kellerman1

Zakup duzego gospodarstwa rolnego

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam.

Mam 23 lata i w 2010 roku borykałem się z tym samym problemem.

W moim przypadku jednak było trochę inaczej.

Do zakupu było 4190ha.

Własność to 1600ha a reszta dzierżawy od ANR.

Maszyny prawie nowe i budynki w dobrym stanie a do tego ponad 3000szt bydła mlecznego i mięsnego.

Kwota zakupu to 38 mln zł.

 

Bank początkowo nie dawał najmniejszych szans na przyznanie kredytu.

A wkład własny to około 7,5mln których nie posiadałem.

 

Jednak kierownik banku "na boku" poradził mi co mam zrobić by kredyt uzyskać.

Oczywiście mówimy tu o kredycie komercyjnym a nie preferencyjnym.

Zaczęłem od wkłady własnego. Ale skąd wziąć tyle kasy.

A no popytałem i dowiedziałem się że jeden z prezesów pewnej spółdzielni mleczarskiej chętnie zainwestuje o ile przedstawię realny plan inwestycyjny.

Udałem się na spotkanie. Po 3 godzinach rozmów zakończonych powodzeniem wszedłem w posiadanie potrzebnej kwoty za 30% udziałów.

Z tym że plany pana prezesa przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania. A no owe gospodarstwo było głównym dostawcą mleka do jednej z okolicznych mleczarni.

Zaproponował mi abyśmy zagrali ostro i hamsko z zarządem mleczarni. Ale o tym za chwilkę.

 

Udałem się z kasą do banku. Oni przeliczyli majątek i okazało się że zakupywane gospodarstwo może być zabezpieczeniem.

Po trzech miesiącach papierkowej batali stałem się właścicielem gospodarstwa.

 

Po pół roku pan prezes inwestor zwrócił się do mnie z propozycją przejęcia owej mleczarni do której odstawiałem mleko.

Zaproponował rozwiązanie umowy z mleczarnią obecną i przeniesienie mleka do niego.

Zgodziłem się mimo że jego mleczarnia była oddalona od gospodarstwa o ponad 350km.

Ale to już jego problem pomyślałem.

Po kolejnych miesiącach dotarła do nas informacja o sprzedaży mleczarni z powodu nieopłacalności.

Wspólnik nawet się nie zastanawiał i zakupił mleczarnie.

Zabezpieczył się u mnie na dostawy przekazując mi swoje 30% udziałów w mleczarni.

 

I tak to było. Ciekawie i niezbyt bezpiecznie ale się opłaciło.

Obecnie dysponujemy pow. 5780ha w trzech gospodarstwach.

I dzierżawimy dwa kolejne o pow około 2310ha.

 

Bank nawet nie zastanawia się nad przydzielaniem kredytów. To że jesteśmu nimi przykryci i to szczelnie nie przeszkadza w dalszym rozwoju.

Planujemy wykup wszystkich gruntów obecnie dzierżawionych do roku 2020.

W planach jest też zakup w 2025 Kombinatu Rolnego w Kietrzu.

 

Mimo młodego wieku wystarczy wiedzieć co się chce żeby to mieć.

 

Pozdrawiam wszystkich.

M.M.

 

Słuchaj kolego, przestań pisać bajki, bo dostaniesz bana za pisanie głupot. W kwietniu 2012r. założyłeś temat, który z resztą został zamknięty, a napisałeś tak: http://www.agrofoto....255#entry931255

Napisany 23 kwiecień 2012 - 20:20

Witam.

Posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 120ha i otrzymałem propozycje zakupu gospodarstwa o powierzchni 1350ha.

Czy jeżeli byście mieli mozliwość, zakupilibyście takowe gospodarstwo?

 

INFORMACJE O GOSPODARSTWIE:

1350 ha (80 % ornych)

wszystkie maszyny niezbędne do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa

stan maszyn dobry

budynki gospodarcze od 7 lat nieużywane w celach hodowlanych tylko magazynowych

zero jakiegokolwiek inwentaża

WAŻNE:

Do gospodarstwa należy 600 ha gruntów własnych a reszta to dzierżawa od ANR

Dzierżawa na 750 ha wg umowy to koszt 917,5 dt pszenicy rocznie płatne w 2 ratach.

Kwota zakupu to około 12 500 000 PLN

 

Proszę o przedstawienie swoich opinii i ewentualnych sugestii co do prowadzenia takiego gospodarstwa.

Pozdrowienia

 

Fantazję to Ty masz !!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

Panowie, na dzień dzisiejszy jest wiele ofert, przeważnie gospodarstwa od 200 do 1000 ha. Rzeczą jasną jest że niewielu jest śmiertelników których stac na taki zakup bez pomocy banku, nawet jeżeli będzie to okazja, są to miliony... Nie zamierzam przedstawiać Wam moich wyliczeń oraz co mnie interesuje i jak chce to spłacić... wydaje mi się, ze jest na tym forum nie jedna osoba która stałą przed taką sytuacja, więc udzieliłby ktoś rady do którego banku się udać zeby cos takiego sfinalizować ? Oczywiście nie oczekuje odpowiedzi publicznej, zapraszam na priv, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

idz do BGZ tam maja kilka lini kredytow preferencyjnych nawet na osadnictwo rolnicze wiec wybor jest spory Najgorsze jest to ze dawali max 1,5 mln na zakup ziemi wiec za wiele sie nie nakupowalo

Edytowano przez timasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Wydaje mi się najlepszy interes to zrobili Ci co przyszli do rajfajsena po kasę albo ten który włożył papierki do skrytki a potem wyciągnął sztabki złota ....

A tak poważnie sam liczyłem i wydaje mi się wszystko nierealne mając nawet 10 mln lepiej włożyć do banku lub zainwestować w coś stabilniejszego niż rolnictwo. Niby na razie jest hossa ale do czasu i Unia się skończy a co wtedy bez dopłat ciężko jest udźwignąć kwotę kredytu który jest powyżej 5 a co dopiero 6 - ciu zer. Ktoś powie że jestem sceptykiem a i owszem, z drugiej strony kto nie ryzykuje ten nie ma

Edytowano przez aster453

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczkowski    3

A Ci którzy kupowali za grosze 10-20 lat temu po PGR'owskie grunty ni ryzykowali ? Pamietam że wszyscy się śmieli, ze nic z tego nie wyjdzie....owszem, pare lat było cięzko, ale teraz oni się śmieją, ryzyko jest owszem, ale tak jak kolega wyżej napisał. Więc nikt na forum komercyjnego kredytu nie brał na grunty ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Jak brali pgr-y to sytuacja była zupełnie inna. Przedewszystkim ceny ziemi były bardzo niskie i realne do spłaty ponieważ rolnictwo przed wejściem do uni było bardziej stabilne niż teraz. Ciągle jakieś wymogi obostrzenia i kary. Swego czasu interesował mnie zakup duzego 750ha gospodarstwa z całym parkiem maszyn oraz urządzonymi budynkami do hodowli krów, wszystko w jednym kawałku cena 15 dużych baniek zł. Opytałem sie, obdzwoniłem, pochodziłem na spotkania i usiadłem z kalkulatorem i kartka i przeliczyłem ze jest to realne ale tylko jak ciągle bedzie z górki. Doszedłem do wniosku ze nie ma sensu pakować sie w takie coś przy takich niestabilnych cenach produktów rolnych. Pracy byłoby dużo, zarobki marne przez pierwsze 20 lat (to jest kawał czasu), rodzina zaniedbana i ciągle bank na karku.

Trudno byłoby sie z tego wygrzebać.

Edytowano przez lemysz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sthranislaw    0

Tak się zastanawiam za ile pójdzie kiedys Kietrz bo nie wierzę że go nie sprywatyzują ?

A i jeszcze jedno głubczyce to już angole kupili czy dzierżawią ?

I jeszcze jedno pytanie znacie stronę na której mozna się dowiedzieć jakie ziemie po pgr są jeszcze nie sprzedane ? interesuje mnie południe Polski nie to żebym chciał kupić ale tak z ciekawości może kiedyś w totka trafie !!! A propo jutro 17 do wygrania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam serdecznie wszystkich na forum.

Mam dosyć skomplikowane pytanie.

Mam możliwość kupna gospodarstwa rolnego 1000ha, z tym, że 130 ha na własność( klasa III, IV i V) średnio wyjdzie 17 tys za ha.Reszta jest dzierżawiona przez to gospodarstwo umowa do 2024 roku ( możliwość przejęcia dzierżawy wraz z zakupem gospodarstwa).

gospodarstwo z zabudowaniem( 9 silosów oraz magazyn, oraz warsztat) w cenie całego gospodarstwa mieszczą się tez maszyny rolnicze( nie są to super nowoczesne maszyny, istnieje potrzeba dokupienia: 1-2 ciągniki , 2 pługi , siewnik, 2 grubery i beczkowóz).

Całość wyceniona została na 3.600 000 zł.

Dodam, że dopłaty na całość, czyli 1000 ha pobiera osoba uprawiająca.Na dzień dzisiejszy dopłata do jednego ha wynosi 890 zl.

Moje pytanie brzmi odnośnie kredytu, którego oczywiście będę potrzebował.

Wkładu własnego posiadam 800 000 zł wiec jest to ponad wymaganych 20 %

Problemem jest to, iż dotychczas posiadam tylko 12ha gruntów ornych.Nie do końca rozumiem warunki przyznawania kredytów preferencyjnych.

Jasne jest to, iż moje 12 hektarowe gospodarstwo nie stanowi zadnego bezpieczenstwa dla banku.

Pochodzę z rodziny rolniczej , mojej mamy brat , czyli mój wuj posiada jedno z wiekszych gospodarstw na Dolnym Śląsku 3000 ha, które prosperuje wspaniale.Jego wiedza i pomoc była by dla mnie duża, i nie jest do opisania na jakieś kwoty pieniężne.

Bezpieczeństwem może być nowo nabyte, duże gospodarstwo rolne i jego roczne zarobki.

Kwota kredytu opiewała by na 2.800 000 zł

Okres kredytowania 15 lat

Karencja 2 lata

Nie chce poruszać sprawy dopłat do oprocentowania ze strony ARiMR.Narazie chciałbym to zostawić na boku.

Chciałbym sie dowiedzięć tutaj na forum, zanim udam sie do banku, czy mam szanse uzyskac taki kredyt.

Z krusem rozliczam sie od 5 lat, posiadam dodatkowo ukończone 4 letnie technikum rolnicze.

 

Prosiłbym o wasze opinie na ten temat.

 

Teraz troche matematyki.

 

2.8 mln kredytu to nie jest mało, ale ..:

 

sam kredyt jestem w stanie spłacic dopłatami z uni europejskiej do hektarow

przykład:

1000 ha x 890 zl = 890 000 zł na rok.

 

rata kredytu (w przyblizeniu) = 2.800 000 + 3% (oprocentowanie) / 15 (lat) = 200 000 zł rocznie

Wiec z samych dopłat zostaje jeszcze około 700 000 zł

Oczywiście zostaje sama uprawa ziemi ( tylko rzepak i pszenica)

 

nie bede sie wgłebiał w każde detale, ale podaje przykład ( który rownierz można dodać do biznes planu, który jest niezbedny przy ubieganiu sie o kredyt.

 

300 ha rzepak - 300ha x 2 tony z haktara ( podaje tak w przyblizeniu) = 600 ton x (2000zl za tone) = 1.200 000 zł - (około 40% nasiona,nawóz, srodki ochory roslin,paliwo,pracwnicy, amortyzacja sprzetu itd.) = 720 000 zł

 

700 ha pszenica - 700ha x 5 ton z haktara = 3500 ton razy 800 zl za tonę = 2.800 000 zł - 40% = 1.700 000 zł

 

Zsumowany zarobek na takim gospodarstwie to około 3.500 000 zł na rok ( uprawa + dopłaty - roczna rata za kredyt)

 

Rozpisałem sie, ale chce poznać wasze opinie.Głownie na temat kredytu preferencyjnego.

Dziekuje za uwagę.Pozdrawiam i życze wszytskim udanych plonów na rok 2011 !

 

 

Dawaj mi namiary jutro wyjezdzam i kupuje to...!! prawie 4mln za 1000ha?? co to jest? Takie gospodarstwo z tak długądzierzawą spokojnie mozna opylić za 10-20mln

 

Po 2. zakmykajcie takie tematy...nic poza rozbudowywaniem fantazji nie wnosi.

Po 3. AgroFoto traci na takich bełkotach jak w tym temacie..

Po 4. Dawaj mi nr tel i osobe odpowiedzialna za sprzedaz tego gosp..jutro kupuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bojuc21    1

Ej mam pytanie chciałbym kupić gospodarstwo 1440 ha z maszynami i zwierzętam z 14 ,5 mln na czym polegał by kredyt i czy mógłbym wziąć je bez wkładu własnego. Z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

Nie masz na wkład własny a pomyślałeś choćby ile paliwa musisz zakupić żeby to obrobić?? Masz fantazję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2695

Ten temat jest bez sensu. Co 2 wypowiedź to fantazje o kupnie jakiegoś gospodarstwa. Jak już piszecie głupoty to piszcie bardziej realnie...

@bojuc21 Ciekawe gdzie są takie tanie pola? Bo średnio 10 tyś za 1 ha z zwierzętami i maszynami to istna bzdura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

kolo nie mówi że jest do kupienia- tylko że by chciał ;) , a co ja bym chciał to nie napisze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

watpie aby znalazł sie na to jakis idiota ziemi własność 522ha do tego kredyt ok.5mln ciekawe ile jeszcze z odsetek bedzie ale nie wiem czy 2mln styknie he wiec ogółem za hektar wyjdzie ok. 40tys :o a co do dopłat to chyba w takim gospodarstwie stykna chyba tylko na paliwo i nasienie bo w 100% dotacji nie otrzyma a do tego jeszcze podatek i oczywiscie czynsz dzierzawny za marne 919ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apista    6

Spotkałem gościa który prowadzi gospodarstwo byłe pgr, i zagaiłem mówiąc że chciałbym mieć takie gospodarstwo. On na to że sprzeda za 20 mln, produkcja zwierzęca, świnie na prosięta i na tuczniki. Od razu zaczął opowiadać że produkcja prosiąt jest opłacalna wymieniając przy tym jakie są koszty i za ile się sprzeda.

Gospodarstwo ma dużo maszyn starych, nawet ziły i ify się trafiały, jest wizualnie zaniedbane, ale budynki mimo że stare to w dobrej kondycji.

Nie wiem ile hektarów, wiem ze ziemie są w około 3 klasie.

Powód sprzedaży jest taki że nikt z dzieci nie chce się tym zajmować.

 

Myślę że znalazły by się banki które udzieliły by tak wysokie kredyty, ale zastaw to chcieli by pewnie już całość, co więcej jeśli średnia cen ziem jest wysoka a kupuje się za dużo niższą cenę to właściwie jest najistotniejsze dla banku. Biznesplan to ważna rzecz, lecz kto przewidzi co będzie za 5 lat...

Kupowałem w tym roku hektar łąki za 25 tys. kiedy średnia była 40 tys. za ha, i bank nie wymagał większego zastawu.
 

W okolicy padły rekordy cenowe, 5-6 klasa i trochę 4b dano 80 tys za ha, działka 40ha

Drugi dał za większe areały ale od agencji łącznie 150ha na kilku działkach, z tym że lepsza działka klasy 4b to dał około 115 tys. za ha a gorsze 5-6 klasa z przewagą 6 dał w granicach 100 tys. za hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj