Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach

31 odpowiedzi na ten temat

#1 Share tomcio748

tomcio748

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 20 wrzesień 2007 - 19:27

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach Dość często spotykam się z opinią ,że dane gospodarstwo jest przeinwestowane w sprzęt np. za duży ciągnik jak na tą ilość ha. Ja wtedy odpowiadam czy ktoś powiedział, że muszę spędzić połowę życia za kierownicą traktora , skoro mogę zrobić to szybciej i wygodniej większym ciągnikiem a wolny czas spędzić z rodziną > Myślę ,że przy dzisiejszej dostępności używanych ciągników obrabianie nawet 30 ha ursusem C-360 to przesada.Nie idźmy w skrajności ,że na te 30 ha ma być ciągnik np. 120kM czy większy , ale taki z 80 kM. Jaki jest wasz pogląd na to>

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach Dzisiaj, 18:03
  •  

#2 Share dziku

dziku

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 20 wrzesień 2007 - 19:31

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach ja jestem zdania ze lepiej miec większy ciągnik . Załóżmy ze po 2 czy 3 latach dokupi sie ziemi albo wydzierżawi i co wtedy?? ten mniejszy ciągnik będzie znowu za mały na te hektary. więc ja sądze ze lepiej miec większy i zrobic to szybciej ;)

#3 Share misiek10

misiek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 354 postów

Napisany 20 wrzesień 2007 - 19:32

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach zgadzam sie. lepiej miec wiecej maszyn, wydac wiecej, ale za to robic szybciej, oszczedzac paliwo i "leniuchowac" troszke ;)

a teraz skrajny przyklad: moj kolega ma do obrobienia 120 ha, a robi U c-330, U c-360 i MF 255 :) dobrze, ze ma kilku braci, to ciagniki jezdza na okraglo.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share toniekmf255

toniekmf255

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 634 postów

Napisany 20 wrzesień 2007 - 19:32

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach popieram, ja obecnie obrabiam 15ha mf255 i strasznie długo sie schodzi np. z orką ale myślę nad zakupem czegoś większego bo wiadomo czas i koszty paliwa różnią sie gdy pracuje sie małym ciągnikiem i dużym
Mój avatar-mój ulubiony pies którego już ze mną nie ma :(

Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

#5 Share TumeK

TumeK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 743 postów
  • Zainteresowania:To co widać:]

Napisany 20 wrzesień 2007 - 19:53

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach wiem ja aktualnie posiadam dwa sprawy jeden obrabiaja 300 ha i nie jest zle jakos jest:P
Pseudo rolnik...http://img60.imageshack.us/my.php?image=puchar056zu3.jpg 64 miliony zeta

#6 Share 1rajdzik

1rajdzik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1087 postów
  • Zainteresowania:hektary i konie mechaniczne

Napisany 20 wrzesień 2007 - 21:12

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach Mama się pytała po co wam (zwracała się do taty i mnie) taki duży ciągnik (wówczas było 45 ha). Ja tłumaczę - żebyśmy mogli więcej czasu spędzić w domu. I tak się stało, ale przy takiej mocy czuje sie niedosyt i przybyło jeszcze 7 ha ;) ja chcę jeszcze, choć to czasu pochłonie, ale kasy będzie bo znacznie zredukowaliśmy żuzycie paliwa na ha :)
all rights reserved

#7 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 20 wrzesień 2007 - 21:23

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach U mnie na blisko 40 ha robią c 360 i mf 255 i nie jest tak strasznie.Dodam,że pola mam mocno górzyste,dużo jest też gliny, ale wszystko jest zrobione na czas. W planach jest jakiś ciężki ciągnik ok 100 km. Obecnie Ferdek i c 360 robią po ok 200 mth rocznie.

#8 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 12:34

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach Mama się pytała po co wam (zwracała się do taty i mnie) taki duży ciągnik ;) :) :)
Moja mama tak samo !
Myśle ze warto kupic coś około 80km, chociaż na dzisiaj potrzeby gospodarstwa to 60km i 4x4, 30ha i produkcja mleka, maszyny mam wszystkie idealne właśnie do 60 km ciągnika i dużo lekkiego transportu dlatego nie wiem czy nie będe marnował za dużo paliwa w lekkich pracach jedyne wykożystanie 80 km to palnuje kupic duży pług, dlatego pytam czy ktoś ma doświadczenie czy w rocznym rozrachunku potrzebuje więcej paliwa jeśli ma się troche zapasu mocy przy tych samych maszynach, w planach jest belarus lub proxima 82 km, albo 60 km i farmtrac 70 lub lampo, albo mała proxima
Jeśli 80 km mam kupic tylko po to żeby jedną skibę więcej ciągac to w moim gospodarstwie to się chyba nie opłaci, czy w transporcie bel czy czegoś podobnego około 10 - 12 t 80km spali tyle co i 60km?

#9 Share Chota

Chota

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1049 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 12:56

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach ja obrabiam 45 ha c360 i 3p i sie ze wszystkiim wyrabiam
URSUS-Moc i Potęga
IHC-Jeszcze więcej mocy!

#10 Share abuk14

abuk14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 828 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 13:08

popieram, ja obecnie obrabiam 15ha mf255 i strasznie długo sie schodzi np. z orką ale myślę nad zakupem czegoś większego bo wiadomo czas i koszty paliwa różnią sie gdy pracuje sie małym ciągnikiem i dużym

Tyle ha to MF spokojnie ci starczy, a czasu i tak masz dużo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share witek

witek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • Zainteresowania:przede wszystkim moja rodzina....moj Kacper i zona (hehe jak to mówia zona to nie rodzina :) człowiek sypia z obcą babą ) <br />-&gt;bydło mleczne <br />-&gt;od niedawna układam klocki &quot;LEGO&quot; :)

Napisany 21 wrzesień 2007 - 14:17

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach ogolnie to tez zalerzy jakie sie ma uprawy....bo dajmy na to masz ok 50ha ale w jednym czas musi wszystko zrobic i wtedy takim ciagnikiem ok 80km moze byc ciezko ale np gdy masz 50ha i troche roboty wykonujesz na jesieni potem wczesna i pozna wiosna to sobie wszystko spokojnie ogarniesz....take jest moje zdanie....nom i zawsze lepje miec te pare km zapasu
2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek
12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia
2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

#12 Share kamil18fmr

kamil18fmr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 14:39

U mnie na blisko 40 ha robią c 360 i mf 255 i nie jest tak strasznie.Dodam,że pola mam mocno górzyste,dużo jest też gliny, ale wszystko jest zrobione na czas. W planach jest jakiś ciężki ciągnik ok 100 km. Obecnie Ferdek i c 360 robią po ok 200 mth rocznie.

J
200 mth na 40 ha? To chyba sama ziemie obrabiasz i nie masz zadnej hodowli. Ja swoim 1014 na 30 ha robie okolo 250-300 godzin rocZnie. Dodam ze mam jeszcze Ursusa 3512 i zetora 7211.

#13 Share JohnyZielony

JohnyZielony

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 33 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 15:27

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach ja mam 20h ha i w obiegu przez cały rok jest 330 i 360 które dostaja niesłego kopa ode mnie ;)

#14 Share greg93

greg93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 17:17

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach lepiej mieć kilka małych niż jednego gada ;)
Ursus & JD Rulezzzz

#15 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 18:16

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach 330-200mth, 355-200mth, Valtra-300mth(A jeszcze rok nie minął). Za rok jak dojdzie prasa zwijająca to valtra jeszcze więcej godzin zrobi. A to na 75ha + trochę usług.

A jeśli chodzi o ilość KM w gospodarstwie to podzielam zdanie Balzaka ;)

#16 Share Adik_ziel

Adik_ziel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2163 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i Motocross ;)

Napisany 21 wrzesień 2007 - 18:32

lepiej mieć kilka małych niż jednego gada ;)

a nie lepiej mieć jednego do lekkich prac a drógiego do ciężkich ?
«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

#17 Share greg93

greg93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 18:46

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach to nie za dużo ja robie ursusem 5314 ok 450 rocznie a w cale wszystkiego nie robi dla wszystkich ciągników po równo heh
Ursus & JD Rulezzzz

#18 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 wrzesień 2007 - 19:26

J
200 mth na 40 ha? To chyba sama ziemie obrabiasz i nie masz zadnej hodowli. Ja swoim 1014 na 30 ha robie okolo 250-300 godzin rocZnie. Dodam ze mam jeszcze Ursusa 3512 i zetora 7211.

Oba ciągniki robią po ok 200 mth, mam hodowle krów. Czy to dużo czy mało? Orki zawsze robimy na dwa ciągniki więc nie schodzi to tak długo, a hodowla też nie wymaga zwiększonego nakładu pracy ciągników. Mam nadzieje, że gdy pojawi się jakiś większy ciągnik to liczba mth trochę spadnie ;) .

#19 Share celeronik

celeronik

Zaawansowany

• Moderator Galerii
  • PipPipPip
  • 525 postów

Napisany 21 wrzesień 2007 - 19:40

Oba ciągniki robią po ok 200 mth, mam hodowle krów. Czy to dużo czy mało? Orki zawsze robimy na dwa ciągniki więc nie schodzi to tak długo, a hodowla też nie wymaga zwiększonego nakładu pracy ciągników. Mam nadzieje, że gdy pojawi się jakiś większy ciągnik to liczba mth trochę spadnie ;) .

Pewnie, ze mało, mój ferdek na 15ha robi ponad 250mth.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 wrzesień 2007 - 19:52

Wykorzystanie maszyn w gospodarstwach A ile masz ornego? Ja gdzieś ok 22 ha, reszta trawy bo krówki muszą mieć pastwisko. Co do godzin to tak dokładnie nie mogę powiedziec bo obrotomierz w c 360 nie działa ;) , ale razem robią max 500 mth.

Dodaj odpowiedź