Jareczeeek

Odmiany pszenżyta ozimego

Polecane posty

bialy2005    580

nie jestes sam kolego :) MAm podobny dylemat ale chyba jescze zasieje troche tym grenado :) Tylko ostro go odwije :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Miałem Grenado na 1 ha dziś poszło na pryzmę na paszę ziarno poślad, plon ok 5 t/ha. Sprzedać to by było pewnie problem bo to wygląda jak odpad z czyszczalni. Sąsiad miał tak samo. Siać nim nie będę.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

U mnie Greande tak sovie ork tmeu wiele lepiej było w porównaniu do drugiego obok zasianego nie wiem co to za nazwa. Ale ja isę nie przejmuje tym że plon wysoki niech jest jaknajwyższy jak najniższym kosztem, bo u nas wilelu mądrych było co świnie sprzedali i że na zbożu interws zrobią. Ja swinki chowam i chować będe iwec komu dać jest, jak bida to i trzeba dokupić. Przy tkaiej cenie zboża, mi się nie opyla siać, tylko kupować gotowe :)

 

Jakie pszenżyto byscie polecili co ma dobrą wydajnosc ziema 4 klasa ?


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580
Miałem Grenado na 1 ha dziś poszło na pryzmę na paszę ziarno poślad, plon ok 5 t/ha. Sprzedać to by było pewnie problem bo to wygląda jak odpad z czyszczalni. Sąsiad miał tak samo. Siać nim nie będę.

 

 

Widac ze jakos nie podpasowało tej odmiane w tym roku :) A taka chwalona nowosc była. Rewelacja :) a Tu zonk lipa po całosci jak czytam nie tylko u mnie. Sprzedac tego to chyba by sie nie dało tylko na pasze u mnie tez krówki nie beda marudzic :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Zasiałbys go jak polecaja 140 kg/ha i miałbyś plon. A każdy wie lepiej i ponad 200 kg/ha musi być.

 

U nas ludziska z tej odmiany mega zadowoleni.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

U mnie zasiane 170kg i poslad. Baltiko siane 180kg na jednej dziłce drobne a na drugiej grube ( na tej gdzie było grubsze to wygladało na rzadsze) Nawozenie takie samo. TAm gdzie grubsze przedplonem było pszenżyto tam gdzie drobniejsze owies. I w czym tu lezy przyczyna ?? Działki podobnej klasy, obornik rok temu. Dlaczego na jednej działce krzewiło sie dużo bardziej niz na drugiej ??


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

A termin siewu ?


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    580

siane jednego dnia termin optymalny.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115
Zasiałbys go jak polecaja 140 kg/ha i miałbyś plon. A każdy wie lepiej i ponad 200 kg/ha musi być.

 

U nas ludziska z tej odmiany mega zadowoleni.

 

 

A skąd wiesz że nie było tak zasiane!???? Nie jest ważne ile kg na ha ważna jest obsada na m2, (a wszystko zależy od grubości ziarna).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Ja zasiałem w tym roku Grenado i po przeczytaniu tego tematu zacząłem się bać. Wymieniłem moje pszenżyto, nazwy nie pamiętam, które w te żniwa (2009rok) dało mi 7.4 tony z hektara. Siejąc Grenado liczyłę na podobny wynik, nawet większy, oscylujący w granicach 8t/ha.

Czekamy i zobaczymy co z nim będzie...


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

a co powiecie o przenżycie BALTICO???????????

Jakie potrzebuje gleby jak plonuje?????

cechy charakterystyczne???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Odpowiedż dla Lef. Jeżeli posiałes w terminie, daleś co nioeco pod korzeń powinno być ok, ijeszcze jedna ważna rzecz gestość siewu, pszenżyto nie znosi gęstego siewu a szczególnie jak materiał jest świeżutki, ja Grenado posiałem 150 kg na ha, w tamtym roku siałem 160 i było 8 t/ha grubego ziarna(III b, nawożenie 120kg/ha).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

jerzy czy może byłeś na plantacji pszenicy, ogólnie zbóż? w moim rgionie zaczyna coś się dziać, zboża żółkną placami,pierwszy raz coś takiego widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANIK    0

u mnie jest to samo. zasialem swieze przezyto po ppomidorach i wychodza place gdzie zolknie. myslalem ze jakis oprysk w ziemi zostal na chwasty ale na innych polach jest to samo :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Zboża zółkną poniewarz po pierwsze jest za mokro a po drugie troche za ciepło, rzecierz mamy grudzień a u mnie dopiero dzisiaj co przymroziło, ale to tylko tak -2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EppS    90

Może to efekt żerowania mszyc, lub chorób wirusowych poprzez nie przenoszonych.


NAPIS ćWICZEBNY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Zboża zółkną poniewarz po pierwsze jest za mokro a po drugie troche za ciepło, rzecierz mamy grudzień a u mnie dopiero dzisiaj co przymroziło, ale to tylko tak -2.

 

Jesteś w błędzie. Wegetacja trwa na całego. Wymarzone warunki do rozwoju roślin.

 

Żółte place przyczyną wystąpienia mszyc. Oprócz wymarzonych warunków do rozwoju roślin, także wymarzone warunki do rozwoju właśnie tego szkodnika.

Do wystąpienia temperatury krytycznej tj. -6 C, to dziadostwo nie odpuści. Chyba że zostało "potraktowane" insektycydem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rikisam    3

Jesteś w błędzie. Wegetacja trwa na całego. Wymarzone warunki do rozwoju roślin.

 

Żółte place przyczyną wystąpienia mszyc. Oprócz wymarzonych warunków do rozwoju roślin, także wymarzone warunki do rozwoju właśnie tego szkodnika.

Do wystąpienia temperatury krytycznej tj. -6 C, to dziadostwo nie odpuści. Chyba że zostało "potraktowane" insektycydem.

 

Jeśli są mszyce to rośliny prawdopodobnie złapały wirusa żółtej karłowatości zbóż, a to jest poważna sprawa. Jest to skutek zbyt wczesnych siewów, gdy nie są rośliny chronione insektycydem. Ale może to nie to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

No to niewiem...ale ja myslałem i tak też mówił mi mój dziadek ze jest poprostu za ciepło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Tylko ciekawe dlaczego u mnie te place żółte place idealnie pokrywają się z miejscami gdzie jest dużo słabsza ziemia (piach, przepaleniska), oraz zaniżeniami na glinie gdzie stagnowała woda ?


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

jeśli obniż plon o 90%, to powinienem namłócić ok 0,5 t/h, a zbieram ok.5-6 t. mimo że co roku jest żółte na jesieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Torez pisał, że obniża plon do 90%, a nie o 90%. Może Tobie obniża np. o 30% i normalnie było by 8-9 t z ha :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Mam pytanie co do krzewienia grenado. Ono krzewi się bardziej na jesieni czy na wiosnę?? Moje jest nieco zniszczone po Łokasiu i zastanawiam się czy je przesiewać bądź orać i siać co innego czy raczej potraktować saletrą i czymś dolistnym w celu odratowania ??


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Pszenżyto krzewi się wyłącznie jesienią, przed zimą roślina powinna wytworzyć 3-4 zdrowe pędy. Na m2 pszenżyto powinno mieć minimum od 120-150 zdrowych roslin z 3-4 rozkrzewieniami co daje około 480-500 pędów kłosonośnych zapewniających przyzwoity plon. Odmian Grenado jest odmianą bardzo "przyjemną" w uprawie gdyż potrafi wyrównać małą liczbę kłosów większą liczbą ziaren w kłosie (tak było w w zeszłym roku). Czekaj do wiosny z oraniem i przesiewaniem bo jak mówi przysłowie kto dwa razy sieje ten ani razu ......

Policz żywe rośliny i spróbuj je ratować, tak jak pisałem pszenżyto Grenado ma duże możliwośći kompensacyjne. Jeżeli uznasz że, ratujesz to saletrą amonową z magnezem a najlepiej RSM-em tak ok. 130 litrów/ha(odradzam nawożenie dolistne). Łokaś jest poniekąd następstwem długo stosowanych uproszczeń uprawowych ;[, jeżeli go widać że występuje odrazu trzeba wkraczać z pługiem, nie lubi przesuszonej gleby oraz promieniowabnia słonecznego które go błyskawicznie zabija. Pożniwach podorywka lub agregat ścierniskowy, 2x gruberowanie i orka zimowa- powinno przetrzebić łokasia(może jakiś insktycyd doglebowy ?). Czekaj wiosny i ratuj ;[ . Pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj