Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

pstaszek    238

Tego akurat u mnie na niektórych polach nie brakuje, ale ogólne zdjęcie jeszcze z przed wschodów aż tak źle nie wygląda

 

 

post-60285-0-75404300-1431116235_thumb.jpg

 

post-60285-0-45131200-1431116205_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a tak ogólnie to ta soja się opłaca? nasiona sprzedajesz czy skarmiasz?słyszałem że soi nie da się ześrutować prawdą to jest czy bujdą na resorach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9103

Zajrzyj do tematu o soi na forum - temat rzeka na długie wieczory :D Staszek jest tam bardzo aktywny. Na wiosnę soja poszła w cenę nawet do 2500zł/tona i kłopotów ze zbytem nie było, bo się ludzie rzucili na strączkowe. Na jesieni była po 1300-1400zł/t. W tym roku pewnie będzie sporo tańsza, ale tu może być różnie, bo ci, co nie mają doświadczenia, nie będą też mieli plonu i jakości, sporo ludzi posiało tylko na dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

szczypka

Tak jak napisał jahooo na temat soi dużo jest w temacie  "czy ktoś w Polsce uprawiał już soję" tutaj to niema, co o tym pisać, bo to nie ten temat

 

Wstawiłem jedynie zdjęcia soi w uprawie bez orki po talerzówce a resztę dowiesz się w temacie

 

"czy ktoś w Polsce uprawiał już soję" zapraszam

 

Między innymi zaniechanie uprawy płużnej były właśnie kamienie po orce było ich zawsze cała masa i to dużych po płytkiej uprawie tyle ich niema a dużych wcale nie wyciąga się talerzówka

 

 ansu

 

Możesz zrobić zdjęcie całego pola?

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

jest też użytkownik z otmuchowa woj.opolskie muszę sie do niego przejechać bo to rzut beretem ode mnie. ciekaw jestem jak na ciężkiej mokrej glinie spisałby sie taki mzuri

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

iron

Dla mnie mzuri to ciekawa maszyna, choć nie podoba mi się jego praca po kukurydzy na ziarno z powodu braku talerzy rozgarniających z przodu pozostawia kupy a nawet się zatyka

 

ansu

Ponawiam pytanie do kolegi ansu czy możesz wstawić zdjęcia z całego pola obsianego po kukurydzy burakami?

 

I czym to uprawiałeś? Skoro nie używałeś pługa ani talerzówki skąd ta tajemniczość w twojej wypowiedzi i zdjęciu, które udostępniłeś tak naprawdę to nic na nim nie widać po za jednym burakiem nie wiem, co tu oceniać i jak się do tego ustosunkować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Jak kupię dorna to może cale pole pokarzę. Na zdjęciu jest jeden buraczek, ale zapewniam, że ma wielu kolegów i czują się dobrze pomimo szybkiego, grubego deszczu.

Pole jest po pszenicy ozimej -nawozy, agregat ścierniskowy z siewnikiem i poplon z rzodkwi oleistej. Na wiosnę N i płytka uprawa i siew

Na polu tym dodatkowo stosuję mikrodawki herbicydów 2l rundupu potem  0,3l betanalu + 10g safari itd. Po niedzieli pojadę czwarty raz z herbicydem to zrobię jakieś konkretniejsze zdjęcie. Na innej działce testowo zastosowałem wapnowanie na bogato płytko wymieszanie z ziemią i słomą,a następnie poplon - fajna trwała struktura powstała na wiosnę

 

Mam takie coś z Amazone D4 Nawet pług się załapał 4x42cm będzie na sprzedaż

846bb341422f8809.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Ta ironia z dronem nie była potrzebna

 

Trochę a może nawet kiepsko ci się słoma rozłożyła po tej pszenicy oczywiście oceniam to, co widzę, bo nie zrobiłeś zdjęcia ogólnego to nie wiem jak wygląda reszta pola i nie koniecznie trzeba używać od razu drona żeby pokazać ogólny widok pola to tylko taka mała uszczypliwa uwaga do twojej ironii odnośnie drona

 

Ja soje też po pszenicy sieje i słomy nie zbieram, ale jak widać u mnie prawie wcale jej nie widać nie stosuje azotu na słomę ani specyfików typu UG czy EM i jak widać po słomie ani śladu

 

Nie wiem czy wszystko uprawiasz bez orki ale pług wygląda na świeżo używany?

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

 UG czy EM jak wrócę z jakichś targów szkoleń daje żonie by podlewała kwiatki, ale zapomniałem powiedzieć by rozcieńczyła w wodzie i tak nie widać efektów

No co poorać sobie trochę nie można na koniec? Inne zdjęcia są tu http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/member/30-ansu/

Ten jeden buraczek załapał się na większą ilość resztek niż jego koledzy poniżej stan z 3 maja

buraki_30_87_83465.jpg

 

A tak po siewie

post-30-0-80013300-1429445159.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

No na tych zdjęciach to już lepiej, ale jeszcze tej słomy trochę widać jak myślisz, czemu u ciebie się słabiej rozłożyła niż u mnie, choć jak widziałem poplon był udany wiec nie powinno jej tyle być

 

A poorać zawsze sobie można

 

O sorki teraz dobrze się przyjrzałem na tych zdjęciach nowych to chyba raczej pozostałości po rzodkwi czy dobrze myślę?

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

E-tam przeważnie słoma, poplon się pokruszył..... może dlatego, że po skoszeniu pszenicy nie było widać ścienia spod ściętej słomy, może kiepsko była wymieszana, może południowy suchy gliniasty skłon pola się przyczynił. Na innych zdjęciach np z 2010 również dużo tego.

 

burak-pole-bez-orki-wschody_30_117_15331

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

No nie jest to tragedia, ale ciekawiło mnie, czemu u ciebie jest a u mnie niema

 

Ale może faktycznie przebieg pogody itp. Miały na to wpływ albo tak jak piszesz duża ilość słomy i niekorzystny przebieg pogody i nie zdążyła się wszystka rozłożyć

 

Zwracam uwagę na takie sprawy, bo sam nie zbieram słomy, więc każda informacja na temat rozkładu słomy jest dla mnie ważna

 

Mam zamiar w tym roku po pszenicy posiać część pola po pszenicy bezpośrednio w ściernisko wsiać seradele i zastanawiam się czy słoma się na tyle rozłoży, aby na wiosnę nie było z nią kłopotów

 

A część pola po pszenicy najpierw raz talerzuję a później wsieję seradele przypuszczam, że ta słoma po talerzowaniu szybciej się rozłoży, bo będzie miała większy kontakt z glebą, co przyspieszy jej rozkład, ale wolałbym wsiewać bezpośrednio w ściernisko, co zmniejszyłoby koszty uprawek 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

A jakie metody niechemiczne stosujesz w przypadku ziemniaków? Obredlanie, bronowanie przed wschodami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

A w jakim miejscu dziurawe, mógłbyś przybliżyć? ;) redlisz tylko przed wschodami, czy też jakiś czas po?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Na wcześniejszych stronach były zdjęcia tych radełek . Radlę po wschodach dziurawymi radełkami i brona chwastownik 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czym wię ceej słomy na wierzchu tym lepiej bo glizdy wychodzą po nią i zostawiają po sobie otwory, ja tak uważam. Gdyby słoma została w jednym roku może nic by to nam nie dało ale słoma na powierzchni każdego roku = z biegem czasu dużo pruchnicy i dużo glizd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

tylko tym sposobem ubożeją Ci głębsze warstwy gleby. 

moim zdaniem resztki organiczne trzeba równomiernie wymieszać  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dlatego piszę że z biegiem czasu zostawiając na powierzchni dużo resztek i mieszając jako tako z poprzedniego sezonu stworzymy dużo próchnicy w szerszej warstwie gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Z tym ubożeniem to sami wymyśliliście, czy jest to czymś poparte??

 

post-30-0-48151800-1414954566.jpg

Edytowano przez ansu
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Panowie bardziej chodzi mi oto, że zalegająca słoma na powierzchni utrudni mi siew soi, jeśli będzie jej zbyt dużo nierozłożonej to mój siewnik powpycha ją do ziemi i na tej słomie umieści ziarno soi, co na pewno nie będzie sprzyjać wschodom soi a i może doprowadzić do braku wschodów

 

Składniki zostają wymyte wypłukane ze słomy przez deszcze nawet jak słoma leży na powierzchni wiec oto się bym nie martwił

 

Jak słoma mi się nie rozłoży to będę miał problem z wschodami soi a sprzętu, który byłby wstanie posiać w tak nierozłożoną słomę niestety nie mam

 

Martwi mnie to czy słoma na tyle zbutwieje zrobi się krucha, że talerze mojego siewnika będą wstanie ją przeciąć a nie wcisnąć do ziemi

 

O mieszaniu ziemi już pisałem wiec znacie moje zdanie na ten temat chciałbym wyeliminować mieszanie ziemi do minimum niezbędnego do umożliwienia posiania nasion zbóż rzepaku czy soi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Mały eksperyment na innej działce. Buraki wysiane w mulcz ze słomy i rzodkwi oleistej, pole wapnowane bezpośrednio przed wysiewem poplonu.
Mikrodawki herbicydów poprzedzone glifosatem

 

buraki-bez-orki_30_87_501373.jpg

 

Poprawione 

 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj