Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#181 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 03 marzec 2008 - 22:00

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Tyger

Ile ty masz lat że określasz talerzówkę jako ,,relikt prl ala pgr".
Jestem pewien że poniżej 15.
A to o czym piszesz to jest ala talerzowanie.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 18:40
  •  

#182 Share Tyger

Tyger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 03 marzec 2008 - 22:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? to jakie to jest konkret talerzowanie? zgoda że talerzówka potnie zielsko chwasty i wszelki syf a potem to łatwiej przeorać, ale taki syf na polach jest na nieurzytkach lub zaperzonych polach a takie pocięcie nie załatwia problemu, no chyba że potem oprysk roudupem którego nigdzie niebyło i niebędzie, fajnie sprawdzała by się w ekologi talerzówka do poplonów itd tylko co z tego jak nie wolno stosować lifosadu a po takiej talerzówce rozrośnie się perz.
Krótko czy robiąc talerzówką pozbede się perzu z zaperzonego zaniedbanego pola, bo kolega nabrał takich pól i się męczy w ekologi z tym opryskać nie może i chce talerzować bo przeorać ciężko a potem wybronowuje całe kołtuny tego syfu

#183 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 04 marzec 2008 - 11:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Stosuję talerzówkę od kilku lat zamiast podorywki i nie zauważyłem jeszcze zwiększenia ilości perzu. Przecież dobra talerzówka nie tylko potnie resztki i chwasty ale także przykrywa je ziemią i żaden syf na polu tak jak pisze @Tyger nie zostaje! Moja talerzówka ma już ponad 20 lat, jest na drewnianych panewkach, a pole po niej jest lepiej uprawione jak u niejednego na wiosce po podorywce.

#184 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 04 marzec 2008 - 14:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie wiem ile w końcu w tym prawdy z tym rozprzestrzenianiem perzu przez talerzówkę, bo nie uprawiam rośnie jak szalony, robiepodorywkę rónież rośnie, więc i po telarzóce to samo pewnie będzie, podejrzewam, że rozsiew się z ugorów z sąsiedztwa co o tym myślcie czy perz rozsiewa się?

#185 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 04 marzec 2008 - 15:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ja równiez stosuje talerzówke od ok. 8 lat i nie zauwazyłem wiekszej ilosci perzu,pole równe resztki wymieszane idealnie jak dla mnie bomba.Pod rzepak i pszenice orze na razówe i chwastów tez nie ma wcale wiecej.Przy czym chce zaznaczyc ze zboza pryskam na dojrzewanie glifosatem.

#186 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 04 marzec 2008 - 15:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? czy po talerzówce po ściernisku ziemia jest mniej napowietrzono, tzn rozluźniona niż po podorywce, chodzi mi o to czy ciagnik jadąc po polu talerzowanym dużo mniej lgnie niż po podorywce? bo mam lekkie ziemie i bardzo przesuszajas ię podorywką

#187 Share Bombay

Bombay

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów
  • Lokalizacja:woj.zachodniopomorskie, powiat Myślibórz, gmina Debno

Napisany 04 marzec 2008 - 23:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? talerzówka troche mniej rozlużnia ziemie. gdy ktoś ma więcej ziemi to nie bawi sie w podorywki. Bo strata czasu i paliwa. ja stosuje talerzówke od kilku lat i nie narzekam. W tym roku siałem zboże i rzepak juz po talerzówce i nie jest gorzej niz u tych rolników co stosowali podorywke i orke siewna. w zeszłym roku posiałem troch epszenicy po talerzówke i plony w suzy miałem na poziomie 50-60 kwintali z hektara.

#188 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 marzec 2008 - 08:11

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Bombay jaką masz talerzówkę? jak głęboko starasz się talerzować przed siewem i jakie masz ziemie:?

#189 Share talek48

talek48

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 06 marzec 2008 - 11:17

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No wg mnie mozna zastapic talerzowka PODORYWKE. Dziala na podobnej zasadzie jak agregat podorywkowy.

#190 Share Tyger

Tyger

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 06 marzec 2008 - 11:22

Czy talerzówką da się zastapic orkę? tylko że ten sam ciągnik pociągnie talerzówkę metr szersza która i tak będzie tańsza od agregatu scierniskowego i spali przy tym mniej paliwa na hektar, i pole będzie po tym równiejsze i nic się nie zapcha, więc w czym teg agregat ścierniskowy taki dobry jest?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share talek48

talek48

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 443 postów

Napisany 06 marzec 2008 - 17:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Ja mam grubera z BRODNICY 3,60m.jestem bardzo zadowolony. Mi sie nic nie zapycha. Gruberowalem nawet slome po jeczmieniu jak nie bylo jej duzo i nie zostalo po niej sladu. Kwestia gustu czy gruber czy talerzowka...Ja jestem za gruberem.

#192 Share lukas120

lukas120

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 742 postów

Napisany 29 marzec 2008 - 20:22

tylko że ten sam ciągnik pociągnie talerzówkę metr szersza która i tak będzie tańsza od agregatu scierniskowego i spali przy tym mniej paliwa na hektar, i pole będzie po tym równiejsze i nic się nie zapcha, więc w czym teg agregat ścierniskowy taki dobry jest?

agregat ścierniskowy (mam na myśli taki na szerokich łapach np KOS) podcina pole równo na całej powierzchni talerzówka już niestety nie dopiero zrywa całośc przy głębszej pracy pow 15cm tak wynika z testów i z praktyki też to zauwazyłem

#193 Share mlody3320

mlody3320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 29 marzec 2008 - 20:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę? sory ze sie wtracam ale co to za pytanie w temacie????????????;/;/ na tym forum wydaje mi sie ze sa ludzie ktorzy wogole nie maja zielonego pojecia o tym co do czego sluzy zadajac taki pytania;/ oczywiscie ze talerzawka nie da sie zastapic orki!!!!

#194 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 09 czerwiec 2008 - 21:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? mamy już czerwiec, a pewien Pan na czwartej stronie tego tematu pisał, że wstawi zdjęcia swojej super udoskonalonej maszyny.Więc Panie Andrzeju jeżeli zależy choć trochę panu na swojej opinii to wypadałoby dotrzymać słowa :)

PS.no chyba, że ja coś przegapiłem :)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#195 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 czerwiec 2008 - 21:30

sory ze sie wtracam ale co to za pytanie w temacie????????????;/;/ na tym forum wydaje mi sie ze sa ludzie ktorzy wogole nie maja zielonego pojecia o tym co do czego sluzy zadajac taki pytania;/ oczywiscie ze talerzawka nie da sie zastapic orki!!!!

młody a wszystkie uprawy uproszczone to niby na czym się opieraja? głebopsze z talerzówką i cała filozofia, więc jeśli na moich piaskach ( i tylko na piaskach taką technikę chciałbym zastosować) ziemia jest pzrepuszczalna więc talerzowanie powinno załatwiać sprawę :)

#196 Share stasiekrolnik

stasiekrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 21 lipiec 2008 - 20:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ja ostatnio gadałem z takim kolesiem co ma ponad 150 ha i nie ma pługa... on bierze ARESA TL 4m i jeżdzi po dwa razy raz płytko raz głebiej i potem sieje

#197 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 21 lipiec 2008 - 20:27

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Stasiek, a jakie ziemie ma ten kolo? bo ja właśnie z obserwacji myśle sobie że to jest na lżejszych ziemiach lepszy patent bo za głęboko piachu nie ma sensu ryc pługami a ani resztek ani obornika tak nie wymiesza pług jak talerzówka, a jakie talerze ma w tym aresie kolo?

#198 Share stasiekrolnik

stasiekrolnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 334 postów

Napisany 22 lipiec 2008 - 06:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? co chodzi o obornik to pług jest najlepszy...ale jak ktoś ma sporo pola i ma takie góry ze 150 koni nie daje rady 4 skib ciągać to lepiej dwa razy talerzówka zjeździć i sie sieje a ziemie koleś ma ciężkie ale musi sobie radzić jakoś,,,jak mi sie uda uratować rzepak to może zakupie sobie aresa TL 3m do mojego ferdka

#199 Share UrsusC3603p

UrsusC3603p

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 22 lipiec 2008 - 09:27

Witam!
Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów :)

Witam słuchaj Ferdek07 talerzówka nigdy nie zastapi pługa po talerzówce na wiosne to tylko zielisko i perz bedzie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share hospodar hospodar

hospodar
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 lipiec 2008 - 09:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę? talerzówka służy do uprawy pożniwnej, czyli do zerwania ścierniska, rozdrobnienia resztek i wymieszania nich z glebą, to jest jej zadanie i do tego została wymyślona. Pług działa inaczej gdyż ma on za zadanie odwrócenie skiby, pokruszenie gleby oraz jej napowietrzenie i tym samym polepszeniem struktury. talerzówka nie odwraca gleby lecz ją tylko podrywa. No oczywiście już jest produkowanych kilka rodzajów talerzówek, np do uprawy przedsiewnej, do uprawy pożniwnej itp ale żadna nie jest w stanie dać tyle dobrego glebie co typowa głęboka orka.