Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa bezorkowa pod rzepak

55 odpowiedzi na ten temat

#41 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 19:03

uprawa bezorkowa pod rzepak bardziej mam tu na myśli system no til który jest przeznaczony dla zaawansowanych w uprawach uproszczonych i stosowali przez kilka sezonów siew w mulcz lub strip-till

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa bezorkowa pod rzepak Dzisiaj, 17:13
  •  

#42 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 28 grudzień 2012 - 18:30

uprawa bezorkowa pod rzepak Nie jestem ani zwolennikiem ale przeciwnikiem żadnego trendu, jednak orzę ze względu na brak zaawansowanego sprzętu do uprawy bezorkowej.
Przejazdu Kosem z Unii na pewno nie zapewni mi poprawy plonowania w stosunku do orki. Z drugiej strony fakt jazdy dwu albo i trzykrotnie agregatem a przejazd pługiem w moim wypadku spalanie przypada na korzyść orki.
Chyba, że tak jak w tym roku 13 września siałem żyto, w ten sam dzień kosiłem łubin a 15 wrześnie siałem pszenżyto po łubinie. Bez orki i bez agregatu. Rozsiałem tylko nawóz i zasiałem Aresem TXL i Polonezem na redlicach talerzowych i powiem, że takiego pszenżyta na tym polu jeszcze nigdy nie było. Podejrzewam, że raczej to jest zbieg okoliczności ale naprawdę jest ładne.
W przyszłym roku po łubinie przed żytem napewno nie będę orał. Rozsieję wapno, nawóz przejadę Kosem i siew.

#43 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 21:13

uprawa bezorkowa pod rzepak jakie wapno stosujesz razem z NPK?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 19:31

uprawa bezorkowa pod rzepak stosując system uproszczony wystarczy agregat talerzowy lub kultywator uniwersalny albo gruber na 3 lub 4 belkach spulchniamy max 15cm do tego siewnik talerzowy najlepiej 2 talerzowy o podwyższonym nacisku np nodet sposób sprawdzony od wielu lat zastosować można praktycznie w każdym gospodarstwie jestem zdecydowanym przeciwnikiem uprawy z udziałem jakiego kolwiek pługa niepotrzebne przerzucanie tysiące ton ziemi jest to niszczenie próchnicy dżownic do tego dochodzi paliwo oraz czas pracy za tym po co jakiś horsch vaderstad czy kuhn wystarczy mandam agromasz expom

#45 Share dyczko0

dyczko0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, IT, siatkówka

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:15

jakie wapno stosujesz razem z NPK?

wapno normalne węglanowe 50%, rozsiewane rozsiewaczem do wapna
a wieloskładnik najczęściej amofoska, rozsiewaczem do nawozu

Edytowany przez dyczko0, 30 grudzień 2012 - 20:18.

#46 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:21

uprawa bezorkowa pod rzepak i rozsiewasz jej jednocześnie z wieloskładnikiem? czy mieszasz i dopiero rozsiewasz amofoskę?

#47 Share Vladoo1

Vladoo1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 305 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:30

uprawa bezorkowa pod rzepak Jak Was interesują siewniki to tutaj macie na stronce obliczenia ile można zaoszczędzić siew w np rzepaku bezpośredni ziemia spulchniona na 25 cm plus wysiew nawozu w jednym przejeździe :) sam obserwuje tą metodę od 3 lat i tez się pukałem w głowę ale coraz bardziej sie przekonuje słyszałem ze w przyszłym roku firma wchodzi na polski rynek bo znajomy diler będzie je ściągać chce posiać tym rzepak w przyszłym roku 9 łap na 3 metry ale widziałem juz 7 łap głębosz na 3,5 m i wychodził elegancko sadze ze w rzepaku będzie duża rewolucja oni tam sieja jeszcze zboża ale wiadomo ze to dziwnie wygląda w paski :) ale napewno to jest przyszłość rolnictwa przy ciagle wzrastających kosztach diesla

http://www.mzuri.eu/

#48 Share Pawel1990

Pawel1990

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 99 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 19:43

uprawa bezorkowa pod rzepak Apropo systemu no Till to jest tam problem z długim czasem zanim sie gleba dostosuje do takiej uprawy. System bezorkowy stosuje i polecam. orka na 35cm to jakaś głupota i taki prfesor to amator który pola na żywo nie widział. Rzepak ładnie sie rozwija i gleba jest pulchniejsza. spalanie przy uprawie na 25cm mam okolo 10 l/ha + spalanie podczas siewu jest niższe. od tego roku będę siał również buraki w tym systemie. jak wygląda rzepak siany bez orki widać na moich zdj wgalerii odmiana NK TECHNIC 40szt/m2

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#49 Share dani232

dani232

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów
  • Zainteresowania:Zabraniam kopiowania moich zdjęc

Napisany 12 lipiec 2014 - 19:06

uprawa bezorkowa pod rzepak uprawa bezorkowa jest lepsza, gdyż orząc glebe dochodzi do rozkładu beztlenowego przec co pruchnica powstaje dłużej, a stosując uprawę bezorkową jest rozkład tlenowy , gdy resztki pożniwne pozostają na powierzchni pola a gleby jest miękka dżdżownice wychodzą na powierzchnie po jedzenie i tak gleba jest lepsza ... sam nie byłem do tego przekonany bo przecież ludzie orali od pokolen i było dobrze ale przedstawiciel firmy Kockerling uświadomił mnie ze to jest lepsze tylko trzeba wiedziec co się robi i jak to robic więc ci co nie wiedzą jak się tym bawić nigdy nie zrobią dobrze ibędą narzekać że nie mają plonów. Tylko maszyny są droższe i jest większe zapotrzebowanie mocy no i oczywiscie siewnik do bezorkowej (opisałem to w wielkim skrócie)

Edytowany przez dani232, 12 lipiec 2014 - 19:09.

#50 Share RolnikMati

RolnikMati

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 189 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 16:04

uprawa bezorkowa pod rzepak Nasz pług stoi w krzakach kilka lat. Uprawa bezorkowa jak dla mnie jest super. Jedyny minus to w rzepaku samosiewy atakują przy wschodach ale to też zależy od pogody- wilgotności. Od pół roku konstruuję maszynę do siewu rzepaku i kukurydzy w technologii strip till. Zobaczymy co z tego wyjdzie. jak zdąże to zasieję w tym roku 3 ha rzepaku na próbę

#51 Share Batik152

Batik152

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 20:46

witam mam zamiar w tym roku zasiac rzepak bezorkowo na 4 klasie około 35 ha  . czy dać oprysk mocznikiem zaraz na ściernisko i gruber a przed siewem jeszcze raz grubera  . Siewnik mam FS 1000\3 T DRIVE 

#52 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 15 lipiec 2015 - 21:03

Można spryskać, ale od razu po kombajnie podorywka, na drugi dzień, wtedy wyjdzie dobrze.

#53 Share Batik152

Batik152

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 18:26

Dzięki . a ile mocznika dać na ha . zrobię gruberem w miarę głęboko  

#54 Share jan34533

jan34533

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 16 lipiec 2015 - 21:00

worek mocznika na ha, gruber na 10 cm

#55 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 08 sierpień 2015 - 15:15

witam , mam nową działkę  o powierzchni 6 ha i zamierzam na niej posiac rzepak.  dzialka byla  w czerwcu talerzowana ,orana,zabronowana i posialem tam koniczyne rozsiewaczem do nawozów ktora nie wzeszla

jest sens teraz to oraz?  czy moze ztarzerzować i posiać agregatem talerzowym??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#56 Share globus512

globus512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, piłka nożna, siatkówka, F1.

Napisany 16 sierpień 2015 - 16:22

uprawa bezorkowa pod rzepak Ja z chęcią bym spróbował siew siewnikiem Mzuri ale lipa bo nikt nie posiada w okolicy.