Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?


2021 odpowiedzi na ten temat

#41 Share and

and

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 123 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:maz ost gow dan
 • Zainteresowania:nienudzenie się

Napisany 19 grudzień 2007 - 22:16

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

tak czytam czytam i zastanawiam sie czy może nie założyć tematu: "czy rozsiewacz może zastąpić siewnik" ;)

nie ma co sprowadzać problemu do absurdu- np. w warunkach niektórych gleb naszego gospodarstwa jest to stosowane, oczywiście jest to względne, nie zawsze, nie wszędzie, ale jednak...
can do

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 13:35
 •  

#42 Share zorzyk2

zorzyk2

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 3403 postów
 • Płeć:Nie powiem
 • Lokalizacja:nima

Napisany 19 grudzień 2007 - 22:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Najlepiej żeby jedna maszyna była do wszystkiego ale rozsiewaczem pszenicy nie będziesz siał

Ale siew gorczycy na poplon testowałem i dobrze wychodzi lejkowym.

#43 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 01 styczeń 2008 - 14:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? „Niby uprawa bezorkowa przynosi straty plonu nawet do 20%” – odnosząc się do słów pana Mix …moim zdaniem uprawa bezorkowa nie przynosi takich strat. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ stosuje uprawę bezorkową od wielu lat, uprawiając takie rośliny jak: buraki cukrowe, zboża, ziemniaki, pietruszkę, marchew i amarantus.

No ja myśle ze nie można zastąpic orki pługiem talerzówką.Podorywke jak najbardziej talerzówką ale orke??...Ktoś chyba sobie coś pomylił...Obornik to można talerzować ale tylko po to zeby go z grubsza z ziemią zmieszac....Potem i tak trzeba zaorac... - odnosząc się do tych słów , uważam że pług można całkowicie wyeliminować z uprawy…nie zastępując go talerzówką , ponieważ od wielu lat prowadzę uprawę bezorkową, w której nie używam talerzówki ani pługa ( a odpowiedni obornik wcale nie musi być przykryty pługiem na dno bruzdy – jest to duża utrata składników mineralnych, gdyż łagodne zimy wypłukują je do głębszych , niedostępnych dla roślin warstw ziemi)
Aby to zrozumieć trzeba wiedzieć ile na 1 ha żyznej ziemi znajduje się organizmów żywych (zgadnij?) 20kg 200kg 2000kg 20000kg czy 30000kg? Pług bowiem odwraca ziemię tzn. wierzchnią warstwę gleby z organizmami przystosowanymi do światła i tlenu (takimi jak bakterie, glony, grzyby…) wprowadza je na dno bruzdy , gdzie bardzo trudno im przetrwać, gdyż nie są przystosowane do takich warunków. A z głębszych warstw ziemi wyoruje bakterie nieprzystosowane do życia na powierzchni., które po wyoraniu w dużym stopniu giną.
Śmieszne jest mówienie na temat uprawy bezorkowej na podstawie jednego doświadczenia. Ja wykonałem już ich kilkaset. Aby widoczne były wyniki uprawy bezorkowej należy ją prowadzić
( DOBRZE) przynajmniej przez kilkanaście lat. To tak jakby ktoś leczył się ziołami i oczekiwałby efektu następnego dnia. (Bajki piszecie)

A teraz parę słów w odniesieniu do pana Ferdka. Jest pan krytycznie nastawiony do uprawy bezorkowej. Jest pan przysłowiowym chłopem przywiązanym do pługa. W przeszłości podejrzewam był pan też przeciwko np. siewu buraków na gotowo, kompleksowego zwalczania chwastów w nich czy żywienia trzody chlewnej tylko paszami treściwymi a także zapewne nie wierzył pan w przeszłości w możliwość uprawy kukurydzy na ziarno. ( Nie lubi pan NOWOŚCI)
„według mnie orki nic nie zastapi... nawet talerzówka gdy bedzie szła po rame....to nie bedzie to samo orka łądnie odwraca ziemie,przykrywa różnego typu resztki,obornik jest wszedzie równo zrobione... gdyby orka miała więcej minusów jak plusów to napewno ludzie by jej nie stosowali....” za słowami pana Bamboochy także się nie zgodzę , ponieważ to bardzo żle że gleba jest odwrócona po orce. A dlaczego? To trzeba się samemu dowiedzieć… Jeden przykład…resztki pożniwne niezaorane pozostając na wierzchniej warstwie ziemi osłaniają ją przed erozją ( ściółkowanie)

„Podorywke to chyba mozna robic talerzowką i nie bedzie mniejszego plonu...Ale talerzówką zastąpic orke??....No to to juz przesada” - pan Tommy 66692 moja odpowiedź : myślę że nie.
Wyeliminować można orkę nie stosując ani pługa ani talerzówki i bezorkowo zbierać bardzo dobre plony np. pietruszki.

„ja co 2 lata randapuje a sieje 2 lata bez orki i jest ok.” Panie Pawle …a ja 15 lat nie używam pługa i sieje buraki i warzywa korzeniowe oraz zboże, rzepak i jest OK. ( 60 t buraka / 1 ha przy polaryzacji w 2007 roku 19,7)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

 • agroFakt.pl
 • agroFakt.pl
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 13:35
 •  

#44 Share Ferdek07

Ferdek07

  Ferdek07

 • Members
 • PipPipPip
 • 7703 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 01 styczeń 2008 - 15:49

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Kolego Andrzej3560, jak nie używasz ani pługa ani talerzówki, to zdradz nam sekret czym wkońcu uprawiasz swoją ziemi!

ps. nie jestem chłopem przywiązanym do pługa mam specyficzne warunki glebowe i wodne i próbowałem różnych metod, niestety orka i podorywka w moich warunkach na lekkich piaskach za bardzo przesusza glebe, a jak zaczne kombinować to tylko zaperze pole i strace plony, więc szaleć nie moge pozatym skala produkcji nie pozwala mi na kupowanie sprzetu który będę tylko kilka godz w roku pracował, nie jestem zacofany a bardzo otwarty na innowacje, cóż we wsi i tak są tacy co śmieją się jak pryskam roudupem, a świń nie choduje, a kukurydze dziki mi wszamają

z tymi innowacjami to jest tak że przez kilka lat hitem jest jedna a za kilka lat odr radzą coś na odwrót i tak w koło, każdy ma doświadczenie w swoich warunkach i wie co się sprawdza

#45 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 01 styczeń 2008 - 18:28

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Uprawa bezorkowa nie jest zadna innowacja . Ja sam wlasnorecznie dostosowalem do tej uprawy narzedzia, ktore spulchniaja glebe na glebokosc od 5 - 50 cm nie odwracajac jej. Gleba jest spulchniona, ale wierzchnia warstwa jest tak zageszczona, ze pozwala wysiac i skielkowac praktycznie wszystkim nasionom. Narzedzie te potrafi przygotowac glebe jednym przejazdem, nie zostawiajac za soba zadnych kolein. Laczac uprawe z siewnikiem tak mozna zasiac cale pole za jednym razem nie zostawiajac zadnej koleiny. Posiadam takze wszystkie gleby (70%) 4 klasy i (30%) 5, 6 klasy. ;)

#46 Share Ferdek07

Ferdek07

  Ferdek07

 • Members
 • PipPipPip
 • 7703 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 01 styczeń 2008 - 18:45

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Uprawa bezorkowa nie jest zadna innowacja . Ja sam wlasnorecznie dostosowalem do tej uprawy narzedzia, ktore spulchniaja glebe na glebokosc od 5 - 50 cm nie odwracajac jej. Gleba jest spulchniona, ale wierzchnia warstwa jest tak zageszczona, ze pozwala wysiac i skielkowac praktycznie wszystkim nasionom. Narzedzie te potrafi przygotowac glebe jednym przejazdem, nie zostawiajac za soba zadnych kolein. Laczac uprawe z siewnikiem tak mozna zasiac cale pole za jednym razem nie zostawiajac zadnej koleiny. Posiadam takze wszystkie gleby (70%) 4 klasy i (30%) 5, 6 klasy. ;)

Posiadam podobne gleby z tą różnicą że 30% stanowi 4ta klasa a reszta to piach, ale może jakieś konkrety, co stosujesz, agregat ścierniskowy, głębosze, gruber na sztywnych łapach, agregaty talerzowe?

#47 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 01 styczeń 2008 - 19:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Stosuje bardzo udoskonalony glebosz, ktorego konstrukcja byla siedmiokrotnie udoskonalana. Cala maszyne wykonalem sam. Maszyna ta spelnia w 90% moje oczekiwania. W przyszlosci chce zbudowac jeszcze jedna - doskonalsza. Aktualna maszyna spulchnia i doprawia tak glebe, ze po jednym przejezdzie tym gleboszem mozna zasiac bez zadnych dodatkowych upraw pietruszke, marchew, amarantus...( troche nowosci ) a moze zasiac kukurydze na wierzcholku redlin, sa dwa warianty
1. Mozna po zbiorze przedplonu wysiac nawozy lub dobry obornik , uformowac redliny szerokoscia dostosowana do szerokosci rzedow kukurydzy. Nastepnie obsiac te redliny poplonami.
2. Mozna od zbioru przedplonu niszczyc uprawami nieodwracajacymi glebe chwasty a nastepnie jesienia wysiac nawozy lub obornik i uformowac redliny pozostawiajac je przez zime do wiosny. W tym wariancie redliny dobrze przemarzaja nawozy i obornik w bardzo malym stopniu sie wyplukuja a wiosna szybko sie nagrzewaja . Metoda ta ulatwia takze walke z chwastami, poniewaz mozna przeprowadzac zabiegi np. bronowanie (oczywiscie nikt nie bedzie jezdzil ciagnikiem po grzebietach redlin, tylko w dolach) W latach suchej wiosny mozna brona zsunac sucha ziemie z wierzchu redliny w dol redliny i zasiac siewnikiem o tym samym rozstawie wilgna ziemie kukurydze. ( Kukurydza zasiana jest na grzbiecie redliny, po ktorej nigdy nie przejachalo kolo ciagnika, mimo ze byly prowadzone zabiegi uprawowe) W pierwszym wariancie jesli poplon nie wymarzl stosujemy randoup i siejemy kukurydze. Poplon dobrze szykuje pole. Po wymuceniu kukurydzy chwastownikiem lub brona jezdzac wylacznie dolem redliny przemieszczamy resztki pozniwne w dol redliny , jest on wiec zasciolkowany, a na gorze redliny nastepnego roku mozna zasiac po zastosowaniu np brony, ponownie kukurydze. I tak kilka lat. Zabiegi chemiczne stosuje sie tak samo jak w tradycyjnej uprawie, tyle tylko, ze ciagnik z opryskiwaczem jak i z rozsiewaczem nawozu nigdy nie ugniata pasu siewnego - redliny. ( Bo nikt madry nie bedzie jezdzil po grzebietach redliny)
Po kilku uprawach gromadzi sie bardzo duzo substancji organicznej, ktora chroni glebe przed erozja i utrata wody.
Jeszcze jedna ciekawostka: tak samo jeszcze do dzisiaj mozna uprawiac buraki cukrowe lub amarantus.
Dodam do ciekawosci ze rozstawa rzedow burakow wynosi od 15 lat 70 cm. A plony nigdy nie byly nizsze.
Ulatwialo to znacznie pielegnacje oraz zbior kombajnem jednorzedowym zbieralo sie buraki z 1 ha a wykopalo sie praktycznie tyle co z 1,5 ha.

Moim zdaniem gleby slabe wcale nie eliminuja uprawy bezorkowej...wrecz przeciwnie. Glebokie oranie ulatwia rozjem skladnikow w tych glebach:D

Wszystko ładnie pięknie tylko nie pisz posta pod postem

Edytowany przez tommy66692, 01 styczeń 2008 - 20:02.
Post pod postem


#48 Share Ferdek07

Ferdek07

  Ferdek07

 • Members
 • PipPipPip
 • 7703 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 01 styczeń 2008 - 21:44

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Trzeba było odrazu napisać że całą uprawe opierasz na głęboszowaniu, masz piachy takie jak ja 5 - 6kl, czy na takiej ziemi gdzie na 30 -40 cm jest przeważnie żółty piasek i pełno drobnych kamieni potrzebne jest głęboszowanie, opierasz uprawe na formowaniu bruzd, ale owsa w ten sposób nie posiejesz,

Cała uprawa bezpłużna moim zdaniem mogła by się sprowadzać do tego aby np. ozime zborza siać po talerzówce i z agregatem uprawowym, bo po pługu ziemia długo się obsiada na lekkich piaskach, no ale z tego co piszenie mikroorganizmy itd w warstwie górnej gleby, to i tak staram się orać nie za głęboko więc dochodze do wniosku, że w latach gdy nie narośnie chwastów lub lato jest suche i nie zarosną pola chwastami i perzem można zamiast orki dokładnie talerzować, ale co 2 czy co 3ci rok przeorać co o tym sądzicie?

#49 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 02 styczeń 2008 - 21:39

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Chwasty moglbys niszczyc kultywatorami ze sztywnumi lapami, lub specjalnym gleboszem ale bardzo plytko. Nie orac, nawet co 3 lata, bo to co zgromadzisz przez ten czas zatracisz jedna orka. A jak maasz gleby slabe to tylko siac wybrane rosliny pod te gleby ... bo nic na to nie poradzisz, ale uprawa bezorkowa i tak na tych glebach po 5 - 6 latach bedzie dawala lepsze wyniki. "Las tez rosnie na bardzo slabych glebach...dlaczego? Bo nikt w nim nie orze. Gdyby ktos oral w lesie bylby piach pod kolana" Na twoich slabych glebach na byc tak jak w lesie. Zgromadzic ma sie prochnica w wierzchniej warstwie, ktora chronic bedzie ta slaba glebe. Wiadomo, ze na 6 klasie nie bedzie 8 ton pszenicy. Ja mysle, ze na Twoich glebach gleboszowanie jako takie jest niepotrzebne. Moje wypowiedzi dotyczyly spolchniania przy jednoczesnym nie odwracaniu gleby na glebokosc jaka jest potrzebna np. 15 cm pod siew owsa.

#50 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 3083 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Podlasie

Napisany 02 styczeń 2008 - 22:13

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nie wiem czy dobrze mysle ale czy przyniesie jakis efekt to z euproszcze uprawe do zrobienia poorywki Kosem a pozniej siew agregataem taerzowycm(taki jak ten http://allegro.pl/it..._uprawowy.html) z siewnikiem talerzowym

sprzedam

Przyczepa HL6011    https://www.olx.pl/o...57-IDoNAwc.html

Przyczepa D83   https://www.olx.pl/o...57-IDp6r8t.html

 


Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 13:35
 •  

#51 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 02 styczeń 2008 - 22:27

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zeby byly efekty uprawy bezorkowej trzeba ja stosowac przez kilka lat... jeden rok takiej uprawy moze jedynie zmniejszyc koszty. To tak jakby wypic litr wodki pijac co drugi dzien setke i wtedy wypije czlowiek cala butelke a nie bedzie pijany. Nie da sie tak upic nikogo litrem wodki.

#52 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 3083 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Podlasie

Napisany 02 styczeń 2008 - 22:38

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Zeby byly efekty uprawy bezorkowej trzeba ja stosowac przez kilka lat... jeden rok takiej uprawy moze jedynie zmniejszyc koszty. To tak jakby wypic litr wodki pijac co drugi dzien setke i wtedy wypije czlowiek cala butelke a nie bedzie pijany. Nie da sie tak upic nikogo litrem wodki.

To z ekoszty zmniejsze to ja wiem . Chodzi mi o to czy cos mi na polu wyrosnie konkretnego

sprzedam

Przyczepa HL6011    https://www.olx.pl/o...57-IDoNAwc.html

Przyczepa D83   https://www.olx.pl/o...57-IDp6r8t.html

 


#53 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 02 styczeń 2008 - 23:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To zalezy od wielu czynnikow tak jezeli gleba jest ubita , zajezdzona , twarda nalezy ja glebiej wzruszyc. Np.: pole po burakach cukrowych po ktorych poruszaly sie ciezkie przyczepy. Dobre plony uzyskuje sie nie zawsze w pierwszym roku stosowania uprawy bez orki. Na efekty trzeba czekac kilka lat. Uprawa na przemian bezorkowa i orkowa nic nie zmienia, poniewaz zgromadzona przez np. dwa lata uprawy bezorkowej prochnica w nastepnych latach zostanie zniszczona przez orke. To tak jakby sie orzenil i latal do sasiadki i mowil jeszcze ze z zona jest lepiej;) to absurd . Trzeba sie zdecydowac: albo nie bedzie pan w ogole oral i w ten sposob gromadzil prochnice oraz podnosil wartosc biologiczna gleby, albo oral (latal do sasiadki) ;)

#54 Share brzozak2

brzozak2

  AF upada!!!!

 • V.I.P.
 • rank
 • 6036 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 02 styczeń 2008 - 23:19

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

albo oral (latal do sasiadki) ;)

do sasiadki ale bez ozenku :D , napewno jest 10 lat mlodsza
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#55 Share atomik

atomik

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 1849 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:łódzkie

Napisany 02 styczeń 2008 - 23:50

Czy talerzówką da się zastapic orkę? po pierwsze wieksozsc z was kojarzy uprawe bezorkowa ze stosowaniem talezrówki i wieksozosc jak juz ktos was si ewypowiedziął stosuje ten system bo bierze dopłaty a tak naprawde pracuje jeszcze na dwa inne etaty. mimo tych wypoiwedzi andrzej3650 to i tak mnie to nie przekonuje z kilku względów. przede wszytkim on ma do uprawy gleby słabe a nie pomysła o glebach zwiezłych np o podłozu glinisatym. buraki na klasie 4 hmmm nigdy nie probowałe ale moze nawadniane. owszem mysle ze w sezonie mozna sobie poradzic bez orki typu głeboszowanie agregaty scierniskowe ale mimo ze orka jest drozsza niz system uproszczony to raczej ma wiecej plusów. porownania do litra wódki czy sasiadki sa głupie według mnie. jezeli juz sie zmienia na system bezorkowy to trzeba to sobie dokłądnie przemyslec bo nie w kazdym gospodarstwie da sie zastosowac ten system. talerzóka sie rozprzestrzenia perz bo ja natrafi na darn perzu to ja przecina i perz odbija z korzenia a to najskuteczniejszy sposób rzmnazanai tego uciazliwego chwastu. co do siewu gorczycy lejkiem to ja tak robie z nawozem na polon zawsze tylko lejek po talecrzwce i brona. a nie smiejcie sie w tym roku widzaiłęm jak jeden apacz siał na wiosne mieszanke zbozowa poznaniakiem... bez rurek lol.
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#56 Share wsk125ccm

wsk125ccm

  Zaawansowany

 • V.I.P.
 • rank
 • 1258 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:mazowieckie

Napisany 03 styczeń 2008 - 14:34

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

po pierwsze wieksozsc z was kojarzy uprawe bezorkowa ze stosowaniem talezrówki i wieksozosc jak juz ktos was si ewypowiedziął stosuje ten system bo bierze dopłaty a tak naprawde pracuje jeszcze na dwa inne etaty. mimo tych wypoiwedzi andrzej3650 to i tak mnie to nie przekonuje z kilku względów. przede wszytkim on ma do uprawy gleby słabe a nie pomysła o glebach zwiezłych np o podłozu glinisatym. buraki na klasie 4 hmmm nigdy nie probowałe ale moze nawadniane. owszem mysle ze w sezonie mozna sobie poradzic bez orki typu głeboszowanie agregaty scierniskowe ale mimo ze orka jest drozsza niz system uproszczony to raczej ma wiecej plusów. porownania do litra wódki czy sasiadki sa głupie według mnie. jezeli juz sie zmienia na system bezorkowy to trzeba to sobie dokłądnie przemyslec bo nie w kazdym gospodarstwie da sie zastosowac ten system. talerzóka sie rozprzestrzenia perz bo ja natrafi na darn perzu to ja przecina i perz odbija z korzenia a to najskuteczniejszy sposób rzmnazanai tego uciazliwego chwastu. co do siewu gorczycy lejkiem to ja tak robie z nawozem na polon zawsze tylko lejek po talecrzwce i brona. a nie smiejcie sie w tym roku widzaiłęm jak jeden apacz siał na wiosne mieszanke zbozowa poznaniakiem... bez rurek lol.hmmm... kup słownik, albo zainstaluj mozille ;) A tak podsumowywując: Dla jednego uprawa bezorkowa jest najlepsza na świecie, a drugi nigdy nie pozbędzie się pługa. Wszystko ma sens, tylko jest zależne od warunków na polu (nawodnienie, klasa gleby, rośliny), oraz od gospodarza....

#57 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 03 styczeń 2008 - 18:02

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

po pierwsze wieksozsc z was kojarzy uprawe bezorkowa ze stosowaniem talezrówki i wieksozosc jak juz ktos was si ewypowiedziął stosuje ten system bo bierze dopłaty a tak naprawde pracuje jeszcze na dwa inne etaty. mimo tych wypoiwedzi andrzej3650 to i tak mnie to nie przekonuje z kilku względów. przede wszytkim on ma do uprawy gleby słabe a nie pomysła o glebach zwiezłych np o podłozu glinisatym. buraki na klasie 4 hmmm nigdy nie probowałe ale moze nawadniane. owszem mysle ze w sezonie mozna sobie poradzic bez orki typu głeboszowanie agregaty scierniskowe ale mimo ze orka jest drozsza niz system uproszczony to raczej ma wiecej plusów. porownania do litra wódki czy sasiadki sa głupie według mnie. jezeli juz sie zmienia na system bezorkowy to trzeba to sobie dokłądnie przemyslec bo nie w kazdym gospodarstwie da sie zastosowac ten system. talerzóka sie rozprzestrzenia perz bo ja natrafi na darn perzu to ja przecina i perz odbija z korzenia a to najskuteczniejszy sposób rzmnazanai tego uciazliwego chwastu. co do siewu gorczycy lejkiem to ja tak robie z nawozem na polon zawsze tylko lejek po talecrzwce i brona. a nie smiejcie sie w tym roku widzaiłęm jak jeden apacz siał na wiosne mieszanke zbozowa poznaniakiem... bez rurek lol.


Widze,ze nie rozumiesz tematu. Wlasnie na glebach ciezkich, gliniastych uprawa bezorkowa ma najwieksze szanse, poniewaz polega ona na spulchnianiu gleby nieodwracajac jej. Dlatego gleby gliniaste maja na wierzchniej warstwie wiecej prochnicy i sa one latwiejsze do uprawy. ( Uprawialem takze takie gleby) Na takich glebach duze znaczenie ma tez dzialanie mrozow, ktore systematycznie krusza wierzchnia warstwe gleby. Plug natomiast co roku wyoruje swiarza glebe, ktora zostanie tylko jednorazowo rozkruszona przez mroz i nastepnego roku ta rozkruszona glebe plugiem ladujesz na spod bruzdy i mroz musi rozkruszac ponownie swierza glebe, ktora wyorales. A co do burakow, nigdy nie byly nawadniane bo w moim rejonie nie ma zadnych zbionikow wodnych...a wody gruntowe sa na glebokosci 12 metrow. Sadze takze, ze nie rozumiesz pojecia zyznosci gleby. Plug dziala tak na glebe i organizmy zywe w niej zyjace tak jakbys rosliny rosnace na dnie jeziora przesadzal na brzeg a te z brzegu sadzil w glebinach wody. Mowiac o uprawie bezorkowej nie mowie wcale ze plug nalezy zastapic talerzowka. Poprostu glebe nalezy spulchniac na okreslona glebokosc dla danej rozliny , a zasiac nalezy naprawde precyzyjnym siewnikiem na glebokosc wieksza ok 1 cm. Jezeli myslisz ze nie potrafie orac to powiem Ci , ze sie mylisz. Oralem juz 30 lat temu ciagnikiem 6stka Ursus, plugiem 4 i 5 skibowym, gdyz instytut prowadzil badania na temat orki, a ja je wykonywalem.
Daj mi zapewnienie, ze orajac uzyskam nie 60 a 70 ton buraka nie 4 a 5 ton rzepaku to moze sie zastanowie.
Dam Ci rade wyprobuj ta uprawe na jednym kawalku pola przez kilka lat, a potem bedziesz mial swoje zdanie. Skoro nie sprobowales nie mow ze jest niedobre.

#58 Share pioter

pioter

  Zaawansowany

 • V.I.P.
 • rank
 • 3151 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:z centrum dowodzenia światem 8)

Napisany 03 styczeń 2008 - 19:43

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @andrzej3560

czy jesteś wstanie wymieszać 50t/ha obornika (na wiosnę) tak, aby nie było strat azotu i posiać po tym kukurydze???

piszesz, że wiesz z własnego doświadczenia,że uprawa bezorkowa powoduje o wiele mniejsze straty niż te 20%, a z innych postów możnaby przeczytać ( między wierszami ;) ) że plony wzrosną przynajmniej 20% :D.chodzi mi o te spulchnianie gleby i tworzenie próchnicy...
na jakiem areale pracujesz??

pisałeś, że buraki można siać w szerokich rzędach-jaka jest obsada i odległośc między nasionami buraków w tej metodzie???

70t buraków z 1ha na 4-5klasie to nie jest problem w uprawie płuznej ( o ile opady wynosiłby tyle co w tym roku w moim rejonie), tylko jakie to ma sens skoro cukrownia i tak nie zapłaci za nadwyżkę???


PS. nie pisz na pan bo w większości mógłbyś pisac 'chłopcze' albo i 'dziecko drogie' :D

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!


#59 Share andrzej3560

andrzej3560

  Zaawansowany

 • Members
 • PipPipPip
 • 296 postów

Napisany 03 styczeń 2008 - 20:37

Czy talerzówką da się zastapic orkę? "czy jesteś wstanie wymieszać 50t/ha obornika (na wiosnę) tak, aby nie było strat azotu i posiać po tym kukurydze???

piszesz, że wiesz z własnego doświadczenia,że uprawa bezorkowa powoduje o wiele mniejsze straty niż te 20%, a z innych postów możnaby przeczytać ( między wierszami ) że plony wzrosną przynajmniej 20% .chodzi mi o te spulchnianie gleby i tworzenie próchnicy...
na jakiem areale pracujesz??

pisałeś, że buraki można siać w szerokich rzędach-jaka jest obsada i odległośc między nasionami buraków w tej metodzie???

70t buraków z 1ha na 4-5klasie to nie jest problem w uprawie płuznej ( o ile opady wynosiłby tyle co w tym roku w moim rejonie), tylko jakie to ma sens skoro cukrownia i tak nie zapłaci za nadwyżkę???


PS. nie pisz na pan bo w większości mógłbyś pisac 'chłopcze' albo i 'dziecko drogie' "

PIOTER jestem wstanie wymieszac 50t obornika na wiosne (a powinno sie jesienia) caly czas mowimy o dobrym oborniku
i moge zasiac na nim kukurydze(proscizna)tak jak pisalem wyzej , zasieje nawet pietruszke podaje ja
dlatego ze jest to trudna roslina jesli chodzi o wschody.Jesli chodzi o spulchnianie i tworzenie prochnicy pracuje
na calym areale, ktory pozwolil mi na utrzymanie duzej rodziny i rozbudowe gospodarstwa.Jesli chodzi o buraki obsada wynosi
65000 sztuk/1 ha i plonowaly nawet w krytycznej suszy ponat 50t . Napewno zdazylo sie kazdemu przy tradycyjnej uprawie
45 cm, ze jedna sekcja siewnika nie siala. I powstal rzad odlegly o 90 cm i czy z tych dwoch a nie trzech rzedow bylo duzo mniej burakow ?(mimo ze odleglosc byla 90 a nie 70cm ).
Pojecie , ze cukrownia i tak nie zaplaci za nadwyzke jest smieszne po prostu trzeba zasiac mniej burakow.

PS. Kulturalny czlowiek wie, ze do osob, ktorych sie nie zna powinno sie zwracac na "pan".

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 13:35
 •  

#60 Share Ferdek07

Ferdek07

  Ferdek07

 • Members
 • PipPipPip
 • 7703 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 03 styczeń 2008 - 20:54

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Andrzej3560, nie każdy ma możliwość wywozu obornika na jesień, mam pełną płyte i jeszcze drugą taką kupe co 4mc więc woże po ściernisku i na jesień a teraz skłądam kupy na polu bo płyta pełna się lasuje i będzie na wione świerzego nie woże i starm się żeby długo leżał więc zmasowany jest, no i cała Twoja uprawa ogranicza się do międzyrzędzi w pewnym sensie, a czy jest jakaś potrzeba głęboszować żółty piach ( bo taki mam na około 30 - 40 cm to nie wiem, ale przy uprawie zbóż to czy płytka podorywka czy gruber ścierniskowy z gęsiostupką w podobny sposób przykryje ten obornik ( bo pług dokłądnie nie kryje nigdy wysokiej ścierni) i czy coś więcej uzyskam takim gruberem z gęsiostupką na głębiej przed siewem żyta jesienią agregatem, bo pewnie więcej wymieszanych z ziemią resztek i obornika będzie dużo wyżej w glebie się znajdować niż po pługu, no i może gleba szybciej się obsiądzie,

piszecie o zaletach, ale podawajcie dokłądnie co robicie i jakimi maszynami!!!

Podobne tematy

Tylko na agroFakt.pl: Uprawa bezorkowa ma swoje wady... zobacz »