Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

iron    1037

ciekaw jestem ja by się sprawdziła zachwalana bezorkowa technologia na polach jakie ja posiadam gdzie drenarka jest miejscami na ok.25 do 30 cm. w ziemi a na innych polach taki kamień że pług to na 20 cm tylko wejdzie lub jest taki ił że szok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Szansą na uprawę bez orki jest stosowanie wapna tlenkowego i budowanie życia biologicznego na małej głębokości. Stosowanie użyźniaczy lub mikroorganizmów, bądź też siew poplonów. To są moje wnioski i spostrzeżenia, które wyciągnąłem z lektury tegoż tematu. W okolicy rolnik uprawia bez orki na 12cm,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
look19    30

ciekaw jestem ja by się sprawdziła zachwalana bezorkowa technologia na polach jakie ja posiadam gdzie drenarka jest miejscami na ok.25 do 30 cm. w ziemi a na innych polach taki kamień że pług to na 20 cm tylko wejdzie lub jest taki ił że szok

 

Ta technologia to jest przyszłość. Tylko trzeba bardzo dokładnie ją stosować, precyzyjniej niż przy orce. A co agregat bez orkowy to niby nie ma regulacji głębokości? Mnie się wydaje, że ma, tylko trzeba umieć go ustawić. Jak to dla kogoś nie do pojęcia uprawa bez użycia pługa, to niech nie zaśmieca tego tematu na forum tylko po to, aby nabić sobie posty.


Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Koeckerling ma w ofrecie agregat Vario ze zmienną głębokością uprawy i możlwością współpracy z elektronicznym menedżmentem, jak i systemami GPS. Z tego ci się orientuje, to głębokość uprawy uzależnia się od wysokości plonu, zasobności i rodzaju gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

No i poszedłem na całość, trochę z lenistwa, nie chciało mi się orać. Niestety cały kawałek, nie będzie porównania.

Ziemia 3b pH-6,6 P-wysoka K-b.wysoka, cztery lata temu głębosz 40-45cm i orka 25-28cm

Po pszenicy ozimej.

Słoma nisko ścięta i 100l RSM, płytko wymieszane agregatem ścierniskowy.

Po dwóch tygodniach brona w poprzek.

Po tygodniu (25 sierpnia) nawozy ponad 400kg NPK (9-25-25,) agregat 22-24cm i siew międzyplonu facelia błękitna 10kg/ha.

Po miesiącu (druga polowa września) facelia ma około 5cm i rośnie. Nawet nie ma zbyt dużo samosiewów pszenicy,a słoma przegniła. Jak chodzić po polu ziemia jest nawet dość pulchna.

Facelia długo wschodzi i początkowo wolno rośnie przez co jest mało konkurencyjna w stosunku do samosiewów i chwastów.

Myślę o takim płodozmianie:

- pszenica ozima + międzyplon - burak cukrowy - pszenica jara - rzepak -

 

Co do uprawy mam takie narzędzia głębosz i agregat ścierniskowy. Myślę o skrzyżowaniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

do look 19 jak ktoś nabija tu posty to chyba tylko ty bo ja mam gdzies nabijanie postów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
look19    30

Do iron: Skoro u ciebie nie nadaje się uprawa bez orkowa, to po co zniechęcać do niej innych? Jeśli u ciebie nie sprawdza się głęboka uprawa, to nie znaczy, że u wszystkich. W każdym miejscu w Polsce występują inne warunki glebowe, klimatyczne itp. U mnie może np kukurydza zeschnąć na wiór a u ciebie może mieć nawet 5m. Każdy wdraża na swych polach taką technologię uprawy, jaka jest możliwa do zastosowania.


Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Szansą na uprawę bez orki jest stosowanie wapna tlenkowego i budowanie życia biologicznego na małej głębokości. Stosowanie użyźniaczy lub mikroorganizmów, bądź też siew poplonów. To są moje wnioski i spostrzeżenia, które wyciągnąłem z lektury tegoż tematu. W okolicy rolnik uprawia bez orki na 12cm,

Myśle że wapno tlenkowe i budowlane nie należy stosować z użyźniaczami i mikroorganizmami.

Odpowiednie jest wapna dolomitowe i to w bardzo małych dawkach ale częściej, a co do głebokości i kamieni to kto wam karze głęboko spulchniać aby uszkodzić dreny wystarczy kilka centymetrów płyciej

niż pługiem. Głębokość spulchnianej gleby można ustawić co do centymetra. Glebę najlepiej spulchnić

jednym przejazdem (po co talerzować 2-3 razy)zastosujmy inne rozwiązanie o których pisałem w wyższych postach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
opos    0

Rodzaj stosowanej techniki zależy od płodozmianu.

Przy uprawach rzepak-pszenica pług jest wskazany. Zmniejszenie presji chorobowej i zachwaszczenia. Jeżeli chcecie zrezygnować z pługa w takim płodozmianie to lepszy jest głęboko pracujący gruber.

 

Co innego "prawidłowe" płodozmiany. Wtedy talerzówka lub kompaktowa brona talerzowa będą przydatne. Warunkiem jest zwiększenie ilości poplonów, nawet na 6 tygodni przed planowanym siewem rośliny następczej.

 

Ogólnie talerzówką nie da się zastąpić orki i odwrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4

lukas120 jaki masz gruber?

Posiadom Kosa z uni i taki mam plan trzy pierwsze łapy mogą pracować głębiek siewnik nabudowany na ramie talerze niwelujące przesunąć do przodu za nimi zgrzebło i redlice na końcu wał i znów zgrzebło trochę mi się ten zestaw wydłuży zobaczę co da się zrobić jedno jest pewne taki agregat mógłby pracować po orce i po uprawionym sciernisku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukasz52    17

Witam coś sie temat nie rozwija... co do uprawy uproszczonej to stosuje jakieś 4 lata ( początkowo kilka ha) niepowiem zeby było różowo ale jest coraz lepiej obecnie bawię sie w żyto hybrydowe na pow 25 ha w zeszłym roku na 5 klasie miałem ok 5 t /ha populacyjna dańkowskie diament sypneło cos ponad 3... w tym roku siałem po talerzówce i po głęboszu po talerzówce dosyć nierówne wschody. Sieje siewnikiem z redlicami talerzowymi zamontowanym bezpośrednio za siewnikiem, pewien problem mam z głębokością siania mimo ze redliczki płytko podniesione jednak w dobrze spulchnioną ziemię chyba za głęboko kroją...ale żytko to troche dzikus i wiele wybaczy pola mam w około 20 kawałkach.. od 3a do 5 mady i białkawiec szerokie pole do doświadczeń. Bronę aktywną w tym roku stosowałem także przed sadzarką i powiem ze bardzo fajnie to wychodziło ziemniaki były siane w pył.. sadzarka obsypuje talerzami a po ok 10 dniach formuje aktywną formowarką co ciekawe zauważyłem ze juz 3 rok z koleji ziemniaki najpóźniej sadzone wychodzą najlepiej... ( sa podkiełkowane ,ciepła ziemia, najwiekszy plon i zdrowotność )a sadziłem nawet po polowie maja...(pierwszym razem trafiła sie Vineta z Centrali której juz nikt nie chciał za grosze... miała być na sadzeniaka ...ale go nie było :)(same duże) plon został sprzedany do końca lipca co do nawozów to timaca testowałem i nie jest zły jednak cena czasem zaporowa.. prp mnie nie przekona już wole rozsiac krede... na jedno wyjdzie prp to jakby doić krowe obiecując jej siano... płacic tyle za coś co nie nadaje sie na lekkie gleby i tylko poprawia dostępność składników które są w glebie jużlepszy kalendarz bio, polecam yare kemire i polifoski a najlepiej próbka w łape i jednoskładnikowe w zależności od potrzeb pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Kopie buraki cukrowe z uprawy bez orkowej i rozstawie rzędów 70cm. Myślę że jest około 80 t z 1ha okażę się w grudniu gdy cukrownia odbierze.Ciekawe jaki będzie polaryzacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jaki masz rozstaw buraków w rządku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

uprawiam tylko zborza jare i ozime i mysle tez siac bez orki. chce siac tylko owies bo akurat mam na niego zbyt. po zebraniu zborza slome wymieszac kultywatorem scierniskowym z siewnikiem poplonow i odrazu wysiac poplon. na wiosne uprawa kultywatorem, wysiew NPK, agregat i siew. mial bym dodatkowa kase z tytulu doplat do poplonow.

jaki poplon spisal by sie najlepiej w tej roli i czy zwykly siewnik (poznaniak) spisal by sie w tej roli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Z okazji Nowego Roku życzę wszystkim Średnich plonów a wysokich cen :rolleyes: i zdrowia, zdrowia, zdrowia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
look19    30

Do @andrzej3560: czy mógłbyś wykonać rysunek techniczny twojej bez orkowej maszyny? Byłbym wdzięczny.


Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz612    0

Gdy stosując bezorkowy system upraw wtedy wiąże się z tym większy nakład środków ochrony roślin i jest mniejszy plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Przeczytałeś cały temat? ja tak i to 2 razy i wiem akurat że @andrzej3560 stosuje to i mu się nie zmiejszyły plony.

 

Ja też mam pytanie do @andrzej mógłbyś w skrócie napisać to co już tu napisałeś jak robisz tą uprawe czyli jakie kroki pokolei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Jeśli po kolei to np buraki cukrowe w tym roku będą siane po pszenicy . Po pszenicy po żniwach wykonano płytką na 8 cm uprawę głęboszem . Za niecały miesiąc powtórzono 10 - 12 cm głęboszem oczywiście z walcem . Przed zimą nie wykonano żadnej uprawy pole porosły samosiewy i chwasty [bez nasion ] wielkości około 8 cm .Można je było zniszczyć wcześniej natomiast późną jesienią zniszczone chwasty częściowo i tak by się przyjęły . Dlatego z braku czasu , oszczędności ,i wygodnictwa pole pozostawiono ha zimę . Wiosną zastosuje środek totalny i po7- 10 dniach wysiew nawozów oraz głębosz 30-35 cm a po nim siew bez żadnej uprawy . Na 3 dni przed wschodami buraków totalny środek a dalej tak jak wszyscy . Natomiast gdybym trzecią uprawą zniszczył chwasty jesienią to uprawa wiosenna zaczął bym od wysiewu nawozu i uprawy w optymalnych warunkach głęboszem 30-35 [możliwie wcześnie] na gotowo. Po 8 -12 dniach zasiał buraki w kiełkujące i wschodzące chwasty na 4 -6 dzień zależy od pogody oprysk środkiem totalnym a dalej tak jak wszyscy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drejsyk    0

Jaką role ma spełniac głębosz na, 8 ,10 ,12 cm ,chyba nie służy do przykrycia resztek pożniwnych, o ile wiem to głębosz ma duży rozstaw łap,i ma inne zadanie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Gdybyś widział głębosz Andrzeja to byś wiedział, że jest to urządzenie wszechstronne. :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Tak jak pisałem powyżej rozstawa między kłami głębosza powinna wynosić 30-40 cm najlepiej w mijane w dwóch rzędach co sprawia że odległość między kłami wynosi praktycznie 60-80 cm. Zapobiega to zapychaniu się głębosza (zastępuje agregat ścierniskowy) ponieważ z tyłu głębosza jest włóka wyrównująca i dwa walce doprawiające. Pierwszy duży służy (jako koło podporowe) reguluję się nim głębokość uprawy praktycznie w moim głęboszu od 1 cm do 60 cm. Duży walec kopiuje głębokość jednocześnie ugniata i doprawia wierzchnią warstwę gleby. Drugi skręcony w odwrotną stronę własnym ciężarem doprawia tylko glebę. Mając taki "głębosz" można wykonać uprawy po żniwne siewne i uprawy głębsze pod rośliny które tego wymagają. Jednym narzędziem można uprawić cale gospodarstwo a zawieszając siewnik za jednym przejazdem uprawić i zasiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zestaw Amazone jest bardzo energo- i czasochłonny. :lol: Duża moc potrzebna do pracy plus mała wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj