Skocz do zawartości

Zdjęcie

uprawa bezorkowa pod rzepak

55 odpowiedzi na ten temat

#21 Share rami

rami

rami

• Members
  • PipPipPip
  • 777 postów
  • Zainteresowania:muzyka, taniec,majsterkowanie,spcery,ksiązka

Napisany 04 listopad 2011 - 20:34

uprawa bezorkowa pod rzepak uprawa bez orkowa jest nie zalecana pod rzepak chyba że robisz gruberem na głębokość 30cm bo rzepak korzysta z pokarmu też na głębszym poziomie i głęboszujesz ziemie przed siewem tylko wtedy to ma sens i można siać buraki a głębosz raz na trzy lata

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
uprawa bezorkowa pod rzepak Dzisiaj, 10:09
  •  

#22 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 17:45

uprawa bezorkowa pod rzepak A jakbym np. używając pługa orał na głębokość 14-16 cm (bez głębosza), to co wtedy? Również słabe pobieranie składników poprzez niedostateczy rozwój korzenia?

#23 Share prometeusz

prometeusz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 514 postów
  • Zainteresowania:szeroko rozumiana mechanika, sport, żużel( Apator czy jak kto woli unibax)

Napisany 05 listopad 2011 - 20:25

uprawa bezorkowa pod rzepak u mnie ojciec uparł się aby nie orać tylko dwa razy gruberować, ziemia bardzo ciężka, dodam, że pole było po zeszłorocznym wymarzniętym rzepaku, na wiosnę nie orane tylko kultywator, agregat i siew pszenicy jarej, po żniwach raz gruber płytko i drugi trochę głębiej ale nie głębiej niż 15 cm, ja chciałem już odkręcić podcinacze aby zrobić porządnie na 25 cm, a najlepiej zaorać ale ojciec się uparł na "uproszczenia"
po siewach 20 sierpnia nawet ładnie powschodził, tzn jak zawsze po orce, ale później przyszła zlewa 6 września i zbiło kompletnie
efekty
rzepak najgorszy na całą okolicę, teraz susza nie może się przebić przez podeszwę jaka się zrobiła po tych wszystkich zabiegach, pszenica tak go dusiła, że musiałem pryskać od jednoliściennych
dodam, że sąsiedzi mają ładne rzepaki a u mnie aż wstyd
także z tymi uproszczeniami ostrożnie, jak już bezorkowo to trzeba głęboko spulchnić gruberem lub agregatem do uprawy bezorkowej, talerzówka to raczej za mało, przynajmniej na ciężkie, zlewne gleby

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8335 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 21:37

uprawa bezorkowa pod rzepak Ja jeden kawałek zrobiłem bez orania. Ziemia średnio-ciężka ale tam na 4 ha 1,5 było pszenicy [po rzepaku który w tamtym roku nie powschodził], a reszta rzepak. Podorywka z podcinaczami na 10 później bez podcinaczy na 25. Uprawa i siew.Uprawiałem dlatego bo po gruberze są duże bruzdy.Nie mam talerzy. Ale wszędzie chciał bym mieć tak uprawione. Dosłownie super.

Wschody ładne różnicy nie ma między orką i bez.

#25 Share Masseyy

Masseyy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 09:14

uprawa bezorkowa pod rzepak Jeżeli paliwo bedzie drożeć jak drożeje to wszyscy bedą przechodzić na system bezorkowy. Jak kolega wyżej napisał różnicy dużej nie ma. A jaki różnica w paliwie. I ciągnik tak nie dostaje. W agregacie zawsze ma lżej niż w pługu.
MF 5470, Pronar 82SA, Ursus 3512, Weidemann 3006 i Bizonek Z056 xD Macie pytania w sprawie trzody?? Pisać!! Pomogę.

#26 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8335 postów

Napisany 06 listopad 2011 - 09:26

uprawa bezorkowa pod rzepak No czy w agregacie mniej to nie wiem. Pierwszy raz 8,5 l/ha drugi dokładnie nie mierzyłem ale liczę z 13. W orce 14 wychodziło. Z czasem to bez orki trochę szybciej.Szerokości praktycznie to samo. Ale nie ma uprawy przedsiewnej.Tutaj się zaoszczędzi.

I niekiedy oprysk glifosatem.

#27 Share Glon

Glon

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 31 grudzień 2011 - 16:09

uprawa bezorkowa pod rzepak Ciągnę traktorem160KM ,za pługiem[szerokość2,25m] wał (Campbell pojedynczy + kołeczkowy) "PARTNER I" .Spalanie się waha między 15-17 L/ha.Głębokość ok 20cm,prętkość średnio7-7.7km/godz.Wschody po wale są równomierne [pole górzyste].mam porównanie bo na dalszych dwóch polach nie był użyty wał tylko bronowanie po orce i wschody górki łyse to ter pory.Sąsiad wtym roku zasiał po zbożach pszenicy,jęczmienia jarych,uprawił dzężką talerzówką i zasiał rzepak siewnikiem Vaderstadem rzepak i jak to ter pory cieńko wygląda ta uprawa.Żeby fachowo uprawić bez orkowo to trzeba użyć tych agregatów co uprawiają na głębokości co najmniej 25cm. a a wtedy spalanie takie jak przy pługu czas pracy może trochę szybciej ale jaki koszt takiego agregatu i siewnika.A bez orkowo to jaka plantacja myszy się robi na rzepaku , grzyby bardzie atakują a o chwastach nie wspomnieć.Od zawrze pług to podstawa a bez orkowe to MODA NAPĘDZANA PRZEZ DELERÓW.Wystarczy poczytać to jak robią badania to praktycznie za każdym razem jest spadek plonów.Rozmawiałem z jednym co mają ponad 2000ha i raz sprubowali i więcej nie chcą bez orkowo.

#28 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 8335 postów

Napisany 31 grudzień 2011 - 16:37

uprawa bezorkowa pod rzepak U nas ci którzy mają ponad 1000 to tylko ugory orzą. A stwierdzenie "MODA NAPĘDZANA PRZEZ DILERÓW" to raczej nie zauważyłem, bo u każdego dilera pługi widziałem, a nawet zawsze parę sztuk. Ale za to rzadko widziałem agregaty bez orkowe u dilerów.

I masz jeszcze porównanie między pługiem twoim, a pługiem u sąsiada wschody.

Ale za parę dni spróbuję zrobić zdjęcia u mnie i sąsiada bez orkowego siewu.

#29 Share Glon

Glon

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 01 styczeń 2012 - 15:53

uprawa bezorkowa pod rzepak "MODA NAPĘDZANA PRZEZ DILERÓW"-tych co sprzedają te maszyny uproszczonej uprawy.Za jakiś czas wrócą to pługa.Gleba musi być mieszana napowietrzana.To jest moje zdanie.

#30 Share Klos49

Klos49

Zaawansowany

• userphoto
  • V.I.P.
  • rank
  • 194 postów

Napisany 03 kwiecień 2012 - 22:28

uprawa bezorkowa pod rzepak

Wystarczy poczytać to jak robią badania to praktycznie za każdym razem jest spadek plonów.Rozmawiałem z jednym co mają ponad 2000ha i raz sprubowali i więcej nie chcą bez orkowo.

To rzeczywiście po jednym razie mogą dużo powiedzieć. :ph34r:
W okolicy są duże gospodarstwa, które od 20 lat już to praktykują i nie narzekają, ale to w naszych warunkach.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share farmer73

farmer73

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 12 maj 2012 - 17:07

uprawa bezorkowa pod rzepak Bezorkowo uprawiam swoje 600ha od roku 2002, była to trudna decyzja ale dzisiaj stwierdzam, że był to strzał w dziesiątkę.
Plony wzrosły, ilość zużywanego ON spadła, a pola sa uprawione idealnie bez bruzd i nierówności. Każdemu polecam uprawę bezorkową, tylko trzeba to robic z głową i pytać się fachowców, sąsiadów którzy taka uprawę z sukcesem prowadzą.

Edytowany przez milanreal1, 14 maj 2012 - 14:34.
caps lock

#32 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2289 postów

Napisany 12 maj 2012 - 17:51

uprawa bezorkowa pod rzepak jakoś nie jestem do tego przekonany.. przecież pole pod rzepak musi być idealnie uprawione.. gdzie ten korzeń będzie rósł jak ma twardo.. na pewnie nie rosną plony po uprawie uproszczonej a maleja

#33 Share nhcr

nhcr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:elektronika, rolnictwo, nowinki techniczne

Napisany 12 maj 2012 - 18:06

uprawa bezorkowa pod rzepak Dlaczego ma mieć twardo? Takimi maszynami jakie są dostępne na rynku można należycie spulchnić glebę i nie odwracając jej dzięki czemu życie biologiczne w glebie jest lepsze. Nawet @brzozak stwierdził ze po uprawie karatem na 25 cm gleba jest miękka, a nie jak po orce twarda po jakimś czasie.

Edytowany przez nhcr, 12 maj 2012 - 18:09.

#34 Share piotrb14

piotrb14

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2289 postów

Napisany 12 maj 2012 - 18:09

uprawa bezorkowa pod rzepak powiem tak. są zwolennicy i przeciwnicy tego. i 1 mają rację i 2 mają rację.

#35 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 13 maj 2012 - 10:58

uprawa bezorkowa pod rzepak tylko dlaczego Ci co nie probowali, albo probowali i nie mieli czym, albo nie wiedzieli jak, maja najwiecej do powiedzenia?
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#36 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 13 maj 2012 - 20:19

uprawa bezorkowa pod rzepak Ja uważam że uprawa bez orkowa jest bardzo dobra mieszkam na północy kraju choć gleby i warunki klimatyczne mam gorsze od @borzozaka
ale dzięki uprawie bez orkowej np po burakach zaoszczędziłem wiele czasu i paliwa nie tracąc spadku przy tym plonu. Uprawę bez orkową stosuję po ścierni rzepaku i po burakach cukrowych, na ścierni pszenicy nie stosuję ponieważ nie mam do tego odpowiedniego sprzętu. Ja osobiście na wstępie czy to ścirnia czy buraczysko jadę talerzówką aby pociąć resztki a później agregatem podorywkowym Kongskilde Delta 2 belkowy spadku plonu nie zaobserwowałem jest bardzo zadowolony z tej metody uprawy.

#37 Share Pawel1990

Pawel1990

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 21 grudzień 2012 - 21:18

uprawa bezorkowa pod rzepak Ja też nie widze różnicy, rzepak w czasie suszy lepiej sobie radzi. do tej uprawy stosowałem stary kultywator o sztywnych łapach ala głębosz na 25 max 30 cm
teraz zastąpił go 3 belkowy TOP z mandamu z wałem t ring

#38 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 22 grudzień 2012 - 06:53

uprawa bezorkowa pod rzepak moim skromnym zdaniem a wiele już widziałem a jeszcze więcej czytałem i pom różnych spotkaniach w kraju jeździłem związanych z produkcją roślinna, uprawa uproszczona tak ale co najmniej na glebach średnich, już na czwórkach nie ma sensu może z raz po rzepaku pszenicę posiac, tutaj jedni piszą że dwa razy gruberem to jaki sens jak u mnie to by wyszło ze 20 l/ha co najmniej, a tak orka + wał i też do 20l/ha, ja również uważam że rolnik nie kupuje pługa co roku i firmy produkujące narzędzia muszą te złomy produkowac i zbyt musi byc i naciągają rolników. a jak ktoś ma obornik to i tak musi zaorac. raz posiałem gruberem i siewnikiem do siewu poplonów żyto na poplon i szczerze powiem że szkoda było odorywac na wiosnę , ale to był jeden przejazd na głębokośc 8 cm itakie uproszczonko raz na kilka lat można zrobic. ogólnie to profesorowie min. Prof. Radecki SGGW mówi że miąższośc gleby na 35 cm musi byc czyli raz na 5 lat orka na te głobokośc, powoduje to wzrost zawartosci prochnicy w warstwie ornej oraz mozliwosc zgromadzenia duzej ilosci wody.

ale tak naprawde kazdy musi sprobowac sam na zywym organizmie bo u kazdego sa inne uwarunkowania jakosc gleby i opady

#39 Share grzegorz62m

grzegorz62m

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 26 grudzień 2012 - 20:49

uprawa bezorkowa pod rzepak uwżam że rzepak zasiany w systemie zerowym będzie miał najlepsze i równe wschody i zasiany będzie w rzędach co 45 cm a spólchnione na ok 10cm przed redlicą najlepiej talerzową ta metoda została sprawdzona przy siewie buraków

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 11:37

uprawa bezorkowa pod rzepak Masz na myśli strip-till?