Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?


2021 odpowiedzi na ten temat

#841 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 27 maj 2012 - 18:39

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

W którejś odpowiedzi ktoś z kolegów napisał, że przy uprawie uproszczonej uprawy/ziemia są bardziej odporne na susze. Koledzy znawcy mogliby coś więcej napisać na ten temat?


Oczywiscie. Ja Ci mogę opowiedziec o moich doswiadczeniach.
Siałem na tym samym polu rzepak w ubiegłym polu. Czesc tylko talerzowana, reszta gleboka orka 28-30cm. Wschody o wiele lepsze na ziemi oranej, lecz jak wszyscy wiemy, ubiegła jesien była masakrycznie sucha. Po dluzszym czasie, gdy rosliny rzepaku osiagnely 4-6 lisci roznica byla widoczna golym okiem. Po talerzowce wygladał lepiej, byl w lepszej kondycji oraz wsadzajac szpadel i wygrzebujac troche ziemi bylo widac roznice w wilgoci.

Po lewej w talerzowane, po prawej orka.

http://www.bankfotek...ge/1068428.jpeg

http://www.agrofoto....1218_194803.jpg

http://www.agrofoto....1218_226416.jpg

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 22:43
 •  

#842 Share FarmerPawlos

FarmerPawlos

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 567 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 27 maj 2012 - 18:44

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Właśnie miałem wspomnieć o twoim "eksperymencie" który opisywałeś na blogu.
Waszym zdaniem lepiej w uprawie bezorkowej sprawuje się wirnik czy sekcja talerzowa w siewniku?

#843 Share ppp

ppp

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 289 postów

Napisany 28 maj 2012 - 17:08

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

jarecki
przy braku pługa masz większą pojemność wodną, gleba ma system kapilar które pług niszczy, także jest lepsze podsiąkanie z "głębi" gleby to tak na szybko więc niech ktoś mądry to rozszerzy


Na wstępie, nie jestem specjalistą od uprawy, ale bardzo się tym interesuję i dużo czytam. Myślę, że mogę się trochę dołożyć do dyskusji. A więc, natknąłem się kiedyś na wykłady pewnego kolesia z NCRS (amerykanska agencja do spraw konserwacj zasobów naturalnych) i bardzo ciekawie opowiadał on o doświadczeniach z rolnikami nie uprawiającymi gleby (niektórzy już od ponad 50lat)

Cały problem w tym, że jakiekolwiek mieszanie gleby nie jest dobre. Ten koleś to tłumaczy w ten sposób (poparte badaniami, nie jego , on to poprostu zbiera do kupy). W stanach za konwencjonalna uprawę uważa się to, co u nas nazywamy uproszczoną- tzn talerzowanie (pługa tam rzadko kto używa). Talerzując napowietrza się glebę. Pobudza się w ten sposób bakterie odpowiedzilane za rozkład M.O. (mat org) do ponadnormatywnej aktywności. Bakterie zjadają grzyby i tzw klej biotyczny/biologiczny (głównie złożony z węgla) który to trzyma strukturę agregatów glebowych i zapewnia infiltrację i napowietrzenie gleby.Przy intensywnej uprawie(czyli to co u nas uważa się za dobrą praktykę) tworzy się tzw zapadnięta struktura gleby (collapsed soil), brak mikroporów, rozpylenie gleby powoduje jej twardnienie (na beton) po pierwszych opadach. I wtedy zaczynają się problemy z podciąganiem kapilarnym, krążeniem składników pokarmowych w glebie, zbyt szybką mineralizacją resztek, ucieczką azotu i spływani powierzchniowymi wody wywołanymi bardzo słabą infiltracją wody. Dodatkowo dochodzi erozja wietrzna i przegrzewnie gleby, które doprowadza np do tego, że dżdżownice zaczynają się pożerać(było na slajdach które pokazywał), bo nie mają co jeść, w glebie która jest tak "pięknie " uprawiona. Bakterie szybko pożerają ten klej i obumierają uwalniając ogromne ilości azotu do atmosfery (a to już nie dobrze). Dodatkowo, jak wiadomo, grzebiąc w glebie wyciągamy nasiona chwastów, które dodatkowo pożywiamy uwolnionym przez bakterie azotem. Koleś porównał mieszanie np obornika z glebą (talerzówką) do podpalenia domu po to tylko, żeby podgrzać hotdoga. :) A propos obornika- napotkałem na artykuł w którym w jakichś badaniach potwierdzono, że 1- 1,5cala opadu deszczu zastępuję talerzowanie czy orkę jeśli chodzi o straty azotu.

Co do podciągania kapilarnego i pojemności wodnej- nieorana gleba ma znacznie większą pojemność wodną od tej oranej. Orząc co roku mniej więcej na tej samej głębokości tworzymy znaną już wszystkim podeszwę płużną. twarda warstwa gleby, która, przy intensywnych opadach nie pozwala wodzie na wsiąknięcie wgłąb gleby, z kolei w okresie suszy podciąg kapilarny jest znacznie utrudniony, gdyż pokłady wody z głębszych warstw nie mają jak przeniknąć przez warstwę zbitej gleby. Głębosz jest tylko częściowo dobrym narzędziem (to tak jakby bandaż na otwarte złamanie, zakrywa ranę, ale nie robi za wiele dobrego- o kosztach tej operacji nie wspomnę).

Nie poruszyłem jeszcze innych ważnych kwestii jak choćby spływy powierzchniowe i infiltracja- polecam poszukać w internecie "slake test". Uprzedzając teksty w stylu- Ameryka to Ameryka, Polska to Polska przypominam, że USA i Kanada zajmują cały kontynent, klimat i warunki w jakich rolnicy tam uprawiają w sporej części jest taki sam jak u nas- są rejony z łagodniejszym klimatem (np Kalifornia gdzie 3 razy w roku zbierają kukurydzę na kiszonkę)są też takie gdzie mrozy zaczynają się pod koniec wrześnie (np Dakota Północna) i też uprawiają bezorkowo.

Niestety świadomość tego co robimy naszej glebie jest beznadziejnie niska. A co gorsza nikt nas za bardzo o tym nie informuje, bo kompanie chem zarabiają na tym krocie (pomyśl ile się płaci za nawozy, herbicydy, pestcydy) a wszystko przez to,że gleba jest "chora"

trochę offtopic:

Amerykanie w latach 30' mieli wielką suszę, około5 lat z rzędu nie spadła prawie kropla deszczu."Big Dust Bowl 1930" na YT. gleba ze stanów doleciała do połowy pacyfiku- wtedy się ocknęli, że orka nie jest dobra. I są tam farmy co już od ponad 50 lat "uprawiają" bez pługa. Na AF często piszą, że to dobre jak masz dużo ha i kosisz 3t pszenicy z hektara. Wszystko się zgadza, tylko, że te 3t/ha są zbierane w miejscach, gdzie przy naszym myśleniu byłaby pustynia. Bezorka nie oznacza zmniejszenia plonów. To na czym można zaoszczędzić to nawozy i SOM. Oczywiście trzeba do tego trochę czasu, bo jak systematycznie niszczyliśmy glebę przez setki lat, to nie wróci ona do porzedniego stanu z dnia na dzień.


Teraz być może polecą gromy, wiem, nie jestem rolnikiem, ale jak wspomniałem interesuję się tym i chciałem tylko dorzucić coś co znalazłem "za oceanem". Jak będzie zainteresowanie podeślę linki do filmów od tego kolesia- angielski wymagany (nawet dość zaawansowany)

sorki za długość posta

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 22:43
 •  

#844 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 28 maj 2012 - 19:47

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dziekuje Ci ppp@ za wyczerpujaca wypowiedz... daje ona do myslenia.
Od siebie dodam, że na Ukrainie k, Doniecka sa ziemie bardzo ciezkie, sa to czarnoziemy 1 klasy, które siegaja wglab na 4m....Rolnicy mowia ze gdyby tam orali nic by nie zbierali. Jest to ziemia którą nie idzie inaczej uprawiac niz bezorkowo...

#845 Share milanreal1

milanreal1

  Nie zadzieraj z moderatorem :D

 • Moderator Forum
 • PipPipPip
 • 9236 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Rypina (kuj-pom)
 • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 maj 2012 - 19:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Czarnoziemy bardzo ciężkie? Czarnoziemy są super żyzne ale nie powinny być takie ciężkie jak iły czy ciężkie gliny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#846 Share brzozak2

brzozak2

  AF upada!!!!

 • V.I.P.
 • rank
 • 6036 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 maj 2012 - 20:06

Czy talerzówką da się zastapic orkę? milan sa ciezkie, nawet ekstremalnie ciezke czarnoziemy.
fakt najlepiej ich nie orac.

@ppp wszystko dobrze tylko to co w USA w Kalifornii jest dobre u nas np. na polnocy ni cholery sie nie sprawdzi. calkowicie inne ziemie, inny klimat.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#847 Share ppp

ppp

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 289 postów

Napisany 28 maj 2012 - 20:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @brzozak2- Jeśli się nie mylę to napisałem tam też coś w tej kwestii :) Wiem, łatwo mi się mądrzyć, wiem, że są farmy które "uprawiają" w ten sposób w dużo suchszym i chłodniejszym klimacie niż u nas.

Wspomniany przezemnie facet mówił, że jeśli chodzi siew bezpośredni to przede wszytskim najważniejsza jest zmiana myślenia i to tak absolutnie o 180 stopni. Poza tym trzeba naprawdę wiedzieć co się robi. Pierwsze lata mogą (nie muszą) być trudne. Wielkie wrażenie wywarł na mnie filmik o farmerze ze stanów który nie orze swojej ziemi już od 30 lat. Choduje bydło mięsne. Ma 4 maszyny i 2 ciągniki na około 70ha (jeśli dobrze pamiętam). I nie są to super zaawansowane i mega drogie siewniki do no till. Kukurydzę sieje starym rupieciem, który przerobił pod potrzeby uprawy zerowej. To samo siewnik do zboża. Oprócz tego używa cultipackera do nizszczenie poplonu z żyta, wyki groszku i czegoś tam jeszcze. Do tego opryskiwacz (używa 1/2 dawki roundup'u do niszczenia poplonu i w kukurydzy nie ma chwastów). A ma jeszcze stary (ale jary) rozrzutnik obornika :)

Sieje na przemian kukurydzę na kiszonkę i słonecznik (też na kiszonkę). Po każdej uprawie sieje poplon złożony z dużej ilości roślin (podstawą jest żyto). Dodtkowo na podrośnięty już poplon rozruca obornik (nie przykrywa go niczym).

Edytowany przez ppp, 28 maj 2012 - 20:27.


#848 Share b0gdan

b0gdan

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 3106 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:pow. chełmski

Napisany 28 maj 2012 - 20:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

milan sa ciezkie, nawet ekstremalnie ciezke czarnoziemy.
fakt najlepiej ich nie orac..

jeśli mają być ekstremalnie ciężkie czarnoziemy, to nie są czarnoziemy... ich ciężkość wykluczała by przewiewność i przepuszczalność, które są głównymi cechami tych gleb :)

#849 Share brzozak2

brzozak2

  AF upada!!!!

 • V.I.P.
 • rank
 • 6036 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 maj 2012 - 20:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę? teoria teorią, a praktyka plata figle.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#850 Share LowRider

LowRider

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 989 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:lubelskie

Napisany 28 maj 2012 - 20:32

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ppp podaj kilka linków na YT ;)

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 22:43
 •  

#851 Share ppp

ppp

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 289 postów

Napisany 28 maj 2012 - 20:32

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie chcę się spierać :) Ale to nie była teoria, tam faktycznie tak się "uprawia". Różnica jest taka, że można o tym przeczytać/ zobaczyć w internecie. Poza tym rozejrzyjcie się dookoła. Ile roślin nie zostało wysianych a rośnie, niektóre dorastają do człkiem imponujących rozmiarów- nikt ich tam nie zasiał (mówię np o miedzach, czy nawet środkach polnych dróg).

Low Rider- się robi:

[/media]
[/media]

póki co wystarczy. angielski wymagany, trochę można rozszyfrować bez angielskiego.

Tak na marginesie, to przypomniało mi się, jak namówiłem rodziców na uprawe bez orki w starym jak świat frost seeding (siew na mróz). jesienią ojciec zasiał pszenżyto. Na przełomie marca i kwietnia (jak jeszcze ziemia z zwirzchi jest zamarznięta) siewnikiem do nawozu wysiewa się mieszaninę nawozu (chyba saletra) i 10-12kg czerwonej koniczyny. Pszenzyto skosiliśmy na kiszonkę w momencie zawiązywania kłosa. Potem były jeszcze 2 pożądne pokosy koniczyny (tego samego roku) dodatkowo koniczyna nie była pryskana a zawierała mało chwastów. Nie obyło się bez problemów. Pogoda nie rozpieszczała i w dołkach koniczyna zaczęła wschodzić dużo później (woda stała tam długo). Było też kilka placków bez koniczyny, ale popełniliśmy błąd, bo nie zaprawiliśmy ziarna koniczyny(na tym polu chyba nigdy nie była uprawiana więc nie było bakterii brodwkowych w glebie. Niemniej, w tym roku jest już piękny łan(wsiewka trawy zwykłym siewnikiem zbozowym).

Edytowany przez ppp, 28 maj 2012 - 20:49.


#852 Share brzozak2

brzozak2

  AF upada!!!!

 • V.I.P.
 • rank
 • 6036 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 maj 2012 - 20:40

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ale po co mamy brac wiedze z usa, skoro chociazby w tym temacie mamy wystarczajaco duzo know-how (przeczytales caly?), strip till juz tez jest praktycznie dla warunkow europejskich rozgryziony, a siew bezposredni slabo sie sprawdza w naszym klimacie i na naszych glebach, wiec po co to nam?

jakbym mial ziemie w usa, argentynie czy na ukrainie to bym tylko sial zerowo.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#853 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 28 maj 2012 - 20:45

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Na Ukrainie przeważają czarnoziemy są one cięższe od naszych północnych mad rzecznych. Samego mnie to dziwiło ale Pan od gegry mówi że tak u nich jest.

#854 Share Klos49

Klos49

  Zaawansowany

 • userphoto
 • V.I.P.
 • rank
 • 194 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 maj 2012 - 20:46

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

@brzozak2- Jeśli się nie mylę to napisałem tam też coś w tej kwestii :) Wiem, łatwo mi się mądrzyć, wiem, że są farmy które "uprawiają" w ten sposób w dużo suchszym i chłodniejszym klimacie niż u nas.

Wielkie wrażenie wywarł na mnie filmik o farmerze ze stanów który nie orze swojej ziemi już od 30 lat.


Nie trzeba szukać aż za oceanem. W okolicy jest kilka gospodarstw, których pola nie widziały pługa, obornika i gnojowicy(wyłącznie produkcja roślinna) od 20-25 lat i świetnie sobie radzą przy płodozmianie 1/3 rzepak i 2/3 pszenica lub jeszcze mają buraki cukrowe.
:)
Jedno wielkie gosp. dosłownie za miedzą już kilka razy próbowało siać rzepak bezpośrednio w ściernisko po pszenicy ozimej talerzowym siewnikiem, ale skutek zawsze był marny i w sezonie 2011 nie bawili się już w to.

Najlepsze efekty się uzyskuje po głębokim, dobrze mieszającym gruberze. :)

#855 Share ppp

ppp

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 289 postów

Napisany 28 maj 2012 - 20:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? c.d.

[/media]
[/media]


Nie to, że bardzo lubie to co z zachodu, ale strip till to też ich wynalazek. Ja akurat nie znalazłem nic godnego uwagi o uprawie zerowej w Polsce (oprócz powtarzanych sloganów)

To chyba lata 80'z Polski :P

#856 Share brzozak2

brzozak2

  AF upada!!!!

 • V.I.P.
 • rank
 • 6036 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 maj 2012 - 20:58

Czy talerzówką da się zastapic orkę? ja probowalem zerowej i nie wyszlo, beton. a i tak sprobowalem na najlepszej do takich eksperymentow glebie, 2 klasy o wysokiej porowatosci naturalnej jak na mady.

tej gleby co ten gosc pokazuje, pod zadnym pozorem nie wolno orac, a i spulchniac nawet nie potrzeba, ale ile razy ci trzeba powtarzac ze takich gleb w polsce nie ma?

Edytowany przez brzozak2, 28 maj 2012 - 21:01.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#857 Share milanreal1

milanreal1

  Nie zadzieraj z moderatorem :D

 • Moderator Forum
 • PipPipPip
 • 9236 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Rypina (kuj-pom)
 • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 maj 2012 - 21:01

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

jeśli mają być ekstremalnie ciężkie czarnoziemy, to nie są czarnoziemy... ich ciężkość wykluczała by przewiewność i przepuszczalność, które są głównymi cechami tych gleb :)

No dla mnie to jest dziwne jak czarnoziemy ,mogą być bardzo ciężkie jak niektóre mogą mieć ponad 10% próchnicy.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#858 Share brzozak2

brzozak2

  AF upada!!!!

 • V.I.P.
 • rank
 • 6036 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 maj 2012 - 21:05

Czy talerzówką da się zastapic orkę? 95% wszystkich czarnoziemow to gleby lekkie, ale sa takie wybryki natury, co nie chca sie podporzadkowac, a czarne jak smola.
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#859 Share milanreal1

milanreal1

  Nie zadzieraj z moderatorem :D

 • Moderator Forum
 • PipPipPip
 • 9236 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:okolice Rypina (kuj-pom)
 • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 28 maj 2012 - 21:10

Czy talerzówką da się zastapic orkę? No i teraz rozumiem ;)
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 22:43
 •  

#860 Share Klos49

Klos49

  Zaawansowany

 • userphoto
 • V.I.P.
 • rank
 • 194 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 28 maj 2012 - 21:21

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Czarnoziem czy czarna ziemia?

Glina w zależności od warunków redukcyjnych i utleniających tlenków żelaza i manganu może przyjmować barwę żółtą, brunatną, czerwoną, szarą lub szarozieloną.
Zatem barwa może mylić.

Może te ciężkie ukraińskie to coś takiego jak iły gniewskie. :)

Podobne tematy

Tylko na agroFakt.pl: Uprawa bezorkowa ma swoje wady... zobacz »