Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#401 Share pryma

pryma

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 05 kwiecień 2010 - 18:28

Czy talerzówką da się zastapic orkę? wydaje mi sie ze EM - efektywne mikroorganizmy nadaja sie dla kogos kto zaczyna uprawiac bezorkowo poniewaz jak w przypadku " dziadka Andrzeja" to On juz ma w glebie mase mikroorganizmow wiec nie widze sensu ich stosowania - efektywne mikroorganizmy stosuje sie przez okolo 5 lat jesli przechodzimy na plytka orke i bezorkowa uprawe poniewaz po tym czasie sa one w stanie juz sie same w glebie namnazac i ich stosowanie jest zbedne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 01:29
  •  

#402 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 21 kwiecień 2010 - 19:47

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam
Zasiałem buraki cukrowe na polu po pszenicy ozimej bez orki. Słoma nisko ścięta dwa razy agregat ścierniskowy i siew międzyplonu facelia (koniec sierpnia) urosła poducha po kolana. A na wiosnę Rundup 2l/ha,nawozy, płytka uprawa na raz i siew buraków zwykłą Gamą. Nic się nie zapychało zasiało się pięknie, może dlatego, że pole bez orki było idealnie równe. Zobaczymy co z tego wyrośnie :D
http://www.agrofoto....mage&img=216465
http://www.agrofoto....mage&img=216464
Na tak samo przygotowanym polu zasiałem owies zwykłym starym Poznaniakiem. poschodził ładnie, równo.
Zastanawiam się ile teraz zastosować azotu, na powierzchni jest dużo resztek podczas rozkładu których bakterie zeżrą go pewnie dużo.
Następnym etapem będzie Strip-Till

#403 Share mlodyrolnik25

mlodyrolnik25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 03 maj 2010 - 09:23

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam. Ja przez dwa lata stosowałem orkę na raz w uprawie jęczmienia jarego. słoma ścięta sieczkarnią i talerzowanie. czasem przed talerzówka sypnąłem saletry.Na zime głęboka orka. Uprawiam na glinie przechodzącej w czarną ziemie. Po tych dwóch latach plony spadły o ok 20%.Ziemia się zbiła, jest twardo i zrobiła tzw podeszwa (zwłaszcza w jęczmienisku)W tym roku zmuszony jestem jeden kawałek zostawić na ugorowanie ( w tym tygodniu zrobię płytka orke i zasieje mieszankę poplonowa:owies. groch, łubin, słonecznik, wyka itp. Przyoram płytko albo zniszcze talerzówka i na jesieni zoram jeszcze raz głębiej i zasieję pszenicę. Mam nadzieje że się uda. PS. Myślicie że wykonanlne czy trzeba zmodyfikowac ten plan.

#404 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 03 maj 2010 - 10:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Może popryskaj UgMax'em który spulchnia glebe i przyspiesza rozkład resztek pożniwnych i poplonów.

#405 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 maj 2010 - 11:14

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Hmm plony spadły, ale nie pisałeś czy warunki pogodowe były takie same w ciągu tych dwóch lat. :)

#406 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 06 maj 2010 - 16:15

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie stosuj Ugszajsu on tylko spulchnia portfel

#407 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 06 maj 2010 - 17:07

Czy talerzówką da się zastapic orkę? a jak to jest od strony arimr, jak teraz prowadzę rejestr zabiegów agrotechnicznych do pakietu rolnośrodowiskowego, to zabieg po nawożeniu obornikiem jako uprawa - brona talerzowa będzie wystarczający do przykrycia obornika dla arimr czy można to zakwalifikować jako uprawę bezorkową, tak samo jako uprawę bezorkową zamiast orki na wiosnę poplonów?

#408 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 949 postów

Napisany 06 maj 2010 - 21:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zawsze piszę pierwszy zabieg herbicydem totalnym (Rundup). Nigdy nie orałem na wiosnę poplonów.

#409 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 29 sierpień 2010 - 14:57

Miszka31 ziemie klasy 1 i 2 tez sie ciezko uprawia bo jak zaschną to na kamien szczególni trzeba tego pilnować przy wiosennych orkach itp. kiedys uprawiałem takie ziemie to wiem co to znaczy.

źródło
zdaje się że nie wiesz o co chodzi B) czarnoziem najlżej uprawiać a w Hrubieszowskim i Tomaszowskim jest go fuul, ciężka jest borowina, a czarnoziem to najlepsza ziemia jaką można sobie wymarzyć do uprawy :)

i od tamtej pory nie uprawiam wiecej jak do 10cm pól a pod ziemniaki 15cm i plony też są dobre bez ruszania spodniej warstwy ziemi

to się pochwal ile ton ziemniaka masz z ha 10, 15? B)
źródło
Andrzej jak Twój ursus C-385 czy 914 ciąga 2,7m głębosza na 35cm B) , w niektórych miejscach piszesz że masz 5 łap w innym można wyliczyć że jest ich 9 :) , jak do 3m głęboszy 5-6 łap potrzeba 150-180KM B)
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#410 Share wiesio

wiesio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 22:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Bardzo ciekawy temat poruszacie, który bardzo mnie zainteresował, sam jestem zwolennikiem uprawy bezorkowej , niestety jeszcze używam pługa, ponieważ trzeba mieć taką maszynę jak Andrzej ,tylko jak ją wykonać? Wydaje mi się że najłatwiej kupić jakiś zdezelowany gruber aby rama była zdrowa no i dobrze by miał wał i na jego bazie wykonać coś takiego jak Andrzej. Szkoda że zdjęcia Andrzeja są mało pomocne ,ale z tego co widać chyba nie jest to całkowicie samodzielna konstrukcja bo mi się wydaje aby coś takiego wykonać samodzielnie to trzeba mieć dobrze wyposażony warsztat .A może się mylę wiec może ktoś mnie oświeci?
Natomiast z twierdzeniem że EM-y pomagają w uprawie bezorkowej w pełni się zgadzam,mam trochę doświadczenia z nimi i mogę wszystkim je polecić .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 02 wrzesień 2010 - 22:56

Wydaje mi się że najłatwiej kupić jakiś zdezelowany gruber aby rama była zdrowa no i dobrze by miał wał i na jego bazie wykonać coś takiego jak Andrzej.

najlatwiej wybrac cos tutaj: http://www.gaspardo.pl/1_3.php B)
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#412 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 03 wrzesień 2010 - 06:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Prote że da się zastąpic orke talerzówką, wystarczą 2 przejazdy i ehekt jest znacznie lepszy jak orce, sam to niedawno spraktykowałem, głebokośc spulchnienia 20cm, tyle co nie którzy orzą pługami, myśle że nie jest tragicznie.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#413 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 wrzesień 2010 - 06:48

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jaka to talerzówka? B)

#414 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 03 wrzesień 2010 - 06:53

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dokładnie agregat talerzowy Metal-Fach, idzie w ziemie tylko trzeba miec dobrego konia, mój ciapek za słaby na takie wyczyny jest.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#415 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 wrzesień 2010 - 07:15

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Szczerze jestem trochę zdumiony. :) Jeżeli kąt pochylenia wynosi 11 stopni, a średnica talerzy 560 mm, to przy głębokości 20 cm prawie połowa talerza idzie w ziemi. B) Dobre łożyska musi mieć ta talerzówką. B)

#416 Share mesomorph

mesomorph

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 03 wrzesień 2010 - 07:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Moim zdaniem talerzowka przeznaczona est do uprawy pozniwnej.. I nie da sie zastapic orki.. Chwasty zostna na powierzchni, a przy orce nie... Ja tam wole plug B)

#417 Share murtek

murtek

John Deere

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2150 postów

Napisany 03 wrzesień 2010 - 10:15

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ja w tym roku będę obsiewał wszystkie pola pszenicą po ... bronie talerzowej. W zeszłym roku zasiałem tak jęczmień i nie ma jakichkolwiek różnic między orką a talerzowaniem.

Bobek_Farmer
Moja przy talerzach fi 610 "idzie" po same osie (łożyska drewniane)

mesomorph
Zależy od rodzaju brony talerzowej...
Pług myślę, że jest lepszy, lecz talerzówką o wiele wiele szybciej zrobisz. Chyba jest różnica 15- 20 min a przynajmniej 1,5 godz/ ha ???
CZĘŚCI ZAMIENNE, OLEJE, FILTRY JOHN DEERE, CASE, STEYR, NEW HOLLAND, MANITOU, VADERSTAD, HORSCH, LEMKEN, KOCKERLING, POTTINGER, HARDI, MASCHIO GASPARDO, FARMET. NISKIE CENY ORAZ SZYBKA WYSYŁKA (18 ZŁ) TEL. 697 970 169 e-mail: m_martka@osadkowski-cebulski.pl

#418 Share mesomorph

mesomorph

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 03 wrzesień 2010 - 10:17

Czy talerzówką da się zastapic orkę? no szybciej to napewno B) chyba poswiece jedno pole na próbe i pol zasieje po bronie talerzowej a pol po plugu;) w ubieglym roku sialem tak przenice, ale to ze wzgledu na susze i nie dalo rady orac :) to bylo stanowisko po rzepaku ale przenica bylo jak po orce B) Nie ma roznic miedzy talerzowaniem a orka, ale przez orke chwasty zabijesz... jest wiecej plusów, ale z drugiej strony czas to pieniadz :) jeszce biorac pod uwage pogode to trzeba sie spieszyc z uprawa i siewem; ) no i oczywiscie trzeba wziąć pod uwage jaka talerzówka...

#419 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 03 wrzesień 2010 - 12:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? a slyszales o czyms takim jak herbicydy?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 wrzesień 2010 - 13:03

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @murtek3 masz na myśli zwykłą bronę talerzową? B) @kobra89 piszę o kompaktowej bronie talerzowej. B)