Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

statek    140

Ale co z uprawa poplonow? Ja zostawiam gorzcyce i facelie do wiosny i wjezdzam gruberem i wszystko ok:)

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

No i jest pierwsze czasopismo na temat uprawy bezorkowej, nie chcę robić reklamy więc nie podam nazwy, ale łatwo odszukać w Internecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GOSPODAR    8

U mne znajomy zasiał na ugorze wczesniej pole ztalerzowane i agregatem uprawowo siewnym z brona wirowa została zasiana pszenica.Plon był wiekszy niz na sasiednim polu uprawianym metoda tradycyjna.Troszkwiecej chwastow było ale ogolnie lepszy plon w uprawie bezorkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Chwastów było więcej, bo po ugorze wysiały się ale jak zostały zniszczone tak że nie wydały nasion to w następnych uprawach bez orkowych będzie ich coraz mniej. Należy pamiętać aby praktycznie nie dopuścić by chwasty dostały nasiona. Każda uprawa niszczy je a w szczególności przy uprawie w słonecznym dniu i optymalnej wilgotności gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Czyżby wszyscy zarzucili uprawę bezorkową?,coś strasznie cicho się zrobiło. Jak plony buraka u dziadka andrzeja? :) Czy samosiewy zbóż zginą na głeboszowanym polu podczas zimy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Witam . Pytanie do tych co mają już jakieś doświadczenie w uprawie bezorkowej . Jeżeli na śiernisko pójdzie ciężka talerzówka ( w układzie X , 660 talerze) , następnie przed siewem puścić kosa z uni na 25 cm ( wyrzucone orginalne redlice i podcinacze a założone elementy robocze z crossa uni ) . Siew siewnikiem na redlicach talerzowych , z agregatem biernym ....Będzie coś z tego ??? Ziemie głownie IV a i b w dobrej kulturze . Z góry dzięki za odpowiedzi i jakiekolwiek sugestie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Dobra koncepcja, może tylko byś potrzebna uprawa między kosem a siewnikiem, zależy od ziemi, ja niekiedy uprawiam.

W sobotę po burakach jak jechałem na 25 cm Crosem to mój Case MX 150 km 3 razy dęba stawał, przód podniusł, tak twardo było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

no właśnie dlatego chcę dorobić przed siewnikiem agregat składający się z trzech sekcji prostych zębów sprężystych i włóki ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Jak ma być zasiane zboże ozime to jest sens ryć tak głeboko tzn. 25cm, nie wystarczy powiedzmy 15-20cm na tyle co orka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Moze najpierw kosa plytko wpusc a potem talerzowke, inaczej moglbys wyciagnac resztki pozniwne spowrotem na gore co bedzie przeszkadzac przy siewie i wschodach. Ja osobiscie robie dwa przejazdy gruberem. Najpierw ok 6-10 cm pozniej przed siewem na ok 15-18 cm, po tym siew uprawowo siewnym biernym. Jezeli pole czyste to ide gladko, latwo i przyjemnie:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Zdejmujesz podcinacze?? Też tak myślę najpierw na płytko aby wymieszać resztki i pobudzić do kiełkowania co zgubił kombajn, następnie tydzień czy dwa przed siewem na 15cm aby jeszcze samosiewy powschodziły jakieś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

w tym roku zrobołem normalnie z podcinaczami i posiałem żyto . Generalnie wygląda dobrze , choć gdzie część była zaorana wygląda trochę lepiej . Myśle że bez podcinaczy będzie łatwiej uzyskać pożądaną głębokość pracy tylko się obawiam czy rozstaw między korpusami nie będzie zbyt duży w końcu to tylko dwa rzędy łap ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Plony buraków? Dostawa do cukrowni po Świętach. A może na początku roku. Zasiałem pszenicę ozimą po burakach 23 listopada. Była płytka uprawa 15-18 cm i siew, dwie odmiany. Jedna "na pewno" przezimuje, gdyż przezimowała w 2012 roku, będzie doświadczenie ciekawe czy trzeba będzie przesiewać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

W tym roku zrobiłem z ciekawości dwa pola gruberem pod pszenice bez glufosatu i odpuscilem siew w to co wyszło. Za wiele samosiewow pszenicy jarej mi zostalo:/

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Na jesień w tym roku poorałem trzy kawałki pola po 30 arów. Dla porównania, oczywiście sześćdziesiątką, bo do dużych ciągników nie mam pługa. Może ostatni raz będzie uprawa buraków w rzędach 70 cm, ze względu na kopanie sześciorzędowym kombajnem, wrócę do 45 cm albo zaniecham całkowicie uprawę buraków. Przecież nie będę kupował kombajnu z rozstawem 70 cm do tak małego areału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Pzresyłam zdjęcia cebuli, która była zasiana na oborniku bo burakach, bez orkowo, filmowane wcześniej. Zostało tylko połowa z 1 ha, durga połowa została już sprzedana po 1zł/kg. Wydajność ok. 45 ton.

post-5049-0-70828300-1386604573_thumb.jpg

post-5049-0-40731400-1386604714_thumb.jpg

post-5049-0-80003700-1386604799_thumb.jpg

post-5049-0-03787700-1386604881_thumb.jpg

post-5049-0-52323700-1386604981_thumb.jpg

post-5049-0-26368300-1386605073_thumb.jpg

post-5049-0-11525500-1386606628_thumb.jpg

post-5049-0-56273800-1386606726_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stefano1    40

no właśnie dlatego chcę dorobić przed siewnikiem agregat składający się z trzech sekcji prostych zębów sprężystych i włóki ...

 

Odnośnie włóki- z moich doświadczeń wynika, że przy uprawie bezorkowej nie jest ona najlepszym rozwiązaniem, bo się pcha. Włóka na docisku w ogóle nie ma racji bytu, a lekka bez docisku jakoś idzie, ale i tak ściąga kupki słabiej rozdrobnionych resztek pożniwnych. Ja urzeźbiłem sobie na bazie starego kultywatora agregacik oparty na 2 rzędach szerzej rozstawionych gęsiostópek + wałek. Maszyna niemal niezapychalna ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

tyle ze jest to włóka składająca się z pojedynczych łap sprężystych rególowana hydraulicznie , więc delikatnie tylko równa przed redlicami ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

W tym roku zrobiłem z ciekawości dwa pola gruberem pod pszenice bez glufosatu i odpuscilem siew w to co wyszło. Za wiele samosiewow pszenicy jarej mi zostalo:/

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

Raz to chyba za mało. Raz płytko aby skiełkowały jak najszybciej samosiewy, potem głęboko tydziń bądz 2 przed siewem to jeszcze zdążą skiłkować jakieś siewki to i agregatem podczas siewu zniszczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ciężko z tym trafic:/ mysle ze bez glufosatu ciężka sprawa

 

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

 

 


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam na wstępie powiem że przeczytałem już sporą część tematów na temat uprawy bez orkowej i jestem coraz bardziej za przejściem na ten system uprawy ale zacznijmy od początku.

Jestem posiadaczem gospodarstwa o powierzchni ok 30 ha z czego ok 17-18 ha to grunty orne reszta to łąki torfowe. Ziemia orna jest głównie w V i VI klasie z małą domieszką klasy IV natomiast łąki są w klasie IV. Na polach pod warstwą uprawną mam piasek żwir albo jedno i drugie jak głębiej puszczę pług to żółto robi się na polu. Jestem nastawiony głównie na produkcję roślinną i głównie dlatego bardzo zainteresował mnie temat uprawy bez orkowej. I tu mam parę pytań i problemów z tym związanych więc do rzeczy. Jak na razie stoję przed poważnymi zakupami i szukam porady w jaki sprzęt zainwestować, który będzie odpowiedni na moje potrzeby i moje ziemie.

Po pierwsze nie zbieram słomy praktycznie nic wszystko tnę a potem albo mocznik albo różnego rodzaju preparaty.

Jaki agregat/kultywator polecacie w takiej sytuacji żeby to wymieszać po kombajnie a później zrobić głębszą uprawę z tego co wyczytałem to jest parę maszyn które mogą zrobić i jedno i drugie. Najbardziej w sumie zaintersował mnie taki o to sprzęt http://otomoto.pl/hit-kultywator-wielofunkcyjny-agregat-do-bezorkowej-uprawy-rolmako-A242349.html Co myślicie na jego temat zda egzamin może ktoś użytkuje i mógłby się podzielić wrażeniami.

Po drugie zastanawiam się nad agregatem uprawowo-siewnym tylko mam dylemat czy wybrać agregat bierny np. takihttp://otomoto.pl/agregat-uprawowo-siewny-rolmako-uprawowy-hydropack-2-5-2-7-3-0-4-0m-super-jakosc-A381699.html czy może talerzowy np. taki http://allegro.pl/agregat-talerzowy-rolmako-uprawowo-siewny-raty-0-i3795839720.html. Który będzie lepszym rozwiązaniem do uprawy bez orkowej.

Po trzecie siew a co za tym idzie siewnik obecnie mam starego poczciwego poznaniaka ale z tego co wyczytałem i z własnego doświadczenia wiem że bardzo łatwo się zapycha i zastanawiam się czy zainwestować w siewnik z redlicami talerzowymi czy poświęcić trochę czasu i przerobić poznaniaka z redlic stopkowych na talerzowe.

 

Wszystko to jest związane z tym iż potrzebuję zachować optymalne terminy i warunki siewu a z roku na rok jest co raz gorzej bo a to susza która w tym roku pozwoliła mi wejść w pole dopiero w połowie września albo długa zima i mokra wiosna nie pozwalają na jakiekolwiek prace w polu z resztą sami wiecie jak jest.

 

Bardzo proszę o pomoc i jednocześnie o wyrozumiałość bo jestem zielony jak szczypiorek w tym temacie a chciałbym się czegoś dowiedzieć i spróbować swoich sił z tym zagadnieniem.

 

A tak przy okazji

Wszystkiego dobrego na święta i na Nowy Rok 2014 oby nie był gorszy od obecnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

ta brona talerzowa nie nada się na uprawe bez orkowa . Ale ten kultywator to już raczej da rade , tylko tak jak kolega wyżej napisał zależy jakiego masz konia pociągowego , bo to co am piszą to jedno np. 4 metry i 170 KM to się może zgodze ale do zerwania ścierni ale do uprawy np. 25cm to zapomni . Ja mam 200 KM i z Kosem 3,7 m który ma dwa rzędy łap i miejscami ma naprawdę co robić jak go po jaja włożę ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj