Jareczeeek

Odmiany pszenżyta ozimego

Polecane posty

LeF    43

Dzięki Jerzy za rady. ;[

Z tym pszenżytem to chyba już na początku źle zrobiłem, siałem starym poznaniakiem w ilości ok 150 kg/ha, było sucho, jakiś procent ziarna nie wszedł, cześć nie była w ogóle przykryta i nie skiełkowała. Do tego dołączył łokaś i jego szkody. Ojciec był niezadowolony ale wyszło jak wyszło.

Ja mam tylko 5 hektarów i przez cały czas (odkąd pamiętam) siane jest zboże po zbożu. Grubera nie posiadam, zawsze robię podorywkę później brona, przed orką siewną kultywator w celu zniszczenia przerastających roślin i samosiewów chwastów, orka siewna, uprawa agregatem bądź bronami no i siew. Chyba nie stosuje uproszczeń w uprawie. ;[

 

Grenado siedzi teraz pod półmetrowa warstwą śniegu, na wiosnę je przebadam i zobaczę czy orać czy nie. Nie chciałbym tego robić chociaż z ciekawości co też ono urodzi. Jest zasiane na ok. 1ha, nawet jak będą 4 tony to nic złego się nie stanie.

 

AAAaa i basfoliary, które mi kiedyś poleciłeś przyczyniły się do tego, iż uzyskałem plon pszenżyta 7,4 t/ha, jak dla mnie do dużo. Dzięki :)


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Tak między nami gruberowanie i kultywatorowanie to to samo. To że, siałes starym poznaniakiem dla pszenżyta nie ma znaczenia, liczy się dokładność wysiewu i termin oraz ilośc wysianego materiału, 150 kg Grenado jest dawką idealną, sianie gęsto tej odmiany mija się z celem.Umnie też wschody były załamujące ale potem ładnie się wyrównała. Co doplonu w tamtym roku było blisko 8,7 t/ha miało 6-7 pędów kłosonośnych jedna roślina i dlatego nie sieje się Grenado gęsto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

trzeba też zwrócić uwage na głębokość siewu,zbyt głęboki siew = słabe krzewiwnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Właściwie to ten poznaniak ma średnią dokładność wysiewu :/

Za głęboko chyba nie posiałem, było sucho ale myślę, że agregat należycie zagęścił glebę.

Mój poznaniak na powieszone ciężarki na redlicach. W zależności od zagęszczenia gleby sieje głębiej lub płycej. Widać to doskonale na glinie, gdzie ziarna często leżą na wierzchu. Jak dla mnie to starczy:)

Ciekawe ile kg z tych 150 rzeczywiście skiełkowało. Czekam do wiosny i ocenię stan uprawy.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Kolego LeF:

Nie przeocz terminu wysiewu pierwszej dawki azotu na grenado. Jak tylko śnieg stopnieje poczekaj na poranne przymrozki aby móc bez problemowo wjechać na pole. Opóźnienie wysiewu N skutkuje obniżką plonu ok. 15%. Więc nie zwlekaj.

Pszenżyto posiada również zdolność adaptacyjną, oznacza to, że małe zagęszczenie roślin zrekompensuje większa krzewistość produkcyjna bądź lepsze wykształcenie ziarna w mniej licznych kłosach.

Zagęszczenie po zimie najprawdopodobniej będzie małe bądź bardzo małe, wiec pierwsza dawka powinna oscylować w granicach 85-90 kg/N/ha. Najkorzystniej w postaci saletry amonowej34.

Korzystnie byłoby zaplanować całkowitą dawkę N powyżej 150kg/ha. Dostarcz roślinom azot najlepiej w trzech dawkach.Ograniczysz w ten sposób straty azotu.Pszenżyto półkarłowe lubi wysokie nawożenie azotem i świetnie go wykorzystuje, co skutkuje rewelacyjnym plonem (oczywiście w powiązaniu z ochroną grzybową).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Kolego LeF:

Nie przeocz terminu wysiewu pierwszej dawki azotu na grenado. Jak tylko śnieg stopnieje poczekaj na poranne przymrozki aby móc bez problemowo wjechać na pole. Opóźnienie wysiewu N skutkuje obniżką plonu ok. 15%. Więc nie zwlekaj.

Pszenżyto posiada również zdolność adaptacyjną, oznacza to, że małe zagęszczenie roślin zrekompensuje większa krzewistość produkcyjna bądź lepsze wykształcenie ziarna w mniej licznych kłosach.

Zagęszczenie po zimie najprawdopodobniej będzie małe bądź bardzo małe, wiec pierwsza dawka powinna oscylować w granicach 85-90 kg/N/ha. Najkorzystniej w postaci saletry amonowej34.

Korzystnie byłoby zaplanować całkowitą dawkę N powyżej 150kg/ha. Dostarcz roślinom azot najlepiej w trzech dawkach.Ograniczysz w ten sposób straty azotu.Pszenżyto półkarłowe lubi wysokie nawożenie azotem i świetnie go wykorzystuje, co skutkuje rewelacyjnym plonem (oczywiście w powiązaniu z ochroną grzybową).

Tylko czy przy wysokich cenach nawozów i śmiesznie niskich cenach zbóż tak wysokie dawki nawozu mają sens, ile póżniej kolega będzie musiał sprzenać pszenżyta aby pokryć same koszty nawożenia azotem a do tego dużo azotu pociąga za sobą dalsze zabiegi. Ja bym jednak nie przekraczał 150kg N, szczególnie jeśli będzie to raczej żadki łan, a co za tym idzie plon będzie umiarkowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Wpływać na plon można dodatkowo poprzez kilka sprawdzonych i skutecznych metod, które nic nie kosztują ($$$). W powiązaniu z nawożeniem N skutkuje wyższym plonowaniem. Można zyskać dodatkową tonę ziaren, którą przeznaczy się na zakup właśnie nawozów azotowych.

 

Grenado wymaga małej obsady roślin. Praktykuje zasadę, im uboższa gleba w składniki PK tym rzadszy siew (pszenżyto, pszenica ozime). Żyźniejsza "wyżywi" więcej roślin, więc można się pokusić o minimalne zwiększenie obsady. Zbyt gęste siewy to w efekcie krótkie kłosy i chude ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

@TOREZ będę musiał tak zrobić.Poczęstuje Grenado na dzień dobry 270kh/ha saletry 34.

Tylko się zastanawiam czy pszenżyto wykorzysta taką ilość N, czy nie będzie zbyt dużych strat azotu? A jeśli po zastosowaniu takiej ilości N przyjdą chłodne dni i wegetacja stanie lub spowolni to czy azot będzie wykorzystany należycie? Może lepiej dać na start 200 kg saletry a za tydzień 100kg/ha ? Jak sądzicie, pomóżcie niedoświadczonemu ^^


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

@Lef myślisz dobrze o wykorzystaniu azotu w w zbyt dużej dawce saletry, rośliny pobiorą max. 60-70 N w czystym w składniku w jednorazowej dawce. Dlatego ja z wiosny aby tylko sie da wejść w pole, rozsieję po pszenżycie 2 q saletry a za dwa tygodnie znów 2 q saletry i to wystarczy jej na na cały sezon, potem ewentualnie jakaś kosmetyka z antywylegaczem i siarczan magnezu.

Pozdrawiam jerzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

Ja grenado zasiałem mało w tym roku bo zeszły rok nie wyszedł zbyt fajnie postawiłem na madilo no i wiecej pszenicy zasiałem mewy. W tym roku planuje wysiac 300kg/ha saletry tylko nie wiem jak podzielic 200 i 100 czy 150 i 150 ?? Problem polega na tym ze u mie zazwyczaj duzo pózniej mozna wejsc w pole bo sa niziny i stoi czesto woda lub jest tak mokro ze nie ma szans przejechac z rozsiewaczem. Planuje tez pobawic sie fungicydami bo u nas w okolicy nikt ich nie uzywa i bede musiał sie uczyc od podstawa kiedy co i jak bo plon 4t/ha to porazka patrzac na wysiane nawozy uprawe a zimia to przewaznie IVb mijscami IVa i V. JAko pierwszy w promieniu 10km zrobiłem w tym roku sciezki :D JAkby nie patrzec uprawa zbóz w naszym rejonie jest mocno zacofana i tyle ^^


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

LeF:

Nie zwlekaj z wysiewem. Śnieg i ochłodzenie mogą nadejść niespodziewanie w różnym terminie i bez sensu jest czekanie. Wegetacja ruszy i potrzebny będzie azot. Podziel sobie dawkę całkowitą na 3 lub 2 części. W pierwszym wariancie wysiew 250-200-100, czyli przed ruszeniem wegetacji, dwa tygodnie później i przed kłoszeniem (azot pod postacią saletry). Drugi wariant 250-300, terminy stosowania jak w wariancie pierwszym (bez 3 dawki), saletrzak zamiast saletry w drugiej dawce (300 kg/ha).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

@Torez i @Jerzy zrobię tak jak mi podpowiadacie. Jak tylko będę mógł wjechać to jadę i sieje. Nie wiem tylko czy dam 3 dawki, ja w tym kuj-pom to mam trochę mało opadów i nie wiem czy ta 3 dawka spełniła by swoją rolę. Jak będzie za sucho i nie będzie widoku na deszcze to zrezygnuje z niej. Jednocześnie zadbam aby Grenado dostało ok 180kg/h w czystym N.

Jak śniegi stopnieją to dam zdjęcie pszenżyta :D

Podziękował !! :)


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

W tym roku planuje wysiac 300kg/ha saletry tylko nie wiem jak podzielic 200 i 100 czy 150 i 150 ??

 

 

Wszystko zależy od zagęszczenia roślin. Duże i średnie odpowiednio 150-200 kg/ha. Zbyt wysoka dawka w owym zagęszczeniu stymuluje nadmierną krzewistość, po co żywić niedogony.

Druga dawka za 2-3 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Będę pryskał herbicydem pszenżyto i pszenice. Czy warto dodać do oprysku np 10 kg mocznika/ha i siarczan magnezu (ile?) lub jakiś nawóz dolistny na Agroleaf?? Czy to przyniesie dobre skutki czy jest to wyrzucenie pieniędzy ?


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Siarczan magnezu jak najbardziej, siedmiowodny - roztwór 5%, jednowodny - 3%.

Mocznik, dostarczenie azotu w takiej dawce - niepotrzebna fatyga. Jak już to w roztworze ok. 16% w osobnym zabiegu (wtedy rezygnujesz z saletry - nie polecam).

W sprawie mieszania Agroleaf z herbicydami gadałem z przedstawicielem tej firmy, nie polecał mieszanin tego typu. Jedynie z fungicydami można. Nie próbowałem doświadczeń we własnym zakresie, słucham zaleceń przedstawiciela. W Twoim pszenżytku Agroleaf byłby wskazany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

w końcu ktoś co nie poleca roztwowu mocznika ,dlaczego?

ja zaniechałem 15 lat temu z powodu częstych poparzeń{wiatr znosi}przy pełnych dawkach i szkoda traktora {zżarło mi chłodnicę}i opryskiwacza :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Mocznik został zastąpiony przez RSM na moich plantacjach.

 

LeF:

Jak masz w planach zastosować Agroleaf, to mocznik i siarczan jest zbędny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robinson    0

Witam. Czy stosował ktoś nawożenie azotem na zmarzniętą ziemię ale z cienką warstwą śniegu (ok 3 cm)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Zauważyłem, że Grenado nie jest wcale takie zdrowe jak opisują to na stronach np. Danko. Uważam, że podatność na rdzę i septoriozę liści tej odmiany jest duża. W narożniku na polu gdzie trudno dojechać opryskiwaczem został ominięty kawałek łanu (ok 1m^2) pierwszego i drugiego zabiegu fungicydowego. W tym miejscu występuje bardzo duże nasilenie chorób.

Łan pozostawiony bez ochrony zostałby zniszczony, dlatego w uprawie tej odmiany należy wkalkulować w koszta zabieg fungicydem.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martini89    4

Ja siałem w zeszłym roku GRENADO ,odmiana bardzo wrażliwa na choroby i "mozaikowatość" gleby, plon kiepski i ziarno o niskiej MTN i zawartości białka, podobno no gorzałkę sie nadaję:). W tm roku mam MADILO i BALTIKO.

 

sorry chciałem napisać ,że zbierałem ,a nie siałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0

Zauważyłem, że Grenado nie jest wcale takie zdrowe jak opisują to na stronach np. Danko. Uważam, że podatność na rdzę i septoriozę liści tej odmiany jest duża. W narożniku na polu gdzie trudno dojechać opryskiwaczem został ominięty kawałek łanu (ok 1m^2) pierwszego i drugiego zabiegu fungicydowego. W tym miejscu występuje bardzo duże nasilenie chorób. Łan pozostawiony bez ochrony zostałby zniszczony, dlatego w uprawie tej odmiany należy wkalkulować w koszta zabieg fungicydem.

potwierdzam kolegę, ładnie się krzewi, kłos też niczego sobie, jak narazie różnica w wys między grenado a moderato to ok 20-25cm, reszta okaże się w żniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Bez porownania z Baltikiem. To Grenado góruje nad nim z cała pewnością bo posialem polowe kawalka tym i tym i są duże różnice między jednym a drugim. Baltiko lepiej wyszlo z zimy ale Grenado za to strasznie szybko się odpiło i pokrzewiło, a no i jeszcze ma wiekszy kłos przy tym samym nawożeniu i jest gęściejsze. A odnośnie rdzy to faktycznie ale u mnei dopiero teraz zaobserwowalem ten fakt na liskach u dołu.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

ja mam posiane grenado i borwo obok siebie i nie ma róznicy. mam tez madilo ale nie na jednej dziłce, napewno jest troszke wyzsze. jak wyjdzie okaze sie w zniwa. co do krzewienia to tez potwierdzam grenado wygladało tragicznie a teraz jest niczego sobie. Bardzo ładnie sie skrzewiło.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Tak jest, potencjał krzewienia Grenado ma bardzo duży. Można je siać 140-150 kg/ha.

Mam je pierwszy raz i myślę, że zaplonuje przyzwoicie.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj