posucha)?
DEZERTER

#447 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 24 listopad 2010 - 16:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? pewno jak ma ostre lemiesze to wlazi.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#448 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 24 listopad 2010 - 16:34

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jeszcze nie zdarzyła Mi się taka sytuacja, że Lemken nie chciał wejść w ziemie. Uprawa bezorkowa oraz regularne głęboszowanie sprawiają, iż gleba ma większą pojemność wodną. Dodatkowo gospodarzę na I i II klasie no i deczko IIIB ale to tylko jeden kawałek. Więc na glebach o bardzo dobrych i dobrych właściwościach jeśli chodzi o magazynowanie wody.

#449 Share SAUTER

SAUTER

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 15:11

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A czy ktoś z was widział działanie spulchniacza czeskiego Farmet Fantom? http://www.farmet.pl...cze-fantom.html
Czy 3 rzędy redlic wystarczą zeby dobrze wymieszać glebę?

#450 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 16:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Na moje ten z linku trochę słaby jakby jechać wciąż bezorkowo. http://www.farmet.pl...e-triolent.html ten byłby lepszy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 16:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? fantom dobrze moze mieszac, bo ma wiecej redlic przypadajacych na m szerokosci niz triolent, ale raczej tylko do plytkiej i sredniej uprawy. wiec tak jak @dawidq2 mowi do bezorkowej jako glowne narzedzie to sie nie nadaje.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#452 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 grudzień 2010 - 16:56

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Moim zdaniem to fantom jest wystarczający, ze względu na ilość łap jakie posiada ten agregat, dodatkowo można zastosować raz na 4 lata głębosz i problem podeszwy płużnej znika. Jeśli wybierać w Farmeta to bardzo wybrałbym Turbulenta, ze względu na ilość łap oraz fakt, iż posiada 4 belki co ma bardzo pozytywny wpływ przy mieszaniu gleby. W przypadku uprawy bezorkowej Moim zdaniem III belki to minimum IV to optimum.

#453 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 18:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Janek, a skąd w uprawie bezorkowej podeszwa płużna, tym samym po co głębosz?
DEZERTER

#454 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 grudzień 2010 - 19:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Marian wierz, mi występuje. Gleba się zagęszcza i bez znaczenia jest, że stosuje się ciśnienie robocze na poziomie 0,8 bara, bliźniaki. Organizmy glebowe oraz korzenie roślin nie są w stanie w należyty sposób rozluźnić głębszych warstw gleby, szczególnie w pierwszych latach po przejściu na system bezorkowy. Burak cukrowy czy rzepak ma bardzo okazały system korzeniowy więc jeśli chce się osiągać bardzo wysokie plony należy zapewnić im należyte warunki rozwoju nie mówię tu tylko o składnikach mineralnych w glebie ale także możliwości rozwoju systemu korzeniowego. Na jednym polu na którym eksperymentuję od zawsze nie wykonywałem głęboszowania na obszarze 20% powierzchni całkowitej ( dokładnie 8 lat nie był głeboszowany)
i zaobserwowałem wyraźne pogorszenie rozwoju korzenia buraka cukrowego, korzeń był ładny do 25cm niżej robił się "krzaczasty". Na tych 20% głebosz był ostatni raz używany po zbiorze pszenicy po ostatniej orce. Pomimo siania rzepaku i gorczycy ziemia zagęściła się.
Jadący ciągnik po powierzchni może zapadać się niewiele np. 5cm ale nacisk na podłoże oddziałuje dużo głębiej stąd podeszwa, w znacznie mniejszym stopniu niż przy tradycyjnej uprawie ale jednak występuje

#455 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 20:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No zgoda, jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę specyfikację pracy wyżej wymienionego Triolenta na przykład, oraz głębokości na jaką głęboszujesz to otrzymujemy różnice 5 centymetrów. Czy jest to aż tak duża różnica aby spalać dodatkowe litry paliwa? Czy może przejechać raz tym Farmetem na 35 cm, oczywiście spalając odpowiednio więcej, ale nie wykonywać dodatkowego zabiegu, w dodatku tak energochłonnego?
Co o tym sądzisz?
DEZERTER

#456 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 07 grudzień 2010 - 20:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jesli chodzi o różnicę 5cm to fakt nie opłaca się kupować głebosza, jednak ile ten agregat wytrzyma ha przy pracy na takiej głębokości? Wystarczy porównać budowę łapy w głeboszu i w tym agregacie.

Ja wychodzę, z założenia że maszyny należy dobrać do ziem na jakich się gospodarzy. Z doświadczenia, które zdobyłem w uprawie bezorkowe uważam, że lepiej jak jest więcej łap na metrze w agregacie. Dlatego kupił bym 13 łapowy a nie 10. Dodatkowo max głebokość na jaką uprawiam to 25cm, na tyle pozwala Mi agregat stwierdzam, że głebiej nie potrzeba. Co 4 lata głębosz na 40cm.

Oczywiście mogę się mylić B)

#457 Share majranjd

majranjd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 437 postów

Napisany 07 grudzień 2010 - 20:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Fakt moje przeoczenie, powinienem dodać, że takie spulchnienie miałoby miejsce tylko raz - jesienią przed burakami, z uwagi jak już wspomniałeś na ich system korzeniowy. Pod pozostałe rośliny uprawa standard - czyli jak pisałeś max 25 cm, no i oczywiście tylko kultywatory wielobelkowe. Niewątpliwie zużycie elementów przy tak głębokiej uprawie byłoby znacznie większe w kultywatorze, moim zdaniem jednak pozostałoby to na równi z kosztami paliwa i zużycia elementów roboczych przy głęboszowaniu. Zyskujemy jednak wyraźnie na czasie, co jest jednym z istotniejszych powodów przechodzenia na system uprawy bezorkowej.
DEZERTER

#458 Share Kuba87

Kuba87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, uprawa uproszczona i bezorkowa!

Napisany 09 grudzień 2010 - 09:05

teraz jezdze karatem, ale zastanawiam sie czy cos lepiej by sobie nie radzilo w plytkiej uprawie.

Karat nie radzi sobie najlepiej w płytkiej uprawie? Nad jakimiś konkretnymi modelami maszyn się zastanawiasz?

Janek mógłbyś wrzucić foto Twojego "Double Smaragda" ;) ?

#459 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 09 grudzień 2010 - 09:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę? radzi sobie dobrze i jak ostatnio ogladalem prace kompatkowych talerzowek to wole swojego karata ;)
ale trzeba przyznac, ze sa lepsze maszyny do stricte zrywania scierni plytko :o

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share Kuba87

Kuba87

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów
  • Zainteresowania:Lotnictwo, uprawa uproszczona i bezorkowa!

Napisany 09 grudzień 2010 - 11:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Czyli jakie konkretnie według Ciebie są to maszyny ;) ?