Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

pstaszek    238
Napisano (edytowany)

ansu

Nie wiem czy tylko u mnie, ale nie mogę tego zdjęcia czy co tam wstawiłeś otworzyć

 

Jeśli tak by to wyglądało na wiosnę gdybym zasiał poplon bezpośrednio na ściernisko to niemiałbym problemu z siewem soi

 

Czytałem, że wapno ma wpływ na szybszy rozkład słomy czy ty ansu możesz to potwierdzić po tym twoim doświadczeniu w porównaniu do pul, na których nie stosowałeś wapna?

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0
Napisano (edytowany)

Ansu jestem ciekaw jak będzie wyglądać zachwaszczenie i ile zabiegów będziesz musiał wykonać.

Ja u siebie I zabieg goltix0,8 + bet maxx 0,8 a II zabieg goltix1, bet maxx1 i kosynier1. Wcześniej także był roundap 3l ze względu na pszenice i odradzającą się gorczycę.

Dodam, że burak uwielbia uprawę bezorkową jak i siew w resztki poplonowe.

Edytowano przez lukas1982

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Do dzisiaj właśnie wypryskałem na 1ha, poszło sumie 2 l rundup + siarczan amonu i -1 l Belvedere Forte, -1 l  Goltix, -0,2kg Azotop 80, -24g safari - to wszystko zużyłem w czterech opryskach. Tylko jednoliścienne zostały. Jednak mikrodawki na razie się sprawdzają, w ubiegłym roku zużyłem trzy razy tyle. Jeszcze na koniec planuję Belvedere Fortei i  Goltix po 0,3l/ha + 10g safari

 

Słoma lepiej się rozkłada przy wysokim pH bo więcej życia jest w ziemi, ale na pewno przez zimę nie zdąży Jeszcze azot i fosfor poprawia szybkość rozkładu

Osobiście chcę mieć jak najwięcej resztek (i brył) na powierzchni by chronić glebę przed wysychaniem, erozją i niszczącym strukturę deszczem. Dżdżownice jedzą z powierzchni jak jest czysto to głodują.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

A powiedz mi jaki jest koszt zasiania w poplonie rzodkwi? Ja sieję gorczycę ale zamiast 15 kg będę chciał zasiać 20 i tak do max 10dni po terminie siewu rzepaku.

Pszenica po qq na ziarno zrobiła się fioletowa ale naszczęście jest niska. Zobaczymy czy wytrzyma w pionie do zbiorów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Jak nie orać, tylko do wiosny, to gorczycy ponad 20kg/ha, a rzodkwi ponad 30kg/ha przełom sierpień/wrzesień. Rzodkiew wychodzi dwa razy drożej. Wydzielane przez poplon substancje mają działanie allelopatyczne, dodatkowo zacienia glebę ograniczając rozwój chwastów. Nawet samosiewy pszenicy nie przeżyją.

 

Chemiczna konkurencja roślin i jej wykorzystanie w rolnictwie zrównoważonym prof. dr hab. Teresa Dąbkowska, dr inż. Agnieszka Stokłosa

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)
lukas1982

Jak siejesz rzepak to czemu siejesz w poplonach gorczycę to tez roślina krzyżowa?

 

 

Jakość poplonu w dużej mierze zależy też od warunków pogodowych występujących późnym latem i jesienią. Generalnie siew poplonów powinno się zakończyć do końca sierpnia ale przy wilgotnej i ciepłej aurze także później zasiane rośliny poplonowe mogą dać spodziewany efekt.

Do połowy  sierpnia mogą być wysiane, głównie do spasania lub na przyoranie jesienią, takie gatunki jak: łubiny - 140-160 kg/ha, bobik  - 200-250 kg/ha, seradela  - 50-60 kg/ha,słonecznik - 25-30 kg/ha, groch siewny pastewny - 140-160 kg/ha, gorczyca biała - 15-20 kg/ha(zniszczyć lub zaorać przed zakwitnięciem !),facelia - 10-15 kg/ha, rzodkiew oleista  - 25-30 kg/ha, żyto - 180-200 kg/ha i inne rośliny.

Do połowy  wrześniu można jeszcze wysiać, z powodzeniem  na przyoranie jesienią  lub na pozostawienie ,w formie  mulczu, do wiosny np.  gorczycę białą –  10 - 20 kg/ha, facelię – wysiew 8–10 kg/ha, ewentualnie mieszankę gorczycy białej i facelii – wysiew 10 + 5 kg/ha oraz rzodkiew oleistą – wysiew 25–30 kg/ha, rzepak jary i ozimy – 4-5 kg/ha (uwaga: niektóre nasiona pozostają i kiełkują w uprawach następczych zachwaszczając pole) wyższe ilości wysiewu dotyczą przeznaczenia  na mulcz

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

............na zimę nie ma co siać za wcześnie bo jeszcze wyda nasiona. Maksymalnie powinna sporadycznie kwitnąć przed zimą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238
Napisano (edytowany)

Z tych roślin, które podałem powyżej wybrałem Facelię, ponieważ jest neutralna dla strączkowych jak i krzyżowych a jednocześnie nadaje się do późniejszego wysiewu, czyli można nawet do połowy września a to ważne, bo nie zawsze pogoda sprzyja wysiewom poplonów zaraz po zbiorach, więc mamy czas, aby wysiać w optymalnie wilgotną ziemie poplon, czyli facelię

 

ansu

Z tymi nasionami to przesadziłeś przed zimą nie zdążą dojrzeć wiec nie będą stanowić żadnego problemu

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392
Napisano (edytowany)

Gęsty siew na zimę i pole jak po rundupie Testowałem rożne ilości i terminy od może 20 lat

Facelia jest super, ale trzeba  wysiać jednak wcześniej i starannie, bo niewiele urośnie. Przynajmniej polowa sierpnia.

 

post-30-0-63593100-1431552047_thumb.jpg

post-30-0-16047900-1431552142_thumb.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja osobiście jeszcze nie siałem wiec nie wiem, ale z tego, co piszą to się nadaje do późnego siewu a z tego, co wiem od kolegi, który sieje facelię to jak ją do kończ sierpnia posiejesz to bez problemu do zimy zakwitnie

On kosi i dla bydła wozi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

Rzepaku nie sieje, tak tylko rzuciłem porównanie teminów wysiewu. Gorczycę mam na program także z tą rzodkwią za dwa lata może zacznę.

Pytanie czy rzodkiew "wytrzyma" duże ilości świńskiej gnojowicy wylewanej przedsiewnie i pogłównie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Aha myślałem, że siejesz rzepak, czyli ok

 

Jeśli dasz jej tyle żeby inne rośliny tą dawkę wytrzymały to i rzodkiew wytrzyma a jeśli będzie w nadmiarze dla innych roślin to i rzodkiew tego nie wytrzyma szczególnie młode kiełkujące i wschodzące rośliny

 

Najwytrzymalsza to chyba trawa na taką gnojowicę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

Tak to u mnie wygląda na dzisiaj. Po pszenicy szła gorczyca a na wiosne burak i kukurydza.post-14013-0-09807000-1431672493_thumb.jpgpost-14013-0-51228400-1431672478_thumb.jpgpost-14013-0-91400700-1431672453_thumb.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

Jak tam radzą sobie u Was rośliny w tej suszy?

Zobaczymy że te siane bezorkowo wytrzymają tę próbę lepiej. A jak nie popada jeszcze przez tydzień zacznie się u roślin kryzys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

ziemniaki bardzo ładne, ale pszeniczka widzę od suszy dostała kopa i już zredukowała częć kłosów bo rzędy widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Sucho straszliwie nieźle polało , ale 10km dalej.

Pomimo braku orki struktura gleby zawiera dużo powietrza

 

post-30-0-90868300-1433857872_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Niestety z powietrza plonu nie będzie. U mnie nareszcie pada już wody w studniach zaczynało brakować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Snake    0

Kukurydza zasiana 1V bezpośrednio po przedplonie z pszenicy oraz poplonie z gorczycy, facelii i grochu. Nawożenie pogłównie sól potasowa 250kg/ha pod kieł ok 100kg polidapu 18N 46P oraz Microstar pz max 10kg na nasionko. Poniżej zdjęcia najgorszej kukurydzy.
Poplony siałem tak
post-45656-0-54322100-1434141801_thumb.jpg

klasa VIz po zbiorze pszenicy obornik wymieszany broną łopatkową
post-45656-0-04722200-1434141252_thumb.jpg
klasa V
post-45656-0-85193300-1434141898_thumb.jpg

kukurydza sąsiada po prawej siana chyba kilka dni wcześniej i moja po lewej nie wiem jakie jego ma FAO, mojej to 270
post-45656-0-01954600-1434142051_thumb.jpg

tradycyjna z bliska
post-45656-0-63148600-1434142115_thumb.jpg

pasowa
post-45656-0-26363100-1434142143_thumb.jpg

Edytowano przez Snake

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Chyba oprysk lekko po czasie poszedł .Ustawienie liści mówi wszystko że kukurydza walczyła ze stresem przy niedoborach wody taka dawka potasu jest dobra ładnie walczy z brakiem wody 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj