dymas5

jaką dojarkę na 10 krów i za ile??

Polecane posty

dymas5    0

Mam pytanie jaką dojarkę wybrać na 10 krów mlecznych.Mam na myśli dojarkę przewodową a nie na konwie i ile by średnio to kosztowało.I czy są dojarki przewodowe na 10 krów bo patrząc po allegro widziałem najmniejsze na 20 stanowisk.Proszę o odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bubel500    4

Mam pytanie jaką dojarkę wybrać na 10 krów mlecznych.Mam na myśli dojarkę przewodową a nie na konwie i ile by średnio to kosztowało.I czy są dojarki przewodowe na 10 krów bo patrząc po allegro widziałem najmniejsze na 20 stanowisk.Proszę o odpowiedzi.

Masz rację najmniejsze są na 20 stanowisk, ponieważ mniejszej liczby krów niż 20 nie opłaca się doić (sam koszt płynów myjących Ci się nie zwróci) :blink: . 10 krów to Ty doj dwiema konwiami i po co Ci dodatkowy koszt dojarki przewodowej. Używaną dojarkę konwiową możesz kupić za niewiele ponad 1000 zł. :lol:


Zetor Team
Pomogłem? Naciśnij zieloną strzałkę obok mojego postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian40    0

Mam pytanie jaką dojarkę wybrać na 10 krów mlecznych.Mam na myśli dojarkę przewodową a nie na konwie i ile by średnio to kosztowało.I czy są dojarki przewodowe na 10 krów bo patrząc po allegro widziałem najmniejsze na 20 stanowisk.Proszę o odpowiedzi.

Witam.

Oczywiście że można założyć dojarkę rurociągową dla 10 sztuk. Wszystko należy sobie przekalkulować. Dojarka rurociągowa nie stworzy sytuacji, w której krowy nagle zaczną produkować więcej mleka. Dojąc konwiową czy rurociagową mamy tyle samo litrów = taka sama wypłata za mleko. A koszty założenia i eksploatacji są nieporównywalne.

Koszty założenia: konwiowa jest na pewno tańsza: rurociąg podciśnienia, kurki, myjnia konwie z aparatami, pompa podciśnienia.Rurociągowa : rurociąg mleczny, podciśnienia, kurki, aparaty udojowe, pompa próżniowa, jednostka końcowa, pompa mleczna z filtrem, myjnia automatyczna (ewentualnie kubki myjące-manifoldy) + w oborze przejazdowej łuki uchylne.

Koszty eksploatacji: konwiowa - olej, środki-płyny do mycia i dezynfekcji konwi, aparatów + serwis = wymiana zużywających się elementów w pompie, aparatach + zużycie energii /Rurociągowa: olej, płyny na przemian kwaśny i zasadowy, wkłady filtra, gąbki do rurociągu, dużo wody (3 cykle mycia: płukanie, mycie zasadnicze, płukanie), zużycie energii - bojler lub przepływowy podgrzewacz wody bo płyny wymagają temp. 60 stopni i jeszcze serwis = wymiana zużywających się elementów w pompie, aparatach, itd.

Ale jeżeli ktoś nie daje już rady dźwigać kan lub nie chce mieć po paru latach problemów z kręgosłupem i latać po lekarzach - a oni to dopiero kasują:) to polecam dojarkę rurociągową. Wolny wybór.

Zainteresowanym mogę wstępnie podać koszt założenia doj. rurociągowej na konkretną ilość krów i o wybranym wyposażeniu (tzn rodzaj kurków, aparatów, pompy, itd.)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
look19    30

Dojarkę przewodową można kupić już za 3000-5000zł kompletną i to nie jakąś bardzo starą, taką podobną do tych współczesnych. Montaż również nie jest problemem wystarczy mieć gwintownicę do rur, wiertarkę i szlifierkę, a także trochę kumaty być i mieć trochę czasu. Mojemu ojcu montaż zajął cały dzień, ale 3000zł zaoszczędzone, a dojarka w momencie zakupu miała 20lat. Dziś po 12latach użytkowania ew. uszczelki trzeba by zmienić, kurki i zregenerować pompę, ale w porównaniu z konwiami, to różnica w koszcie utrzymani zwróci się w szybszym udoju, większym komforcie pracy i braku problemów z kręgosłupem na stare lata. Doiłem i konwiową i rurociągową - ta druga wygrywa w przedbiegach z tą pierwszą. I nie zrażać się, że jest tylko 10krów do dojenia. U nas tak było chyba ze 7lat. Każdy udój tych 10sztuk trwał 25-30minut. Krowy, które zbyt długo się doją (w przypadku konwiowej) mają gorsze wyniki mleka - większa liczba komórek somatycznych, bakterii, przez co gorzej utrzymać klasę mleka (wpływa na to dłuższy czas udoju).

Podsumowując: jeśli ktoś się rozwija, niech bierze rurociągową, jeśli nie, to konwiową. Tak apropos dojarki rurociągowe istnieją już od ponad 40lat, tylko w Polsce ciągle jeszcze jest takie zacofanie.

Edytowano przez look19

Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilnicki96    4

panowie pytam sie w imieniu mojego wujak on chce zalozyc hodowle bydla mlecznego na 30 sztuk mogli byscie podac ile bedzie jego kosztowalo wystawienie nowej obory i wyposazenia calego bym byl wdzeczny wam bardzo pozdrawiam;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Mam pytanie jaką dojarkę wybrać na 10 krów mlecznych.Mam na myśli dojarkę przewodową a nie na konwie i ile by średnio to kosztowało.I czy są dojarki przewodowe na 10 krów bo patrząc po allegro widziałem najmniejsze na 20 stanowisk.Proszę o odpowiedzi.

My planujemy zakładać na 14 stanowisk- nie ma problemu- był koleś z firmy która sprzedaje używane. Wycenił na 15-18tys z odzyskiem ciepła do zbiornika i 4 aparatami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a co będzie jak przewodwka zacznie psuć mleko, u każdego ze znajomych którzy zakładali byli stratni bo dopiero po jakimś czasie doszli do tego co i jak żeby wyniki mleka były dobre, mleczarnia odradza u nas używane przewodówki ze względu na to że mogą być problemy z wynikiami chodzi tam o wyregulowanie czegoś czy coś tam, a z jakiego wyposarzenia można wybierać z takiej na stanowisk i jakie koszty?

nie kupujcie żadnych nowych bańkowych delawal i innego nowego szmelstwa, badziewie nie do opisania

 

ps. mnie w szkole uczyli że więcej kożyści i bardziej zdrowo na kręgosłup jest zamontować sobie wyciągi do gnoju zamiast dojarki przewodowej i będzie wieksza satysfakcja ;

Edytowano przez Ferdek07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Po założeniu rurociagówki u nas parametry mleka się nie zmieniły, (taki sam poziom bakterii i komórek somatycznych). Wydaje mi się, że jedyny problem jaki mógł być na początku to somatyka. Wylewając mleko z konwi do zbiornika odrazu na sicie i filtrze było widać, ze któraś krowa dojona w tą bańkę ma problemy z zapaleniem. Przy rurociągówce można by to zobaczyć dopiero po zakończeniu całego doju. Ale taki problem to chyba nie problem, każdy hodowca zna swoje krowy i widzi podczas doju jakieś zmiany przy wymieniu, a jak nie to badanie na tackę i sprawa jasna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj