Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

andrzej3560    32

Drodzy koledzy, moze jeszcze kilka spostrzezen. Np dlaczego po rzepaku uprawiajac bezorkowo pszenice wychodzi to bardzo dobrze? Moim zdaniem rzepak posiada bardzo silny i gleboki system korzeniowy; w miejsce rozkladajacych sie korzeni rzepaku w glebszych warstwach gleby pozostaje powietrze. Dlatego pszenica w uprawie uproszczonej po rzepaku pieknie rosnie. Trzeba jak wyzej pisalem doprowadzic powietrze do glebszych warstw gleby , aby inne rosliny zachowywaly sie podobnie jak pszenica, takze po innych przedplonach. Moze jeszcze jeden przyklad, gdy przejedziemy pole jakims ciezkim narzedziem lub przyczepa i zrobimy koleiny ( to jest wydusimy powietrze z glebszych warstw) nastepnie np rozsiejemy nawozy , ktore rownomiernie pokryja pole jak i te koleiny siejac agregatem uprawiamy pole i praktycznie zagarniamy koleiny ziemia wraz z nawozem. Z tego wynika , ze w koleinach nawozenie jest znacznie wyzsze. W trudnych warunkach pogodowych rosliny na koleinach beda gorsze ...dlaczego? Poniewaz agregat wyrownal glebe ale nie napowietrzyl kolein po kolach , ktore wydusily powietrze z glebszych warstw gleby. Moze zbyt jasno to nie przedstawilem, ale mysle ze sie domyslicie o co chodzi. Jeszcze jedna sprawa. Nie moze ktos prowadzic uprawy bezorkowej tylko dlatego ze np. wyrosly mu duze samosiewy i wysuszyly glebe , nie mogl praktycznie zaorac pola albo uprawa pod przedplon w zbyt mokrych warunkach zniszczyl strukture gleby i takze sa trudnosci z wykonaniem orki. Podejmuje wtedy decyzje , ze potalerzuje pole - plus agregat i zasieje. Mysle , ze takie uproszczenie ograniczy plon i bedzie przeciwny uprawie bezorkowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

@Andrzej3560 co do napowietrzania głęboszem ziemi to mam mieszane odczucia, tzn u siebie na poczatku tez poszedłem za radą i chciałem głęboszować pola ale u mnie na wiekszości pól na 25-30cm jest glina i płycej a czasem i w wierzchniej warstwie, po pierwsze zaczoł mi ten głebosz wywalać bryły wieksze jak po orce to zwątpiłem w to a po drugie ciągnik o mocy 200Km nie mógł uciagnąc 3 zębów głebosza ustawionych na 45cm (taka glina) hehe to juz całkiem zwątpiłem...;) i od tamtej pory nie uprawiam wiecej jak do 10cm pól a pod ziemniaki 15cm i plony też są dobre bez ruszania spodniej warstwy ziemi. u mnie sie to sprawdza takie nieruszanie głebszych warst, z drugiej strony głeboszowanie gliny tez sie mija z celem moim zdaniem bo po wiekszym deszczu lub do czasu nastepnych zasiewów i tak sie zlepi z powrotem w całość i tyle bedzie z tego głęboszowania. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KSZYCHO    0
Witam!

Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów <_<

 

Potrzebuj rady. Chcę kupić bronę talerzową ale mam problem w wyborze posiadam ciągnik mtz82 . Ziemie u nas są gliniaste proszę o radę

Edytowano przez andrzej2110
Caps Lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Ja zamiast talerzówki kupiłbym mocnej budowy kultywator o długich i sztywnych lub półsztywnych łapach, koniecznie z dużym walcem dogniatającym. Szerokość musi pokrywać kola ciągnika. Zbyt szerokim uprawa głębsza będzie trudna. A co do poprzedniej wypowiedz, myślę ze uprawa tak trudnych gleb wystarczy jak pisałeś na 10 do 20 cm. Ja uprawiam głębiej, od 10 do 40 pod buraki i warzywa korzeniowe, ale wycofuje się także z głębokości. Głębosz traktuje jako agregat uprawowy, a jego mocna konstrukcja gwarantuje bezawaryjność niezależnie od głębokości uprawy. Myślę, ze na glebach bardzo ciężkich należy wprowadzać dużo materii organicznej ( poplony), co ułatwi uprawę tych gleb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

No własnie od 5 lat mam wprowadzony pakiet rolnośrodowiskowy i korzystnie to wpływa na glebe minusem jest to że ziemia gorzej obsycha ale coś za coś.Jak narazie mój wariant płytkiej uprawy u mnie sie sprawdza.W tym sezonie zastosowałem tez PRP zobaczymy jakie bedą efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

talerzowka nie da sie zastapic orki

 

po1) to zalezy od gleby jezeli jest gliniasta i np sciernisko po zniwach to niewbijesz brony talerzowe wiec potrzeny jest plug

 

po2)zawsze uprawe robisz na glebokosci 5 do 10 cm i na zime musisz orke zrobic gleboka zeby odwrocic ziemie zeby odpoczela przez okres zimy

 

po3)jezeli to chodzi o brone talerzowa a nie jakis agregat.

 

po4)nikt z nas niema takiej samej ziemi i co innego uprawia i kazdy ma inny system uprawy


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Wbije dużo łątwiej talerzówkę niż pług po żniwach na glinie, na różnej głębokości robie uprawy, a problemem w tamtym roku było dużo resztek pożniwnych 1/2 pszenżyta leżało, a na swoich ziemiach mam cały przegląd klas bonitacyjnych i talerzówką da się zastąpić orkę a napewno da się przedsiewną orkę jesienną, tylko tak naprawde jak stalerzować dokładnie i w newralgicznych miejscach po 2 razy i poprzeczki o wogóle żeby ziemia była doprawiona to na hektar wychodzi spalanie prawie jak przy orce niestety :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Banan575 bardzo łatwo obalic Twoje argumenty...

Jesli jest sucho to jak ferdek mowi pługiem tym bradziej nie zdziałasz nic, a żeby do tego nie do puscic, to trzeba jak najszybciej wykonac uprawke pożniwną zeby zapobiec jeszcze wiekszemu parowaniu, w łanie, nawet suchym jest ono mniejsze.

Co to znaczy ziemia odpoczeła? Jesli chodzi Tobie o strukturotworcze działanie mrozu to tak. To ci co orzą na wiosne robią dobrze? bo orzą? przecież oni "meczą" "wypoczetą" glebę. Płytka uprawa na wiosne jest o niebo lepsza, jesli nie było zaorane.

 

Ja czekam na tegoroczne efekty, na tym kawałku w ogole nie planuje orac, bo tam nie bedzie buraków nigdy,także mozna to nazwac, mocno uproszczoną,jesli nie bezorokową uprawą


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

po1) nie pisze tu zeby cos mojego obalic.

 

po2)przeczytajcie co w temacie jest czyli temat i post nr 1 pisze wyraznie czy da sie zastapic???

 

po3)jezeli by sie dalo to po co na AF jest pelno tematow o plugach, o zestawach czy ciagnik da rade @MECHANIZATOR wam oblicza

 

po4)tak jak @Malutki napisal w innym temacie czy jak niemasz 100ha to niemasz prawa nic wiedziec?

 

po5)jak lake zaorasz zeby zrobic z niej pole orne????? Talerzowka??? glebogryzarka???? zrobisz to plugiem. Tylko jakbym Ja napisala ze zrobisz talerzowka to byscie mnie sjedli za koszty.

 

po6)orke gleboka robisz na zime (w naszym regionie) po to zeby ziemie odwrocic i zeby odpoczela i sie zregenerowala a uprawy robisz na tej nowej.

 

Mozna tolerzowka robic ale nie zastopic plugow

 

Kazdy z was mieszka w innym regionie ma inne klasy ziemi a klasa V a klasa V to nie to samo. Jak wy macie czarnoziemy to u was wszystko mozna zrobic.


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

Oj Banan575 i tu sie mylisz ja nie mam czarnoziemów a ziemie gliniaste lub piaszczystogliniaste 3 i 4 klasa i uprawiam bez pługa już kilka lat i w żadnym wypadku do niego nie wróce. a co do łąk to też nieoram tylko agregatem do bezorkowej uprawy to robie. nawet robiłem rekultywacje boiska piłkarskiego u siebie na wsi to nie orałem starej trawy tylko roundup i agregat i przynajmniej chłopaki biegają po równej murawie a nie bruzdy składy itp. pod buraki tez nie orze i wszystko dobrze plonuje. tak nawiasem mówiąc na ugorach bez ingerencji człowieka jakoś wszystko samo sie sieje i rośnie bez uprawek itp a zauważnie jak czasem gdzieśna drodzepolnej rozsypie sie zboże z przyczepy jak wieziecie do domu a później na poboczu wyrasta łan. pewnie że to specyficzne warunki ale w uprawie polowej sprawa sie rozbija jak pisałem kiedyśo terminowe i staranne umieszczenie nasion w ziemi nie ważne jak to zrobicie. a jeśli nie widać różnicy w orkowym i bezorkowym systemie w postaci plonów to po co przepłacać za paliwo....?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Banan 575 piszesz że orki nie da się zastąpić orką - da się zastąpić, zależy do jakiej głębokości, ja tak ustawię talerzówkę że tylko wprawne oko wyłpie że uprawa robiona była talerzówką. Pisze że talerzówką nie zaorzes łaki , prawda ale talerzówką przygotujesz powierchnię łąki do wykonania orki. Piszes o orce zimowej że ma za zadanie odwrócić ziemie i odpocząc ( może miałaś na myśli odleżeć :) ) . Podstawowym zadaniem orki zimowej jest polepszenie struktury gruzełkowatej do której dąży każdy rolnik, drugim bardzo ważnym celem jest zatrzymanie śniegu a zatem wody aby maksymalnie dużo zatrzymać po zimie, a woda ta w dużej mierze będzie warunkować plon , nie mówiąc o ułatwieniu prac polowych na wiosnę.

Generalnie co talerzówki jak każde narzędzie dobrze służy jak jest dobrze użyta, mielenie wysuszonego pola tylko psuje strukturę ziemi, jeżeli do tego pole jest z perzem to namnożymy go co niemiara. Z koleżanką Banan zgadzam się (tak powidziałem to :)) że każdy z nas gospodaruje na w innym regionie i ma wypracowane swoje metody uprawy, liczy się skutek i tak jak lekarz postępuje to po pierwsze nie szkodzić. Jeżeli komuś wychodzi system bezorkowy to niech tak robi , wielu z nas nadal orze i też ma dobre wyniki w polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8
po2)przeczytajcie co w temacie jest czyli temat i post nr 1 pisze wyraznie czy da sie zastapic???

 

ale temat oczywiscie taki jest, ale w moim odczuciu (może sie myle) w ostatnich stronach była mowa o uprawie bezorkowej, i systemach uprawy płuznej i bez płużnej, bo wiadomo że pług nie jest tym samym co talerzówka żeby go zastepować i wykorzystać do tego samego celu czyt. głebokiego spulchninia i odwrocenia gleby

 

po4)tak jak @Malutki napisal w innym temacie czy jak niemasz 100ha to niemasz prawa nic wiedziec?

a czy ja tak gdzies napisałem? sam nie mam 100 ha, w ogole nie mam jesli o to chodzi...

 

Kazdy z was mieszka w innym regionie ma inne klasy ziemi a klasa V a klasa V to nie to samo. Jak wy macie czarnoziemy to u was wszystko mozna zrobic.

no w moich ostatnich dwoch zdjeciach w galerii widac jakie mam czarnoziemy...

 

@pioter a tam na pewno jest do 30 ton na ha? z reszta nie oszukujmy sie, moim zdaniem potentaci w tej branży nie "bawią sie" w przykrywanie obornika, na paruset ha myslą o tym zeby po kombajnie puscic vaderstada albo innego i zdazyc przed przymrozkami...

ale mysle ze na V klasie wymieszałbym ta z glebą :)


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Moze tytul tematu na tym forum nie pasuje . Lepiej by bylo gdyby moze brzmial jak zastapic plug? Troche winy moge wziac na siebie gdyz pisalem takze na forum uprawa uproszczona . przenioslem sie na "czy talerzowka da sie zastapic orke?" i tak juz zostalo. Nie mozemy wracac do jednego slowa "talerzowka" bo chodzi o glebsze pojecia, a nie o samo slowo. Co do orania i nie orania to nawet ekolodzy nie oraja i nie stosuja nawozow mineralnych ...dlaczego? Mysle, ze maja za soba wiele doswiadczen , ze glebokie odwracanie gleby jest zbedne. Powtarzam drugi raz czy nie zal wam skladnikow pokarmowych rzuconych na dno bruzdy podczas orki ( mokre zimy i wiosny wypukuja wam te skladniki ponizej systemu korzeniowego. ) Pisalem powyzej o innych walorach bezorkowej uprawy gleby. Niekoniecznie talerzowka. Wystarczy sie cofnac i poczytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

andrzej toś walnął z tym że nawóż sypiemy w bruzde, co za głęboko? zobacz u mnie w galerii korzeń buraka, a jak głęboko sięgają korzenie zbóż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drejsyk    0

Na tą technologie potrzebny jest sprzęt, nie te zabawkowe talerzówki, np. do C360 robie tak, ale talerzówka 6 m, szeroka, waga 5 t, minimalna głębokość to 15 cm i szybkość 10 km/h dopiero jest efekt. Kiedys było przygotowanie pola pod rzepak, była awaria dużej talerzówki, zostało pola 0,10 ha, było zrobione talerzówką tą małą C360, kilka razy, to był pas pola, po środku najlepsze warunki, nawozy, opryski szły te same, plon był o 50 % niższy. W tym roku sytuacja się powtórzyła został 1 ha pola został zrobiony małą reszta dużą talerzówką już w tej chwili widac rzepak jast rzadszy i niższy, zaznacze, że sieje siewnikiem bezorkowym, ziarna idą na tą samą głębokość, morał taki jak nie masz czym rób tym co mas,z ale dobrze mysle, że pozostaje orac.

Edytowano przez brzozak2
masakryczna ilość ortów i literówek - %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

od kilku lat sypie nawóz na sciernisko i jakoś nie zauważyłem zeby mi plon siadł, a ile prosćiej wysiać nawóz?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

ja też sypie nawóz pod rzepak na ściernię i wszyscy liczący się rolnicy robią tak samo.rzepak musi mieć nawóz głębiej bo inaczej nie bedzie mu się chciało korzeni w głąb ziemi zapuszczać,owszem plon może być wysoki ale co jak bedzie susza??? taki rzepak co musiał za nawozem gonić to na pewno bedzie miał głębszy system korzeniowy i wyda lepszy plon mimo suszy.talerzówka w uprawie rzepaku to chyba tylko jako narzędzie doprawiające ziemię bo bez głębokiego spulchnienia ziemi rzepak nie bedzie dobrze plonować, zboża owszem ale nie rośliny głęboko korzeniące się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0
od kilku lat sypie nawóz na sciernisko i jakoś nie zauważyłem zeby mi plon siadł, a ile prosćiej wysiać nawóz?

 

Yacenty juz gracjana męczysz zeby ci ultima siał .... ale fakt faktem że siew bedziesz miał 1 klasa. a co do reszty postów to nic sie nie zmieniło pisze jeden zwolennik uproszczeń "10" pesymistów co do obornika i tej fotki to nie widze problemu z wymieszaniem tego obornika z ziemią tylko trzeba miec czym. i wcale nie musi być 6m talerzówka czy jakiś wielki sprzęt bo do bezorkowej uprawy robia i mniejszy ale cięzki mój agregat do mulczowania jest 4m i waży koło 5ton to z pełnym obciązeniem.ale i samemu można sobie dociążyc mniejszy sprzęt. podłączamsie do niektórych wypowiedzi że niech każdy uprawia na tyle na ile ma możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Myślalem o skladniach pokarmowych z obornika, gdyz nawozy rzadko kto juz orze. (zbyt drogie). Ale i tak uwazam ze 1/5 skladnikow w systemie orkowym jest wyplukiwana wiecej niz w bezorkowym. Wiec praktycznie co 5 lat mam nawozenie gratis. Policzcie ile was kosztuje roczne nawozenie. ( Piękne bylyby wczasy , chociaz rzadko bo co 5 lat ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

tu się zgodzę z andzejem3560 ale to zależy od rodzaju ziemi, moglibyśmy tu gdybać do śmierci co jest lepsze,a każy robi jak według niego jest dobrze i niech tak zostanie,bo wszystkim nam chodzi o wysokie plony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

a właśnie, że nie :) nie sztuką jest uzyskać wysoki plon, ważne żeby był z tego dochód... :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4
Myślalem o skladniach pokarmowych z obornika, gdyz nawozy rzadko kto juz orze. (zbyt drogie). Ale i tak uwazam ze 1/5 skladnikow w systemie orkowym jest wyplukiwana wiecej niz w bezorkowym. Wiec praktycznie co 5 lat mam nawozenie gratis. Policzcie ile was kosztuje roczne nawozenie. ( Piękne bylyby wczasy , chociaz rzadko bo co 5 lat ).

No bezwarunkowo jak ziemia jest ładnie gładziutko zaorana to woda szybciej i większe ilości spływją do rowów a wraz z nią składniki pokarmowe a miałem takie porównanie moje zaorane a sąsiada obok przed zima zrobiłe głębiej (na prośbę sąsiada) gruberem gdyż miał w planie wiosną wywież obornik po zimie wczesną wiosną na moim polu była błotna mazie a na sąsiada pole do uprawy

Dlaczego ?

Uważam że na orce podeszwa płużna utrzymyweła wodę na powierzchni pola a na polu zmulczowanym woda wsiąkała głębiej do wykożystania później odparowująć w gorące dni i chyba z tego bowodu sąsiada jęczmień uschnął dopiero przed żniwami

Chyba to nie przypadek ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Mysle ,ze podeszwa pluzna u sasiada nie zostala zerwana przez gruber i jest taka sama jak na twoim polu , dlatego wytlumacznie musi byc inne. Wiem nawet wedlug mnie jakie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To możecie wytłumaczyć skąd na polu odkąd stosowana jest metoda bez orkowa, to gromadzi się dużo wody na powierzchni gleby i za czasów gdy obszarnik orał nie mieli problemu z nadmierną wilgocią. Co ciekawe zauważyłem, że ich rzepak przykładowo jest bardzo słaby z zimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj