Skocz do zawartości

Reklama

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
1161 odpowiedzi na ten temat

#1021 grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 14:28

resztki które pozostały po miejscu gdzie była pryzma z burakami częściowo rozciągam po polu opryskuje emami i po kilku miesiącach pozostaje niewiele a jest to warstwa ok 50cm

#1022 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7536 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:16

Zobacz posttomek73, o 07 styczeń 2013 - 08:44, powiedział:

Trochę dziwna teoria. Mnie w szkole uczyli że obornik  od razu ma być przykryty, bo traci swoje właściwości, i azot  od razu ulatnia się. Nie  wymieszanie prowadzi do utlenianie się obornika i straceniu prawie wszystkiego na czym nam zależy  o oborniku.
Bo wg dostępnych źródeł traci. Chociaż ogólnie obornik jest bardzo specyficznym nawozem. Tylko ok 50% azotu zawartego w oborniku są w stanie wykorzystać rośliny. Reszta się ulatnia, wymywa itp.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1023 Heniekii

Heniekii

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:35

tylko okolo 50% z przyoranego a z nie przyoranego?wymieszany to nie to samo co przykryty

Sonda pokazywala ciekawe rozwiazanie ale w tamtych czasach 80 i nie dokonca na kazdych glebach.Wtedy nikt nie myslal tak jak teraz o ochronie grzybowej bo nie byla potrzebna albo w malym stopniu i zasiac w tych czasach po uprawie uproszczonej to nie sztuka sztuka jest utrzymac lan w kulturze i duże naklady na ochrone bo inaczej grzyb nam zje plon.Plug ma ta zalete ze roslina rozwija sie wmiare w glebie a w uproszczeniach w mieszance ziemno slomianej i póżniej choroby podstawy itp itd
Do tego niszczy chwasty uprawy po plugu tez powinny byc pryskane na jesieni ale jak nie zdazymy to wiosna damy rade  a w uproszczeniach bez glifosatu na sciernisko zeby wypalil wszystko sie nie obejdzie i pryskanie na jesieni na chwasty obowiaskowe przynajmniej w mojej okmolicy

Ameryka ma odmiany przystosowane do monokultury oni juz zapomnieli co to zmianowanie wiedz co sie dziwicie ze nie oraja?niech zasieja nasze odmiany to zobaczymy co zbiora.

U nas wolno GMO? a u nich wolno wszystko i badz konkurecyjny

Zreszta kiedys czytalem niemiecki artykol na temat siewu uproszczonego i pluga i wyszlo na to ze w niemczech nie pamietam w ktorym landzie powrucili do pluga po dlugiej (30lat)uprawie uproszczonej bo niedawali rady z malejacymi plonami nie pamietam przyczyny pamietam tylko jak przez mgle ze byl chyba problem z poczatkowymi fazami roslin,jak odnajde ta ksiazke to napisze o ile odnajde

#1024 milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 7536 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:50

50% oczywiście z przyoranego. Ile z nieprzyoranego? Nie wiem. Powiem Ci że badania wykazują głównie to że co jakiś czas trzeba je powtarzać :P A i wielu aspektów nadal nie zbadano.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1025 andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 20:25

#1026 rogas

rogas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 221 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 07:49

Ale zaraz Andrzeju dostaniesz ostrzeżenie a Twój link zostanie usunięty przez cenzora forum...
Jeszcze nie wiesz, że w kwestii bakterii i innych mikroorg można pisać tylko o UGmax?

#1027 Pawel1990

Pawel1990

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 17:37

Moim zdaniem rezygnacja z pługa jest przyszłością, Osobiście wdrażam ten system uprawy w swoim gospodarstwie. Czy można zastąpić pług talerzówką? NIE ale można to zrobić innymi narzędziami które nie odwracają wszystkiego co natura sama sobie poukładala. Pozytywnie odnoszę się do pomysłu budowy spulchniacza:) planowałem taki zakup jednak mam za małego konia pociągowego rzeby podpiąć spulchniacz i amazonke z siewnikiem:) fajnym rozwiązaniem jest siew pasowy jak w agregatach MZURI www.mzuri.eu

#1028 dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2684 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 19:35

http://www.mzuri.eu/strip-tillage/ fajne wyliczenia, tylko 18L paliwa na hektar potrzeba. Wie ktoś ile to cudo kosztuje? W ogłoszeniach ciężko. Ale szukam dalej.
Sprzedam żmijki z magazynu zbożowego info na pw

#1029 andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:57

Zobacz postdawidg2, o 16 styczeń 2013 - 19:35, powiedział:

http://www.mzuri.eu/strip-tillage/ fajne wyliczenia, tylko 18L paliwa na hektar potrzeba. Wie ktoś ile to cudo kosztuje? W ogłoszeniach ciężko. Ale szukam dalej.

Maszynka całkiem całkiem, wiem że są agregaty do tzw. szybkiego siewu. Sprawdza się moje przypuszczenie odnośnie gęstości siewu a raczej rozstawy między rzędami. Szersza rozstawa nie powoduje spadku plonu a ogranicza występowanie chorób grzybowych. Na koniec ciekawy artykuł http://www.emy.com.p...-zamiast-pluga/
Nie cytuj poprzedniego posta.

Edytowany przez danielhaker, 17 styczeń 2013 - 18:26.
cytowanie poprzedniego posta

#1030 Pawel1990

Pawel1990

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 21:17

jak amazonka sie wypracuje to w takie cos zainewstuję:)

#1031 Snake

Snake

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 21:53

Ten amerykański farmer nie posiada łąk? Siejąc poplony po qq czy słoneczniku zebranych na kiszonkę ma łatwiej siać poplon, nie ma za dużo resztek.

#1032 andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:14

Według mnie to mały głębosz z krojem z przodu i siewnikiem do siewu w szersze rzędy Głębosz z krojami z przodu zbudowaliśmy z sąsiadem ponad  20 lat temu  teraz jest to nowość a z nas się śmiali .Myślę że z taką maszyną łatwiej  byłoby zrezygnować z orki  Jak myślicie żal kasy na te super obrotowe pługi i jeszcze do tego agregaty siewne  a tu jedna maszyna i sprawa prawie rozwiązana .

#1033 Pawel1990

Pawel1990

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 18:07

www.farmer.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/siew-pasowy-a-8217-la-gryn,37402.html ten koleś miał pomysł i go realizuje a my w większości tylko gadamy;p

#1034 zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • 2662591

Napisany 17 styczeń 2013 - 19:37

byłem u niego w tamtym roku i widziałem jego rzepak zasiany tą maszyną. wyróżniał się na tle innych na duży plus. no właśnie na razie tylko gadam i nic nie robię żeby zbudować coś podobnego

#1035 andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:16

Pewnie, że dużo mówicie i piszecie, kłóciliście się przez ponad 5 lat, że nic pługa nie zastąpi, a Andrzej wam mówił, że można uprawiać bezorkowo nawet warzywa , nie wspomnę już o kukurydzy i rzepaku. .Przecież pisałem, że nawet łąkę z darnią da się zgłęboszować, a wy ciągle mówiliście co z tymi resztkami po żniwach itp. Przecież pisałem, że głębosz powinien mieć dwa rzędy aby się nie zapychał , a do uzyskania wysokich plonów gleba musi być spulchniona. Wystarczy pasowo np. pod kukurydzę i buraki. więc zbudujcie głębosz z delikatniejszymi łapami najlepiej z krojami przed kłem. Przy moim głęboszu łapy mają grubość  30 mm gdyby zrobić krótsze i ciesze 15 mm z dobrej stali nabudować na nim siewnik a wysiew skierować za kłami  kły rozpychają ziemię i powstaje niecka  myślę że 3 wysiewy za jednym  kłem potem przerwa  20- 25 cm na grzbiecie ziemi  między kłami  Następnie delikatny regulowany zaganiacz  który  zgarnąłby część ziemi z grzbietu na nasiona  a następnie walce dodusiłby glebę  .Natomiast na wylocie każdej  sekcji wysiewającej wmontować jakiś bolec aby rozrzucał nasiona , Systemem gospodarczym to koszt rzędu 15 000 tys plus siewnik ;Przed sekcją wysiewającą nie wiem drobny wyrównywacz  a walec np rurowy o większej średnicy za sekcjami wysiewającymi  [ dospawać na walec krótkie rury pręty  przerwa na grzbiet i znowu pręty ] Grzbiety chroniły by rośliny przed wiatrem  i erozją a zimą zatrzymywał śnieg  rozsiewane nawozy pogłównie w większości spadałyby w pasy siewne .Ciągnik 120 - 150 KM wystarczy

#1036 kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3821 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 20:57

właśnie się zastanawiam nad celowością głębokiej uprawy pasowej, czy nie przyspieszy to wymywania składników pokarmowych, szczególnie jeśli nawóz wysiejemy rzędowo (to mniej więcej tak jakbyśmy wsypali go wprost do lejka, który uchodzi poniżej stopy płużnej), pozostaje również problem właściwego zagęszczenia gleby w zgłeboszowanym pasie (na osiadanie nie ma czasu), z literatury nie sposób wywnioskować, iż głęboszowanie jest pozytywnym zabiegiem (jego skutki zależą przede wszystkim od rodzaju gleby i ilości opadów), ale z praktyki to zachodzę w głowę dlaczego w stresowych warunkach (susza) wybujałością wyróżniają się rośliny rosnące nad drenarkami - czym to jest spowodowane? w ubiegły

#1037 Snake

Snake

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 21:18

Andrzej 3560 z dobrej stali tzn.(18G2 wystarczy? i jaki kształt powinien mieć kieł) Ja do siewu kukurydzy wykorzystuje od dwóch sezonów głębosz własnej konstrukcji. Kroje przed słupicą są od pługa łapy spulchniające od pogłębiacza z pługa(zabezpieczone śrubą 12 zmieniłem potem na 10 bo dwa razy w tym sezonie urwałem łapę na korzeniach) za którymi sypie się nawóz z siewnika poplonów APV a wyrównanie i lekkie dociśnięcie gleby załatwiają dwa wałeczki od pielnika od buraków. Do tego zaczepiam siewnik do qq firmy Meprozet i w tym roku udało mi się nawet zasiać po łące, na której trawa rosła może 40 lat. Było bardzo nierówno i miejscami nasionka były na wierzchu. Koszt maszyny oscyluje poniżej 1000zł

#1038 piotrek1991z

piotrek1991z

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, sport, wędkarstwo

Napisany 17 styczeń 2013 - 21:31

W stanach wogóle pługa nie stosują, wychodzą z założenia, że co matka natura sobie poukłada to człowiek niech nie rusza, ale trzeba pamiętać że przeważnie w Ameryce czy Australii stosuje się rolnictwo ekstensywne. Mogą sobie na to pozwolić przy tak dużych areałach i nie muszą śrubować wielkości plonu na 1 ha. Siewnik pneumatyczny na ściernisko to nie jest tam science-fiction. U nas raczej to nie przejdzie, jak Kowalski ma 100 macior w cyklu zamkniętym i 50 ha zbóż a reszte dokupuje to nie pozwoli sobie na ekstensywne 2t przenżyta na ha. Fajna maszyna mi wpadła w oko jeśli chodzi o zastąpienie pługa.
http://maszyny-rolnicze.pl/ na tej stronie w zakładce agregaty bezorkowe dealer oferuje agregat SMOK firmy dziekan. Osobiście miałem przyjemność zobaczyć to cudeńko w Bednarach ale z tego co tam jest napisane premiera była rol-szansie w piotrkowie, zresztą ta maszyna była tam chyba nagrodzona.
Z tego co pamiętam na początku mamy grubera, potem idą dwa rzędy talerzy (nie są ułożone tak jak w talerzówkach, raczej są prosto ułożone ale za to moją kształt lekko karbowany), następnie drapki ( chyba jeden rząd) a na końcu mamy dwa wałki doprawiające. Widziałem gdzieś filmik i faktycznie może on zastąpić pług. Jedyną wadą jest duże zapotrzebowanie na moc (2,6m powinno "tańczyć" z jakimś 120-konnym wołem roboczym) z uwagi na rozłożenie ciężaru maszyny, a mianowicie jest ona daleko wysunięta z tyłu ciągnika. Może rozwiązaniem jest wersia półzawieszana ale narazie chyba producent nie wpadł na taki pomysł. Duża zaletą jest cena bo za te przykładowe 2,6m wołają coś około 14,5 tys. Ma ktoś coś takiego? Chętnie posłucham opinii doświadczonych....

#1039 tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5527 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 21:53

Są filmy na YT. Szkoda że 2 belkowy, i  z podcinaczami.
Powiniem mieć z 12 łap i bez podcinaczy.

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#1040 andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 22:52

A może coś takiego aby doduszało pasy siewne.

http://zapodaj.net/b...bcf067.jpg.html

Edytowany przez andrzej3560, 17 styczeń 2013 - 22:53.

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk