rafal11195

uprawa bezorkowa pod rzepak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafal11195    7

Witam. Koledzy co sdzicie aby rzepak siac w uprawe bezorkowa, sieje rzepak od kilku ladnych lat a teraz zapowiadaja sie ciezkie zniwa i nie wyrobie sie z terminami , co o tym myslicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

ciezka sprawa.

 

kiedy schodzi ci przedplon i kiedy jest optymalny termin siewu?

 

jakie masz gleby, jakie ph, jaki park maszynowy?

 

poczytaj w tematach o uprawach bezpluznych, bo wiele juz zostalo powiedziane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Sezon 2010

Orka pod mieszańca, populacyjny bezorkowo (dwukrotnie talerzówa vaderstadt carrier oraz polski ares).

Wschody F1 ciężkie, mozolne, nierówne. Jako tako przed zimą zdążył się "pi razy oko" wyrównać.

Liniówka bezproblemowo powschodziła, wykształciła tzw 8.

Obie plantacje odżywione Agroleafem PK oraz borem.

 

Wyniki 2011

Plonowanie bez rekordów z wiadomych przyczyn (patrz drastyczna zima), ale to właśnie liniówka położyła na kolana mieszańca.

F1 sypał w granicach 1,8-2,8 t/ha przy wilgotności 8-12%.

Liniówka od 2,2-3,4 t/ha z wilgotnością 7-11%.

 

Wielka szkoda, że mieszaniec bezorkowo nie poszedł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

to oraj, nikt ci nie kaze stosowac technik bezpluznych.

 

najsmiesniesze jest to, ze tak gadaja ci co nigdy nie oderwali sie od pluga :lol: :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jezeli ktos ma dobry sprzet do uprawy bezorkowej to czemu go nie stosowac , jezeli rzepaki dobrze sypia, po takiej uprawie , a zaoszczedza sie paliwo i czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Ja w przyszłym tygodniu o ile obeschnie robię uruchomienie mojego zestawu Amazone i spróbuję po jęczmienie parę przejazdów zrobić z siewem rzepaku -taka próba z ciekawości :rolleyes:

Edytowano przez Vril

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal11195    7

no bo nie wiem czy sie wyrobie z wszystkimi zabiegami , a mam nowy sprzet do bezorkowej wiec powinno sie udac, dzieki wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaroon    1

Nie siałem rzepaku bezorkowo ale myslałem o tym tylko tak:

1 przejazd grubberem to 12-15l paliwa na ha.

potrzeba conajmniej 2 przeajzdy więc wychodzi ok 25 l/ha

po tym potrzebuje przejechać raz agregatem i to wychodzi koło 10 l/ha więc suma ok 35 l/ha

Orka w moim przypadku to ~20 l/ha uprawa to 2 razy agregat to ~20 l/ha to daje w sumie 40 l/ha tylko 5 l/ha wiecej niż bez orki ale oszczędam na ochronie na chwasty wiadomo jak bez orki chwasty wschodzą wcześniej i jest ich więcej. Doszedlem do wniosku że będę wszystko orał i tak już zostalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal11195    7

jaroon , no 5 l/ha to moze nie jest duzo , ale jesli masz 100 ha to juz daje spora ilosc , a i tak sie na chwarty prystka totalnym wiec w moim przypadku jest to oszczednosc , o ile wszystko bedzie roslo jak nalezy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

uproszczona uprawa pod rzepak - dla mnie bez sensu, to już po wschodach widać.

U nas bezorkowo idzie pszenica. W tym roku poszła kukurydza i wyszła tragedia.

Nie polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

W ubiegłym roku miałem mały kawałek (1.30 ha) piaszczystej ziemi 5-6 klasy gdzie już lata siane było tylko zboże. Po zniwach przejechałem to tylko agregatem ścierniskowym raz i przed siewem drugi raz i poszedł rzepak (Adriana.)Ot nie chciało mi się tego orać a i bałem się o suszę. Coś tam powschodziło, coś przezimowało i w tym roku zebrałem tam 4,2 t rzepaku, czyli całkiem dobrze jak na piasek. Ale był wielki problem z chwastami. Mimo posiewnego oprysku doglebowego i korekty na wiosnę (chaber!) i tak zanieczyszczenia wyszły na poziomie 10%. Chyba jednak przez brak orki. Tym niemniej da się...:)


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal11195    7

No i koedzy powiem tak czesc zasialem bezorkowo a czesc zaorałem, jak na dzien dzisiejszy na ten bezorkowy powiedzialbym ze ladniej wyglada , wszystko sie okaze jaki bedzie plon , zachwaszczenia , ale jestem dobrej mysli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas1982    0

Ja siałem całość bezorkowo (ale 30cm uprawy) i wschody rewelacja.

W tym roku także ze zbożami bezorkowcy wygrali bo wschody duzó lepsze, ( orka wysuszyła dodatkowo i tak suchą już glebe )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

na polnocy tez coraz wiecej sie przekonuje do technik bezorkowych, fakt ze mamy idealne warunki by je wprowadzic i oszczedzamy duzo wiecej paliwa niz na lzejszych glebach (spokojnie 50 l/ha).

ten rok pokazal, ze bezorkowo udalo sie zachowac wystarczajaca ilosc wilgoci do dobrych wschodow.

dzisiaj ojciec nawet sie mnie nie pytal (do tej pory zawsze to robil gdy byl dylemat orac czy nie) tylko zaczepil agregat i zrobil 4 ha po marchewce. jutro siew i uprawa po burakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klos49    14

Nie tylko ten rok to pokazał. Bezorkowo zaczęliśmy robić pierwszy raz w 1998r. jako pierwsi w wiosce. :) Ojciec już po pierwszym roku widział zalety. Mimo tego była przeplatanka - 2 lata gruber, 1 rok pług i tak w kółko do 2008r. Od 2009r. wyłącznie bezorkowo - najczęściej dwukrotne gruberowanie. :) Spadku plonów nie ma, a wręcz przeciwnie takie działanie dzięki zatrzymaniu wilgoci w glebie warunkuje lepsze wschody i obsadę, co pozytywnie wpływa na plon.

W naszym gospodarstwie orzemy wyłącznie pod buraki cukrowe i po burakach cukrowych - ale tylko, gdy nie ma możliwości zasiewu pszenicy po nich późną jesienią. :)

 

Może kiedyś skusimy się na bezorkowy siew buraków. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DF24    28

Do tego też ile paliwa się zaoszczędzi :) My od przyszłego roku też tak będziemy postępować ;) Ojciec myśli nad ruską talerzówką, to jest dopiero maszyna na ciężkie gleby :D


Małorolny jestem. (106ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

uprawa bez orkowa jest nie zalecana pod rzepak chyba że robisz gruberem na głębokość 30cm bo rzepak korzysta z pokarmu też na głębszym poziomie i głęboszujesz ziemie przed siewem tylko wtedy to ma sens i można siać buraki a głębosz raz na trzy lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

A jakbym np. używając pługa orał na głębokość 14-16 cm (bez głębosza), to co wtedy? Również słabe pobieranie składników poprzez niedostateczy rozwój korzenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

u mnie ojciec uparł się aby nie orać tylko dwa razy gruberować, ziemia bardzo ciężka, dodam, że pole było po zeszłorocznym wymarzniętym rzepaku, na wiosnę nie orane tylko kultywator, agregat i siew pszenicy jarej, po żniwach raz gruber płytko i drugi trochę głębiej ale nie głębiej niż 15 cm, ja chciałem już odkręcić podcinacze aby zrobić porządnie na 25 cm, a najlepiej zaorać ale ojciec się uparł na "uproszczenia"

po siewach 20 sierpnia nawet ładnie powschodził, tzn jak zawsze po orce, ale później przyszła zlewa 6 września i zbiło kompletnie

efekty

rzepak najgorszy na całą okolicę, teraz susza nie może się przebić przez podeszwę jaka się zrobiła po tych wszystkich zabiegach, pszenica tak go dusiła, że musiałem pryskać od jednoliściennych

dodam, że sąsiedzi mają ładne rzepaki a u mnie aż wstyd

także z tymi uproszczeniami ostrożnie, jak już bezorkowo to trzeba głęboko spulchnić gruberem lub agregatem do uprawy bezorkowej, talerzówka to raczej za mało, przynajmniej na ciężkie, zlewne gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja jeden kawałek zrobiłem bez orania. Ziemia średnio-ciężka ale tam na 4 ha 1,5 było pszenicy [po rzepaku który w tamtym roku nie powschodził], a reszta rzepak. Podorywka z podcinaczami na 10 później bez podcinaczy na 25. Uprawa i siew.Uprawiałem dlatego bo po gruberze są duże bruzdy.Nie mam talerzy. Ale wszędzie chciał bym mieć tak uprawione. Dosłownie super.

Wschody ładne różnicy nie ma między orką i bez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Masseyy    0

Jeżeli paliwo bedzie drożeć jak drożeje to wszyscy bedą przechodzić na system bezorkowy. Jak kolega wyżej napisał różnicy dużej nie ma. A jaki różnica w paliwie. I ciągnik tak nie dostaje. W agregacie zawsze ma lżej niż w pługu.


MF 5470, Pronar 82SA, Ursus 3512, Weidemann 3006 i Bizonek Z056 xD Macie pytania w sprawie trzody?? Pisać!! Pomogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj