Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?


2020 odpowiedzi na ten temat

#1381 Share LukaszC5

LukaszC5

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 21:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

A czy to prawda że w uprawie bez orkowej bez głębokiego spulchnienia bardzo ważne są ścieżki technologiczne i szerokość wszystkich maszyn i że rozstaw kół powinien być taki żeby każa maszyna poruszała się zawsze mniej więcej tymi samymi śladami?

 Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 01:29
 •  

#1382 Share kkkkrystian

kkkkrystian

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 11 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 21:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Co do EM to nie wiem skąd takie informacje że szybko zdychają i ciągle trzeba je uzupełniać. Naczytałem się trochę tego i ani razu takich informacji nie widziałem. Powiedziane jest że po 4 latach można zmniejszyć do dawek minimalnych. Nie jest to ściema. Uprawiamy pomidory w cieplarni dla siebie i po kilku latach bez zmiany ziemi efekty tej uprawy były marne. Po wprowadzeniu EM musieliśmy jeść praktycznie codziennie dużą michę pomidorów tyle tego było. Co do pól to nie mogę jednoznacznie określić ile dało to na plus bo podobno był ten rok dobry dla zbóż i może dlatego plony tak nas zadowalały. Na pewno nie jest to zabarwiona woda nic nie dająca.

Andrzej twoją maszyną ile razy musisz przejechać żeby uprawić po dużym poplonie?#1383 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 30 marzec 2015 - 21:47

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Może uporządkujmy trochę, a więc prześledźmy jedno pole. Na stronie 44. buraki cukrowe "facet lata z drutem", na stronie 55. te same buraki cukrowe  - kopanie i następnie rozrzucanie obornika, talerzowanie i tzw. "głęboszowanie" obornika. Na wiosnę uprawa "głęboszem" i siew cebuli, cebula na stronie 60., ta sama cebula na magazynie na stronie 56., gdyż zdjęcia nie były wrzucane po kolei, po cebuli praktycznie bez żadnej uprawy, uprawa i siew pszenicy - strona 59., po pszenicy wysiałem lejem 15 kg/ha seradelę i na stronie 59. "beznadziejna uprawa ścierniska oraz siew siewnikiem 15 kg/ha seradeli. Na stronie 63. widac tą seradelę. W listopadzie 2014 roku potraktowano ją talerzówką, na wiosnę jeszcze raz talerzówka, potem głębosz, teraz zasadzone są ziemniaki podkiełkowane (w przyszłości pokażę zdjęcie). Po ziemniakach może koper i wrócimy do pszenicy i mamy całe pole. Buraki cukrowe, cebula, pszenica oraz ziemniaki. Jeśli chodzi o tegoroczną pszenicę jarą to po ziemniakach wczesnych była na jesień talerzówka jeden raz gdyż częśc pola obsiana była koperkiem na jesienny zbiór a w części nieobsianej po wczesnych ziemniakach poschodziły już chwasty. Natomiast po cebuli nie było stosowane nic, tylko na wiosnę "głębosz" z siewnikiem, zresztą widac to na kiepskim filmiku. Z tego co piszecie u was stosuje się więcej razy talerzówkę i brony ścierniskowe. Ja stosuję raz, góra dwa razy.     Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 01:29
 •  

#1384 Share tomek73

tomek73

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 8468 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:pod Wałbrzychem Dolnośląskie

Napisany 31 marzec 2015 - 07:49

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Co do EM to tylko po części się z wami zgodzę.

Stosuję od 4 lat i sam je robię.

Na zwyżki plonu to raczej nie liczę i nie przykładam się do nich, ale jeśli chodzi o strukturę gleby to bardzo się poprawiła.

Piszecie o  glebach dość słabych na których raczej nie masie problemów z  ciężką uprawą, ja mam różne gleby ale mam dość dużo gdzie uprawa stała się  łatwiejsza dopiero po zakupię agregatu kompaktora, on ładnie radzi sobie z bryłami i kruszy je, nawet w 4 przejeździe pod siew.

Po stosowaniu EM znikną mi problem z bryłami na polu, ziemia się rozsypuję, jest dość łatwa do uprawy.

Miałem nawet zrobione doświadczenie, zrobione przypadkowo. Dzierżawiłem w działce 4 ha całości  3 ha, po 2 latach stosowania EM gość oddał mi ten 1 ha w dzierżawę, niestety musiałem całość zaorać, i jakie było moje zdziwienie jak po pługu na jego 1 ha wyszły bryły a na mojej dzierżawie nic, ziemie pięknie się rozsypała, niestety z braku czasu nie zrobiłem zdjęć, i do teraz żałuję .

 

Druga rzecz, słoma, ja zostawiam słomę w polu, nic nie wywożę, teraz po EM słoma dość ładnie mi się rozkłada i nie mam już takich problemów z  resztkami , jak miałem.

 

Robię teraz doświadczenie u Teścia na polu. Ziemia ciężka bez podorywek, tylko pług.


Edytowany przez tomek73, 31 marzec 2015 - 07:57.


#1385 Share pstaszek

pstaszek

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1229 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Śląsk

Napisany 31 marzec 2015 - 08:08

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

LukaszC5

Czytałem na ten temat artykuł jeden z naszych rodaków stosuje ją w swoim gospodarstwie podobno zwyżka plony przy tej technologii to około 20-30% zaczerpnął ja z Australii o ile dobrze pamiętam na pewno jest to prawda sam zauważ tam gdzie się mniej ugniata ziemie rośliny się lepiej rozwijają, ale problemem jest przystosowanie większości maszyn do ścieżek technologicznych no i przestrzegania zasady nawet w czasie żniw, że jeździ się tylko po ścieżkach dobre, ale reguły bezwzględne to nie dla wszystkich metoda do zastosowania i moim zdaniem bardzo upierdliwa żeby znalazła zastosowanie na szeroką skalę

kkkkrystian

Prowadziłem dyskusję w temacie Użyźniacz Glebowy z przedstawicielem produkującym UGmax Panem BOGDAN tutaj jego wypowiedz po dłuższej dyskusji post nr 646 możesz sobie poczytać:

Napisany 11 styczeń 2013 - 15:09

Panie pstaszek,

Glebę zasiedla bardzo duża masa różnego rodzaju organizmów. Posiadają różną żywotność i wymagają właściwych dla siebie warunków do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.
Ponadto każdy z nich bierze udział w odpowiednich procesach.

Tymczasem rozwiązania stosowane we współczesnym rolnictwie powodują, że w glebie następuje coraz większe ich zubożenie.

Do skutecznego rozkładu masy organicznej potrzebne są między innymi mikroorganizmy zymogenne, które wraz z odpowiednimi substancjami wspomagającymi zawarte są w UGmax.
W obecności świeżej masy organicznej i sprzyjających warunków organizmy zymogenne gwałtownie się rozmnażają i bardzo szybko zasiedlają resztki pożniwne. Uzyskują przewagę nad mikroorganizmami autochtonami zawsze występującymi w glebie, które stanowią główną masę mikroorganizmów glebowych. Organizmy autochtoniczne rozmnażają się powoli i nie fermentują sacharydów. Skład rodzajowy mikroorganizmów zymogennych zapewnia prawidłowy przebieg zarówno procesów mineralizacji jak i humifikacji. Po rozłożeniu świeżej masy organicznej szybko spada ich liczebność, zamierają i częściowo przechodzą w stan anabiozy. 

 Oczywiście niema na ten temat nic w artykułach, które czytałeś, bo nikt tego nie napisze, kto produkuje takie preparaty dopiero przy dyskusji i zadawaniu trudnych pytań wyszło szydło z worka, ale każdy niech sam decyduje ja nie mam zamiaru dyskutować więcej na ten temat

 

Warto też przeczytać poniższy artykuł

 

 

http://www.nowoczesn...hp?content=2002

 


Edytowany przez pstaszek, 31 marzec 2015 - 08:11.


#1386 Share ansu

ansu

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1536 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:LSW

Napisany 31 marzec 2015 - 14:32

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Wyniki badań własnych, podobnie jak szeregu doświadczeń przeprowadzonych w kraju i za granicą, wskazują, że preparaty określane jako Efektywne Mikroorganizmy (EM) nie mają istotnego wpływu na plonowanie roślin i właściwości gleb. Użyźniacz glebowy (UGmax) w badaniach własnych i w większości badań innych autorów krajowych również nie wykazuje korzystnego oddziaływania na plony roślin i jakość gleb. Stosowanie tych produktów w praktyce rolniczej nie ma więc uzasadnienia.

 

Ocena pseudomikrobiologicznych biopreparatów stosowanych w uprawie roślin 1Stefan Martyniuk, 2 Jerzy Księżak 1Zakład Mikrobiologii Rolniczej, 2Zakład Uprawy Roślin Pastewnych Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy, Polska

 

W Poznaniu wyniki były podobne. 

 

 

Moim zdaniem największą głupotą jest zostawianie gołej gleby w ostrej skibie na zimę szczególnie na polach zagrożonych erozja.#1387 Share pstaszek

pstaszek

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1229 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Śląsk

Napisany 31 marzec 2015 - 16:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Jeszcze słowo w sprawie EM jak podaje AR i MR wnioski składa 1 500 000 gospodarstw a wiec pokaźny rynek zbytu, jeśli każde gospodarstwo kupiłoby tylko jeden litr rocznie to przy cenie 130 zł za 1l mamy 1500000x130zł=195 000 000 zł sam bym wciskał kity żeby sprzedać towar, ale jeśli nadal ktoś twierdzi, że to u niego działa to ja nie mam nic przeciwko temu żeby sobie to stosował zdania są bardzo różne podobnie jak z suplementami diety są dopuszczone do sprzedaży, ale naukowego potwierdzenia ich działania niema wiec jak komuś pomagają to niech się nie martwi, bo są dopuszczone do stosowania to na Pewno mu nie zaszkodzą#1388 Share ansu

ansu

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1536 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:LSW

Napisany 31 marzec 2015 - 17:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Po ulewnym deszczu, woda miejscami stała na polu  (dwa lata temu)

Myślę, że gdyby nie brak orki i poplon było by kiepsko. Gleba zawiera dużo cząstek ilastych i łatwo traci strukturę.

Nie mogę znaleźć, ale gdzieś czytałem, że burak cukrowy nie wymaga głębokiej orki \.

Dodatkowo od kilku lat wbrew naukowcom testuję siew w bryły o zaletach dowiedziałem się od kolegi budowlańca przy ............ nie mającego z rolnictwem nic wspólnego, ale to inna bajka

 

ab471603fcd58a07.jpg

b5c1d8eac8403885.jpg

 

 


Edytowany przez ansu, 31 marzec 2015 - 17:48.


#1389 Share pstaszek

pstaszek

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1229 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Śląsk

Napisany 31 marzec 2015 - 18:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Prawda jest taka, że żadna roślina nie wymaga orki orka jest złem koniecznym a mianowicie wynika to z tego, że w przeszłości nie było odpowiedniego sprzętu do siewu w mulcz czy też bezpośredniego dzisiaj nazywanymi uprawami konserwującymi-zachowawczymi dzisiaj jest sprzęt, ale nie każdego na niego stać wiec każdy zastanawia się a może raczej nie każdy, ale większość zastanawia się czy warto wydać taką kasę czy czasami nie okaże się, że wtopili.

 

Prawda jest taka, że uprawa pasowa na dzień dzisiejszy spełnia potrzeby roślin i wszystkie wymogi odnośnie uprawy konserwującej-zachowawczej, dlatego moim zdaniem to będzie kierunek, w którym pójdzie dzisiejsza technologia uprawy i siewu.

 

Ta technologia wymaga udoskonalenia, ale jest na dzień dzisiejszy najlepsza moim zdaniem oczywiście.

 

Mnie też nie stać na nowoczesny sprzęt do uprawy pasowej, dlatego będę stosował nadal talerzówkę, bronę mulczową i siewnik Vaderstad do tego dokupię głębosz, ale ni dlatego aby spulchniać głęboko glebę, (bo to robią rośliny bobowate w moim przypadku soja), ale dlatego że zauważyłem pewien problem, o którym mało się mówi a mianowicie gryzonie, czyli mysz polna zauważyłem, że jest coraz więcej skupisk tego szkodnika bardzo dobrze widać to na pszenicy ozimej tam gdzie są skupiska myszy pszenica jest skoszona do samej ziemi w kręgach o średnicy, co najmniej 2m może na dzień dzisiejszy nie jest to zagrożenie, ale jest Już zauważalne wiec będzie narastać, więc mam nadzieje, że Głębosz je Załatwi podobnie jak to robiła orka i to była zaleta orki szkodniki, czyli myszy nie stanowiły problemu#1390 Share ansu

ansu

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1536 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:LSW

Napisany 31 marzec 2015 - 18:39

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Głębosz załatwi to co osiągnąłeś rezygnując z orki. Na gryzonie dobre są drapieżniki, ale nie maja jak polować np. duże obszary bez drzew śródpolnych. Wystarczy kilka drągów 3m z poprzeczką na końcu (czatowni) dla pustułek, myszołowów które sporo jedząReklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 01:29
 •  

#1391 Share pstaszek

pstaszek

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1229 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Śląsk

Napisany 31 marzec 2015 - 19:30

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Też tak myślałem, że głębosz może spustoszyć glebę podobnie jak pług, dlatego wybrałem Staltech Plower poniżej zdjęcia i link do filmik pracy głębosza

 

https://www.youtube....h?v=Gukub8YBhSU

 

https://www.youtube....h?v=XjTWmG0wVeQ

 

A co do zwierzyny łownej to sporo lasów i drzew w okolicy, więc raczej z tym problemu umie niema, ale widać zasłabło się starają

 

Załączone miniaturki

 • Głębosz.jpg
 • Głębosz1.jpg


#1392 Share damianzbr

damianzbr

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4062 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 31 marzec 2015 - 22:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

pstaszek, jak na to wpadłeś że gryzonie są przyczyną dziwnych placów w pszenicy? W tym roku mam to samo, ale myślałem że może jakaś gałąź leżała i więcej albo mniej śniegu nawiało dlatego temperatura nabroiła zamieszania. Bo faktycznie na polu mam takie place 2x2m. Oczywiście przy uprawie bezorkowej.

 

Ja wcale nie jestem przekonany do głębosza metalowego. Uważam że w zupełności wystarczą rośliny bobowate. Bynajmniej na moich lekkich glebach które nie mają tendencji do zagęszczania się nawet w wilgotnych warunkach.

 

ansu gdyby była ładniejsza pogoda to zrobił bym zdjęcie dwóch pól które są na zboczu i widać je dokładnie z odległości ponad 1 km. Ale że pogoda jest jaka jest to i zdjęcia nie ma.

Mianowicie jedno pole jest sąsiada, drugie moje.

On zaorał na jesień, około tygodnia temu uprawił czymś z UNI Group w stylu kompaktor. Zasiał zestawem z wirnikiem.

 

Ja spulchniłem gruberem na 20 cm jesienią, była tam kukurydza ziarnowa (dziki zryły okrutnie) więc równałem to niedawno talerzówką (w suszę kurzyło się) równałem bo kupiłem nowy zestaw uprawowo siewny którym mogę siać 20 km/godz, a na tym polu miało być uruchomienie więc chciałem dostosować pole do możliwości maszyny. Zasiałem tym właśnie zestawem.

 

I dzisiaj gdyby było zdjęcie zobaczył byś staw u sąsiada na polu. U mnie goła ziemia. A to przecież on spulchnił glebę jak tylko mógł więc to jego pole powinno działać jak gąbka. A sprzęt porządny, koń 170 KM i maszyny pod niego więc lipy nie mógł odwalić choćby chciał.#1393 Share ansu

ansu

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1536 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:LSW

Napisany 01 kwiecień 2015 - 13:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Nie orana gleba jest w stanie przyjąć nawet trzykrotnie więcej wody niż orana. Każda uprawa nie tylko orka to psuje. Uprawiać tyle ile to konieczne i najmniej jak to możliwe. Jeszcze nośność gleby jest o wiele większa

Na polu buraków powyżej wykonałem wyjątkowo dużo upraw Po zbiorze pszenicy agregat ścierniskowy nawozy NPK agregat ścierniskowy + gorczyca. Przed zimą talerzówka bo gorczyca strasznie urosła i nasiona prawie wydała, Na wiosnę 1x agregat uprawowy i siew.

 


Edytowany przez ansu, 01 kwiecień 2015 - 13:16.


#1394 Share marcinp125

marcinp125

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 74 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podkarpackie

Napisany 01 kwiecień 2015 - 16:19

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Koledzy czytając wasze posty jestem przekonany że macie duże doświadczenie w stosowaniu różnych innowacyjnych technologii uprawy,

więc podczepię tutaj swoje pytanie :)

Mianowicie chodzi mi o obornik granulowany, czy stosował ktoś lub przynajmniej słyszał o jego pozytywnym ( bądź nie ) wpływie na uprawy,

czy warto stosować, czy jest to po prostu  kolejna ściema typu EM...

z góry dzięki za podpowiedź i pozdrowionka ;)#1395 Share kkkkrystian

kkkkrystian

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 11 postów

Napisany 01 kwiecień 2015 - 18:59

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Em używałeś?#1396 Share pstaszek

pstaszek

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1229 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Śląsk

Napisany 01 kwiecień 2015 - 20:53

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

damianzbr

 

Początkowo też nie zwracałem na to uwagi, ale jak rozlewałem RSM to postanowiłem przystanąć koło takiego kręgu i wtedy zobaczyłem dokładnie, że są tam mysie otwory i to nie jeden, ale kilka wiec można powiedzieć, że myszy założyły kolonie, dlatego myślę, że same drapieżniki nie dają sobie z nimi rady

 

Oczywiście ansu ma rację, co do zasady uprawiać tyle ile to konieczne i najmniej jak to możliwe, ale jak widać ten głębosz ma inną konstrukcję i jak widać na filmikach gleba po jego przejeździe wygląda prawie tak jak, przed bo też jego zasada działania jest inna niż pozostałych głęboszy widać to też po kształcie łap uprawowych przecina glebę i tylko lekko ją unosi nie ingerując w strukturę gleby ( a w każdym bodź razie w bardzo niewielkim stopniu w porównaniu z innymi głęboszami) no i mam nadzieję, że pomoże mi wyeliminować myszy, ale to się okaże, jeśli nie zda egzaminu to Nie Będę Go Używał

 

marcinp125

 

Niestety nic nie wiem na temat obornika granulowanego, ale jeśli to faktycznie obornik w granulach to na pewno powinien bynajmniej działać podobnie do zwykłego obornika tylko, że będzie na pewno dużo droższy, więc pytanie czy warto wchodzić w koszty#1397 Share marcinp125

marcinp125

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 74 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podkarpackie

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

kkkkrystian od kilku lat razem z kuzynem stosujemy em na dwu hektarowym polu ( po prostu chcieliśmy spróbować co to warte )

i nie zauważyłem większej niż 2-3% zwyżki plonów co  w porównaniu do nakładów ( koszty środka, paliwa, czas ) 

nie jest żadną rewelacją...

Jak słusznie zauważył kolega ptaszek w całym tym zamieszaniu z EM chodzi tylko i wyłącznie o te 9-cio cyfrowe dochody.

 

A wracając do obornika pytam dla tego że u nas o naturalne nawozy ciężko i dla tego szukamy jakiejś alternatywy.#1398 Share Tomek90

Tomek90

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 4334 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Podlaskie

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Nie musi być zwyżka plonu, wystarczy że gleba będzie się rozsypywać, a nie odkładać płatami. Koszt uprawek, żeby uprawić taką glebę też nie mały. 

 

@pstaszek mam orane i także takie otwory także nie wiem czy coś zdziałasz z tym, coraz cześciej słyszę że ludzie rozkładają trutki po polu  :o

 

Jeśli chodzi o to przyjmowanie wody. Mam na 5ha  jedno miejsce gdzie cały czas sie topię, nawet jak ściezka deptana 2x na jesienie z opryskiwaczem 1200l pełnym to jest problem na wiosnę przeskoczyć z rozsiewaczem na 3 sciezkach. Twierdzicie że jakbym zrobił to bez orkowo, teraz bedzie qq, po zbiorze, mulczer następnie gruber (ile cm)  problem znacząco się zmniejszy? 


Edytowany przez Tomek90, 01 kwiecień 2015 - 21:16.


#1399 Share ansu

ansu

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1536 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:LSW

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Myszy i kretów jest na moich polach jest niewiele dziki je likwidują robiąc jeszcze więcej szkody. Za to w sadach masakra trutki zabrakło w ubiegłym roku w hurtowni.

Znajomy miał Kret Unia pole twierdził, że trzeba było równać teraz widzę ma Staltech Plower G6S i jest zadowolony, ale dziwnie uprawia wrzesień głębosz poplony RS na wiosnę orka pod buraki.Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 01:29
 •  

#1400 Share marcinp125

marcinp125

  Użytkownik

 • Members
 • PipPip
 • 74 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:podkarpackie

Napisany 01 kwiecień 2015 - 21:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Tomek w takim razie nie lepiej co 3 rok  posiać motyle w poplonie ? też się ziemia sypie  :)Podobne tematy

Tylko na agroFakt.pl: Uprawa bezorkowa ma swoje wady... zobacz »