Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

1991 odpowiedzi na ten temat

#361 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 14 październik 2009 - 00:36

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Witam coś sie temat nie rozwija... co do uprawy uproszczonej to stosuje jakieś 4 lata ( początkowo kilka ha) niepowiem zeby było różowo ale jest coraz lepiej obecnie bawię sie w żyto hybrydowe na pow 25 ha w zeszłym roku na 5 klasie miałem ok 5 t /ha populacyjna dańkowskie diament sypneło cos ponad 3... w tym roku siałem po talerzówce i po głęboszu po talerzówce dosyć nierówne wschody. Sieje siewnikiem z redlicami talerzowymi zamontowanym bezpośrednio za siewnikiem, pewien problem mam z głębokością siania mimo ze redliczki płytko podniesione jednak w dobrze spulchnioną ziemię chyba za głęboko kroją...ale żytko to troche dzikus i wiele wybaczy pola mam w około 20 kawałkach.. od 3a do 5 mady i białkawiec szerokie pole do doświadczeń. Bronę aktywną w tym roku stosowałem także przed sadzarką i powiem ze bardzo fajnie to wychodziło ziemniaki były siane w pył.. sadzarka obsypuje talerzami a po ok 10 dniach formuje aktywną formowarką co ciekawe zauważyłem ze juz 3 rok z koleji ziemniaki najpóźniej sadzone wychodzą najlepiej... ( sa podkiełkowane ,ciepła ziemia, najwiekszy plon i zdrowotność )a sadziłem nawet po polowie maja...(pierwszym razem trafiła sie Vineta z Centrali której juz nikt nie chciał za grosze... miała być na sadzeniaka ...ale go nie było :)(same duże) plon został sprzedany do końca lipca co do nawozów to timaca testowałem i nie jest zły jednak cena czasem zaporowa.. prp mnie nie przekona już wole rozsiac krede... na jedno wyjdzie prp to jakby doić krowe obiecując jej siano... płacic tyle za coś co nie nadaje sie na lekkie gleby i tylko poprawia dostępność składników które są w glebie jużlepszy kalendarz bio, polecam yare kemire i polifoski a najlepiej próbka w łape i jednoskładnikowe w zależności od potrzeb pozdrawiam :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Czy talerzówką da się zastapic orkę? Dzisiaj, 22:01
  •  

#362 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 08 listopad 2009 - 19:28

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Kopie buraki cukrowe z uprawy bez orkowej i rozstawie rzędów 70cm. Myślę że jest około 80 t z 1ha okażę się w grudniu gdy cukrownia odbierze.Ciekawe jaki będzie polaryzacja?

#363 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 listopad 2009 - 19:31

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jaki masz rozstaw buraków w rządku?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 11 listopad 2009 - 09:17

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Jaki masz rozstaw buraków w rządku?

rozstawa w rządku wynosi 18cm

#365 Share denzel

denzel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 17 listopad 2009 - 23:04

Czy talerzówką da się zastapic orkę? uprawiam tylko zborza jare i ozime i mysle tez siac bez orki. chce siac tylko owies bo akurat mam na niego zbyt. po zebraniu zborza slome wymieszac kultywatorem scierniskowym z siewnikiem poplonow i odrazu wysiac poplon. na wiosne uprawa kultywatorem, wysiew NPK, agregat i siew. mial bym dodatkowa kase z tytulu doplat do poplonow.
jaki poplon spisal by sie najlepiej w tej roli i czy zwykly siewnik (poznaniak) spisal by sie w tej roli

#366 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 03 styczeń 2010 - 01:16

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Z okazji Nowego Roku życzę wszystkim Średnich plonów a wysokich cen :rolleyes: i zdrowia, zdrowia, zdrowia .

#367 Share look19

look19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 872 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 19:39

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Do @andrzej3560: czy mógłbyś wykonać rysunek techniczny twojej bez orkowej maszyny? Byłbym wdzięczny.

Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

#368 Share lukasz612

lukasz612

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 22:07

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Gdy stosując bezorkowy system upraw wtedy wiąże się z tym większy nakład środków ochrony roślin i jest mniejszy plon

#369 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 22:14

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Przeczytałeś cały temat? ja tak i to 2 razy i wiem akurat że @andrzej3560 stosuje to i mu się nie zmiejszyły plony.

Ja też mam pytanie do @andrzej mógłbyś w skrócie napisać to co już tu napisałeś jak robisz tą uprawe czyli jakie kroki pokolei

#370 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 19 styczeń 2010 - 22:56

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jeśli po kolei to np buraki cukrowe w tym roku będą siane po pszenicy . Po pszenicy po żniwach wykonano płytką na 8 cm uprawę głęboszem . Za niecały miesiąc powtórzono 10 - 12 cm głęboszem oczywiście z walcem . Przed zimą nie wykonano żadnej uprawy pole porosły samosiewy i chwasty [bez nasion ] wielkości około 8 cm .Można je było zniszczyć wcześniej natomiast późną jesienią zniszczone chwasty częściowo i tak by się przyjęły . Dlatego z braku czasu , oszczędności ,i wygodnictwa pole pozostawiono ha zimę . Wiosną zastosuje środek totalny i po7- 10 dniach wysiew nawozów oraz głębosz 30-35 cm a po nim siew bez żadnej uprawy . Na 3 dni przed wschodami buraków totalny środek a dalej tak jak wszyscy . Natomiast gdybym trzecią uprawą zniszczył chwasty jesienią to uprawa wiosenna zaczął bym od wysiewu nawozu i uprawy w optymalnych warunkach głęboszem 30-35 [możliwie wcześnie] na gotowo. Po 8 -12 dniach zasiał buraki w kiełkujące i wschodzące chwasty na 4 -6 dzień zależy od pogody oprysk środkiem totalnym a dalej tak jak wszyscy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share drejsyk

drejsyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 20 styczeń 2010 - 00:18

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Jaką role ma spełniac głębosz na, 8 ,10 ,12 cm ,chyba nie służy do przykrycia resztek pożniwnych, o ile wiem to głębosz ma duży rozstaw łap,i ma inne zadanie,

#372 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 styczeń 2010 - 00:22

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Gdybyś widział głębosz Andrzeja to byś wiedział, że jest to urządzenie wszechstronne. :lol:

#373 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 21 styczeń 2010 - 19:27

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Tak jak pisałem powyżej rozstawa między kłami głębosza powinna wynosić 30-40 cm najlepiej w mijane w dwóch rzędach co sprawia że odległość między kłami wynosi praktycznie 60-80 cm. Zapobiega to zapychaniu się głębosza (zastępuje agregat ścierniskowy) ponieważ z tyłu głębosza jest włóka wyrównująca i dwa walce doprawiające. Pierwszy duży służy (jako koło podporowe) reguluję się nim głębokość uprawy praktycznie w moim głęboszu od 1 cm do 60 cm. Duży walec kopiuje głębokość jednocześnie ugniata i doprawia wierzchnią warstwę gleby. Drugi skręcony w odwrotną stronę własnym ciężarem doprawia tylko glebę. Mając taki "głębosz" można wykonać uprawy po żniwne siewne i uprawy głębsze pod rośliny które tego wymagają. Jednym narzędziem można uprawić cale gospodarstwo a zawieszając siewnik za jednym przejazdem uprawić i zasiać.

#374 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 21 styczeń 2010 - 19:52

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Więc tego typu maszynami http://www.mihg.pl/i...p?site=horschmu http://www.vaderstad...&childTreeId=36 http://www.kvernelan...rneland CLC.doc też da radę dobrze uprawić? ciekawe jest też ta kombinacja http://www.amazone.pl/189.asp 3w1

#375 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 styczeń 2010 - 20:24

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Zestaw Amazone jest bardzo energo- i czasochłonny. :lol: Duża moc potrzebna do pracy plus mała wydajność.

#376 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 22 styczeń 2010 - 22:29

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Proponował bym coś łapami sztywnymi z lemieszem mocno wysuniętym do przodu gdyż podważa on zbitą glebę i idzie dużo lżej. Ponieważ np moim głęboszem o szerokości 2, 70 spulchnię bez trudu glebę na 30 cm ursusem 914 jadąc 1 szosową plus włóka i 2 walce. Natomiast starym typem kultywatora z szerokimi sprężynami o takiej samej szerokości jest trudno wzruszyć glebę na 30 cm. U -914 robiłem takie doświadczenia sprężyny się prostowały pękały a ciągnik ledwo się poruszał. Moim zdaniem lżej idzie agregat który ma mniej korpusów sztywnych a szersze lemiesze które podważają glebę.

#377 Share look19

look19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 872 postów

Napisany 23 styczeń 2010 - 12:53

Czy talerzówką da się zastapic orkę? @Do andrzej3560: czy mógłbyś zamieścić zdjęcia twojego nowego wynalazku? Wcześniej na forum napisałeś, że pracujesz nad następną maszyną. Byłbym wdzięczny.

Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

#378 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 styczeń 2010 - 13:12

Czy talerzówką da się zastapic orkę? To oczywiste, że opór stawiany przez czoło zęba/korpusu/grządzieli jest nie współmiernie wyższy od oporu lemieszy bocznych pracujących pod kątem ostrym.

#379 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 23 styczeń 2010 - 13:20

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Do tych maszyn co podałem linka to można założyć "gęsie stópki" i tam inne zęby. Więc do każdego rodzaju uprawy co innego można założyć co będzie odpowiednie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 23 styczeń 2010 - 20:26

Czy talerzówką da się zastapic orkę? Nowy wynalazek ma zrobione tylko kilkanaście elementów może to i dobrze bo myślę że wprowadzę kilka zmian (i tak w końcu będzie źle ale będzie co poprawiać). Nie pracowałem nad nowym głęboszem bo miałem budowę magazynu do cebuli i ziemniaków. Myślę że w tym roku zabiorę się za to. Próbujcie sami może wymyślicie ciekawsze rozwiązania i coś od was podpatrzę. Radzę wam w prototypie zbytnio się nie wysilać z ramą montować tak aby szło przeciąć, przesunąć, przespawać, przekręcić itp. w prototypie nie chodzi o milimetry można zastosować prowizorycznie walec od innej maszyny i dopiero po próbach i przesunięciach poszczególnych elementów budować narzędzie od podstaw (bo nie znacie np. punktu zawieszenia maszyny do ciągnika w prototypie można go podnieść,opuścić i odsunąć aby kły nie wchodziły w oponę). Na prototyp można wykorzystać materiał odpadowy (złomowy). Myślę że każdy taki ma i pocięcie go ,i pospawanie nie będzie dużą stratą.