Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1990 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 22 wrzesień 2007 - 23:25

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam!
Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów ;)

Edytowany przez marcin974, 23 wrzesień 2007 - 10:03.
ort.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 05:27
  •  

#2 Share mix

mix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 310 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 07:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Niby uprawa bezorkowa przynosi straty plonu nawet do 20%

http://www.agrofoto....?showtopic=1205
Tam może się czegoś dowiesz.

#3 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 07:53

Witam!]
Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje tależówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzóją zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również tależówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój tależóją, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie tależówke zamiast porządnych pługów ;)

No ja myśle ze nie można zastąpic orki pługiem talerzówką.Podorywke jak najbardziej talerzówką ale orke??...Ktoś chyba sobie coś pomylił...Obornik to można talerzować ale tylko po to zeby go z grubsza z ziemią zmieszac....Potem i tak trzeba zaorac...

#4 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 07:58

Czy talerzówką da się zastapic orkę? System uprawy "bezorkowej " stosują u nas tacy co to uprawiają ojcowiznę dla dopłat, a żeby przyspieszyć talerzują, z tym że twierdzą że po talerzówce są lepsze plony (bo wcześniej orali na razówe ;) :) )
Pytałem w innym temacie ale tu też zapytam, jak się sprawdzają pługi z regulowaną szerokością na korpus, czy jak rozstawie na 50 cm pług o regulacji od 28 do 50 cm to płyciutka podorywka nie będzie wyglądać jak kartoflisko?

#5 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 08:37

czy jak rozstawie na 50 cm pług o regulacji od 28 do 50 cm to płyciutka podorywka nie będzie wyglądac jak kartoflisko?

to zalezy, u mnie to tak wyglada, dlatego wszyscy juz dawno stosuja grubery lub talerzowki i maja rowne pola. ostatnio gdzies przeczytalem na forum o bruzdzie pozostawionej po talerzowce, najpierw pomyslalem ze komus sie pomylilo cos, ale pozniej gdy jechalem do belgi zobaczylem gdzies w polsce talerzowanie i rzeczywiscie zostawia bruzde i to dosc spora, u mnie nie da rady zrobic czegos takiego
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#6 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 08:41

to zalezy, u mnie to tak wyglada, dlatego wszyscy juz dawno stosuja grubery lub talerzowki i maja rowne pola. ostatnio gdzies przeczytalem na forum o bruzdzie pozostawionej po talerzowce, najpierw pomyslalem ze komus sie pomylilo cos, ale pozniej gdy jechalem do belgi zobaczylem gdzies w polsce talerzowanie i rzeczywiscie zostawia bruzde i to dosc spora, u mnie nie da rady zrobic czegos takiego

Co z tego ze zostawia bruzde....Brony i po bruździe

#7 Share Bamboocha

Bamboocha

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 492 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 10:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? według mnie orki nic nie zastapi... nawet talerzówka gdy bedzie szła po rame....to nie bedzie to samo orka łądnie odwraca ziemie,przykrywa różnego typu resztki,obornik jest wszedzie równo zrobione... gdyby orka miała więcej minusów jak plusów to napewno ludzie by jej nie stosowali....

Pozdrawiam ;)
http://www.youtube.c...er/michalqaz123 <------ Moje dzieła :)Polecam!!!

#8 Share szczewko

szczewko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1573 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 10:05

Czy talerzówką da się zastapic orkę? jak byłem w anglii to widziałem jak na sciernisko wywożą gnoj i bezposrednio sieja agregatami aktywnymi.rzepak rosł w oczach....

#9 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 10:06

jak byłem w anglii to widziałem jak na sciernisko wywożą gnoj i bezposrednio sieja agregatami aktywnymi.rzepak rosł w oczach....

Odrazu po zasianiu nie?? ;)

#10 Share daniomax

daniomax

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 10:12

Co z tego ze zostawia bruzde....Brony i po bruździe

...tależówka wcale nie musi zostawiać tak strasznej bruzdy...ale to kwestia jak to sie robi...:-]

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share zetor

zetor

Moderator bez Pola... ;)

• V.I.P.
  • rank
  • 1830 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 10:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? kielkował już w siewniu ;) możliwe że tak robią ale napewno rośnie porównywalnie do uprawy tradycyjnej.pozatym po agragacie aktywnym zawsze są lepsze wzchody

Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

#12 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 23 wrzesień 2007 - 10:16

...tależówka wcale nie musi zostawiać tak strasznej bruzdy...ale to kwestia jak to sie robi...:-]

Ja mam obraną metode talerzowania..I nie zostawia bruzdy

#13 Share misiek10

misiek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 354 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 08:02

według mnie orki nic nie zastapi... nawet talerzówka gdy bedzie szła po rame....to nie bedzie to samo orka łądnie odwraca ziemie,przykrywa różnego typu resztki,obornik jest wszedzie równo zrobione... gdyby orka miała więcej minusów jak plusów to napewno ludzie by jej nie stosowali....

Pozdrawiam ;)

dokladnie. jestem tego samego zdania. orka to podstawa dobrej uprawy ziemi. nie da sie jej niczym zastapic. podorywke mozna zastapic talerzowka, ale orki nigdy. :)

#14 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 09:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Muszę robic poorywkę bo jest dużo resztek bo zwierzyna trochę wygniata zboża, jak nie zrobie poorywki to strasznie perz się rozrasta no i mam dużo obornika po żniwach i bardzi się z tym męcze starą unią bo korpus niski i się bardzo zapycha, a z orką też nie jest lepiej bo sieje poplony a do tego lekko zaperzone pola i się to róenież zapycha.
Więc jeśli tylko podorywke zastąpił bym tależówką ( tależował bym również gnój) to czy łatwiej bylo by zrobic orkę jak po podorywce?
Drugie pytanie, czy pługi do podorywki i do orki ( żeby się to nie zapychało) na wysokiej słupicy lepiej wybrac o szerokości korpusu 30cm czy 40cm?

#15 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 12:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jak masz perz na polach to ostroznie z talezowka bo mozesz soebie tylko biedy narobic

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#16 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 12:19

Jak masz perz na polach to ostroznie z talezowka bo mozesz soebie tylko biedy narobic

Tzn. taka okolica że perz okrutnie się rozprzestrzenia, zabiegi jak podorywka itp. hamują tylko rozprzestrzenianie a opryski co 3 . 4 lata jest koniecznością, więc myśle że talezówka bardzoej jak pług nie rozprzestrzeni, a w jakic warunkach poplon z gorczycy lub faceli lepiej będzie rósł po podorywce, czy po tależach i wał strunowy?

#17 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 14:27

Jak masz perz na polach to ostroznie z talezowka bo mozesz soebie tylko biedy narobic

1.Ja czasami talerzuję i powiem ( przynajmniej w mojej okolicy ), że to mit z tym perzem i talerzówką. Poza tym i tak co
kilka lat muszę pryskac od perzu.
2. Nic nie zastąpi pługa w uprawie ( podorywkowego owszem, obecnie nawet odradza się robic podorywkę pługie ), nie robiac orki można najwyżej zaoszczędzic na paliwie, tylko jesli ktoś trzyma świnie bardziej zalezu mu na plonie niż na ropie ( chociaż nie popadajmy w skrajności ).

#18 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5201 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 20:33

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Według mnie nie ma. Przykład. Dwa pola obok siebie, jeden zaorał, potem dał agregat uprawowo-siewny (mogł dac odrazu agregat) a drugi dal tylko agregat. Szczerze to nie ma to jak orka, straty plonu były dość zauważalne na tej samej klasie ziemi.

KS Falubaz

#19 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 20:39

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Podorywke to chyba mozna robic talerzowką i nie bedzie mniejszego plonu...Ale talerzówką zastąpic orke??....No to to juz przesada

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 24 wrzesień 2007 - 21:41

1.Ja czasami talerzuję i powiem ( przynajmniej w mojej okolicy ), że to mit z tym perzem i talerzówką. Poza tym i tak co
kilka lat muszę pryskac od perzu.
2. Nic nie zastąpi pługa w uprawie ( podorywkowego owszem, obecnie nawet odradza się robic podorywkę pługie ), nie robiac orki można najwyżej zaoszczędzic na paliwie, tylko jesli ktoś trzyma świnie bardziej zalezu mu na plonie niż na ropie ( chociaż nie popadajmy w skrajności ).

To ni ejest mit. Kolo naszego pola facet mial perz i go potraktowal talerzowka to zrobila sie z tego laka pozniej.I to nie jest odosobniony przypadek.

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html