Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#241 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 12 marzec 2009 - 09:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Przylacze sie do dyskusji i wtrace moje zdanie :) W tamtym roku na 2 kawalkach kazdy po okolo 20 Ha sielismy rzepak w mulcz. Najpierw zastosowalismy taki zestaw glebosz z przodu ciagnika z tylu talerzowka. Wilgoc w ziemi sie zatrzymala , po tyg chwasty powschodzily. Spryskalismy Roundupem i pozniej uslugowo siali nam Vaderstadem rzepak. Dzis postaram sie zrobic kilka zdjec tego pola jak to wyglada. Wedlog mnie roznicy przy wschodzie rzepaku nie ma a naklady na robocizne sa mniejsze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 03:26
  •  

#242 Share pawsko

pawsko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 12 marzec 2009 - 10:28

Czy talerzówką da się zastapic orkę? wszytko rozbija sie o pare kwestii których przeskoczyć sie takłatwo nie da po pierwsze możliwości gospodarstwa jesli chodzi o sprzęt bo nie da sie stosować uprawy uproszczonej bez narzędzi do tego celu stworzonych tzn np talerzując i siejąc np poznaniakiem lub tego typu sprzętem to samobójstwo bo tylko sie mozna narobic a wschodów moze nie byc w tych ostatnio trudnych warunkach(susze). zgadzam sie z tym ze uprawa uproszczona to nie dla wszystkich gospodarstwjest bonie wszedzie warunki sąsprzyjajace ku temu czyli ziemia rozkład opadów itp. z tego co zdązyłem zaobserwowac to najczesciej uproszczenia stosuja gospodarstwao słabszych glebach starajac sie zmniejszac koszty. ktos ktoma gleby 1 czy 2 klasy robi jak mu sie podoba a z reguły orza bo nieważne jak posieje czy orkowo czy bez orkowo i tak plony ma bardzo wysokie.ja mam słabze gleby i cziężkie i lżejsze i u mnie sie metoda uproszczona sprawdza. ale nie stosuje talerzówek bo działą takjak pług odwraca glebe. stosuje agregaty redlicowe które mieszają glebe z resztkami. pozdrawiam

#243 Share sinek

sinek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 12 marzec 2009 - 18:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No dobra tylko ja mam teraz takie pytanie jakie zastosowanie ma uprawa bez orkowa w gospodarstwach gdzie sieje się regras na sianokiszonkę po pierwszym pokosie kasuje się go i sieje kukurydze a po kukurydzy znowu regras i tak na okrągło a przed orką wywozi się spore ilości obornika około 50t/h

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 12 marzec 2009 - 21:35

Czy talerzówką da się zastapic orkę? :) po kuku bym nie ryzykował siać bezorkowo,a obornik chyba trzeba zaorać ,być może się mylę ale tak mi się wydaje

#245 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 12 marzec 2009 - 21:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Msyle, ze kompostowanie obornika byloby najbardzije wskazane. Jelsi chodzi o inne wypowiedzi , jak wczesniej pisalem , efekty uprawy bezorkowej widoczne beda dopiero po kilku latach. Wybieranie natomiast uprawy uproszczonej pod dana rosline np. pszenice po rzepaku , jest to tylko uproszczenie a zaoranie pola po pszenicy przerywa lancuch uprawy bezorkowej i wracamy do punktu wyjscia. W calym pojeciu chodzi o zyznosc gleby niezlaeznie od jej klasy . Wypowiedz , ze po rzepaku trudno bylo zaorac pod pszenice - przyczyny moga byc dwie: zbyt sucho albo zbyt dlugo zostawione samosiewy rzepaku, ktore za mocno wyrosly i wysuszyly glebe. Gdyby wczesniej byly zniszczone ,uprawka napewno oralo by sie duzo lepiej. Sam kiedys oralem i mowili ze nawet dobrze i wiem cos o tym . Co do szkodnikow nie zauwazylem nic takiego gdyz uprawiam ziemniaki i nigdy nie byly pogryzione( nie wiem wlasnie czy do przetrwania nie potrzebuja wlasnie pluga, aby je glebeij przykryl). Co do plodozmianu jest to rzecz wazna , ale nie decydujaca. Uprawiam takze pszenzyto po pszenicy i nie widze wiekszego nasilenia chorob w porownaniu z uprawa tradycyjna. MIom zdaniem uprawa uproszczona w jednym roku a w nastpenym roku orka to tylko obnizenie kosztow, ale nigdy nie doprowadzi do uzyznienia wierzchniej warstwy gleby . Talerzowka nie zawsze rozwiaze problem , oceniam ja na trojke. Nieraz nalezy gdy gleba jest zbita glebiej ja spulchnic np. 25-30 cm, aby napowietrzyc ja. Jeśli chodzi ochwasty ja w ciagu 20 lat stosowalem tylko 2krotnie na niektorych polach oprysk na perz.

#246 Share pawsko

pawsko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 13 marzec 2009 - 16:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Iron- po każdej roślinie można siać bezorkowo tylko warunkiem jest posiadanie odpowiednich maszyn a czemu nie stosujesz pod rzepak uproszczeń?? Moje zdanie jest takie że uprawa uproszczona może sie nawet wszedzie sprawdzać bo istotą rzeczy jest to by terminowo i starannie umieścić ziarno w ziemi a czy to bedzie po orce czy po talerzówce lub innym narzedziem zrobione to nie ma znaczenia, plus do tego sprzyjająca pogoda. Uproszczeń sie trzeba nauczyc na własnym polu z książek sie tego nie da wyczytać każde pole inne i wymaga innego traktowania a siejąc terminowo i dobrze masz zagwarantowaną 20%sukcesu, 10% nawożenie i ochrona a 70% niestety warunki atmosferyczne.Ne ma złych pól są tylko źle dobrane rośliny uprawne do nich.

#247 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 13 marzec 2009 - 18:17

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Iron nie mylisz się obornik trzeba przyorać a najlepiej jesienia a po kukurydzy ja też nie zaryzykował bym siewu po uprawie uproszczonej , weź wsiej cokolwiek w ziemie gdzie na powierzchni leży ogrom resztek pożniwnych ściętej słomu kukurydzianej lup po pszenicy gdy plon dochodziłdo 9t z ha a na polu pozostała gruba awarstwa sieczki, ja tego nie widzę. Sianie w glebę pełną nierozłożonych resztek pożniwnych i wg mnie może bardzo negatywniw wpłynąc na wschody co przłoży się na obsadę roślin na polu co warunkuje plon.

#248 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 13 marzec 2009 - 18:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? dużą ilość resztek pożniwnych na pierwszy plan płytka uprawa talerzówką(dobrze jest zastosować azot lub inne pridukty bakteryjne do roskładu słomy) a na mniejszą ilość słomy brona mulczowa minimalne zapotrzebowanie na paliwo a po wschidach chwastów najlepiej się spisze gruber trujbelkowy i póżniej można siać zestawem w miarę tanim Ares+ Poznaniak z redlicami talerzowymi

#249 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 21:08

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie szkoda wam składników z tego obornika, którego jesienią zaoraliście na głębokość 35 cm. Leży sobie na dnie bruzdy, a składniki z niego przy takiej pogodzie przemieszczają się w dol, (a może w gore?). Lepiej było płytko go podorać 8 cm jesienią i następnie glebę spulchnić 30 cm nie odwracając jej. Najlepiej zastosować dobrze rozłożony obornik, lub kompost z obornika i jedna uprawą spulchniamy glebę mieszając kompost z wierzchnia warstwa gleby. A gdy to zrobimy wiosną, za jednym razem wywozimy kompost, 20 ton wystarczy, a nie 50 ton obornika mieszając go z ziemią spulchniamy glebę i przygotowujemy glebę pod zasiew (można to zrobić jednym przejazdem).

#250 Share zdruj77

zdruj77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 21:11

Czy talerzówką da się zastapic orkę? jak jest dobry pług to ładnie wszystko przykryje i ładnie przegnije a talerzówka wymiesza ściernie z ziemią i częściowo go nie przykryje i przegnije tylko to co jest pod ziemią

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share pawsko

pawsko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 23:00

Czy talerzówką da się zastapic orkę? A po co masz to chować pod ziemie w czym to przeszkadza że resztki są wymieszane z wierzchnią warstwą?najlepiej sie rozkładają do 10cm głebokości przez co wierzchnia warstwa staje sie bardziej żyzna.wydaje mi sie że temat można zamknąc bo możemy sie tu spierać w nieskończonośc bo zawsze będzie jakiś przeciwnik uproszczeń co wtrąci swoje zdanie i uwagi a ci co wolą uproszczenia będa udowadniać że nie ma racji i tak koło sie zamyka wg mnie wystarczająco dużo tu informacji dla kogoś poczatkującego w dziedzinie uproszzczeń. jak ktoś chce niech próbuje a jak nie to dalej niech orze. Ot takie moje zdanie....

#252 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 23:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Wedlug mnie dobry plug to taki , ktory spulchni a nie przykryje . Pług z lemieszami bez odklodni z waskimi slupicami. Twoim dorym pługiem zaorac wszytsko przykrywajac a nastepnie zasiac agregatem . Mylse ze potrafi to zrobic wielu rolnikow. A w tym temacie chyba nie o to chodzi. Gdybyscie zyli 300 czy 500 lat wciaz byscie orali "dobrymi plugami " i nic byscie nie zmienili. Natomiast w uprawie bezorkowej chodzi jak kolega zaznaczyl wyzej aby spulchnic i umiescic nasiona w glebie tak odpowiednia ich ilosc poschodzila. Przy tym jak najmniej uzyc paliw , nawozow i srodkow ochrony roslin uzyskujac przy tym dobry plon. POruszany byl tez temat wilgotoniscowy gleby . Mysle z etego trzeba sie samemu nauczyc . Wiadomo np. aby zatrzec tyn musi byc odpowiednio wilgotny, aby pomalowac drewno , metal usi byc suchy. A glebe nalezy uprawiac w optymalych warunkach. KOnczac myslcie nad udoskonaleniem uprawy bezorkowej . Stosujcie uprawy na malych aralach w celu nabierania doswiadczenia.

#253 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 00:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Andrzej3560 nadal mam wątpliwości co skutków, nadal nie przekonuje mnie ta metoda bo jak wykonać prezcyzyjny siew mając warstwę nierozłożonej sieczki słomy z pszenicy lub kukurydzy, jakie będą wschody gdzie obsadę ustala siejąc 200-300 nasin mametr kwadrarowy, nie wspomnę o chorobach grzybowych jakie czają się na resztkach pożniwnych które porażą młode siewki, wg mnie metoda ta sprawdza się w niektórych uprawach, lecz gospodarstwach w których stosuje się uproszczony płodozmian przykrywanie reszrtek pożniwnych pługiem jest koniecznością, metoda bezorkowa napewno też jest stosowana ale w tych uprawach gdzie nie ma dużo resztek pozniwnych np po okopowych.

#254 Share pawsko

pawsko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 02:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie masz pojęcia o uprawie bez orkowej, wiec dlatego Cie nie przekonuje. Poczytaj trochę więcej na ten temat, pojeździj po gospodarstwach, które ta metoda uprawiają, to zobaczysz jak się wykonuje uprawę i siew precyzyjny w tej metodzie, a wierz mi, że bardziej precyzyjnie niż po orce z doświadczenia to wiem, ja sieje w ilościach 160kg/ha pszenicy, rzepak 2-3kg/ha, jęczmień tak jak pszenice, tyko zimowy chyba jeszcze obniżę bo za gesty jest. Nie miałem jeszcze problemów ze wschodami przy tej metodzie, ale mam do tego odpowiednie maszyny. A jak masz wątpliwości to nikt nie zabrania Ci orać przecież.

Edytowany przez MarcinPykuS, 15 marzec 2009 - 17:07.
Cytowanie poprzedniego postu.

#255 Share iron

iron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1397 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 08:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę? kolego pawsko jak ktoś nie ma pojęcia to chyba ty nawet najwięksi zwolennicy uproszczonej uprawy przyznają żę pod kuku trzeba zaorać bo nie dają rady najlepszymi maszynami przykryć materii na tyle aby uzyskać dobre wschody rośliny następczej

#256 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 08:26

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Panowie założyłem ten temat jakiś czas temu jak jeszcze nie miałem talerzówki bo chciałem się dowiedzieć czy w pewnych warunkach da się ograniczyć orkę stosując talerzówkę, teraz mam talerzowkę (i to nie byle jaką ;) ) i twierdze że na 6tej kl gdyby nie zaperzenie wogóle bym nie orał, a teraz będe miał 4ha obornika do stalerzowania, orka na wiosnę na lżejszych ziemiach i wogóle piekielnie przesusza glebę dlatego stalerzowanie będzie lepszym zabiegiem, a pod żyto kilka przejść stalerzowałem ściernisko traktowane wcześniej agregatem i nie było żadnych różnic co do wschodów i teraz nie znać wogóle gdzie była głęboka orka a gdzie talerzowane. Nie iwem jak z perzem ale Cut L miesza ziemie bardzo dobrze nie to co 1,8m ciągane za c 360 ;)

#257 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 10:32

Nie szkoda wam składników z tego obornika, którego jesienią zaoraliście na głębokość 35 cm. Leży sobie na dnie bruzdy, a składniki z niego przy takiej pogodzie przemieszczają się w dol, (a może w gore?). Lepiej było płytko go podorać 8 cm jesienią i następnie glebę spulchnić 30 cm nie odwracając jej. Najlepiej zastosować dobrze rozłożony obornik, lub kompost z obornika i jedna uprawą spulchniamy glebę mieszając kompost z wierzchnia warstwa gleby. A gdy to zrobimy wiosną, za jednym razem wywozimy kompost, 20 ton wystarczy, a nie 50 ton obornika mieszając go z ziemią spulchniamy glebę i przygotowujemy glebę pod zasiew (można to zrobić jednym przejazdem).

ja jeszcze stosuję pług do przyorania obornika ale wpierw wymieszam gruberem na 15 cm i bla świętego spokoju bo ojcu serce pęka na 20cm orka ale gdybym miał lepszy agregat ścierniskowy to sały obornik idealnie bym mógł wymieszać i nic by w powietrze nie uleciało

#258 Share pawsko

pawsko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 11:25

kolego pawsko jak ktoś nie ma pojęcia to chyba ty nawet najwięksi zwolennicy uproszczonej uprawy przyznają żę pod kuku trzeba zaorać bo nie dają rady najlepszymi maszynami przykryć materii na tyle aby uzyskać dobre wschody rośliny następczej

No pokaż mi w praktyce tych zwolenników, którzy orzą po kukurydzy...W moim otoczeniu rolników, którzy uprawiają metodą uproszczoną, nikt nie orze po kukurydzy i co się uparliście że te resztki trzeba przykryć!!?? Mają być wymieszane z ziemią i część będzie na wierzchu, część pod ziemia i tyle i tak ma być. Ja przez ostatnie 2 lata uprawiałem kukurydze nasienna i kombajny do jej zbioru nie rozdrabniają roślin jak przystawki w kombajnach które na ziarno zbierają, a jakoś 2 razy przejechałem w taka stojąca kukurydze agregatem do uprawy bez orkowej i nie talerzówką i posiałem po tym fakt wyglądać to to nie wyglądało ładnie, ale wschody mam 99% i jakoś problemów nie było. Także IRON po praktykuj trochę, a później się wypowiadaj. Naczytasz się na forum lub w innych źródłach tego typu i wyrażasz opinie.

Panowie założyłem ten temat jakiś czas temu jak jeszcze nie miałem talerzówki bo chciałem się dowiedzieć czy w pewnych warunkach da się ograniczyć orkę stosując talerzówkę, teraz mam talerzowkę (i to nie byle jaką ;) ) i twierdze że na 6tej kl gdyby nie zaperzenie wogóle bym nie orał, a teraz będe miał 4ha obornika do stalerzowania, orka na wiosnę na lżejszych ziemiach i wogóle piekielnie przesusza glebę dlatego stalerzowanie będzie lepszym zabiegiem, a pod żyto kilka przejść stalerzowałem ściernisko traktowane wcześniej agregatem i nie było żadnych różnic co do wschodów i teraz nie znać wogóle gdzie była głęboka orka a gdzie talerzowane. Nie iwem jak z perzem ale Cut L miesza ziemie bardzo dobrze nie to co 1,8m ciągane za c 360 ;)

@Ferdek07-podziwiam, kto się porywa na uprawę na 6 kl ziemi, ale to inna kwestia, na takiej glebie to nawet grabiami uprawisz, bo to sam piasek. Najlepiej to widoczne jest jak robią pokazy maszyn w polu np: Agroshow w takim piasku, jak na tym lotnisku jest to nawet koniem i bronkami za nim by uprawił, a oni się szczycą że maszyny pięknie uprawiają, orzą itp po 10 razy w tym samym, także myślę ze na 6 klasie każde narzędzie jest dobre do uprawy, bo ziemia po prostu nie ma oporów i się sypie nawet pod najprostszymi narzędziami.

Edytowany przez MarcinPykuS, 15 marzec 2009 - 17:17.
Pisanie posta pod postem.

#259 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 15 marzec 2009 - 13:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ha ha ha, 6ta 6tej klasie nie równa, to że mam kilka ha przy domu 5tej i 6tej kl to nie znaczy że ugorem to zostawie bo z roślinej się nie utrzymuje,
a więc w końcu ktoś przyznał ze talerzówką da sie zastąpić orkę ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 15 marzec 2009 - 16:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @pawsko nie nabijaj postów pisząc 2 pod rząd, o cytowaniu poprzedniego posta nie wspominając.
I co się śmiejesz z VI klasy, a ty co masz same czarnoziemy? Aha i wypowiadasz się jakbyś był farmerem na 1000ha. VI klasa różni się tylko tym że jest lżejsza w uprawie i ma słabsze plony. I tak jak każdą glebę ją tez trzeba uprawić. A że jest lekka to jak najbardziej talerzówka orkę zastąpi.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)