Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Rolnik1973    15287

Kupiłe talerzówkę bomet i jakie kąty na sciernisko, przedni pod takim samym jak tylni, czy przedni pod mniejszym kątem. Szer 1.8 bez wałka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

grzegorz62m,wszystko fajnie, ale opisz efekt Twoich (działań, upraw, nie wiem jak to właściwie nazwać), ja jak narazie dochodzę do wnoisku, że moja uprawa agregatem ścierniskowym była podobna do orki. Spulchniłem głęboko (około 25-30 cm), ziemia była dobrze wymieszana, niemal jak po orce, więc chyba dlatego nie było spadku plonu,ziemia nie "odczuła odrazu zmiany sposobu uprawy". Teraz w następnych latach, chyba należałoby się wycofywać z głębszej uprawy , wraz ze wzrostem populacji pożytecznych mikroorganizmów, dżdżownic i materii organicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz62m    0

kolego jeśli chodzi o uprawe uproszczoną to uważam że najciekawiej to opisuje PPP Jeśli chodzi o uprawe to spulchniam max do 12cm agregatem talrzowym lub kultywatorem na sprężynach 45*12 i stosuję mikroorganizmy 20l\ha na ściernisko z rozdrobnioną słomą w takim systemie słoma musi pozostać na polu lub obornik tak robiłem do niedawna obecnie po zbiorze em lub ugmax brona mulczowa ok 5 września gorczyca ponownie brona i tak do wiosny na wiosne azot i siew rau betasem plon 50t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

ja w tym roku zrobiłem tak . po ziemniakach ponieważ nie było czasu na orkę zrobiłem najpierw ciężką talerzówka te miejsca co jeździło się dużo uwrocia itp. potem całość ile tylko weszła w ziemie i jeszcze raz talerzówka tylko z siewnikiem. te miejsca co nie były tak mocno ubite to ziemia tak 15-18 cm pulchna bez bryłki. tam gdzie było ubite to max 15 cm.łęty nie zagrabiane, ogólnie ziemniaki bardzo czyste były. Zrobiłem to pierwszy raz i zobaczymy co będzie. zasiana pszenica ozima batuta i muszelka. Na ścierniskach podorałem je wcześniej i potem wjechałem agregatem z siewnikiem . Dodam że talerzówka 2,5 m 20 talerzy a waży 1100 kg.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mam pytanie do "wyjadaczy" w temacie uprawy bezorkowej.

Czy robiliscie kiedyś odwrotny zabieg z głęboszem, tzn. najpierw siew a potem głębosz? Macie może jakieś spostrzeżenia do takiego sposobu?

 

Na początku roku robiłem zakup maszyn do gospodarstwa. Były już zamówione pługi, agregat uprawowy, siewnik. Ostatecznie po lekturze na agrofoto i innych o uprawach bezorkowych zmieniłem całe zamówienie na głębosz z wałem i agregat talerzowy z nabudowanym siewnikiem pneumatycznym (pozwala na siew w mulcz).

Z maszyn i uprawy jestem na razie bardzo zadowolony. Wschody dobre. Szybka i oszczędna praca. Na efekty (plonowanie) jeszcze czekam :-).

 

Pisaliście, że po głęboszu należy jak najmniej jeździć. Zaintrygowała więc mnie możliwość odwrócenia zabiegu? Ciekawy jestem, czy już coś takiego praktykowaliście?

Ja spróbuję na połowie pola na wiosnę. Aktualnie pole zgłęboszowane na 40 cm na zimię. Wiosną będzie siany jęczmień.

 

Przy okazji moje spostrzeżenia odnośnie uprawy:

Sporo wschodów chwastów jeżeli nie było uprawy pożniwnej. Czekam na efekt oprysków.

Po głęboszu chyba warto zastosować wał cambella przed siewem (np. na przednim tuzie) -lepsze zagęszczenie górnej warstwy gleby.

 

Wydajność / prędkość / spalanie (szerokość maszyn 3 m):

Głębosz 40 cm - 1.8 ha - 2 ha/h, prędkość pracy 6-7 km /h, spalanie 12 - 14 l / ha

Siew agregatem talerzowym - do 4 ha / h, prędkość 12-15 km /h, spalanie około 7 l / ha.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Jak sobie radzicie w jesiennych opryskach zbóż sianych bez orki? Czy zasianą pszenicę po kultywatorze- agregatem aktywnym z siewnikiem talerzowym można potraktować np expertem met w fazie 3 liścia? I czy ma to sens skoro miejscami leży słoma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolfan    0

Pytanie do Pawel73 - jakiego producenta głębosz i agregat upr-siewny? Ja póki co jestem krok z tyłu za Tobą, czytam i analizuję za i przeciw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Agrisem. Francuskie maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja Unią robię. Orki Crosem a siewy Focusem T Drive talerzowym.

Ale musiałem zaorać 20 hektarów pługiem rzepaczyska, a nic nie chciałem orać.

Po samym Crosie pszenica powschodziła po 8 dniach, ładnie i równo.

Po orce powschodziła praktycznie po 14 dniach i jeszcze nie zbyt równo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki21    35

Pytanie do specjalistów: ilu z Was stosuje uprawę bezorkową dłużej niż 3 lata? Kolego @Tomek 73: Czym tłumaczysz nierówne wschody po orce?

W tym roku siałem rzepak równo z sąsiadem. Ziemie ciężkie. U mnie orka, talerzówka, wał, siew z broną aktywną. U niego Kocekrling chyba Trio i Horsch Pronto DC. Wchody pasowe (strip till?) tak jak jeździł lekko na ukos kultywatorem.

Ze wszystkimi z którymi rozmawiam (rolnicy mali i duzi, agronomowie, profesorowie, ) uprawa uproszczona tak, ale conajmniej raz na 3-4 lata orka. Może na dobrych glebach to by się sprawdziło, ale na moich iłach/glinach jest spore ryzyko, że zrobi się beton, do którego będę potrzebował kruszarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a jak wygląda kwestia szkód spowodowanych przez dziki w uprawach następczych po kukurydzy w przypadku uproszczeń w uprawie? z tego co twierdzą myśliwi tylko orka ścierniska po kukurydzy przyciąga dziki, a tam gdzie wykonano uprawę uproszczoną tam dziki wyrządzają mniej szkód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Pytanie do specjalistów: ilu z Was stosuje uprawę bezorkową dłużej niż 3 lata? Kolego @Tomek 73: Czym tłumaczysz nierówne wschody po orce?

W tym roku siałem rzepak równo z sąsiadem. Ziemie ciężkie. U mnie orka, talerzówka, wał, siew z broną aktywną. U niego Kocekrling chyba Trio i Horsch Pronto DC. Wchody pasowe (strip till?) tak jak jeździł lekko na ukos kultywatorem.

Ze wszystkimi z którymi rozmawiam (rolnicy mali i duzi, agronomowie, profesorowie, ) uprawa uproszczona tak, ale conajmniej raz na 3-4 lata orka. Może na dobrych glebach to by się sprawdziło, ale na moich iłach/glinach jest spore ryzyko, że zrobi się beton, do którego będę potrzebował kruszarkę.

Może zamiast tyle razy jeździć po orce i zuzywać tyle energii, to lepiej od razu przejechać raz kruszarką :)

A na poważnie, to zastosowanie pluga po 3-4 latach to psucie tego co się zaczeło prawidłowo... czyli bakterie tlenowe, beztlenowe, tworzenie próchnicy itd.. Mogę ci pokazać beton na dobych glebach przy użyciu pługa z przedpłużkami... zapraszam, taki pług to zabójstwo dla gleby a szczególnie przedplóżki, gdyż wszystko co dobre zrzucają na dno bruzdy i po przykryciu przez korpus tylko gnije, zakwasza i niszczy materię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz62m    0

Ja żadnych watpliwości co do tego to nie mam, napewno orką przesuszyłeś glebę. Jak chcesz tanio i dobrze uprawiac glebę i nie mieć problemów z przesuszeniem i "grupami" na polu to kup agregat talerzowy z wałem "ażurowym" i na łożyskach bezobsługowych. Pod pojęciem agregat talerzowy nie myśl o talerzówce, bo to nie to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Fajne 4 łapy na 3m szerokości, mocy od 130KM potrzeba, głębokość robocza od 20 cm, więc potrzeba nam jeszcze ścierniskowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Widzę, że są bardzo zbliżone wykonaniem i rozwiązaniami do Agrisemu! Swoją drogą, kiedyś chyba kierowałeś na tą właśnie firmę...?

Ciekawe co na to Francuzi? Chyba opatentowali swoje rozwiązania?... Sic!

 

Czy agro - servis nie używa agregatów siewnych Agrisemu? Tylko patrzeć jak Agro-Tak będzie miał też w ofercie agregat talerzowy z siewnikiem :-) Stawiam piwo, że już nad tym pracują.

 

To dobrze. Mam nadzieję, że to produkcja polska i że jakość będzie na odpowiednim poziomie. Jeżeli jeszcze cena będzie normalna, to wróżę sukces.

 

Czekałem, aż w końcu ktoś ruszy z taką produkcją, bo sam już o tym zaczynałem myśleć :-).

 

Myślę, że skoro Chiny potrafią, to my także.

 

Dzisiaj widziałem też rozsiewacze nawozów POM Augustów. Dobrze zrobiony z kwasówki i rozwiązania jakby już znane... Ameryki nie ma co odkrywać tylko podpatrywać, wdrażać i ulepszać. Jestem za!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kartofelz    3

W płodozmianie:

1. konopie

2. żyto/gryka

3. gryka/żyto

4. konopie

 

Wystarczy siewnik talerzowy i T-25 oraz coś na omłócenie żyta i gryki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BukeR    10

Na przykładzie swojego gospodarstwa, wiem, że talerzówką nie da się zastąpić orki.

Jednak uprawiamy część ziemi bezorkowo i wychodzimy na tym jak najbardziej in plus. Różnica w plonach w porównaniu z uprawą tradycyjną jest znikoma, koszty poniesione na uprawę też mniejsze.

Stosujemy zasadę jeden kawałek 2-3 lata w zależność poziomu rozprzestrzeniania się zachwaszczenia.

 

Z punktu widzenia ekonomicznego wychodzi podobnie co z orką (może trochę taniej), nikt tego nigdy nie wyliczał, ale przy uprawie tradycyjnej, duże koszty paliwa, przy uprawie bezorkowej trzeba dołożyć więcej pieniążków na herbicydy i dobrego gatunku ziarno, aby cały system takiej uprawy miał sens.


Evolving agriculture - Dutz Fahr




Pomogłem? Kliknij na zieloną strzałkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj