Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
silva    19

No ale która część jest zła? Bo tłumaczył mi to w miare dokładnie i argumentoawł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

Po zbożu pod rzepak: Jak w kulturze to wystarczy raz całym zestawem przejechać, głębosz na 25cm

trudna uprawa, ze wzgledu na wymagania rzepaku. jak zostanie za duzo slomy nie powschodzi dobrze, jak nie skielkuje wiekszosc samosiewow przed uprawa glowna nie ma co liczyc na dobre wschody. wiec nie ma szans by uprawic to za jednym przejazdem, chyba, ze posiada sie specjalistyczny sprzet, ale to tylko dla wielkich gospodarstw. w rodzinnych najlepiej zrobic 2 uprawy plytka zaraz po zbiorze przedplonu, dac do tego jakas bakterie, albo azot i gleboka tuz przed siewem. 30 cm mozna ryc pod rzepak.

po zbożu zboże: Pierwszy raz głębiej 25cm całym zestawem drugi raz bez głębosza

dlaczego pierwszy raz glebiej? zeby nie samosiewy dluzej wschodzily? zeby zakopac wszystkie choroby glebiej? tutaj 2 razy plytko i przedsiewem gleboko. jak nie mieszkasz w rejonie gdzie szybko przebiega wegetacja w okresie letnim to raz plytko wystarczy.

po burakach zboże: orać i normalnie uprawowo siewny.

bo? tyle razy oralem po burakach i nie widzialem w tym nic dobrego wrecz przeciwnie. spulchnisz plytko, potrzeba duzo czasu, ktorego nie ma w tak poznym terminie, na ciezkiej glebie wywalisz taki kit, ze nie ma czym go pozniej uprawic.

bezorkowo po buraku sie bardzo dobrze robi, bo nie ma duzo resztek pozniwnych, wystarczy przeleciec raz na glebokosc adekwatna do warunkow zbioru i mozna siac z powodzeniem. szybsza uprawa i szybsze wschody, co moze byc wazniejszego dla pszenicy w pazdzerniku/listopadzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

I. U mnie akurat słoma jest zbierana z pola. A czy ziemia nie powinna sie troche odleżeć po głębokiej uprawie? Głębosz który mam nie rozrywa ziemi tylko ją przerywa i lekko podrywa do góry przez co spulchnia nie niszcząc struktury jak pług. to jest odpowiedź na pierwszą i drugą odpowiedź na cytat.

 

II. Ale po buraczysku ta gleba i tak za bardzo siądzie, chyba że jakoś głębiej uprawisz agregatem. Strugkura gleby po burakach jest inna niż po innych roślinach i jest suszej. Gdy zrobisz agregatem za płytko to korzenie roślin następczych nie będą mogły sie ukorzeenić dostatecznie w późniejszej fazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

Profesor jak mu doświadczenie nie wyjdzie wyrzuci notatnik a rolnika wyrzuci...komornik...

Zwykle orze sie pod okopowe i rzepak.. a po burakach ziemia jest lux agregacik i siać zboże jakiekolwiek uproszczenia przy rzepaku potrafią sie ostro zemścić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Buraki (znacznie bardziej niż inne rośliny) mają działanie przyśpieszające mineralizacje słomy różnego rodzaju więc i struktura się silnie zmienia. Czyż nie? To już nie jest ten puch jak przy innych roślinach. Ziemia staje się cięższa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

u nas jak profesor doradzal to nie bylo co zbierac

"

Po zbożu pod rzepak: Jak w kulturze to wystarczy raz całym zestawem przejechać, głębosz na 25cm

po zbożu zboże: Pierwszy raz głębiej 25cm całym zestawem drugi raz bez głębosza

po rzepaku zboże: pierwszy raz albo pryskać roundupem i tylko później całym zestawem przy siewie 15cm albo po żniwach 20cm głębosz z resztą by zmieszać a siejąc to może być sama talerzówka.

po burakach zboże: orać i normalnie uprawowo siewny.

pod buraki po zbożach: na jesień głęboko głęboszem z całym zestawem (po gnoju) siejąc poplon. Na wiosne jeśli poplon przegnije przejechać płytko zestawem głębosz płytko.

"

1 raz to za malo xle wymieszasz i rzepak nie poschodzi, dodatkowo ciezka zrobic na raz przy glebokosci 25cm

2 pierwszy raz to najlepiej brona taka jak jest przed carrierem poxniej talerz na te 10 cm i dopiero przed siewem gleboko

3 talerz i na gleboko, albo dwa razy lemkenem jak u nas

4 burakow brak obecnie ale wczesniej bylo na 25 cm i siew


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

1. dlaczego ciężko tego typu głęboszem. Ale raz chodzi mi w charakterystycznych warunkach.

2. A czy ziemia nie powinna sie odleżeć? Co będzie jak będzie susza? Podetniesz ziemie i nie będzie przesiąkania jeśli dostatecznie nie osiądzie

3. Jeśli chodzi Ci o siew w buraczysku to najczęściej trzeba praktycznie na drugi dzień siać i nie dość że ziemia jest bardzo ciężka i sucha po buraczysku (więc talerzowym głęboko nie koniecznie da rade sie wbić) to zbyt słabe wymieszanie jest złe bo liście buraków wytwarzają związki allelopatyczne które ograniczają kiełkowanie.

4. I jeszcze pomyłka moja, na wiosne pod buraki glęboko głęboszem tzn te 30cm.a na jesień aby przykryć obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

dopiero zauwzylem ze rozmawiamy o innych narzedziach, Ja o agregacie scierniskowym, Ty gleboszu ;-]

 

1. gleboszem pojdzie ale gleby nie uprawisz dobrze, poderwiesz ja ku gorze i nie zagescisz

2. jak ja zagescisz to po co? to trzeba czym predzej siac. Do tego jest wal za agregatem

3. agronom u nas mowi ze lisc musi sie zaschnac dopiero wolno uprawiac, talerz + lemken jak sucho to 2 razy lemken

4 to nawet Je nie rolnik wiem, ze przed samym siewem buraka nie wolno gleboszowac, min rok przed


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Ciekawie temat się rozwija. Mam pytanie co, z waszymi składnikami z obornika zaoranymi na głębokość 35cm pługiem przy takim zimnie "jak głęboko są już wypłukane". Troche się wkurzyłem i wiosną zgłęboszuję tuż przed siewem buraków, głębosz i zaraz po kilku godzinach, gdy ziemia obeschnie, siewnik, chyba to sfilmuję i wyślę. Siałem przecież tak nawet pietruszkę i wschody były dobre. Cała kwestia to odpowiednie warunki wilgotnościowe w czasie uprawy, odpowiednie zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby robię to za jednym przejazdem, a potem gdy gleba na wierzchu lekko podeschnie sieje buraki i pietruszkę.

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie no dobrze rozumujesz dobrze.

 

1. W pierwszym mówisz o zagęszczaniu dlatego chciałbym po żniwach dawać najpierw głębiej a płycej przed siewem aby gleba osiadła. Ale ja chce ją powierzchownie uprawić. na te 10sm zmieszam myśle a głębiej będzie spulchniona. Nie mam słomy więc powinno dać rade zmieszać.

2. wał zagęszcza powierzchownie

3. z tym sie jak najbardziej zgodze jeśli odleżą liście i zgniją to starczy talerzówką pod warunkiem że głęboko będzie nią zrobione. Ja opisuje sytuację kiedy siejemy szybko po zbiorze buraków to wtedy przydałoby się jakoś głębiej uprawić. Nie lubie orki ale nie mam agregatu typu horsha tigera którym wpakuje na 20cm i zmieszam resztki z glebą.

4. 30cm czy to dużo? To nie jest typowy głębosz. Można i troche płycej. Ale orząc i tak robi się głęboką uprawę jeśli ma sie poplon na wiosne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Staram się jakoś ograniczać koszty. Jak coś nie wyjdzie to trudno będzie nowe doświadczenie. Ale po to też jest forum by się uczyć. No niestety. Od dawna planowałem alekumpel w Wawy przybywa i nie będe w stanie (%) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
JanejJelonek widze ze ty tyz bez pluga uprawiasz

JanekJelonek ;) ta bez pługa całkowicie

Silva oj będzie, będzie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz jak już tak chcesz bez pługa to lepiej gruberem niż talerzówką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

O masz! Tu idzie głębosz+talerzówka. (Potrzebuje wspólnika do kupna nawozu NK 21:21 PO OK 1640ZŁ z Lubelskiego, zbywa mi 10t)

 

Janku czekam na rozwiniętą wypowiedź.:)

 

Tak krytykujecie, że z uczelni profesorek ale oprócz tego że uczy na uczelni zajmuje się uprawą w jednym z lepszych gospodarstw na Zamojszczyźnie a może nawet na Lubelszczyźnie. I to dokładnie uprawą bezorkową oraz ostatnio Strip-Till więc mimo że ciekawie prawi bo ma teorie to jeszcze ma doświadczenie.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tu nie ma co rozwijać, co miałem powiedzieć powiedziałem, widzę kolega buschmaster dodał całkiem sporo od siebie, ale nie Ty wolisz uczyć się na swoich błędach. To się ucz, tylko pamiętaj jedno. wiem z doświadczenia że ta nauka boli... po kieszeni ;)

Które to gospodarstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Oj Panie Janku tragizujesz :) A kto z tych co tu piszą próbował uprawiać w ten sposób? Taniej wyjdzie napewno. Na moim gosp na samym paliwie jak licze to będzie ponad 7tys w ciągu roku

 

ps: dodałbyś jakieś foty :)

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@silva kolejnośc upraw trochę zaczy nasz do tyłu, zazwyczaj progres kolejna głębiej na jesieni. wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

O masz! Tu idzie głębosz+talerzówka. (Potrzebuje wspólnika do kupna nawozu NK 21:21 PO OK 1640ZŁ z Lubelskiego, zbywa mi 10t)

 

Janku czekam na rozwiniętą wypowiedź.:)

 

Tak krytykujecie, że z uczelni profesorek ale oprócz tego że uczy na uczelni zajmuje się uprawą w jednym z lepszych gospodarstw na Zamojszczyźnie a może nawet na Lubelszczyźnie. I to dokładnie uprawą bezorkową oraz ostatnio Strip-Till więc mimo że ciekawie prawi bo ma teorie to jeszcze ma doświadczenie.

daj cynk które to gospodarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

@Bobek Też tak planowałem że najpierw płyciutko aby ściąć ściernisko a później siew z głęboką uprawą ale profesorek mówił inaczej i dał konkretne silne argumenty i tym mnie przekonał.

 

A co do gosp już wiecie więc myśle że sie zgodzicie że to jedno z lepszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

jaj nie urywaja te produkty :/

ale profesorek mówił inaczej i dał konkretne silne argumenty i tym mnie przekonał.

jakie?

nie wychwycilem nic oprocz osiadania gleby.

profesorek mialby racje gdybysmy uzywali maszyn bez walow zageszczajacych, ale kto teraz maszyny bez walu uzywa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@brzozak2 coś za coś, ale alternatywa jest. Swoją droga pewne maszyn mają ciekawe. ;) Taki Finisher na Żuławach albo u Krzyżaków by się nie sprawił, ale u nas na Mazowszy, czy nawet Podlasiu czy Wielkopolsce uważam, że tak. :)

 

Co do @silva...

kiedyś sam pisałem po co ryć głęboko, a potem wałować to ciężkim wałem. :) Osobiście uważam, że pozostawienie takich otwartych przestrzeni to duża stara wody, także za głęboszem powinien być wał albo brony ciężkie. Żeby zamknąć z wierzchu glebę, a spód zostawić "otwarty". Przecież w takim Strigerze za grządziela idą zagarniaki i usypują kopczyk, oczywiste że w to inna technologia, ale mechanizm zamykania ziemi jest wspólny.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tzn nawet dokładnie to dużo zależy od pogody. Gdy susza po żniwach do samego siewy to lepiej najpierw głęboko a gdy wilgoć to można i później. Ale pogody nie odgadniesz. Nie zapominaj że wał zagęsczający nie zagęsszcza gleby na 30cm. Dużo wcześniej opisałem.

 

PS: Ciekawie jest dyskutować z jadnymi z najlepszych na forum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Gdy susza po żniwach do samego siewy to lepiej najpierw głęboko a gdy wilgoć to można i późnie

jak jest susza to ja wolę płycej aby kapilary wodne zamknąć, ograniczyć parowanie, kiełkują samosiewy i osłaniają ziemię, przed siewem głęboko bo "wyciągasz" wilgoś ku górze i masz zniszczone samosiewy, ale każdy robi jak uważa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj