Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Xyloniros    89

andrzej3560 W stip tillu chodzi o to żeby korzeń szedł w dół, dlatego stosuje się nawożenie pasowo pod korzeń, jeśli wymieszamy to nie będzie tego efektu. Pytanie co podać i na jaką głębokość. Wiadomo, że nie można polegać tylko na jednej aplikacji nawozów, gleba też musi być zasobna.
Kwestię rozmieszczenia i natężenia będą regulować nasi sojusznicy glebowi, ale najpierw muszą żyć, min dżdżownice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

3,5-5 to chyba kwinatali (metrów) a nie ton gdzie przy dzisiejszej agrotechnice ( regulacja,dawki nawozowe, fungi i insektydy itd) takie plony osiągają nieliczni ( mówię o tej górnej granicy). A co do wycofania Roundoup-u to takie coś nie będzie mieć miejsca ( lobby robi swoje- nikt nie podskoczy koncernom), a nawet jeśli to znajdą soę odpowiedniki np: droższe substancje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W technice pasowej nawóz daje się za zębem bo inaczej nie da się do umieścić na odpowiedniej głębokości. Przy orce jest on przyorany. Lepsze plony uzyskuje się gdy gleba zasobna jest w całej objętości, a nie tylko w wąskich pasach. Korzenie przerastają całą objętość, a nie tylko pas. Już dawno prowadzone były badania choć różnica nie była zbyt znacząca. Obecnie badania prowadzone są na zlecenie firm i mają dowieść wyłącznie tego za co zapłacono, a wyniki mają być użyteczne w marketingu. Przy dużej koncentracji nawozu w wąskim pasie na jednej głębokości korzenie wręcz go omijają. Zobaczcie co się dzieje gdy wysypie się więcej nawozu w jednym miejscu (rozdarty worek) najpierw wszystko zginie.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130
wracając do pluga dlutowego. czyli najlepiej stosować go przy zmianie plodozmianu, np zboże - > rzepak, zboże kukurydza, i odwrotnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xyloniros    89

MateuszStaczyk Sąsiad prysnął tylko jesienią na chwasty, wiosną chyba raz wjechał z nawozem i raz czymś opryskał, nie pamiętam to było z dwa albo trzy lata temu. Plon? 3.5-4t. A koszty bardzo ale to bardzo niskie. Plon był zważony.

ansu masz racje, lecz korzeń który idzie w dół zapewni wodę podczas suszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Z tym długim korzeniem to też trochę mitów.

Zależy od gleby, warunków klimatycznych i glebowych.

Burak na zwięzłych glebach zawsze będzie dłuższy niż na płowych, nie zmieni tego ani uprawa ani nawóz.

Rośliny mają różne systemy korzeniowe, dlatego jedne lepiej rosną na piachu a drugie na glinie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W tym roku buraki cukrowe na glinie: płytka uprawa ściernia poplon do wiosny. Miał być ST ale nie wyszło. Płytka uprawa i siew tradycyjny, susza do żniw pomimo kiepskej obsady plon rekordowy. Korzenie bez problemu przerosły nieuprawianą gliniastą glebę. Z tego co czytałem rzepak już nie radzi sobie tak dobrze z nieuprawianą gliną. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Widzę większość nie ma pojęcia o ST. Tyle wiedzy co TAP ,internet lub innych czasopism. A rad co nie miara. Pierwsza sprawa to ST zadaniem  jest przeciwdziałanie utracie wody a jak wiadomo woda to podstawa bo roślina łyżki nie ma, ona wszystko pije. Trzebaować kilka lat i pogadamy. 

Glifosat ? Ja sieje ST Bez glifosatu.

Przez kilka lat było się czym pochwalić i były przesiewy. Samemu trzeba dojśc do wszystkiego bo mówią to za co im płacą

IMG_20181110_131733.jpg

IMG_20181110_131739.jpg

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xyloniros    89

RolnikMati niszczysz mechanicznie chwasty przed stripem? Jak tak to czym? Czy siejesz bez ruszania ścierni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

To zależy. Czasami glifosatu jest potrzebny. Zależy jak stoimy z wodą.

Pierwsza sprawa to z mojego doświadczenia wynika że trzeba zerwać płytko ściernisko. Jeżeli tego nie zrobię to wszelkie myszy pchełki i ślimaki wiekszosc zniszczą. LUB NIE ale jakimi nakładami.

Jeżeli mamy czas od zbioru do siewu to najlepiej jest zerwać ściernisko płytko żeby uzyskać to co wyżej i pobudzić samosiewy do wschodów. Przed siewem dwa trzy dni glifosat 2l góra. 

Jeżeli nie mamy czasu to i tak zerwać i od razu siać. Bez zrywki ciężko mieć obsadę. Zwłaszcza na małych działkach jakie u nas są. Możliwe że na dużych połaciach nie będzie problemu.

 

No i podstawa to rozrzutnik plew w kombajnie. Mój źle rozrzuca i jest problem. Talerzowa trochę to maskuje ale nie rozwiąże do końca problemu.

Płodozmian: pszenica -rzepak - pszenica- soja- pszenica.

Na niektórych działkach pszenica z rzepakiem naprzemiennie tylko ponieważ nie biorę za te dzialki dopłat a za strączkowe prezentu nie będę robił.

No i poplony też na poziomie  a nie kilo gorczycy na ha dla picu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xyloniros    89

Tomek90 problemem u większości jest zostawiane starych roślin i siew w nie, po czym mają problem ze zwalczeniem bez stosowania glifo przed wschodami i nie mam tu na myśli strip tilu tylko piszę ogólnie. Przy sadzeniu np nie da się stosować glifo bo rośliny posadzone spalimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Udany poplon działa prawie ja glifosat na wiosnę tylko poprawka 1,5-2l glifosatu przed lub posiewie,

 

 

 

 

,

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

To ja wiem że nawóz pod kieł początkowo daje dobry efekt, ale przy zasobnej glebie nawożonej sukcesywnie różnicy tej praktycznie nie będzie widać. Według mnie gdy umieścisz nawóz na przykład 25 centymetrów za kłem, korzenie dojdą do nawozu i podczas mokrej wiosny przestaną się dalej rozwijać, bo będą miały i nawóz i wodę na wierzchu, a gdy uderzy później susza brak będzie głębokich korzeni. Wiadomo że rośliny korzenią się bardzo głęboko. Technologia ta nie jest przecież nowa, stosowałem to już dużo wcześniej, a buraki cukrowe razem z nawozem sialiśmy już ponad 20 lat temu. Z resztą na stronie 35 tego tematu jest filmik z uprawy buraków, w prawdzie nie były one razem z nawozem, ale były siane na głęboszu. A na stronie 39 są wyniki po kopaniu 

 

 

Pan RolnikMati pisze, że należy płytko zerwać ściernisko a potem przed siewem RoundUp, więc co to jest za Strip-till? Może zamiast RoundUpu jeszcze raz płytka uprawa, głębosz np. siedmioma łapami, a na głęboszu hydropak z siewnikiem talerzowym po dwie sekcje wysiewające na każdą łapę tj. 14 pasów siewnych i czym ta uprawa się różni? Mówię o zasadzie działania od waszego ST, przecież za każdą łapą wysiane będą też dwa pasy nasion. Myślę że tym się różni, że nie potrzeba stosować RoundUpu. Trzeba się zdecydować, w końcu jest on szkodliwy dla ludzi i gleby, albo nie. Może ktoś zbada szkodliwość, proponowałbym zrobić dwie ramki (poletka), najlepiej na folii np. metr na metr z drewna, na wysokość np. 10 cm i zasypać je jednakową glebą, uprzednio wymieszaną. Jedną polać np. konewką 5 l wody  a drugą polać także 5 l wody dodając do wody 1 cm3 RoundUp i mamy wtedy stężenie 10 l na ha. Przykrywamy to włókniną i możemy badać jak oddziałuje RoundUp na glebę oraz mikroorganizmy w niej zawarte, a przy większym nawadnianiu także na przemieszczającą się wodę. W takim przypadku mamy dwie bardzo wiarygodne i porównywalne próby. W końcu każda kropla wody w glebie stymuluje lub zabija życie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

Do twojej teorii z nawozem mam małe ale - jaki nawóz i kiedy będzie przyswajalny dla rośliny?

Może się nie znam, a na pewno nie mam takiego doświadczenia jak niektórzy z tu obecnych, ale z tego co mi wiadomo nawożenie nawozami sztucznymi i pomiar tych pierwiastków w celu oszacowania zasobności w glebie, odnosi się do dłuższego okresu wegetacyjnego ( chyba 4 lata ).

Prawda jest taka - w jeden rok ziemi nie wzbogacisz, tak samo jaki i nie zepsujesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

KońcaTak, piszę że u MNIE należy płytko zerwać i u mnie to się sprawdza u innych nie musi tak być. Siałem i w ściernisko kilka lat. Po różnych kombinacjach wybrałem co dla mnie najlepsze. Także nazywaj to jak chcesz, ja sieje ST.

Odnośnie nawozu pod grządziel.nawoz jest w wąskim pasie a korzenie jak z morfologii wiadomo przerastają bardzo szeroko i głęboko więc skąd ten pomysł że dojdą tylko do nawozu i tyle? Bzdura. Poza tym nie było u nas tj. u mnie takiej suszy żeby na 25 cm nie było wilgoci. To na powierzchni by chyba pekalo zdrowo.

W tym roku wiadomo jaka długa wegetacja była. Do końca listopada a pomimo to nie widzę odbarwień rozety oprucz pojedynczych sztuk. Widać nie brakuje w tej technologii. Np. azot podany głębiej wykorzystuje prawie cały sam rzepak, słoma na powierzchni nie ma do niego dostępu a tam najlepiej się rozłoży bo na powierzchni jest najszybsza mineralizacja.

Długo by pisać. Wszystko po łebkach.W bez pługa trochę wiecej mówiłem o korzyściach ekonomicznych

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xyloniros    89

Ale nie odpisałeś na temat roundupu, czyli bez niego u Ciebie ta technologia nie ma szans. Jak poradzisz sobie z chwastami typu perz? Talerzówką? 
Jeszcze są inne uprawy oprócz pszenicy rzepaku czy soi, te wymienione to jak pójść na łatwiznę. W jakim rozstawie siejesz zboża? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Napisałem że zależnie od warunków stosuje lub nie więc wnioski sam wyciągnij. Poza tym nie jestem przeciwny glifosatowi więc problemu nie mam. Potrzebuje to stosuje. A perz mam tylko na nowych dzialkach. Jak dbasz tak masz a perz to dziady mają.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xyloniros    89

Faktycznie niektórych to trzeba ściągnąć na ziemie bo odpłynęli w swojej bajce a sory nic nie pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Łatwiznę czy nie uprawiam to na czym się znam i na czym zarabiam. Mam uprawiać ryż żeby innych zadowolić? I na tym jest z czego garba wychodować. Ale żeby Cię zadowolić że tak łatwo nie mam to uprawiam jeszcze czosnek zimowy i mniszek lekarski. Widzisz lipy nie ma. Zboża 12,5cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikMati    46

Jak widać wiedzy brak, sprzętu brak, doświadczenia nie masz. O ST czy innych technologiach wiesz tyle co Ci listonosz przyniesie. 

Brak argumentów i tryb gimbazy się załączył.

 

Ansu Ty zrobiłeś tego grata czy jeszcze nie do pasówki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Panie akmaly jak gleba będzie zasobna w składniki pokarmowe a dawki nawozu będą sukcesywnie uzupełniane to nawóz będzie dostępny praktycznie od początku kiełkowania roślin, a jak mamy glebę bardzo ubogą i kilka dni przed siewem uzupełniamy składniki dużą ilością nawozów to wiadomo, że nie będzie on momentalnie dostępny, może dopiero pod następną roślinę. Przecież piszesz że w jednym roku ziemi nie wzbogacisz - i to prawda, ale zniszczyć możesz, może nie składniki pokarmowe lecz strukturę na pewno (gdy uprawisz zbyt mokrą glebę). A co do nawozu pod kłem to wiem, że nie wszystkie korzenie zatrzymają się na warstwie nawozowej, ale pewna ich ilość będzie sięgała głębiej. Chodzi o to aby jak największa ich ilość korzeniła się jak najgłębiej. Jeśli chodzi o uprawę ST a przed nią płytką uprawkę, to może zamiast RoundUpu 2 l plus oprysk dać po prostu drugą uprawkę. Myślę, że koszty porównywalne, ale czy to jest jeszcze ST czy jest to już uprawa bezorkowa ze spulchnionym pasem siewnym. A może zamiast spulchniać tylko pas siewny, spulchnić całą szerokość (lepiej by rosło czy nie?) Nikt nie robił takiego doświadczenia, kwestia paliwa to tylko dodatkowo około 5 l na ha (odchodzi oprysk RoundUp). Można by przyjąć także, że ktoś stosuje jedną dwie uprawki a następnie "ciężką" talerzówkę leśną na przykład która spulchnia glebę podobnie jak pług i powiedziałby że on uprawia bezorkowo. Odpowiem wam dlaczego ST i coś podobnego zaczyna się sprawdzać. Ponieważ kły wprowadzają do gleby powietrze, pisałem już o tym dawniej przy uprawie ziemi głęboszem, bez jej odwracania. Z resztą z każdą teorią i praktyką można polemizować. Weźmy na przykład buraki cukrowe w naszym rejonie. Gdy w naszym rejonie cukrownie przejęła spółka z Niemiec i mówiono nam i szkolono nas o uprawie buraka cukrowego. I to byli wybitni, wyuczeni praktycy i naukowcy, jednym z zagadnień było to, że obsada na 1 ha powinna wynosić 100 tys. sztuk. My z sąsiadem zaczęliśmy siać buraki, ja na powierzchni ok. 2 ha, sąsiad na 10 ha w rozstawie 70 cm i przy obsadzie 60 tys. sztuk na ha. Mówiono nam, że przy takiej obsadzie nie będzie plonu a tym bardziej polaryzacji. Mówili to naukowcy i co? Mylili się, bo polaryzacja sięgała 20% a z dzisiejszą wiedzą mogłaby być nawet większa, sięgać 21-22%, gdyż nie stosowano jeszcze dwóch dodatkowych zabiegów, które podniosły by jeszcze polaryzację. Jest to trudne teraz do udowodnienia, gdyż od 5 lat nie uprawiam już buraków, gdyż areałem 2 ha nie warto zawracać sobie głowy. Do potwierdzenia wyników załączam analizę ze strony 6. A co do rozkładania się słomy na powierzchni to dobrze się z tym obeznałem, gdyż uprawiam od 1989 roku bezorkowo. W przyszłym roku będzie 30 lat. Uprawialiśmy amarantus już 25 lat temu, ziemniaki, buraki cukrowe, kukurydzę, koper, ogórki, pomidory, pszenicę, jęczmień, pszenżyto, cebulę, bób, rzepak i to wszystko bez orki. A co do rzepaku to w latach 80. zbierało się od 3,5 do 5 ton rzepaku, rzepak był taki, że pokosówka nie dawała rady. Pewnie, że były wtedy inne odmiany a nawozy były tanie.

post-5049-1200837915_thumb.jpg.ebd33b09780aecf5b7400eb9798b7ba4.jpg

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40
10 godzin temu, RolnikMati napisał:

Jak widać wiedzy brak, sprzętu brak, doświadczenia nie masz. O ST czy innych technologiach wiesz tyle co Ci listonosz przyniesie. 

Brak argumentów i tryb gimbazy się załączył.

 

Ansu Ty zrobiłeś tego grata czy jeszcze nie do pasówki?

Nie przejmuj się bezcelowymi najazdami, on chyba szuka tylko zaczepki olej to.

Co powiesz o takim płodozmianie?

-Na jednej części areału 

rzepak-rzepak-zboże oz-rzepak-zboże-rzepak

- na drugiej czesci areału 

kukurydza-kukurydza-zboże-kukurydza-zboże

I raz na jakiś czas koniczyna nasienna+ jakieś uprawy które są profitowe

-W orkowej uprawie wychodzi, ale chcę wyrzeźbić ST, jak myślisz w ST da rade?

-Jak siejesz zboża np po rzepaku?

-Jakie zrobić kółka doprawiające, tak jak u ciebie z croskilla dać pierścienie, zrobić wał płaskownikowy lub prętowy fi16, czy może koło od osobówki  i upuścić powietrza aby się nie kleiło?

-w kuku po kuku (bo to będę siał pierwsze o ile zdążę do kwietnia wyrzeźbić) bez talerzy rozgarniających i kroju nie będzie się zapychać, dodam że będzie podorywka na wiosnę zrobiona bo muszę wymieszać gnojowicę i obornik, sciernisko bardzo niskie i dobrze rozdrobnione (nowa przystawka i sam kosiłem)

-z czego zrobiłeś redlice w swoim ST? a ten płaskownik w redlicy to w celu wzmocnienia? A do qq może by tak dłuto z hardoxa dospawać aby dno bruzdy bardziej spulchnić/napowietrzyć?

-jakie nawozy dać pod qq? wystarczy dać  na dno bruzdy polifoske6 300kg/ha czy na siłę robić 2 rodzaje nawozów?

- Na szybko do qq to na gruber ten ze zdjęć założę siewnik poplonów alfa, on ma 8 aparatów i puszczę z niego nawóz za czterema łapami(4 zaślepie) a z tyłu zaczepię monosema, ewentualnie drugi nawóz mogę dać w podsiewacze monosema 5cm obok rzędu i 10cm wgłąb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj