Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Co do konia pociągowego to powiem tak jeśli nic nie ulegnie zmianie to będzie w kwietniu najwcześniej prawdopodobnie same ok 150-170 km ale pożyjemy zobaczymy.

 

co do tej talerzówki to nie chodzi mi o to żeby nią uprawiać na głęboko tylko przed siedem bo w założeniu miałaby współpracować z siewnikiem jako zestaw bo jak już pisałem niewiem co będzie lepszy wyborem i rozwiązaniem pod kątem jakości uprawy przed samym siedem także tylko po to potrzebowałbym agregatu talerzowego bo nie wiem czy zwykły bierny nie będzie się zapychał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

A jeżeli z siewnikiem ma współpracować to spoko . Jedno mnie tylko ciekawi czy przy takim areale opłaca ci się pchać w taki sprzęt ?? No i trzeba pamiętać że na początku przechodzenia na uprawe bez orkową trzeba liczyć się ze spadkiem plonu i odpowiednim zmianowaniu .Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak mam słabe ziemie a z tego co wyczytałem to uprawa bez orkowa poprawia strukturę gleby wiem że to nie dzieje się od razu i liczę się że na początku będzie spadek plonu ale obecnie też szału nie ma. Co do areału to powoli go powiększam ale jest z tym problem ze względu na mentalności ludzi, którzy wychodzą z założenia że sam nic nie robi na roli ale drugiemu też nie da. Ja na początku zaczynałem od powierzchni niecałych 17 ha tego co dostałem od rodziców także i tak nie jest źle.

 

A i jeszcze jedno pytanie czy będę musiał głęboszować pole co roku czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

@Michal225 po co pchać po te "jaja"?? 15-20cm i ok, to nie jest głębosz. Spadek plonu? Dlaczego?

 

Na słabszych blebach to i agregatem talerzowym od biedy da rady bo głebiej niema sensu ryć i tak szybko się "zsiądzie" na takiej glebie, także głęboszowanie nie ma sensu.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Tomek90 po jaja tzn 25-30 cm i choć bym chciał więcej to nie wejdzie , tak jak napisałeś to nie głebosz , a ze spadkiem plonu to tak słyszałem z różnych zrodeł i praktyków ja dopiero zaczynam pomału wdranżać ten system ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz62m    0

witam uprawą uproszczoną można zastosować praktycznie w każdym gospodarstwie bez względu na wielkość a wystarczy agregat talerzowy i siewnik też talerzowy Z kolei uważam że pługi głębosze agregaty czynne itp. są dla tych co mają nadmiar paliwa i niewiedzą co zrobić z kasą Uprawiam max do 15cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

JA widzę przyszłość w pasowej uprawie, tylko niech ktoś zrobi siewniki do mniejszych ciągników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

A moim zdaniem 105 to i tak za duzo bo to tylko siewnik, nie mamy tutaj do czynienia z uprawą, zasada działania taka jak tutaj

 

Jakiej firmy jest wał na przednim tuzie w filmie wrzuconym przez @andrzej3560?

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja uprawiam na 15cm bo glebiej nie dam rady i tam gdzie mam ciezka glebe kukurydza była nizsza. Spróbuje jeszcze w tym roku ba jednym kawalku

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

witam uprawą uproszczoną można zastosować praktycznie w każdym gospodarstwie bez względu na wielkość a wystarczy agregat talerzowy i siewnik też talerzowy Z kolei uważam że pługi głębosze agregaty czynne itp. są dla tych co mają nadmiar paliwa i niewiedzą co zrobić z kasą Uprawiam max do 15cm

 

Jak przykrywasz obornik wywieziony na kilka dni przed siewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz62m    0

agregat talerzowy doskonale sobie radzi miksując obornik z płytką warstwą gleby. W systemie uproszczonym najważniejszy to jest siewnik na redlicach talerzowych lub stopkowych o odpowiednim kształcie i nacisku. W swoim siewniku 3m posiadam tylko 17 redlic i być może jeszcze zredukuje do 15. Pszenica zasiana w szerokich rzędach bardzo dobrze się krzewi i jest mniej podatna na choroby a wysiewam ok 100 kg na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259

Stopkowe redlice jakim problemem są przy siewie bezorkowym?? Zapychanie resztkami??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Też z tego względu, choć niektórzy zwracają uwagę na łatwiejsze umieszczenie nasion w roli, zależy od gleby, mam gleby lekkie, i u mnie dałyby rade stopkowe, chociaż mam talerzowe, jednak mimo kółek za redlicami i zerowego docisku na redlice, potrafię za głęboko posiać. Zastanawiam się czy agregatem uprawowym nie robię za głęboko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Też z tego względu, choć niektórzy zwracają uwagę na łatwiejsze umieszczenie nasion w roli, zależy od gleby, mam gleby lekkie, i u mnie dałyby rade stopkowe, chociaż mam talerzowe, jednak mimo kółek za redlicami i zerowego docisku na redlice, potrafię za głęboko posiać. Zastanawiam się czy agregatem uprawowym nie robię za głęboko?

Na słabych glebach trzeba bardziej opuszczać kółka za redlicami bo i one wchodzą w piasek. Ja nacisk zmniejszam do połowy a kółka opuszczam tak że na betonie redlice są równo z kółkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Myślę o pasowym zasiewie, za głęboszem chciałem zasiać tylko 3 redlice zboża za każdą słupicą. Następnie przerwa 25 cm i powtórnie 3 redlice zboża, wszystko to siane byłoby w nierówną glebę gdyż sam głębosz pozostawia taką, ponieważ słupice rozpychają wierzchnią warstwę gleby tworząc mini redliny. Tak więc przy moim głęboszu musiałbym wymontować lub podnieść sekcje wyrównującą glebę przed walcem w moim przepadku mam 5 kłów na 3 redlice daje to 15 redlic przy 270 cm szerokości. Może być 3 metrowy. Jakie korzyści? Według mnie siane byłoby zawsze w bardziej wilgotną glebę gdyż słupica od głębosza rozsuwa suchą, wierzchnią warstwę miedzy słupice tworząc tzw mini redlinę. Nasiona te osłonięte byłyby na zimę garbem szerokości 20 cm i wysokości około 8 cm. Myślę że zboża ozime lepiej by przezimowały gdyż zawsze w koleinie i w małych zaniżeniach zboża lepiej zimowały. Wiosną nawozy siane także spadałyby w większych ilościach w dolny pas siewny. Według mnie zastosowany może być kieł nie koniecznie od głębosza, może być bardziej delikatny. Przez 25 lat pracowałem nad tym aby po głęboszu pole było równe jak stół aby szło zasiać pietruszkę, cebulę itp. a teraz chcę spróbować zasiać w pole nierówne, na pewno za kłem przed redlicami od siewnika potrzebne będą jakieś walce doprawiające ten wąski pas siewny. Naszkicuję jak to będzie wyglądać. 15 redlin siewnych myślę że tyle wystarczy, z resztą kolega potwierdza to. Zasiałem kiedyś tylko tylnymi redlicami siewnika, wypadło co druga, dla próby i plon praktycznie nie był mniejszy.

post-5049-0-06571100-1388434223_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

post-5049-0-24482000-1389290831_thumb.jpg

 

 

W pierwszym samochodzie wyszło 17% polaryzacji, nie wiem dlaczego. Część buraków na tym samochodzie było od sąsiada gdyż mu została reszta. Dowiem się więc jaką miał polaryzację, natomiast część moich buraków pojechało na drugiego sąsiada w piątym samochodzie. Z tego co wiem miał wysoką polaryzacje, ale to szczegóły. Plon z około 1,6 ha. Według mnie polaryzacja trochę spadła gdyż buraki leżały na pryzmie od 10 listopada do 7 stycznia.

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

To są moje wyniki przy uprawie bezorkowej

areał 1,68 ha

nawożenie 80m3 świńskiej gnojowicy i nic więcej.

siane bezpośrednio po uprawie spulchniaczem duolent farmet

 

Suma Netto2: 116.75,Śr. polaryzacja: 17.52,Śr. zanieczyszczenie: 9.54

 

Azot 18,08

Potas 48,9

Sód 4,43

Edytowano przez lukas1982

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbozowy    29

na jakiej glebie?


Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, hydraulika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Gleba 4 klasy uprawa bez obornika wiosną pole po zasiewie zalane 3 razy potężne burze Połowa pola dużo gorsza ponieważ uprawiana była dwa razy przed siewem a gleba zbyt mokra

Koledze gratuluje plonu i uprawy

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Poplon zależy jaki i pod jaką roślinę np. pod warzywa czy buraki należało by najpierw wykonać uprawę mieszczącą drobne chwasty jeśli łan poplonu nie wydusił tych chwastów na kilka dni przed głęboszem, inaczej po przejechaniu głęboszem przyjmą się z powrotem a walka z nimi w tych uprawach będzie trudna. Drugi wariant to zniszczenie tych chwastów mechanicznie po głęboszowaniu poplonu,to zależy od wybranej rośliny, terminu siewu i dokładności uprawy pasa siewnego - inny będzie do cebuli i pietruszki a inny do kukurydzy. Można zastosować także środki chemiczne totalne, ale trzeba dobrać odpowiedni moment. W ziemniakach natomiast zniszczymy je bez problemu uprawami międzyrzędzi. Co do głębosza to ten drugi (http://www.gaspardo....e/pinocchio.php), według mnie będzie stawiał większy opór i potrzeba będzie większej siły uciągu, widzę to po kształcie i kącie nachylenia słupicy.

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj